Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG CE-28H86T (MC-007A) poziome paski - usterka mechaniczna?

16 Sty 2007 16:26 2867 2
  • Poziom 13  
    Witam

Mam problem z TV LG CE-28H86T na chasis MC-007A.
    W górnej części obrazu występują jasne i ciemne poziome prążki (paski) zniekształcające obraz. Widać to na załączonych zdjęciach w miejscach oznaczonych czerwoną ramką. Paski te widoczne są przy sygnale z anteny (kablówki), przy sygnale z DVD podłączonym przez wejście AV1 lub AV2 oraz przez frontowe wejście AV3, jak również przy braku jakiegokolwiek sygnału.

W miejscu otoczonym zieloną ramką występuje słabo widoczne przyciemnienie obrazu oraz przesunięcie dolnej krawędzi do góry.
    Ponadto występuje zniekształcenie liniowości pionowej obrazu, w poziomie obraz wydaje się być OK.

Objaw nie występuje cały czas. Niekiedy obraz jest prawidłowy.
    Usterka występuje od momentu gdy znajomy po raz pierwszy podłączył do TV odtwarzacz DVD kablem SCART. Wg jego zapewnień wcześniej podobne zakłócenie nie występowało. W momencie gdy widoczne są paski ruszenie gniazdem EURO powoduje poprawę. Przy zdjętej obudowie obraz reaguje na ruchy (nacisk) płyty w okolicy gniazda EURO AV1 oraz głowicy.
    Nacisk powoduje pojawienie się pasków, lekkie podważenie do góry przywraca normalny obraz, który jest widoczny na zdjęciu poniżej.

Czy możliwe jest aby usterka miała tylko przyczynę mechaniczną, tzn. np. pęknięta ścieżka lub częściowy brak kontaktu? Przy delikatnym nacisku na płytkę obraz jest "zniekształcony", gdy usunę nacisk słychać ciche pyknięcie na druku i obraz staje się prawidłowy.
    Sprawdziłem już i poprawiłem punkty lutownicze, ale bez rezultatu. Podmieniłem również C303 (100µ/50V) gdyż przyjął kształt beczki i stracił pojemność.

Co jeszcze powinienem sprawdzić i gdzie szukać przyczyny usterki?
    Proszę o poradę
    Pozdrawiam
  • Poziom 36  
    Witam !

Lutownica i lupa , zimne luty lub przerwy dokładnie sprawdzić .
  • Poziom 13  
    ALUŚ napisał:
    Lutownica i lupa , zimne luty lub przerwy dokładnie sprawdzić .

Płytę pod kątem "zimnych" lutów już sprawdzałem i poprawiałem, więc w grę wchodzi raczej przerwa. Tylko w jakim obwodzie jej szukać lub za jakim układem?
    Mogę prosić o jakąś sugestię na podstawie schematu blokowego?

Po trwających kilkadziesiąt minut, szczegółowych oględzinach punktów lutowniczych i pomiarach ścieżek, które nie wykazały nic nadzwyczajnego wziąłem ponownie lutownicę do ręki. Przelutowałem dodatkowo jeszcze wiele punktów, które wyglądały nieco odmiennie oraz te, które podpowiadała mi logika (oprócz tych, które przelutowałem już wcześniej) i wygląda na to, że pomogło. Nawet przy dość silnym nacisku na płytę, bądź przy jej intensywnym wyginaniu poprzednio opisywana usterka nie pojawiła się, więc wygląda na to, że jest OK, a winny był jakiś punkt lutowniczy.