Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o moc wzmacniacza

()))FPPfan))> 06 Wrz 2003 17:13 1607 8
  • #1 06 Wrz 2003 17:13
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

Mam wzmacniacz hybryde zmnotowany z dwóch wzmacniaczy będacych kiedyś cześcią radioodbiornika i gramofonu (zmontował mi to wójek który jest elektronikiem - ja mam baaardzo malutką wiedze z zakresu zagadnień elektroniki), mogący w sumie zasilić 4 oddzielne kanały - u mnie są to: sub, central, tylna lewa i prawa satelita. Mój problem polega na tym że ja do tej pory nie wiem jaką to ma moc RMS. Mocniejsza cześć (pierwsze 2 kanały) to wzmacniacz z radioodbiornika Unitra-Diora DSS 201 (nie pamiętam nazwy samego radia- tylko producenta i typ), słabsza część została wymontowana z gramofonu na winyle Unitra-Fonica "Artur-Stereo" WG 900. Jedyny parametr jaki znam to zalecana impedancja głosników dla danego wzmacniacza- dla DSS 201 to 8Ohm a dla WG 900 to 4Ohm. Potrzebuje to wiedzieć bo powoli planuje robudowe reszty mojego sprzętu (narazie dobrego mam tylko suba na głosniku Beyma 12BR70 - satelitki przednie i tylne stanowią głośniczki z magnetofonu kasetowego tzw "jamnika" a centralny to mała kolumienka do której wsadziłem nieznanego pochedzenia malutki głośniczek- nie trudno sie domyślić że to low-end sprzęt) ale nie wiem na ile stać ten wzmacniacz - na jakie rozbudowy i na jakiej mocy głośniki moge sie nastawiać. Szukam jakichkolwiek danych o tych wzmacniaczach ale to bardzo stary sprzęt - część od gramofonu ma 30 lat a od radia 20 lat - jak narazie bez rezultatów, w internecie nie ma nawet wzmianki o tych urządznieach a co dopiero jakichś danych. Więc prosze o pomoc kogoś kto zetknął sie już z tymi zabytkami i zna ich moce :-) A tak wogóle to pozdrawiam wszystkich forumowiczów - jestem tu nowy - to mój pierwszy post tutaj :-)

0 8
  • #2 06 Wrz 2003 18:44
    Michał Adamiak
    Poziom 14  

Musisz podać jakiego typu są to końcówki mocy. Podejrzewam że w Arturze mogą to być układy serii 1490-98 (a może 1440 - były kiedyś popularne) a może nawet GML. Jesli chodzi o DIORĘ to musisz sprawdzić czy końcówki mocy to przypadkiem nie GML (takie duże hybrydy - płaskie prostokątne kości, dość duże z chyba 9 czy 10 wyprowadzeniami - dokładnie nie pamiętam) czy też układy tranzystorowe.

0
  • #3 06 Wrz 2003 18:56
    Tremolo
    Poziom 43  

zobacz jaka jest moc pobierana z kontaktu pisać powinno na tylnych ściankach zazwyczaj w VA (moc pozorna). Stratność mocy to mniej więcej 50% więc jeśli z tyłu pisze 120VA na dwa kanały to można sądzić żę wzmacniacz ma 30W+30W mocy audio.

Artur stereo ma około 2x3W mocy - miałem coś takiego jako wzmacniacz

z tego co wiem
    DSS 201 - to inaczej nazwany ZODIAK, jednak nie pamietam ile on miał wat

0
  • #4 06 Wrz 2003 20:50
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zodiak w znleznosci od wersji ma 2*15W (jesli trafo zasilajace ma 90W) albo 2*10W (przy mniejszym trafie)

0
  • #5 06 Wrz 2003 20:58
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

Na tylniej ściance nic nie pisze...żadnych wartości ani w VA ani w niczym innym tylko model i ostrzeżenie przed zdemowaniem obudowy pod przy włączonym wzmacniaczu :-P i nic więcej. W Diorze są takie dwie wielkie i płaskie kostki przytwierdzone do tylnej ścianki (każda wielkośći procesora Athlon Xp :-). Tyle moge powiedzieć bo na typach końcówek mocy kompletnie sie nie znam .... czekam dalej może ktoś będzie jednak znał parametry tych zabytków :-) Aha trafo jest dość duże 8cmx7cmx5cm (DługośćxSzerokośćxWysokość) :-)

0
  • #6 06 Wrz 2003 21:27
    CKsrv
    Poziom 32  

W takim razie masz GML'a i UL14xx.
    Na UL'u mozna spodziewac sie 3 do 4W.
    A na GML'u w zaleznosci co mu tam napisali:
    GML040 - 40W
    GML024 - 13W
    025 - 25W
    026 - 13W
    008 - 2W
    007 - 1,5W
    006 - 5W

0
  • #7 07 Wrz 2003 13:39
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

Na każdej z kostek pisze GML026 czyli jest to 13W ale czy to jest 13W na kanał czy 13W wogóle ? Czy jest to moc maksymalna czy tzw. moc w sinusie ?

0
  • #8 07 Wrz 2003 21:34
    CKsrv
    Poziom 32  

GML026 to "monoblok" czyli 13W ("normalnych") na kazda sztuke GML'a

0
  • #9 08 Wrz 2003 16:20
    ()))FPPfan))>
    Poziom 12  

No to sie wreszcie dowiedziałem (i przy okazji zdołowałem) ile mocy ma mój wzmacniacz : 2x13W i 2x3W ... no trudno trza zmontować nowy bo ten sie nie nada do zasilania podłogowców (które będą miały moc 60W jeden)

0