Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z którego licznika taniej?

k4be 14 Sty 2007 20:01 2115 13
  • #1 14 Sty 2007 20:01
    k4be
    Poziom 31  

mam dostęp do dwóch 'sieci' zasilających - jednofazowa ze stałą taryfą i trójfazowa z dwoma taryfami. Z której lepiej zasilać pracujący ciągle sprzęt (a może zastosować automatyczny przełącznik)? I jakie są ceny za 1kWh (przyglądałem się fakturom, ale są kompletnie nieczytelne...) i w których godzinach jest aktywna która taryfa?

• #2 14 Sty 2007 20:52
    maliniak86
    Poziom 16  

Sieć jednofazowa jest tańsza od sieć przemysłowej(trójfazowej).Z tego co wiem każde województwo inaczej płaci za żuzytą energię.Trójfazowa może mieć dwie taryfy np.dzienna i nocna.Jeśli miałyś normalną taryfe trójfazową.to powiedzmy płacisz 40gr za kilowat a jeśli zmienisz ją na dwie taryfy to w dzien płacisz 60gr za kilowat a w nocy 20 gr za kilowat tak wiec to zależy kiedy sprzęt bedzie pracować.Godziny są takie od 6 do 22 jest taryfa dzienna a od 22 do 6 rano jest nocna.I jeszcze jedno pytanko czy ten sprzęt jest jednofazowy?Bo jeśli tak to radziłbym zostać przy sieci jednofazowej.Cena za kilowat to około 20gr w sieci jednofazowej.I słyszałem też że są dwie taryfy w sieci jednofazowej ale tylko słyszałem.

• #3 14 Sty 2007 20:59
    Albercik 321
    Poziom 25  

Witam.Nie wiem jaka jest stawka za kilowatogodzinę akurat u ciebie(każdy zakład energetyczny ma swoje stawki).Jak nie rozumiesz co jest napisane na rachunku,to najlepiej pojedz do swojego zakładu energetycznego i tam ci muszą udzielić takiej informacji i wyjaśnić ci fakturę.Co do rodzaju taryf,to jeżeli masz urządzenia,które pobierają ci dużo energii przez całą dobę,to jak najbardziej korzystnym wyjściem dla ciebie będą dwie taryfy - dzienna i nocna.Ta nocna jest tańsza i zaczyna się od godz.22 i trwa do 6 rano.
    A to ilu fazowa,to zależy co zasilasz.Nie wiem jak jest obecnie,ale bodajże 4 lata temu przerabiałem instalację w domu i mam jeden licznik jednofazowy na dwie taryfy i jeden trójfazowy na dwie taryfy.Tak więc może wystarczy tylko wymienić licznik jednafozowy na ten na dwie taryfy.

• #4 14 Sty 2007 21:04
    k4be
    Poziom 31  

Instalacja nie ma być zmieniana, pytanie jest tylko o to, do której się podłączyć (druga linia posłuży za backup w razie braku napięcia na pierwszej). Urządzenia są jednofazowe - kilka zasilaczy impulsowych i transformatorowych.
    Skoro lepiej dwie taryfy - to chyba lepiej zostawić na tym trójfazowym liczniku?

• #5 14 Sty 2007 21:18
    Witkacy8
    Poziom 20  

Jeśli chodzi o drugą taryfę to od 22 do 6 rano i w godzinach 11 do 15(jakoś tak było).
    Dodatkowo w weekendy też jest druga taryfa.

Dodano po 46 [sekundy]:

dokładnie proponuję się dowiedzieć w energetyce

• #6 14 Sty 2007 21:24
    voytas3
    Poziom 11  

powiem tak zadzwon na 991 siedzi tam dyspozytor niestety musi ci na pytanie odnosnie taryf odpowiedziec i to dokladnie to jego obowiazek znac je pisze niestety poniewaz sam czesto siedze pod takim numerem

• #7 14 Sty 2007 22:26
    ekaand
    Poziom 22  

Znajdź stronę swojego ZE.Tam znajdziesz interesujące Cię stawki i godziny taryf.

• #8 14 Sty 2007 22:36
    k4be
    Poziom 31  

Wychodzi na to: wyłącznik czasowy, 6-14 i 16-22 na licznik dwutaryfowy (10gr), pozostały czas na jednotaryfowy (15gr). Dodatkowo układ włączający drugą linię, kiedy na właściwej zaniknie napięcie.
    Ceny mogłem wybrać niewłaściwe - nie wiem dokładnie, na którą grupę powinienem patrzeć. Do tego cena się nie nadaje do obliczeń - brak pozostałych opłat.

• #9 14 Sty 2007 23:29
    pablo1521
    Specjalista - palniki olejowe

I słyszałem też że są dwie taryfy w sieci jednofazowej ale tylko słyszałem............... Kolego maliniak86 ..Są 2 na jednej fazie i dodatkowo nocna włączana jest na 1 czy2 godz. po południu.
    Musisz to policzyć dokładnie ale przy ciągłej pracy urządzeń to chyba wyjdzie na kożyść 1 fazy na zwykłej taryfie.
    Może jest o co walczyć jak masz duuuży pobór prądu.
    Pozdrawiam Paweł

• #10 16 Sty 2007 18:50
    stomat
    Specjalista elektryk

Najtaniej wyszłoby w godzinach kiedy jest niska taryfa jechać na niskiej a w pozostałym okresie doby na całodobowej. Niestety oznacza to konieczność przełączania zasilania 4 razy na dobę.
    A do kolegi Vojtas mam pytanie : gdzie wyczytałeś że dyspozytor musi udzielać wyjaśnień na temat taryf ? U nas robi to BOK.

• #11 16 Sty 2007 20:19
    pablo1521
    Specjalista - palniki olejowe

przełączanie 4 do 8 razy na dobę załatwi zwykły zegar sterujący zsynchronizowany godz. zał/wył z zegarem taryf.
    koszt ok. 160 -220pln. obciążalność styków ok.2kW.
    jak trzeba więcej to przepuść przez stycznik.

• #12 16 Sty 2007 23:15
    k4be
    Poziom 31  

Użyłem 'mechanicznego programatora czasowego', odpowiednio zmodyfikowanego, który steruje przekaźnikiem. Przy okazji, kiedy ma być włączona linia dwutaryfowa, a nie ma na niej napięcia, układ sam przełacza na jednotaryfową (na odwrót nie).
    Czy ceny: 15gr oraz 10/24gr to pełne ceny energii czy dochodzi do nich jeszcze jakaś opłata?

• #13 16 Sty 2007 23:35
    Sady
    VIP Zasłużony dla elektroda

Opłata przesyłowa...

• #14 17 Sty 2007 16:48
    modlinp
    Poziom 14  

Jeżeli dużo korzystasz z energii w porach nocnych to warto mieć licznik 2 taryfowy w innym przypadku to siię słabo opłaca albo wcale. Każdy zakład ma jeszcze pewne bonusy np w moim zakładzie jak rocznie zużywasz 12000kwh to przysługuje ci taryfa weekendowa (niższa opłata w weekend). I ważne jeszcze jest czy masz działalność bo tam przecież sa inne taryfy.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME