Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat jak zrobić przejściówkę S-Video na VGA

14 Sty 2007 23:47 1754 4
  • Poziom 16  
    Witam!

Mam taki mały problem dotyczący konstrukcji przejściówki z S-video do VGA (czytaj: nie wiem jak zrobić). Tj. mam wyjście S-video i chcę podpiąć mały monitorek pod to, żeby móc coś widzieć.

Byłbym bardzo wdzięczny, gdyby ktoś uraczył mnie schematem.
  • Poziom 14  
    Zacznijmy że z sygnału który chcesz podłączyć do Monitora pozyskasz tylko 16kHz dla linii. Masz poważny problem ponieważ nie pozyskasz minimalnych synchronizacji H dla ekranu monitora komputerowego 30kHz. To znaczy pozyskasz ale zbyt wysokim kosztem gotowe urządzenia kosztują od 150zł, robiąc samemu to koszt ok 120zł.W drugim kierunku PC- TV to jest znacznie prościej i taniej koszt 30zł. Budujesz enkoder PAL i prosty generator synchronizacji i po sprawie.
  • Specjalista-oldradio
    jakubbulas napisał:
    Witam!

Mam taki mały problem dotyczący konstrukcji przejściówki z S-video do VGA (czytaj: nie wiem jak zrobić). Tj. mam wyjście S-video i chcę podpiąć mały monitorek pod to, żeby móc coś widzieć.

Nie zrobisz tego prosto i w akceptowalnych kosztach, tu niestety musisz mieć coś więcej niż odpowiednio polutowane kabelki.
  • Poziom 16  
    No ja się domyślam, że koszty nie będą małe, ale chodzi mi o rozwiązanie czysto teoretyczne.
  • Specjalista-oldradio
    jakubbulas napisał:
    No ja się domyślam, że koszty nie będą małe, ale chodzi mi o rozwiązanie czysto teoretyczne.

Czysto teoretyczne wygląda prosto - na początek dajesz na wejściu dekoder PAL, w otrzymanym sygnale podwajasz częstotliwości odchylania (do 32.65kHz i 100Hz). Próbkujesz sygnał przychodzący z częstotliwością 13.5MHz (każdy z kanałów R, G i B), zapamiętujesz linię w buforze, po czym odtwarzasz ją dwa razy, ale z dwa razy większą częstotliwością - 27MHz. Chodzi o to, aby w każda linia była wyświetlona dwa razy, ale za to dwa razy szybciej. Ponieważ obraz telwizyjny jest nadawany z przeplotem musisz zapamiętać cały obraz w buforze i potem go dwa razy szybciej odtworzyć. W tym samym czasie zapisujesz w buforze następny obraz.

Jak będziesz chciał uzyskać inną niż podojona rozdzielczość obrazu na monitorze musisz dodatkowo za pomocą procesora sygnałowego obraz zapamiętany w buforze przeskalować .