Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

optoizolowane wyjścia na przekaźnikach dla AVR AtMEGA 256

14 Jan 2007 14:34 2280 11
  • Level 2  
    Witam jestem studentem. Dostaliśmy zadanie od prowadzącego zrobienie serwera www który będzie mierzył temperaturę a dostęp do wyników będzie przez www.

Schemat mamy już prawie ukończony, pozostało tylko dorobienie optoizolowanych wyjść na przekaźnikach. Projekt robimy na AVR AtMEGA256.

Jeśli któryś z Panów fachowców umiał by nam pomóc chociaż jakimis wskazówkami, albo może umiałby załączyć schemat takiego wyjścia to bylibyśmy bardzo wdzięczni.

Pozdrawiam "masaj"
  • Level 32  
    masaj wrote:
    będzie mierzył temperaturę a dostęp do wyników będzie przez www.

Schemat mamy już prawie ukończony, pozostało tylko dorobienie optoizolowanych wyjść na przekaźnikach.

Nie słyszałem jeszcze nigdy o implementacji protokołu http (www) na przekaźnikach :))
  • Level 2  
    hehe ja też nie :P Ale nie o to chodzi. Cały układzik ma mieć taką funkcjonalność natomiast mi chodzi o samo zagadnienie sprzętowe. Problemem jest jak zrobić tą optoizowalcję wyjść AtMegi 256 na przekaźnikach. :)
  • Level 42  
    kolega zajmuje się takim prockiem a nie słyszał o choćby CNY17 najprostszym optoizolatorze? .... sterujesz z wyjść ATmegi dodę w CNY17 przez jakiś rezystorek a na wyjściu podłączasz przez jeszcze jakiś dodatkowy tranzystor przekaźnik - ot i cała filozofia ;)
  • Level 42  
    no o to mniej więciej chodziło ;) tylko, że skoro uC to ATmega to można pominąć te tranzystory na wejściu a diodę bezpośrednio podłączyć katodą do nóżki procka i rezystorem pomiędzy katodą a VCC ustawić jakiś prąd 10-15mA przy załączeniu, natomiast na wyjściu dać tranzystor do przekaźnika bo jeszcze kolega masaj nieopatrznie podłączy może przekaźnik bezpośrednio pod transoptorek ;) .... i o ile to będzie jakiś minaturowy przekaźnik na b.mały prąd to może to jakoś zadziałać ale większy? ... to już nie za bardzo bez pośredniczącego tranzystorka ciut większej mocy ;)

pozdr
  • Level 2  
    Jestem razem z masajem w grupie i tez się zajmuje tym projektem (molo precyzyjnie opisał co mamy zrobic:P )

wszystko by pasowalo tylko
    Quote:
    pominąć te tranzystory na wejściu a diodę bezpośrednio podłączyć katodą do nóżki procka i rezystorem pomiędzy katodą a VCC ustawić jakiś prąd 10-15mA przy załączeniu
    co do tego.
    Czyli masz na mysli normalnie podlaczyc w szereg diode transoptora rezystor i to do portu?
    Bo właśnie mam wątpliwośc czy moge ciągnąc z portu okolo 15mA czy to nie bedzie za duzo. Dzieki za poprzednie posty.
  • Level 38  
    tak wlasnie mozesz podlaczyc diode transoptora (katode do procka) a anode do +zasilania oczywiscie nie zapomnij o rezystorku w szeregu z dioda transoptora
  • Level 2  
    hmm to bedzie wtedy mi odwracalo sygnal. hmm a anody do procka i katody do masy nie moge podlaczyc (oczywiscie rezystor po drodze)?? Kwestia czy w stanie wysokim moze byc pobierany prod ok. 15mA?
  • Level 42  
    jak to będzie ci odwracało sygnał? ;) .... a co za problem programowo zanegować ten sygnał??? żaden - natomiast spójrz sobie do noty na schemat układu wyjściowego portu AVR - to zrozumiesz, że jako aktywny stan lepiej jest wykorzystywać właśnie niski poziom logiczny ponieważ można liczyć na większy prąd. ;)

czyli katoda bezp do procka a rezystor pomiędzy anodę i VCC

pozdrawiam
  • Level 38  
    niestety nie podlaczysz tego do AVR jak napisal MIREKK36. wystarczy tylko drobna zmiana programu i nic ci sie nie "odwroci zaden sygnal"
  • Level 2  
    tak tez myślałem :) no jasne że można programowo, ale jako że to ma być projekt do zademonstrowania to chciałem żeby się przekaźnik załączał jak jest jedynka, no ale faktycznie jest to bez sensowne komplikowanie.
    W każdym razie dzięki za pomoc.
pcbway logo