Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

"Sycząca" przetwornica Curtis 21'

06 Wrz 2003 16:53 2023 15
  • Poziom 11  
    TV na standby wydobywa dzwiek syczenia (skwierczenia). Dzwiek dobywa sie na 90% z trafo przetwornicy. Po wlaczeniu TV wszystko zupelnie ustaje. Po ponownym wylaczeniu lub po dlugiej pracy syczenie wraca :(
    Napiecia na przetwornicy (TDA 4601) po stronie wtornej poprawne. TV ma jakies 8 lat niestety brak symbolu - Curtis 21'. Prosze o pomoc czy to moze byc uszkodzone trafo czy gdzie indziej szukac ? Trafo na plytce :
    T801
    SMPS
    Trafo
    Miflex
    - zabudowane plastikowe. Probowalem delikatnie postukiwac w niego - nic nie daje.

Szukalem na forum podobnej usterki, ale nie znalazlem takze bardzo dziekuje z gory za pomoc :) Mialem kiedys shemat, ale zaden z tych tu na forum to nie jest ten (Curtis 14M[1]...20M...21M....pdf)
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 14  
    nie to nie trafo elektrolity koło tda 46.. wszystkie wymien i pomoże
  • Poziom 11  
    Jestes Wielki !!!

Podmienilem :

C801P 10/16V
    C805P 100/16V
    C807P 10/50V
    C815P 1/50V

...i syczenie poszlo sobie ;)
    Nie bede sprawdzal ktory to ;)

Dzieki

BTW znalazlem - moj Curtis to PC_04A
  • Poziom 14  
    tak trzymac elektrolit to wróg wiec go wymien zwłaszcza jak tv ma 10 lat :D
  • Poziom 11  
    Darek.S napisał:
    ...I wyłączj na noc z sieci( tzn nie zostawiaj stby)

A to niby dlaczego ?? :!:
  • Poziom 27  
    Witam. Piszę w tym temacie ponieważ mam ten sam problem ale w Curtisie 14" Co wymienić. Może ktoś mi podpowie. Zgóry dzięki za pomoc.
  • Poziom 11  
    Sproboj wymienic tak jak u mnie wszystkie elko w przetwornicy :)
  • Poziom 30  
    kondensator 4n7/1600v w przetwornicy:)) wymien bo jek straci całkiem pojemność to poleci BU
  • Poziom 14  
    Cymbi ale napisz co sie dzieje
  • Poziom 24  
    Vad3r napisał:
    Darek.S napisał:
    ...I wyłączj na noc z sieci( tzn nie zostawiaj stby)

A to niby dlaczego ?? :!:

Kondki w zasilaczu w stanie stby są cały czas naładowane i nie pracują (rozładowanie /naładowanie) a to nie jest dobre dla elek i dlatego rady są takie aby czasami TV wyłączać wył. sieciowym ale nie musisz tego robić codziennie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 29  
    zorbek napisał:
    kondensator 4n7/1600v w przetwornicy:)) wymien bo jek straci całkiem pojemność to poleci BU

No wiesz co?,w takim przypadku polecam w każdym sprzęcie wymienić wszystkie elektrolity i kondensatory styrofleksowe,jeszcze opory i tranzystory bo po kilku latach traca swoje parametry-tak profilaktycznie bo może się coś uszkodzić :D
    :arrow: Robi-z moich doświadczeń wynika że właśnie poprzez ładowanie /rozładowanie kondki siadają w zasilaczach,i tv z reguły pada po wyłączeniu i załączeniu sieci.
    Dlatego zawsze tv powinien być na stby (pomijam kiedy jest burza) :)
  • Poziom 32  
    Do przedmówcy: Elka wysychaja i tracą pojemność. Zjawisko to zachodzi tym szybciej im wyższa temperatura. Oczywistym jest iz wyższa temperatura jest jak zasilacz jest włączony. A co do tego że w stby elka nie pracują, bo się nie przeładowują to absolutna bzdura. Pracują i przeładowują się tylko w znsacznie znacznie mniejszym stopniu. Z praktyki serwisowej wspomnę ,że telewizory Myama padały standartowo po ok. 2 latach. Kiedyś miałem przypadek, że wytrzymał 6!. Ale gościu na każdą noc wyłączał ze stby. Nie wspomnę już co się dzieje z pozystorem.
  • Poziom 11  
    Robi napisał:
    Kondki w zasilaczu w stanie stby są cały czas naładowane i nie pracują (rozładowanie /naładowanie) a to nie jest dobre dla elek i dlatego rady są takie aby czasami TV wyłączać wył. sieciowym ale nie musisz tego robić codziennie.

Tak tez myslalem ;)

Dawno dawno temu jak chodzilem na kurs RTV to wykladowcy zalecali wylaczanie TV (przetwornicy) raz na miesiac z 220 ;)
  • Poziom 29  
    Zgadza sie czułem że ktoś o tym napisze,ale jak się grzeje przetwornica w stby?,temperatura która nie powinna miec wpływu na zywotnoś elektrolitu,pozatym najwięcej zalezy od konstrukcjiaplikacji) przetwornicy i zastosowanych elementów np. w grundigach,thompson,telefunken kondki chodzą po 15lat i są sprawne.
  • Poziom 32  
    Bo kiedyś produkowano lepsze elektrolity. Zresztą wszysko było trwalsze. Taka polityka - chodzi o zbyt. Wszysko jest tansze więc żeby zarobić musi być szybsza rotacja. Proste? Jako przyklad powiem, że naprawiałem po raz drugi przetwornicę w HCM po dwóch latach. Oczywiście elka. I dalem na 105 stopni. Oryginalne wytzymały 5 lat ( na 85 stopni). No comments :D