Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pytanie o uziemienie

scigany 14 Jan 2007 16:03 3229 8
    scigany
    Level 10  
    Wiem, ze to forum elektronikow, a pytanie bardziej z elektryki, ale moze ktos pomoze...

Witam, mam pytania. Zaczalem remont gory domu, parter jest zrobiony w miedzi, natomiast gora w aluminium, takze bede wymienial na miedz. Moje pytanie jest nastepujace, poniewaz gniazdka sa bez uziemienia, no a wypadaloby wszystko juz z uziemieniem zrobic, pod licznikiem sa wyprowadzone 4ry przewody, raczej dwie pary po dwa przewody - zielony aluminioy i niebieski miedziany, ze slupa odchodza 3 przewody, i teraz nie wiem, czy ten trzeci to naciag ktory utrzymuje przewody w powietrzu czy to jest jakies uziemienie, skoro naciag, to dlaczego jest podlaczony na slupie do druta ktory biegnie wzdluz drogi, od strony domu linka jest zaczepiona na haku. Na kolorowo zaznaczylem przewody ktore odchodza do mojego domu. Moze ktos z Was sie rozpozna o co w tym chodzi. Na dole nie mialem jak zajzec czy sa 3 przewody, bo lokatora nie bylo. Jezeli okazaloby sie , ze jest to 3ci przewod uziemiajacy, to czy moge uzyc go jako PE ?
    oto zdjecia

Pytanie o uziemienie
    Pytanie o uziemienie
    Pytanie o uziemienie
    Pytanie o uziemienie
    Pytanie o uziemienie

z gory dzieki za odpowiedz
    Zbych034
    Level 38  
    Dla mnie wygląda to na instalacje jednofazową Trzecia linka odchodząca ze słupa jest po prostu linką nośną która nie przewodzi prądu
    Przy liczniku jedna para kabli przewodzi prąd (ta zaizolowana i zaplombowana w bardzo ciekawy sposób) oraz para kabli od sterowania licznika zegarem (zapewne kiedyś był tam zamocowany licznik dwutaryfowy)
    finos
    Level 14  
    Nie wiem czy ci to pomorze ale instalacja do licznika powinna powinna byc wykonywanna przez Zakład Energetyczny i tam ci radze sie zgłosić, bo nawed jak masz jakies uprawnienia elektryczne czy Sep-owskie to i tak nie jestes upowazniony do grzebania przy tych kablach.
    Kabel PE - tzw. neutralny (barwy niebieskiej), nie moze służyc jako kabel ochronny - oznaczany N (barwy żółto-zielonej), zwany uziemienie. Moze tak byc tylko w niektórych przypadkach i wtedy jest to kabel PEN - neutralno-ochronny (barwy zółto-zielonej z zakończeniami niebieskimi). Zgadzam się z kolegami natomiast co do tego ze jest to instalacja jedno fazowa, a zastosowanie przewodów aluminiowych oznacza jej starość, byc może tego uziemienia wtedy nikt nie pociągnał.
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    Witam
    Tak jak koledzy napisali instalacja jednofazowa a cztery przewody widoczne na tablicy to przewody od zdjętego licznika z lewej(zaplombowane)faza zasilająca i odbiorcza a z prawej zero zasilające i odbiorcze.W tej instalacji możesz tylko wykonać zerowanie gniazdek.Jednak wszelkie przeróbki itp lepiej jak wykona elektryk z uprawnieniami(instalacja musi odpowiadać normom, być wykonana zgodnie z przepisami i być bezpieczna dla użytkowników)pamiętaj,że życie jest cenniejsze od paru zł.
    waldekel
    Level 28  
    Wszystkie przewody w wymienianej instalacji poprowadziłbym w postaci trzech przewodów L, N, PE, dobierając odpowiednie przekroje. Odnośnie zerowania, to byłbym ostrożny, bo można się domyślać tylko że mamy do czynienia z instalacją TN-C. A jeśli jest to instalacja TT to co?
    scigany
    Level 10  
    spox, i tak musze wezwac energetyke aby wymienili przewody dochodzace do domu, bo przekroj jest przerazajaco maly i strasznie skorodowane sa. Co z tego, ze wymienie w domu instalacje na miedziana z odpowiednimi przekrojami, jak na zewnatrz bedzie sie gotowac. Po podciagnieciu pod licznik nowych miedzianych przewodow, powinno byc ok. Musze jeszcze sprawdzic, czy na dole gdzie jest wymieniona instalacja na miedziana jest tez uziemienie, jak nie , to bednarka, prety i wio z tym
    janhen
    Level 22  
    Witam
    Ta sieć napowietrzna nn.z płaskim układem przewodów jest prawdopodobnie w układzie TN-C .Ale trzeba sie bezwzględnie upewnić.Znajdź stację transformatorową zasilającą tę sieć nn.Na skrzynce rozdzielczej nn.stcji trafo powinien być symbol "Z" to stary sposób oznaczania systemu ochrony od porażeń "Zerowanie" lub możliwy ale mało prawdopodobny "U" czyli dawne "Uziemianie.Jeśli stacja była wybudowana po 1990r. to może być nowy symbol TN-C.Jeśli stacja nie będzie posiadała jednego z tych oznaczeń to odpisz nazwę i nr.stacji oraz nr,słupa z którego podłączony jest Twój dom i zadzwoń do Zakładu Energ.na ul.Barlickiego o podanie układu sieciowego który obowiązuje w tej sieci nn.W przypadku symboli "Z" lub TN-C" nie trzeba będzie dla tej instalacji elektrycznej wykonywać uziemienia ochronnego.Ale w każdym przypadku musi być wykonana zgodnie z przepisami i wiedzą techniczną a przede wszystkim bezpieczna.Pozdrawiam
    Ps.Dodam że jeżeli górne końce linek stalowych odciągowych słupów tej linii napowietrznej są przyłączone do przewodu(linki) PEN (ochronno-neutralnej to niemal pewne jest że jest to układ sieciowy TN-C.