Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa wiatraka. Prądnica KOMELU. Jaki jest wirnik? Stojan.

13 Sty 2007 22:49 4378 1
  • Poziom 10  
    Witam
    Jestem nowy na tym forum. Przeczytałem pare stron. Mam zamiar zbudować wiatrak i stąd pytanie: czy ktoś rozbierał prądnicę KOMELU? Jaki jest wirnik i czy stojan jest inaczej nawinięty niż taki orginalny od silnika i czy można by zastosować prądnicę ze spawarki wirowej?
  • Poziom 12  
    Prądnice firmy Komel są zbudowane z obudów silników asynchronicznych klatkowych, ale zamiast wirnika klatkowego mają na wirniku magnesy neodymowe,a pradnice te są produkowane na idwidualne zamuwienie. Mam więcej wiadimiści na ten temat bo byłem osobiście w tej firmie której siedziba mieści się w Katowicach przy ul. Rozdzieńskiego 188.Chciałem tam zamuwić małą prądnicę do wiatraka, mogą zrobić na napięcie 12v 24v lub 230v lub jakie się chce, a są to prądnice trójfazowe prądu zmiennego, ale na conajmniej 500obr/min lub wyższe obroty ,a chcąc ją zastosować do wiatraka to potrzeba by była przekładnia na poniesienie obrotów-strata energi i koszty. A jeżeli chdzi o zastosowonie prądnicy z spawarki wirowej do wiatraka to napewno się nie nadaje bo jest to prądnica na około 65v prądu stałego, a także ze względu na gabaryty i wirnik wspulnie połączony z wirnikiem silnika napędowego.