Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr głośności

06 Wrz 2003 22:17 3482 14
 • Poziom 22  
  Czy zawsze stosuje sie potencjometry głośności- master volume (stereofoniczne) o wartości 50kOhm? A jeżeli nie to dlaczego, czy to ma związek z budową wzmacniacza?
 • Poziom 16  
  To zależy od budowy wzmacniacza. Wzmacniacz monofoniczny ma zazwyczaj jeden potencjometr sterofoniczny ma dwa lub podwójny (tzw dwa rezystory nastawne na jednej osi) dzięki czemu kręcisz jedną gałką (potencjometrem) a ściszają sie lub podgłaśniają równocześnie dwa głośniki. Jeśli zmienisz potencjometr w wzmacniaczu na inny niż powinien tam być to może nie dać się ściszyć głośności do zera lub podgłaśniając dojdziesz do połowy obrotu i już bedzie szedł na fula wzmacniacz. Może też być tak że będziesz chciał posłuchać głośniej i kręcąc głos będzie się nie zmieniał a następnie bardzo w wąskim zakresie skali zacznie wzrastać.
 • Poziom 43  
  Nie zawsze. choć łatwiej chyba znaleźć na rynku 47 kΩ. wielkość potencjometra związana jest chyba z wielkością czułości wejściowej
 • Poziom 13  
  47kΩ w polskim sprzecie bo na zachodzie jest własnie 50kΩ.
  Jeszcze bardzo czesto jest 100kΩ.

  Tremolo jak Ty piszesz Omegę?
  Bo µ juz "doszedłem" :)

  Ω = "&_#_9_3_7" bez podkreslen

  Dieki Tremolo :)
 • Poziom 22  
  Dobra bo ja mam jakiś taki dziwnej produkcji sprzęt -francja lub niemcy. Niejestem pewien. Wkażdym razie to DS 550A firmy (chyba) DYNAMIC SPEAKER i mam w nim wycięty (dosłownie) potencjometr głośności. Idzie tam 5 przewodów, czyli potencjometr stereo (tak jak i wzmak), tylko jakiej wartości? Czy jak dam za wstępie 50kOhm i szerwgowo 50k to będzie działać tak że jak ma być zamontowane 100k to bedzie płynnie sciszać cały sygnał i dawać go na full, a jak tylko 50k to bedzie cisza. Czy dobrze rozumuje??
 • Spec od Falowników
  Nie przejmuj się tak bardzo oporem potencjometru, nie dawaj nic w szereg. Daj 22-100kOhm i na pewno zadziała, tylko poprawnie zidentyfikuj końcówki masa-ślizgacz (wyjście)-góra (wejście). Jeślibyś zauważył obcięcie pasma (w co wątpię), próbuj podbierać oporność.
 • Poziom 43  
  można do tego zewrzeć między ślizgacz a sygnał jakis mały pikofaradowy kondensator dodać jakieś filtry dla poprawy pasma.
 • Poziom 13  
  Identyfikacja przewodów w wersji skróconej:
  1. "Środkowy (slizgacz - to ten po dotknieciu którego w głosnikach buczu niemiłosiernie.
  2. Masa nie nastrecza problemow mozna jej szukac testerem ciągłosci lub dołączając do "1" ma zapanowac wzgledna cisza.
  3. "Sygnał" koncówka po "drugiej stronie" masy :). W zwiazku z tym iz pozostal nam juz tylko jeden przewód to trudno sie pomylic :) po dołączeniu do "1" powinno byc względnie głosno (nawet bardzo).

  Mimi iz jest to dosc humorystyczny opis to jest w stanie naprowadzic szukajacego na odpowiednie "druty".
  Ja zycze powodzenia w poszukiwaniu.
  O wiele rorzej maja Ci których sprzet ma pot z odczepem do psofometrycznej regulacji barwy tony zwanej potocznie "Loud" bądz "Kontur" po polsku.
 • Poziom 22  
  power napisał:
  to może nie dać się ściszyć głośności do zera


  Jak dobrzez podczy potencjometr tzn. ślizgacz na wyjście. Jeden koniec do masy, drugi na wejście, to niezależnie od potencjometru zawsze da się ściszyć do zera, bo skrajne położenie zawsze będzie zwierało sygnał do masy.
 • Poziom 32  
  "bo skrajne położenie zawsze będzie zwierało sygnał do masy."

  Tak naprawde to sygnał nigdy nie jest zywcem zwierany do masy a poprzez R (koniec-koniec) potencjometru.
  Inaczej jest jesli chodzi o wejcsie koncówki (slizgacz) to on moze byc "dopiety" albo do masy ablo do sygnału (max) albo gdzies w połowie gdzie dusza sobie zapragnie...
  :)
 • Poziom 12  
  Tu troche o potenckometrach gadacie.

  mam stary sprzęt TOSHIBY w przedwzmacniaczu jest wlaśnie podwójny potencjometr którego bym chcial wymienic albo naprawic niestety niewiem jaka jest jego wartośćgdyż sa tam jakońskie chaszcze jak to zrobić chyba że ktoś wie jaki to potencjometr.

  Już pytalem na forum jak go naprawić ale go nieda się rozebrać.
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  a mie mozesz go zmierzyc?
 • Poziom 32  
  Zmierz na przysłowiowa "pałe" (tam jest zagmatwany układ wuprowadzen) i wez pod uwage najwieksza (realna) wartosc.
  W zasadzie 2 opcje do wyboru 50k i 100k.
 • Poziom 22  
  Zmieniłem na 2X47kOhm - znalazłem go w PW7011 jego puzniej naprawie ;) Tylko że był tam odczep- ze schematu WS442 wywnioskowałem że ten odczep ma iść do wejącia KONTUR, tylko jak taki pot zbudować mając np. zwykły 2X47kOhm (bez odczepu) :?:
  P.S. Jakie marki za granicą sprzedawały wyroby Diory lub Unitry?? Czy jedną z nich nie była brzypadkiem firma DYNAMIC SPEAKER??
  No i jeszcze jedno: firma TORAL robiła płytki tylko dla Diory lub Unitry?? Czy sie myle?
 • Poziom 32  
  Diora to tez MacWatts a płytki były z nadrukiem (M)akita *

  *(M) takie stylizowane 3 punkty lutownicze i od nich 3 krechy pod katem prostym.