Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Łączność 1000m, Jaki legalny nadajnik? LPD, PMR?

14 Sty 2007 03:46 5338 17
  • Poziom 16  
    Poszukuję jakiegoś nadajnika który by pozwolił uzyskać zasięg w granicach 1000m w wolnej przestrzeni. Transmisja analogowa (mowa ludzka). Najlepiej gdyby to było w formie gotowego modułu, którego nie trzeba by było stroić itp. Moje wymagania:
    1. Musi to być legalne
    2. Ma współpracować z jakimś radiotelefonem przenośnym, którego też można legalnie używać
    3. Małe wymiary i masa (max kilka, kilkanaście gramów), najlepiej gdyby to był miniaturowy moduł wykonany w SMD
    4. Zasilanie bateryjne, nie więcej jak 5V
    5. Oparty na syntezie, żeby było do wyboru więcej kanałów

Jak dotąd natrafiłem na kilka rozwiązań:
    a) moduły na 433MHz: BT37 i BR37 (kit AVT 2618)- niestety brak syntezy
    b) moduł MMcc1000 na pasmo 433 MHz
    http://www.propox.com/products/t_92.html
    c) moduł MM86RF211 na pasmo 433 lub 868 MHZ
    http://www.propox.com/products/t_104.html

Układ b) a zwłaszcza c) wyglądają bardzo interesująco, tyle że nie wiem czy one nie są przypadkiem tylko do transmisji cyfrowej? Tak mi to wygląda... ale może się mylę. Czy zna ktoś coś podobnego, ale do transmisji głosowej? Zresztą może i to się nadaje, tylko na razie nie wiem jeszcze jak to zrobić...

No i jak to jest z tą legalnością?

Jeśli ktoś potrafi coś podpowiedzieć to będę wdzięczny.
  • Poziom 31  
    Te nadajniki są do sygnałów cyfrowych. Ja bym się zastanowił nad wykorzystaniem CB radia. Wydaje mi się że upchanie analogowego nadajnika o takim zasięgu w urządzeniu o masie kilkunastu gramów nie jest możliwe.
  • Poziom 27  
    No niestety ale łączności na 1km na ogólno dostępnych pasmach, i małych wymiarach urządzenia nie uzyskasz.
  • Poziom 19  
    greg_matrix napisał:
    zasięg w granicach 1000m w wolnej przestrzeni
    3. Małe wymiary i masa (max kilka, kilkanaście gramów)
    To może być trudne - ale napisz co chcesz z tym robić - może da się ten problem jakoś inaczej obejść.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Przeciez mozna kupic PMR'a. Jedna szt. mozna trafic juz za okolo 40 zl (allegro). Wystarczy pozbyc sie obudowy i masz niewielkich rozmiarow, lekki i gotowy uklad z synteza.
    Ciezko jest samemu zrobic cos takiego... taniej od chinczykow.
  • Poziom 27  
    tak tylko jak rozbierzesz PMR`a to straci on homologacje. a To ma być legalne.
    A to obudowa posiada homologacje ? Dopoki nie przerobisz urzadzenia, doputy nie tracisz homologacji.
    No i na rynku jest cale zatrzesienie homologowanych (wymien trzy) PMR'ow... Jednak kontrolujacy Cie policjant o papier nie prosi.

Moze pomyliles homologacje z deklaracja zgodnosci ? Albo miales na mysli LPD ?

Uwazasz, ze hybryda z dorobionym audio bedzie legalna ?
  • Poziom 27  
    Nie o to chodzi. Mam namyśli że homologacja jest wystawiona na urządzenia w obudowie.

Choć jak wiadomo nikt się czepia przerobionych PMR`ów dopóki nie przekroczy się ich mocy dopuszczalnej.

Pozdrawiam :)
  • Poziom 16  
    Dzięki za udział w dyskusji, jesteście błyskawiczni! :-)

Zdaję sobie sprawę, że taki zasię z LPD w roli głównej jest wyzwaniem. Może napiszę bliżej do czego to ma być. No więc chodzi o coś w rodzaju komputera pokładowego w modelu samolotu. Czyli te 1000m to niezupełnie to samo co 1000m między domami i drzewami... Powinno być znacznie łatwiej. Synteza jest mi potrzebna żeby móc szybko zmienić kanał w razie potrzeby- pewnie bym użył jakiegoś przełącznika typu DIP albo coś w tym rodzaju.

Chciałem zastosować transmisję głosową, bo na dole wystarczyło by się zaopatrzyć w jakiś sklepowy radiotelefonik i już. Wydrukowałem sobie pdf-a do tego ostatniego modułu od Atmela i czytałem go trochę dzisiaj w nocy (tak, tak, niedawno wstałem!). I coraz bardziej mi się on podoba :-) Praktycznie wszystkimi funkcjami można sterować z procesora, jest gotowy protokół dwukierunkowy, retransmisja ramek itd... Zasięg i możliwości (transmisja w 2 strony!) byłyby pewnie o wiele lepsze ale poziom trudności takiego projektu jest moim zdaniem zupełnie inny. Może to będzie następny krok :-)

A odnośnie legalności rozwiązania to jak to dokładniej wygląda? Nie wiem czy jestem dobrze zorientowany, ale wydaje mi się, że PMR są legalne o ile są używane w formie dostarczonej przez producenta. A jak jest z LPD? Jest zdaje się ograniczenie mocy do 10mW. Czy to samo ograniczenie jest w pasmach 433 i 868 MHz? O czymś jeszcze trzeba wiedzieć?

PS.
    Są na rynku (nie polskim) urządzenia realizujące podobne zadanie jak to co ja bym chciał zrobić i one właśnie bazują na LPD. Podobno nawet to nieźle działa. Stąd przypuszczam, że w takich warunkach da się uzyskać zasięg około 1000m. W pustej przestrzeni sytuacja jest komfortowa. Nie wiem tylko skąd wziąć taki moduł jak mi potrzeba.
    Prosty przyklad. Pilot do alarmu samochodowego najczesciej posiada homologacie. Niestety polamales obudowe i byle smuszony do jej wymiany. Czy to oznacza, ze straciles homologacje i jestes piratem ? ;) - Nie.

Porysowales obudowe telefonu komorkowego, lub po prostu Ci nie podoba sie - kupujesz inna i wymieniasz... Tracisz homologacje ? - Nie ;)

Co innego, jezeli obudowa spelnia jakies militarne standardy, a Ty wymieniasz ja na jakis chinski ABS.

Greg. Do uzytkowania LPD upowaznia Cie wylacznie homologacja... A te dobiegaja konca i najprawdopodobniej nie beda juz przedluzane.
    Widze, ze jednak jestes zacietym konstruktorem i masz czas i chec na zabawe we wlasne konstrukcje ;)

Tylko zastanow sie, czy warto. Plyta PMR'a wazy moze tyle, ile pol paczki fajek. Mozesz dorobic skrot mocy (bo po co pol wata, jezeli jest bezposrednia widocznosc). Albo dorobic czesc cyfrowa... W kazdym badz razie odpada czesc radiowa, bo ta masz na plycie.
  • Poziom 16  
    Witam ponownie,
    No właśnie o to mi chodzi, żeby nie wnikać w część radiową. Z drugiej strony naprawdę bardzo mi zależy na miniaturyzacji i syntezie. Na stronie polskiej firmy Soyter znalazłem cos takiego:
    http://www.soyter.com/index.php?pid=142&scid=200
    http://www.soyter.com/index.php?pid=142&scid=202

To są gotowe i pewnie zestrojone moduły których można od ręki użyć, ale żaden z nich nie ma syntezy. Sprawdziłem już co one w sobie mają:
    Te z pierwszego linku bazują na układzie MC145026. To jest układ używany do sterowania bram garaży, alarmów itp. Z dokumentacji wynika, że można się do tych płytek "wlutować" i zakodować transmisję ale zmiany częstotliwości nie ma. Wtedy pewnie odbiornik musiałby znać ten kod. Jak sądzę w tej konfiguracji co oni to sprzedają po prostu nie ma żadnego kodu i dlatego można przesyłać sygnał analogowy.
    Te z drugiego linku są na układach CC1050 i CC1070. One są bardzo podobne do wspomnianego już układu Atmela, nawet sposób komunikacji z mikrokontrolerem jest podobny. Niestety "prymitywnej" modulacji AM czy FM nie realizują, tylko FSK i ASK, czyli cyfrówka. Tylko patrzeć jak nie będzie nic poza QAMxx :-)

Najbardziej pasowało by mi jakieś hybrydowe rozwiązanie (moduł radiowy w jednym, zestrojonym kawałku) bazujące na czymś jak ten Atmel AT86RF211 albo układy CC1050/1070, ale żeby transmisja była AM albo FM. Czy coś takiego istnieje?? W zasadzie wystarczyło by znacznie mniej- tylko cyfrowo sterowana synteza, całej reszty rzeczy które te układy potrafią i tak nie potrzebuję.
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Czesc radiowa PMR'a jest podobna do drugiego ukladu telecontrolli z pierwszego linka. Uzycie AM'u w pasmie 433 jest niewygodne i masz szanse, ze trafisz na jakis modem, ktory jest niedaleko Ciebie i bedziesz mial klopot. Pomijam juz fakt, ze nie ma mowy o legalnosci takiego rozwiazania... No i moc. Ktos juz walkowal temat 2,4 GHz i kamery video na modelu latajacym. Konieczny okazal sie wzmacniacz.Tutaj tez zmuszony bedziesz "dorobic" wzmacniacz, co znacznie pomyli pojecie miniaturyzacji.

Podalem Ci tanie, skutyczne, dobre i gotowe rozwiazanie, z czescia audio, radiowa i synteza. Wiecej pomyslow nie mam ;)
    Inne rozwiazania beda albo znacznie drozsze (pewnie sama telecontrolla wiecej niz PMR kosztuje), albo nieskuteczne.

Acha: Wszystkie uklady z pasma 433 pracuja na 433,920... Chyba wiesz, co tam sie dzieje ? ;) Bezprzewodowe dzwonki, piloty do alarmow, modemy, piloty do bram i kupa innego syfu, wiec tak zestrojony uklad przyda sie psu na bude...
  • Poziom 16  
    Cytat:
    Chyba wiesz, co tam sie dzieje ?

Wiem, i dlatego szukałem normalnego nadajnika z syntezą. To co można u nas aktualnie kupić w miarę tanio i od ręki jest robione na jedno kopyto i wszystko hula właśnie na kanale dla pilotów od bram... i generalnie do niczego innego się moim zdaniem nie nadaje.
    Następny krok to od razu transmisja w pełni cyfrowa, z kontrolą błędów, retransmisją ramek, transceiver sterowany po szynach szeregowych z mikrokontrolera. Krótko mówiąc pełen full-wypas.

A pośrodku jakoś dziwnie nic nie ma. Wygląda na to, że nie jest łatwo znaleźć to o co mi chodziło. Być może nie do końca dokładnie zbadałem rynek i coś przeoczyłem.

Na razie zrobiłem tak jak sugerował kolega yes2mike. Kupiłem komplet 2 radiotelefonów PMR za 80zł. To rzeczywiście bardzo tanio, pewnie poniżej kosztów scalaków i wyświetlacza w naszych sklepach :-) Zobaczę co tam w środku siedzi, co można wyrzucić i może uda się to co zamierzam.

A tak swoją drogą to dobry pomysł z tym skrótem mocy. Tyle tylko, że jak się domyślam to jest to pewnie nielegalne, bo oznacza przeróbkę. Paradoksalnie- zmniejszając moc wyjściową mogę stać się piratem! :-)
    Mysle, ze nie bedziesz rozczarowany. Najwazniejsze zeby od czegos zaczac...

Zrobic mozna wszystko, tylko moze okazac sie, ze cos, co na ziemi dziala rewelacyjnie, w powietrzu okaze sie totalna porazka przy lacznosci dwukierunkowej (w koncu samolot jest wyzej i wiecej odbiera).

Daj znac jak juz bedziesz mial rozczlonkowanego PMR'a na biurku :)
  • Poziom 12  
    gimof napisał:
    No niestety ale łączności na 1km na ogólno dostępnych pasmach, i małych wymiarach urządzenia nie uzyskasz.

O kurcze, szkoda że nie wiedziałem tego wcześniej. Inaczej nie zrobił bym tego: http://www.pitlab.pl/wariometr-skyassistant.html
    Da się to zrobić z mocą 10mW, oczywiście w warunkach widoczności anten i przyzwoitym odbiorniku.

Do autora wątku. Zwróć uwagę na kilka zagadnień:
    - zapomnij o modulacji AM - niczym tego nie odbierzesz.
    - pasmo LPD nie jest przeznaczone w Polsce do transmisji audio, wyłącznie transmisja cyfrowa i to z wypełnieniem 10% a bez ograniczeń tylko na wąskim zakresie częstotliwości - patrz Rozporządzenie Ministra Transportu z 3 lipca 2007 w sprawie urządzeń radiowych nadawczych (...), które mogą być używane bez pozwolenia radiowego. Dziennik Ustaw 138 poz 972.
    - audio można puścić PMR'em, ale pamiętaj że tam odległość między sasiednimi kanałami jest tylko 12,5kHz i żeby spełnić wymagania norm chociażby EN 300 296-1 pkt 5.1.4 trzeba się "trochę" postarać.
    - standardowego układu nadajnika sygnału audio nie znalazłem, ale kto powiedział ze układu cyfrowego nie da się zmodulować sygnałem audio :-)
    - nie mając analizatora widma nie da się zrobić dobrego urządzenia spełniającego wymagania zasadnicze.
  • Poziom 36  
    1. Z daleka od 433MHz, "LPD433" ... !
    linki w https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4731216#4731216
    2. Transmisja na 868MHz - jest wiele modułów do wyboru.
    2a. Są też TRX ręczne 868MHz, np. Alan 860, Alinco DJ-S800. To, że nie ma
    ich w każdym sklepie radiowym, to nie znaczy że nie istnieją... (gogle...)
    3. Transmisja głosu: słuchawki (i mikrofony) bezprzewodowe 863MHz (W-FM)
    o różnych stabilnościach (droższe nad. i odb. PLL) i różnych cenach. Zaletą
    (w tym przypadku już niekoniecznie...) jest szerokie pasmo m.cz. (HiFi).
    Zasięg można zwiększyć znacznie, bez zwiększania mocy nadajników.
    Do odbiornika można legalnie stosować dowolne anteny !
  • Poziom 16  
    Dzięki pitlab za sugestie. Gratuluję ciekawego i udanego projektu!
    Czy możesz jeszcze podpowiedzieć jakiego to cyfrowego układu albo modułu używasz? Chodzi mi o część w.cz. oczywiście.
    Domyślam się, że nie składasz nadajnika własnoręcznie, tylko jest to jakiś mikro-gotowiec do wlutowania w płytkę? Choć może się mylę?

Z góry dzięki za odpowiedź!
  • Poziom 12  
    greg_matrix napisał:
    Czy możesz jeszcze podpowiedzieć jakiego to cyfrowego układu albo modułu używasz?
    Domyślam się, że nie składasz nadajnika własnoręcznie, tylko jest to jakiś mikro-gotowiec do wlutowania w płytkę?

To co jest na stronie, jest oparte na Chipconie CC1050. Projekt własny z lekką pomocą kolegów z p.m.e. Długo szukałem, ale nie udało mi się znaleźć niczego gotowego z syntezą mogącego przenieść sygnał audio i mieszczącego się w obrysie znaczka pocztowego.
    Robiłem też próby z CC1070. Ma trochę węższe pasmo radiowe, ale przenoszony dźwięk jest bardziej zaszumiony niż w przypadku CC1050.