Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

canon IXUS 30 / po upadku obiektyw nie wsuwa się spowrotem..

13 Sty 2007 10:45 2989 9
  • Poziom 23  
    Witam!

Chciałem się zorientowac ile mogłaby kosztować naprawa tego?
    I czy ktoś z opolskiego zna jakis serwis zajmujący się tego typu usterkami?
    Aparat po upadku w czasie proby zrobienia zdjęcia wypisuje "bład E18"
    Ewentualnie czy dałbym radę go samemu naprawic??
    Na codzien zajmuje się GSM, wiec jako takie pojecie o elektronice mam, chociaz przyznaje ze aparaty cyfrowe to czarna magia...
    Czy wogole zabierac sie za otwieranie go??
    dziekuje z gory za wszelkie sugestie.
    pozdrawiam G@jowy
  • Poziom 23  
    nio niestety nie ma tam opisu IXUS 30'ki :/

• Poziom 32  
    Witam !
    Konkretnego modelu nie ma, ale jest inny i to też pomoże, tylko trzeba troszkę chęci !
    Pozdrawiam !
    Robert
  • Poziom 19  
    Witam.
    Lepiej nie próbować naprawy opla na podstawie książki od łady...
    Jeśli nie ma modeli bliźniaczych lub pokrewnych, to nie ma co się wpatrywać w owe "instrukcje"
    pozdrawiam
    PS
    Często do mnie trafiają poważnie uszkodzone aparaty po próbach naprawy na podstawie takich stronek.
  • Poziom 28  
    Ostatnio naprawiłem sam sobie samsunga digimax s800 (8Mpx). Był siostry, na wakacjach na malcie upadł z wys. ok. 1.5 m na kamienistą plażę akurat obiektywem - na szczęście obudową a nie samą soczewką :) Co się okazało - cały mechanizm skonstruowany jest na zasadzie trzech bolców opisanych na zasadzie trójkąta po obwodzie, nazwijmy to, 4 cylidrów. Każdy z tych cylindrów wchodzi w poprzedni (lub jak kto woli następny), a pracuje to wszystko na zasadzie rychu po spirali. Usterka polegała na wyłamaniu się dwóch takich bolców na jednym z cylindrów, a naprawa polegała na osadzeniu ich z powrotem w gniazdach za pomocą super glue (użyłem wersji żelowej).
    Przy czym to prostsza część zadania - przyjmij moją dobrą radę - zrób sobie najlepiej fotograficzną aparatem o dużej rozdzielczości dokumentację jak to draństwo było złożone - spędziłem 7 (słownie - siedem) godzin na dochodzeniu jak to było złożone - każdy z cylidrów dało się założyć na trzy sposoby, ale tylko jeden był prawidłowy - a cylidrów w sumie 5 :)
    Ale aparacik działa no i jaka satysfakcja - siostra kupiła na malcie drugi aparat, a ten jest mój na zasadzie jak zrobisz to bierz :)
  • Poziom 11  
    Witam ... właśnie rozebrałem Ixus-a 30 na części którego dostałem do naprawy, mogę porobić zdjęcia ... wyskakiwał mi błąd E18 ... otóż okazalo sie że:
    1 - primo ... cały układ optyki był przestawiony (pewnie komuś spadł)
    2 - primo ... w środku jest ruchoma soczewka z przesłoną która trzyma sie na 3 bolcach (z czego jeden jest ruchomy a dwa statyczne) i ta właśnie soczewka wyleciała ze swoich mocowań ... więc aparat nieźle musiał pierduknąć :P
    3 - primo ... całym zespołem optyki poruszają dwa silniczki jeden "super mikro mały" który przesuwa do przodu lub do tyłu element lcd na który jest zrzucany obraz, a drugi poprzez kombinacje zębatek porusza do przodu i do tyły cała optyką i to w jednej z zębatek wyłamało 2 ząbki :(

Optyka już zrobiłem że sie porusza tylko ta zębatka :/ ... jeśli ktoś mógł by pomóc ... Byłbym Bardzo Wdzięczny ...

Pozdrawiam
  • Poziom 17  
    +Gajowy napisał:
    Witam!
    Na codzien zajmuje się GSM, wiec jako takie pojecie o elektronice mam, chociaz przyznaje ze aparaty cyfrowe to czarna magia...
    pozdrawiam G(małpa)jowy

Znajomość elektroniki dużo Ci tu nie pomoże , głównie zgrabne palce i pamięć (jak to ponownie złożyć).
    Usterka u Ciebie czysto mechaniczna , posprawdzaj przekładnie tryby, silniczki , soczewki, optoelementy.

ton-ten
    Dorabiałem w domowych warunkach zębatkę do sonego (przysłona obiektywu).
    Daj jakieś fotki z wymiarami to może podpowiem Ci jak to dorobić.
  • Poziom 11  
    dorabiana ... nie za dobrze ... ale można pomyśleć ... zębatka jest 15 zębna o promieniu 6mm licząc od szczytu zęba do zęba ... może z jakiś modeli dopasuje ... bo nie wieże żeby robili wyjątkowy wymiar i model zębatki ... tylko sie to gdzieś powtarza ...

Dodano po 5 [minuty]:

+Gajowy

Jeśli tobie sie nie wysuwa tylko tak jakby pchała jedna strona ... jest wina ruchomej soczewki ... ja tak miałem ... zobacz czy jest osiowo widać to od przody optyki ... jak nie jest w osi to rozbieraj ... jak chcesz to pokieruje cię jak ... ... Jest jeszcze jedna ważna sprawa którą zaniedbałem :( ... silnik który wysuwa optykę liczy kroki poprzez transoptor i trzy łopatkowa przesłonę ... i teraz problem czy jako pierwsze ma być 0 czy 1 :/ ale dziś w pracy zobaczę na przyrządach ... Pozdr
  • Poziom 11  
    A to link do strony temu poświęconej

http://www.e18error.com/

I trochę od chłopaków z Canona
    The E18 error message is the worst that can happen to an owner of the Canon IXUS. By manky mechanics the camera cannot drive their lens out any longer and displays the error "E18" in the lcd display. If the warranty of the camera has ran out it's not worthwhile to repair it by Canon in most cases. With a little luck you can repair the damage by yourself..

Thanks a lot to Markus who has written the repair guide.

With a little fine motorical luck and some patience, following this guide can help you repair your camera. The repair costs with Canon amount to approx. 260, - EUR and aren't worthwhile themselves in most cases. One should, however, check whether the warranty for the camera still is in effect and whether Canon would cover repair costs.