Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
W2 Usługi badań i pomiarów
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz Stereo PA-1801- problem z końcówką mocy.

13 Sty 2007 19:36 5719 17
  • Poziom 21  
    Witam Jak w temacie mam problem z końcówką mocy głośnika polega on na ty że jedna z końcówek prawdo podobnie się uszkodziła nie daje głosu tylko buczy głośnik a na drugiej dzwięk jest normalnie. Wymieniłem już tranzystorki BC147 i BC157 na zamienniki BC557B i BC547B ale to nic nie dało. Wzmacniacz posiada zegary jeden stoi na czerwonym polu ten z uszkodzoną końcówką a ten drugi normalnie chodzi. Co się mogło uszkodzić w tej końcówce :!: :?: Płyta główna nazywa się
    Ł.Z.R. T4-A-2217-15/H. Proszę o pomoc :| aby powiększyć kliknij na zdięcia ta zepsuta końcówka na zdięciu to ta po lewej

• W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 18  
    Witam

Przede wszystkim trzeba sprawdzić czy nie ma stałego napięcia na wyjściu.. Jeśli jest to:

Musisz sprawdzić wszystkie półprzewodniki w końcówce mocy uszkodzonego kanału.
    T 115, 116 KD 502 na radiatorze
    T 113- BC 211 i T 114 -BC 313 para komplementarna
    T 108 i 109 BC 157A -para różnicowa..para komplementarna
    T 110 BC 147B wzmacniacz napięciowy
    T 106, 107, układ wejściowy
    D 101 102 diody stabilizacji termicznej wzmacniacza
    Profilaktycznie możesz wymienić kondenatory elektrolity
    C 125 - 22uF
    C 127- 100uF
    C 117 - 47uF

Pozdrawiam
  • Poziom 26  
    Sprawdź elementy wymienione przez Kolegę altus1 ze szczególnym zwróceniem uwagi na T113 i T114, tranzystory KD również ale nie sądzę by były uszkodzone. Ponadto sprawdż rezystory emiterowe 0,15om/ 10W.
  • Poziom 21  
    jak sprawdzić te diody termiczne normalnie jak inne diody czyli w jedną stronę przewodzą w a w drugą nie ?? i tranzystorki T106, 107 sprawdziłem miernikiem jest prąd stały. T113 i T114 są napewno dobre bo przełożyłem je z dobrej końcówki. T108, T 109 iT110 też są napewno dobre bo kupiłem nowe ale zamienniki

Dodano po 1 [godziny] 31 [minuty]:

Wyniki moich badań T-107 -K=14,83V; B=3,29V; E=2,67V. T207 K=15,49V; B=3,27V; E=2,44V. Zauważyłem też że R232 ma na wyjściu 14,8V a R132 ma 15,5V na wyjściu czy ten rezystor jest walnięty

Dodano po 3 [minuty]:

powiedzcie co i jak sprawdzić i jak powinno być
  • Poziom 20  
    Witam ja moze zaczne od początku a więc pytania:
    1.Jakie jest to buczenie tzn.czy cokolwiek słychać jakiś dzwięk przechdzi?
    2.Czy buczenie wzrasta wraz ze zmianą wzmocnienia?
    3.Czy tranzystory KD są ciepłe?
    4.Płyta jest zrobiona na laminacie niskiej jakości więc radziłbym przejrzeć przedwzmacniacz i odłączyć go...
  • W2 Usługi badań i pomiarów
  • Poziom 21  
    dziś zamieniłem te tranzystory BC313 i 211 z drobrej końcówki na zepsutą mająć nadzieje że to ich wina jednak nie, po zamienieniu ani jedna końcówka nie grała ani druga przełożyłem je z powrotem i co się okazało że też nie grają i mam bardzo wielki problem teraz ani jedna ani druga nie wydaje dzwięku mało tego zacząły się grzać tranzystory KD502 co się stało. Czy wystarczy jak kupie nowe tranzystorki BC313 i211 i je wymienie czy coś dalej nawaliło. Jak sprawdzić przedwzmacniacz czy jest dobry i jak sprawdzić końcówki mocy czy są dobre

Dodano po 1 [minuty]:

sorki za takie pytania ale jestem dopiero początkującym i jeszcze jedno jak sprawdzić tranzystorki czy są dobre ??
  • Poziom 20  
    Witam BC313 i 211 to stare tranzystory radze zastąpić je nieco lepszymi BD,
    BC211 = BD139, BC313 = BD140 (cena okolo 1zl)
    jesli zaczeły się grzać kd (spalone) to prawdopodobnie czas na nowe (na upartego mozna zastosowac 2n3055, praktycznie to samo), Kd mozna zmierzyć testerem diód...
    Teraz to trzeba będzie posprawdzać wszystko tzn.
    T208, T209, T210, T214, T213,T215 i T216(KD502), D201, D202 I OCZYWIŚCIE ANALOGICZNIE DRUGI KANAŁ
    jest takie powiedzenie "Nie ruszaj g***a póki nie śmierdzi"
  • Poziom 21  
    Z tym powiedzeniem masz racje :D . A jakie powinny być wyniki w przypadku sprawdzania tych tranzystorów testerem do diód i gdzie do jakiej nóżki przyłożyć miernik . Pozdro i dzięki za pomoc

Dodano po 4 [minuty]:

i jak sprawdzić te cholerne diody 201 i 202 (to są jakieś diody stabilizacji termicznej wzmacniacza) normalnie jak inne diody czyli przewodzą w jedną a w drugą nie ?? jeśli nie to jak i jakie powinny być wyniki
  • Poziom 20  
    Witam tranzystory KD to NPN czyli na upartego można je sprawdzić testerem diód jakie mają wartości tago niepamiętam...
    Diody to diody w tym przypadku (moge się mylić) będą przewodzić w jedną strone.

Oczywiście kazdy pomiar KD i diód musi być wykonany z odłączonym elementem od płytki.

Moge się mylić ale z tego co napisałeś wcześniej to uwaliłeś wszystkie tranzystory, ja tak kiedyś zrobiłem w Tosce po wymianie wszystkich, sprawdzeniu płytki i lutów gra jak nowa.
  • Poziom 21  
    czyli musze wymienić wszystkie tranzystory w końcówce razem KD. Powiedz mi tylko jakie to powinnybyć diody bo trzy przewdzą w obie strony w małym stopniu i jedna wogółe czyli są do wymiany tylko jedna żecz jakie to muszą być diody chodzi mi o ich nr albo ich zamienniki bo z orginałami może być ciężko. i jeszcez jedno Czy zamiast BC147 i157 można wstawić BC557c i 547b. Możesz powiedzieć jaks sprawdzałeś płytkę
  • Poziom 20  
    Moment KD mogą lecz niemuszą być zepsute tzn odłącz je i sprawdz testerem diód jeśli wszędzie jest to samo to do wymiany, D201 i D202 toBZP6807V75 (TAK MAM NA SCHEMACIE), BZP to dioda zenera mozna wlozyć podobną koszt max 50gr, mozna wlozyć odpowiedniki.
    Płyte sprawdzalem wg schematu laminat jest niskiej jakości gdzieś mogło się coś zgrzać, przerwać itp przypadki.
  • Poziom 21  
    dodbra dobra tylko z tymi diodami jest problem gdzie je dostać może wiesz jki zamiennik musi być

Dodano po 2 [minuty]:

chodzi mi o zenerke jaką tam wpakować na jakie napięcia musi być

Dodano po 20 [minuty]:

Musiałeś sie pomylić własnie znalazłem schemet do PA-1801 i te diody to BZP6870V75 anie BZP6807V75
  • Poziom 20  
    witam niepamiętam teraz oznaczeń ani zamienników,
    diody zenera dostaniesz w kazdym sklepie z częsciami elektronicznymi, ewentualnie w serwisie rtv, jesli nieznasz oznaczeń wez ze sobą tą zepsutą powiesz ze potrzebujesz diode zenera do wzmacniacz.... i tyle jezeli facet będzie się znał to da ci odpowiednią.
  • Poziom 21  
    zrobiłem testy tranzystorów KD502 w wszystkich były te same wyniki czyli są dobre. Zamierzam wymienić tranzystory BC211 i 313 które zastąpie zamiennikami BC211 = BD139, BC313 = BD140 jak poprzednik mi polecił oraz tranzystory BC147 i BC157 tranzystorami BC557b iBC547b. mam takie pytanko. diody 201 i 202 są połączone w układzie szeregowo które w sumie mają napięcie zwrotne równające się 1,5V czy mogę je zastąpić jedną diodą BAP811. Czy wydało by bo zamiennika do niej nie ma a wysyłka więcej kosztuje niż te diody
  • Poziom 20  
    Witam mozna dać to jest dioda do stabilizacji napięcia, lub można kupić w sklepie np BZP611C...
  • Poziom 21  
    witam mam pytanko na schemacie jest transformator TS 80/9 a u mnie jest 120/9 czy ten może być taki
  • Poziom 20  
    Witam oznaczenie schematu pa801 odnosi się do wzmacniaczy pa107, pa1801 oraz pa2801 wszystkie te wzmacniacze wzasadzie niczym się nieróznią tylko pa107 ma słabszy transformator (ts80/9), nieposiada wskazników wysterowania oraz wyjść kwadro.
    Natomiast pa1801 oraz pa2801 niczym się nierózni to samo trafo(ts120/3)....
    W czasopiśmie "RADIOAMATOR..."9/78 napisano tak "....oprócz wzmacniacza pa1801 są produkowane takze wzmacniacze pa107 oraz pa2801..... schematy ideowe są identyczne, inaczej dobrane zostały tylko warunki pracy poszczególnych tranzystorów..... a w szczegulności tranzystorów w stopniu końcowym...."
  • Poziom 21  
    Witam nareszcie zrobiłem. wymieniłem w tej dobrej którą zepsułem końcówkę tranzystory BC211 = BD139 BC313 = BD140 i tak samo z zepsutą końcówką dodatkowo wymieniłem diody stabilizacji termicznej które zastąpiłem diodami BZP611D1. Podejrzewam że te diody były dobre tylko tranzystory poszły. Ale najwarzniejsze że chodzi. Mam jeszcze jedno pytanie czy można przeroobić ten wzmacniacz(jak przerobić) aby wyciągnąć z końcówek więcej watt