Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio - na fale długie! Dlaczego nie ma potencjometru?

martrox 13 Sty 2007 18:26 1897 6
  • #1 13 Sty 2007 18:26
    martrox
    Poziom 12  

Witam już dawno planowałem zbudowac swóje własne urządzenie,aż znalazłem cos co mnie bardzo zaskoczyło pod wzgłedem ilości elementów i budową jesto małe radio na fale długie Am które znalazłem na pewnej stronie ,a oto do niej link: http://www.edw.com.pl/pdf/k15/04_02c.pdf nie znalazłem w tym układzie żadnego potencjometru co mnie zdziwiło .Prosze oto by ktos z was był tak miły postarałsię mi to wytłumaczyć.Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc!

• #2 13 Sty 2007 18:32
    Dj_Milek
    Poziom 17  

Odpowiedz jest prosta wystarczy uwarznie przeczytać.

Cytat:
    Do czego to służy?
    W zasadzie tytuł wyjaśnia wszystko.
    Chodzi tutaj o układ umożliwiający od−
    biór stacji radiowej programu I Polskie−
    go Radia na falach długich, czyli War−
    szawy I.

Już na samym początku tekstu jest to napisane

Pozdr
    Dj_Milek

• #3 13 Sty 2007 18:45
    martrox
    Poziom 12  

Chodziło mi o brak możliwości podgłaśniania:!:

• #4 13 Sty 2007 19:03
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

martrox napisał:
    Witam już dawno planowałem zbudowac swóje własne urządzenie,aż znalazłem cos co mnie bardzo zaskoczyło pod wzgłedem ilości elementów i budową jesto małe radio na fale długie Am które znalazłem na pewnej stronie ,a oto do niej link: http://www.edw.com.pl/pdf/k15/04_02c.pdf nie znalazłem w tym układzie żadnego potencjometru co mnie zdziwiło.

nieśmiertelny mini odbiornik Pana Andrzeja, który zmontowałem sobie przeszło dwadzieścia pięć lat temu wstecz... :D
    Już nie pamiętam skąd wziąłem opis.
    Nawet dobrze to radyjko odbierało, kiedy stał jeszcze maszt PR pod Gąbinem, a jak powszechnie wiadomo runął na skutek niefrasobliści inżynierów (z bożej łaski) przy konserwacji masztu i na skutek protestu okolicznych mieszkańców nie został odbudowany.
    Program pierwszy Polskiego Radia nadaje teraz z Ośrodka Nadawczego na fali długiej 1333m pod Solcem Kujawskim (gdzie do owego ośrodka mam na "rzut beretem", a dwa antenowe maszy, przy dobrej pogodzie, widzę z okna mojego mieszkania).
    I ten odbiorniczek czasami mi służy, choć tylko w domu, ponieważ kiedy "zejdą na ziemię" (czytaj; zejdę z X piętra mieszkania), to na skutek "cienia przyantenowego" odbiór jest znacznie słabszy.
    Jak jest dalej od masztu to tego nie sprawdzałem, ponieważ nie przyszło mi to na myśl.
    Potencjometr do regulacji głośności jest w tym radyjku zupełnie niepotrzebny, ponieważ można odsunąć od ucha mini słuchawkę i będzie ciszej.

Pozdrawiam

• #5 14 Sty 2007 14:29
    fotonn
    Poziom 28  

Jak to zwykle w takich gazetach bywa, na schemacie musi być jakiś błąd dezorientujący "przeciwnika". Tutaj zamieniono miejscami R3 i R4. Powinno być: R3 - 220k - podłączony między "+" i bazę T2, zaś R4 - 1k - podłączony między "+" i kolektor T2. Widać to zresztą na zdjęciu.

• #6 15 Sty 2007 12:25
    martrox
    Poziom 12  

_ ja tam niewidze zadnej pomyłki w budowie. P.S.może dlatego że nie znam sie na elektronice:D.

• #7 15 Sty 2007 12:37
    c2h5oh
    Moderator

Cześć.

Opis też jest ciekawy... :)

Radio - na fale długie! Dlaczego nie ma potencjometru?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME