Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

pierwszy wzmak 2x35W by jaVVor

mori_mj 14 Sty 2007 17:21 9882 42
  • pierwszy wzmak 2x35W by jaVVor
    Witam!
    chciałbym przedstawić moją pierwszą konstrukcję wzmacniacza mostkowego na tda2030a oraz na przedwzmacniaczu lm1036. Moim celem było zbudowanie wzmacniacza o niewielkiej mocy, ponieważ bedzie on używany w budynku mieszkalnym i jako wzmacniacz do komputera.
    Pierwszym moim zamiarem było zdobyć obudowe i jakiś panel podlogowy. naszczęście obudowę zdobyłem ja za darmo od kolegi a jakiś panel podłogowy szwendał sie w piwnicy :) Następnie zabrałem sie do wykonania zasilacza. Zasilacz zawiera 3 stabilizatory napięcia... wiem wiem po co stabilizatory:), ale potrzebne mi bylo napiecie do 40 V a transformator dawał 60 V po wyprostowaniu napięcia. Natomiast też pzedwzmacniacz potrzebował od 9V do 16V, więc drugi problem. Na jeden kanał wzmacniacza zastosowałem produkcji niemieckiej po 2 kondensatory 4700uF na wyjściu stabilizatora. Transformator miałem w szafie, a jest to TS80 - na uzwojeniu wtórnym dawał napięcie 39V i wydolność prądową 2A.
    Przedwzmaczniacz na układzie scalonym LM1036 z regulacją głośności, tonów niskich, tonów wysokich, balans oraz loudness czyli podbicie wysokich i niskich tonów.
    Przedwzmacniacz wspólpracuje jak wcześniej wspomniałem z 2 kostkami tda2030a na kanał. Moc ich wynosi w mostku około 35W-40W.
    Oczywiście również zastosowałem swój układ opóźnionego załączania kolumn, zasilany bezpośrednio z transformatora po uprzednim wyprostowaniu napięcia.
    Wszystkie te moduły upchałem do obudowy po starym jakimś amplitunerze PHILIPSA który jak widać napędzał go jakiś układ scalony STK [widać po śladzie pasty silikonowej i wielkości tego scalaka:)].
    W kwocie wykonania tego wzmacniacza zmieściłem sie w około 70zł :) wszystkie potrzebne części miałem na zbyciu oprócz ukladow scalonych i potencjometrów. Gdy nadszedł czas uruchomienia strach mnie obleciał aby nic czasem sie nie spaliło:), no ale życzenie sie spełniło - uruchomiło sie bez zadnych problemów :D tylko jeszcze musiałem dobrać rezystor i kondensator w opuźnieniu załązania kolumn, aby załączały sie mniej wiecej po 2 sekundach.
    W tej chwili wygrzewa się na chonorowym miejscu z kolumnami clatronica 180 watowymi podłogówkami. Jeszcze ostatnim testem sprawnosći było sprawdzenie wytrzymałosci jego. Przez godzinę dałem na cały regulator.Po godzinie było czuć ciepło jak wiadomo ale nic sie nie stało, wiec bardzo dobry znak. Nastepnym moim krokiem w tworzeniu sprzętu audio ma byc wykonanie przedwzmacniacza cyfrowego sterowany na pilota i wzmaczniacza( ale osobno w obudowie przedwzmacniacz i wzmacniacz).

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mori_mj
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: telekomunikacja
    mori_mj napisał 141 postów o ocenie 7, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Legnica. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lex00
    Poziom 26  
    Fajny i ładny ale 2x35W to on nie będzie miał chyba że jak ktoś już napisał w wydalanym cieple
  • PCBway
    maziu
    Poziom 18  
    bardzo starannie wykonane płytki ale o wiele za duża obudowa , i rozstaw elementów na płytkach .
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  
    Witam.

Ile waży ten wzmacniacz.

:arrow:mori_mj

Czy nie masz problemów z przydźwiękiem sieciowym, bo widzę, że przewody od potencjometrów nie są ekranowane i czy nie masz problemów z chłodzeniem.
    Sebastianolek
    Poziom 13  
    Bardzo bardzo mi się podoba daje 5/5 sam nawet bym se takie coś sklepal. Widac ze masz doswiadcczenie w trawieniu płytek ale ja tez bym Ci dradzil pokry kalafonia obwody ;)
    harnasx
    Poziom 22  
    Wyrazy uznania za dobre, a przede wszystkim własne wykonanie PCB. Niestety front wzmacniacza to jak dla mnie "porażka" psuje cały efekt a widać że trochę się napracowałeś.
    Moim zdaniem - Wywal te diody, "zaszpachluj" na gładko , polakieruj panel i gałki czarnym matem i bedzie OK!
    Powodzenia!
    synbmx
    Poziom 20  
    wymień te diody niebieskie na zielone, jak na pierwszą konstrukcje to robi wrażenie, jednak dało by rade upchnąć to gdzieś w jednym kącie a reszte miejsca poświęcić na naprzykład bardzo modny a nic nie wnoszący bufor lampowy ;], taki szpan lekki :P bądź też drugie trafo i kolejny taki sam wzmacniacz i by było kwadro ;]
    mori_mj
    Poziom 14  
    całość waży około 4- 5kg. A przydźwięk jest, ale dopiero przy prawie pełnej głośnosci , no ale jest.:)
    dzięki za rade żeby zaekranować potencjometry, bo do głowy mi nawet nie przyszło, a masa idzie do nich niestety.
    iq84
    Poziom 13  
    Dobrze wykonany wzmacniacz estetycznie zrobiony, jedno co zmieniłbym w nim to włącznik sieciowy na isostat 230V lepiej by wyglądało to wtedy no i jeszcze drobną rzecz jaką zrobił bym to zabezpieczył płytki drukowane lakierem przejrzystym w spraju , ja tak robię i naprawdę jest to skuteczne zabezpieczenie przed utlenieniem ścieżek i wyjałowieniem punktów lutowniczych:) sprawdzone od lat nawet pod względem temperatur grzania się elementów :) oczywiście nie lakierować podzespołów na radiatorze żeby się pod wpływem ciepła zapach trujący nie wydzielał( oczywiście po podgrzaniu lakieru on się nie zapali bo jest cienka warstwa i na tworzywie. ) Mogę śmiało dodać że również taki lakier :)zabezpiecza przed wilgocią .
    pkris74
    Poziom 12  
    Przewody do potencjometrów nie muszą być ekranowane. Kostka LM1036 napięciowo steruje poziom niskich, wysokich tonów, głośność i balans.
    Problemu przydźwięku szukaj w źle puszczonej masie. Na twoim miejscu wywaliłbym tą regulację. Zrobiłbym tylko głośność na potencjometrze z odczepem aby mieć fizjologiczną regulację głośności.
    Moja ocena 4/6 za przód i smarki na płytce regulacji barwy dźwięku.
    KrzyChules
    Poziom 12  
    wnętrze dosc ladne ,ale jak predmowcy napisali zrob cos z tym panelem (chyba ze ci się podoba). Ja osobiście wstawiłbym wychyłkowy wskaznik wysterowania
    ogolnie 5/6
    Nevon
    Poziom 21  
    Bardzo podobny do mojego :P
    co do mocy.. mój oddawał 40W bez problemu (także mostki tda2030 ale u mnie 2030A) ale były słyszalne zniekształcenia.
    klesiu
    Poziom 11  
    witam

Mógł by mi ktoś powiedzieć jak się rozcieńcza kalafonie??
    Fredw
    Poziom 20  
    Front trochę nie wyszedł, bo jest jakiś taki nierówny i ten włącznik niezbyt pasujący, ale poza tym bardzo dobra robota.
    Jeśli mogę coś zasugerować to zrobił bym go z plexi lub wypolerowanej i pomalowanej blachy alu.

A teraz mam pytanko. Czy nie masz zakłóceń podobnych, do tych jakie generuje przedwzmacniacz na TDA 1524A, czyli szumów na wysokich częstotliwościach ? A jeśli są, to jak bardzo intensywne ?
    Duch__
    Poziom 31  
    Może i wszystko ładnie ale nie podobają mi się te płytki wiszące w powietrzu zamocowane na kostkach. W szczególności to widać w przypadku tych dużych kondensatorów jak nie ma dolnej pokrywy obudowy zamontowanej. Po zamontowaniu pokrywy podpierasz czymś te płytki czy one se tak wiszą??
    kocur48
    Poziom 10  
    konstrukcja super 6/6 można prosić o wzór płytek i spis elementów też chciałbym sobie taki zrobić
    Nevon
    Poziom 21  
    klesiu napisał:
    witam

Mógł by mi ktoś powiedzieć jak się rozcieńcza kalafonie??

najtaniej rozpuszczalnikiem uniwersalnym,
    nada sie tez spirytus (ale go szkoda)
    albo jakieś typowe środki do elektroniki
    ArturAVS
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    Witam . Ocena 4/5 .Niebieskie LEDy kaleczą sprzęt pod względem estetycznym.Całość ogólnie dobrze wykonana ,jednak w środku trochę pusto.

Pozdrawiam
    Arturavs
    redart
    Poziom 23  
    Jeśli to twój pierwszy wzmak, to nie będę narzekał. Wszystko jest OK poza tym frontem. Nie wiem gdzie znalazłeś te gałki, ale to nie było dobre miejsce. Co do niebieskiej choinki to nawet nie wiem do czego ci służy. Gratuluję faktu, że sam zrobiłeś pcb i co najważniejsze wyszły elegancko. 4/5 za ten front i panel podłogowy :|.

Ludzie kupują 3 kity, plastikową obudowę i próbują zrobić na kimś wrażenie - to żenada i kiciarstwo, a nie diy.
    KrzyChules
    Poziom 12  
    jeszcze co do tego przedwzmacniacza na lm1036 to masz moze PCB do niego ?
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    Witam
    bardzo ładnie oby tak dalej
    knights
    Poziom 12  
    Fajne:D Niewieci przypadkim za ile można kupić dobre głośniki 2x30W bo do przerobionego starego radja by mi pasowły:D
    c++
    Poziom 22  
    witam,
    konstrukcja bardzo fajna. Podoba mi się. Mogłbyś zapodać schemat wskażnika wysterowania?
    PZDR
    dewone
    Poziom 13  
    Bardzo estetyczne wykonanie, ladnie sie prezentuje tylko ta moc...
    mori_mj
    Poziom 14  
    odpowiedż dla "Fredw":
    szumy są u mnie spowodowane przez przedwzmacniacz ponieważ on troche wprowadza zakłoceń własnych, ale sam wzmacniacz ma znikome szumy.

odpowiedź dla "Duch__":
    płytki sa oczywiście z dołu podpierane:) na to zwrócilem uwage również.

odpowiedź dla "redart":
    ta niebieska choinka to wzkaźnik wysterowania:)[/youtube]
    gregor_lca
    Poziom 20  
    Brawo javor :P Mój zioom z osiedla i energetyka ;D

Kalafonie rozkrusz na pyłek i potraktuj go odrobina spirytusu lub denaturatu :D i smaruj tym płytki i czekaj az wyschnie :D
    pawelcb33
    Poziom 24  
    Wzmacniaczyk fajny. te trafo tylko takie niezbyt chyba-mam podobne i buczy niezle, fajna obudowa szczegulnie w srodku, ma przynajmniej przegrody, trafo od resztu ukladu.

gregor_lca-> kalafoni nietrzeba rozkruszac w pył, chyba ze zalezy ci na czasie rozpuszczenia ale jezeli nie to mozna wrzucic cala brykle do rozpuszczalnika.

dewone-> co ci sie niepoddoba w mocy, poco odrazu ma byc 2x200W, jezeli wzmacniacz jest dobrze zrobiony i czysto gra to wystarczy nawet te 2 x35W.

Nierozumiem ludzi ktorzy tylko robia wzmacniacze 100watowe albo wiecej a wzmacniacze 30 czy 50W to dlanich zamalo, przeciez i tak nieda tych 200W a nawet gdyby to nieda sie tego sluchac w pokoju, no chyba ze sie robi z mysla o wiekszych pomieszczeniach. Dlamnie to poprostu zaduzo, lepiej zrobic jakis 50watowy ale o czystym i ladnym brzmieniu/graniu.
    o-o0o-o
    Poziom 11  
    Ale nad przednim panelem to sie nie postarales niestety... 4\6 za przod
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    Ładna maszynka, ładne wykonanie płytek, tylko te niebieskie LED-y i wyłącznik wszystko psują :/