Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antec Smart Power 400. Nadmiar cyny, drugi wentylator nie pracuje.

14 Sty 2007 22:15 891 1
 • Poziom 9  
  Trafił mi się ten zasilacz i na moim skromnym komputerze chodzi ok. Mam A64 3200@2600Mhz 1Gb ram, 7600GS@660/1600, dfi, 2xhdd, etc...
  Może sie mylę, ale jak obliczam szacowany pobór mojego sprzętu to wychodzi mi ponad 200W czyli mało jak dla tego zasilacza.
  Na codzień używam Neotec'a V4200@4202 i też spokojnie sobie radzi.

  Bynjamniej ten Antec ponoć nie radził sobie z jakimś komputerem ( nie wiem jakim ), ponoć normalnie chodził, ale podczas większego obciążenia się wyłączał i dopiero po jakiś 5 min można było go włączyć. U mnie teraz chodził sobie tydzień i bez zastrzeżeń, napięcia ok:
  3.3V - 3.31V
  5V - 5.01V
  12V - 12.29V( stres) 12.39V( Idle )
  3.3 i 5V w Idle takie same, jak i pod obciążeniem.

  Zasilacz faktycznie mocno się grzeje. Mocno się grzeje w moim odczuciu, bo Neotec pomimo małych i śmiesznych radiatorów praktycznie jest zimny, ledwie chłodny, co prawda ma 120mm went. i chodzi on głosniej, choc jest to bardzo mała różnica w głośności.

  Antec ma dwa wentylatory 80mm, jeden 25mm i drugi 15mm. Zasilacz jest w tej chwili chłodzony na zasadzie:
  cienki od strony wnętrza komputera działa non-stop a w zależności od obciążenia włącza się drugi, grubszy, który o wiele lepiej dmucha. Oba wentylatory chodzą cicho, nawet jak zasilacz jest gorący.

  W zasilaczu było dłubane, mianowicie wszystkie linie były przelutowywane, ale to raczej z powodu wygody i dostępu do dalszej szęści elementów, bynjamniej wszystkie te linie są bardzo niechlujnie polutowane, mówiono mi, żeby cyny dawać mało, w sumie jaknajmniej i jak najkrócej lutować... Tutaj luty są grube, aż przelewające, po pierwsze przelutować to na zasadzie "pozbyć się nadmairu tej cyny", czy zostawić to tak? Bo przy okazji chciałbym zapytać, od czego powstają zimne luty?
  Układ regulacji był także lutowany, ale obecnie wygląda ok.
  Choć osobiście mam mieszane uczucia, bo wydaje mi się, że do samego zasilacza został dodany dodatkowy układ regulacyjny, albo przynajmniej jest on zasilony nie z "seryjnego" miejsca i jest to bardzo dziwnie porobione tutaj. Dodatkowo went 80x80x25 był albo wymieniany, albo przeszedł gruntowne czyszczenie, o ile da się wentyl tak wyczyścić, że wygląda jak nowy. Od drugiego wentylatora jest ucięty przewód wychodzący z jego kostki zasilającej ( masa ), nawet nie zaizolowany...
  Przewód od pomiaru obrotów z cienkiego wentylatora idzie do tego dziwnego układu ( który jest zasilony na lewo z układu zasilacza ), a następnie na dodatkowy styk do MOBO. Drugi wentylator nie ma kontroli RPM. A samo podłączenie wentylatorów dziwne, bo jeden styk jakby w ogóle do siebie nie pasował, inny typ.

  Dodatkowa rzecz, to linia 12V. Wiekszość noramlnie na PCB, ale dwa kable sa zrobione na zasadzie wychodzą z 12V i rozchodzą się na dwa czyli z dwuch cztery i jest to dośc ąłdnie w koszulkach termokurczliwych, ale średnio mi się to widzi, choć może tak to jest seryjnie ale pisze. Bynajmniej te kable od tych dwunastek rozdwojonych idą do 24pin od płyty, jeden do 20 drugi do 4 ( łacznie 24 ). A drugie dwa do pci expres.

  Moge porobić zdjęcia i powrzucać na jakiś serwer... Bynajmniej z chęcią sam bym zobaczył wnętrze takiego zasilacza, w którym nic nie było dlubane albo po prostu wszystko jest na miejscu, tak jak ma być.

  Pozatym pytanie, czy nawet przy lekkim obciążeniu nie powinnien pracować ten drugi wentylator, który też zachowuje ciszę, ale jest wydajniejszy, co prawda ten jakby wydmuchuje powietrze w większości ze strony wtórnej a tamten dmucha na pierwotną...

  Ogólnie mam chęć obciążyć ten zasilacz na miarę jego możliwości, ale wolne są już tylko styki 4xsata i pci expres. Zastanawiałem się nad zakupem radiatorów i polutowaniu ich tak, żeby uzyskać jakiś obciążenie dodatkowe, ale z tym też dużo liczyłem i albo dużo musiałbym lutować i mało mocowo obciążenia uzyskiwałem, albo prąd przez rezystory płynałby taki duży,że pewnie by sie paliły... W tym też bym chętnie uzyskałbym jakieś podpowiedzi. Bo na forum też szukałem jakiś pomysłów na platformy obciążeniowe w celach badawczych, ale nic nie znalazłem. Niektórzy bawią się ponoć w żarówki od samochodów, ale one maja małą rezystancję, zasilacz nie potraktuje tego jako zwarcie? Bo jak łątwo policzyć z I=P/U i R=U/J żarówka 55W 12V H1 wychodzi ~2.6ohm a jak mierzę to ma 1ohm. Choć moj miernik to też nie należy nawet do tych słabych...

  Czyli:
  1. Pozbyć się nadmiaru cyny z lutów od kabli 3.3; 5; 12V i podobnych po stronie wtórnej?
  2. Od czego powstają zimne luty, o ile można to w skrócie czemuś przypisać?
  3. Jakieś zalecenie co do badania, sprawdzenia i sposób?
  4. O ile ktoś ma, albo wie, jak mają się "zachowywac" wentylatory w zasilaczu?
  5. Może ktoś ma taki, albo zdjęcia ma?
  6. Ktoś chciałby zobaczyć jak to wygląda?
  7. Jakieś porady co do ewentualnych żarówek, etc?
  8. Albo jak walczyć z tymi rezystorami, w którym kierunku podążać, jakich rezystorów szukać, żeby w miarę się nie przekosztowac?
  9. Projekt takiej platformy testowej, oczywiście, żeby obciążenie w pewnym zakresie było jeszcze regulowane.

  To wszystko to nie tylko zabawa dla mnie, bo to lubie, ale i nauka, bo niby mam technika ( zdałem w czerwcu ) ale tak na prawde wiem, że niewiele wiem, ale chcę się uczyć, dalej ciągnę to na PG a i podoba mi się to...
 • TermopastyTermopasty
 • Spec od komputerów
  Ad1.Chyba wiesz jak wygląda prawidłowy lut.Jak naklejone jakieś gluty to przetop i usuń nadmiar.
  Ad2.Lutowanie zbyt zimną lutownicą lub "na sucho",bez użycia topnika lub kalafonii.
  Ad3.Nie wiem jak w tym modelu,w moim regulowane są obroty obu wentylatorów.
  Ad7.Możesz obciążyć żarówkami lub opornikami i schłodzić je wentylatorem.