Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio - na fale długie! Dlaczego nie ma potencjometru?

13 Sty 2007 18:26 3175 10
 • Poziom 12  
  Witam już dawno planowałem zbudowac swóje własne urządzenie,aż znalazłem cos co mnie bardzo zaskoczyło pod wzgłedem ilości elementów i budową jesto małe radio na fale długie Am które znalazłem na pewnej stronie ,a oto do niej link: http://www.edw.com.pl/pdf/k15/04_02c.pdf nie znalazłem w tym układzie żadnego potencjometru co mnie zdziwiło .Prosze oto by ktos z was był tak miły postarałsię mi to wytłumaczyć.Jeszcze raz bardzo proszę o pomoc!
 • Poziom 17  
  Odpowiedz jest prosta wystarczy uwarznie przeczytać.

  Cytat:
  Do czego to służy?
  W zasadzie tytuł wyjaśnia wszystko.
  Chodzi tutaj o układ umożliwiający od−
  biór stacji radiowej programu I Polskie−
  go Radia na falach długich, czyli War−
  szawy I.


  Już na samym początku tekstu jest to napisane

  Pozdr
  Dj_Milek
 • Poziom 12  
  Chodziło mi o brak możliwości podgłaśniania:!:
 • Poziom 43  
  Witam,
  martrox napisał:
  Witam już dawno planowałem zbudowac swóje własne urządzenie,aż znalazłem cos co mnie bardzo zaskoczyło pod wzgłedem ilości elementów i budową jesto małe radio na fale długie Am które znalazłem na pewnej stronie ,a oto do niej link: http://www.edw.com.pl/pdf/k15/04_02c.pdf nie znalazłem w tym układzie żadnego potencjometru co mnie zdziwiło.

  nieśmiertelny mini odbiornik Pana Andrzeja, który zmontowałem sobie przeszło dwadzieścia pięć lat temu wstecz... :D
  Już nie pamiętam skąd wziąłem opis.
  Nawet dobrze to radyjko odbierało, kiedy stał jeszcze maszt PR pod Gąbinem, a jak powszechnie wiadomo runął na skutek niefrasobliści inżynierów (z bożej łaski) przy konserwacji masztu i na skutek protestu okolicznych mieszkańców nie został odbudowany.
  Program pierwszy Polskiego Radia nadaje teraz z Ośrodka Nadawczego na fali długiej 1333m pod Solcem Kujawskim (gdzie do owego ośrodka mam na "rzut beretem", a dwa antenowe maszy, przy dobrej pogodzie, widzę z okna mojego mieszkania).
  I ten odbiorniczek czasami mi służy, choć tylko w domu, ponieważ kiedy "zejdą na ziemię" (czytaj; zejdę z X piętra mieszkania), to na skutek "cienia przyantenowego" odbiór jest znacznie słabszy.
  Jak jest dalej od masztu to tego nie sprawdzałem, ponieważ nie przyszło mi to na myśl.
  Potencjometr do regulacji głośności jest w tym radyjku zupełnie niepotrzebny, ponieważ można odsunąć od ucha mini słuchawkę i będzie ciszej.

  Pozdrawiam
 • Poziom 28  
  Jak to zwykle w takich gazetach bywa, na schemacie musi być jakiś błąd dezorientujący "przeciwnika". Tutaj zamieniono miejscami R3 i R4. Powinno być: R3 - 220k - podłączony między "+" i bazę T2, zaś R4 - 1k - podłączony między "+" i kolektor T2. Widać to zresztą na zdjęciu.
 • Poziom 12  
  _ ja tam niewidze zadnej pomyłki w budowie. P.S.może dlatego że nie znam sie na elektronice:D.
 • Moderator
  Cześć.

  Opis też jest ciekawy... :)


  Radio - na fale długie! Dlaczego nie ma potencjometru?
 • Poziom 12  
  Oczywiście że R3 i R4 są zamienione miejscami.

  Dodano po 7 [minuty]:

  Potencjometr?... bardzo proszę. Zamiast opornika R5- 10k wstaw dowolny potencjometr 10k. /może być montażowy/. Skrajne elektrody potencjometru do masy i do diody. Nie łącz diody D2 z punktem wspólnym kondensatorów C5, C6. Ten punkt podłącz do suwaka potencjometru. Powodzenia
 • Specjalista elektronik
  Popatrzyłem na ten schemat, i ręce opadają. Takie konstrukcje jako pomoc szkolna? Obwód rezonansowy na 225kHz z kondensatorem 180pF ma impedancję charakterystyczną około 4k, tranzystor T1 przy takim prądzie bazy, jaki dostaje w tym układzie (ze 4uA) ma impedancję wejściową około 7k (a uwzględniając oddziaływanie wsteczne nawet mniejszą), to jaka jest dobroć tego obwodu i jaka szerokość rezonansu? Ano, 1.75 i 128kHz - czyli selektywność prawie żadna. Osobna sprawa, że dla typowego pręta ferrytowego (fi=8mm, ale L=14cm, nie 7.5cm) cewka 100 zwojów daje rezonans przy 225kHz z kondensatorem 1nF, a nie 180pF, czy 220pF, jak podano w tekście. Dla cewki 620uH (tyle podano w tekście) z kondensatorem 180pF rezonans jest przy 476kHz...

  Ja robiąc odbiornik na Program I PR - wtedy jeszcze 227kHz - nawijałem cewkę 100 zwojów (przesuwaną na pręcie ferrytowym) i podłączałem do niej kondensator 1nF (styrofleksowy) - ale nie podłączałem tego wprost do tranzystora wzmacniacza w.cz., a nawijałem dodatkową cewkę, ze 20 zwojów, i z niej podawałem sygnał na bazę tranzystora; prąd bazy był nieco większy, do 10uA, i to już dawało jakąś selektywność, co się przydawało, zwłaszcza na Podlasiu, żeby oprócz Warszawy I nie było słychać bodajże Moskwy około 200kHz. Potem wpadłem na pomysł - skoro odbiornik miał być tylko do jednej stacji - dostosowania filtru pośredniej częstotliwości (465kHz) - miał dwie cewki, przy jednej kondensator 1nF, jak je połączyłem szeregowo, to dało się go dostroić do 227kHz i uzyskać jeszcze lepszą selektywność, stosowałem to jako obwód rezonansowy przed detektorem, diodę podłączałem do odczepu, kolektor drugiego tranzystora do całej cewki.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Znacznie polepszyć czułość i selektywność tego radioodbiornika można użyciem w 1 kaskadzie wzmacniacza wysokiej częstotliwości polowego FET tranzystora. Radio - na fale długie! Dlaczego nie ma potencjometru?
 • Specjalista elektronik
  Użycie FET-a daje rzeczywiście dobrą selektywność, ze względu na bardzo dużą impedancję bramki. Natomiast problemem jest rozrzut parametrów - konieczna jest selekcja FET-ów o niskim napięciu odcięcia (bo FET o zbyt wysokim napięciu odcięcia przy niskim napięciu zasilania będzie w stanie nasycenia) - z dostępnych w Polsce wypadałoby wybrać BF245A, nie po prostu BF245, a tym bardziej nie BF245C (pewnie i BF245B by się nie nadawał), a w tym układzie trzeba dodatkowo dobierać R2 do FET-a tak, by uzyskać rozsądny punkt pracy VT2. A może jakieś sprzężenie zwrotne, R2 do kolektora VT2, zamiast do masy, żeby w ten sposób stabilizować punkt pracy obu tranzystorów? Ale to by wymagało dużo większej pojemności C3.

  Drugą wadą tego układu jest małe wzmocnienie: FET ma dużo mniejsze nachylenie charakterystyki, niż tranzystory bipolarne, więc układ z FET-em z natury ma niskie wzmocnienie napięciowe, a opornik R1 bocznikuje złącze baza-emiter również dla sygnałów zmiennych, co znacznie (zwykle około 10-krotnie) zmniejsza wzmocnienie.