Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Deimic One - Szkolenia
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki oscyloskop będzie odpowiedni?

candle 14 Lip 2011 09:29 158981 348
  • #181 14 Lip 2011 09:29
    123marecki
    Poziom 11  

ok dzięki, za oscyloskop który podałem w poście już zapłaciłem, czekam tylko na przesyłkę. Kupiłem go od użytkownika elektrody, który kupił go własnie niedawno na allegro do zbudowania jakiegoś układu na studiach i mówił że wszystko jest w porządku, a cena nawet 70zł niższa niż na allegro.
    Czekam niecierpliwie teraz na paczkę.
    Pozdrawiam

• Deimic One - Szkolenia
  • #182 14 Lip 2011 09:52
    5451
    Użytkownik usunął konto  
  • #183 17 Lip 2011 18:46
    andornot
    Poziom 9  

Rezasurmar, mam do Ciebie pytanie: jak sprawuje się Twój model Tektronixa w pomiarach wolnozmiennych? Ze wszystkich analiz, jakie przeprowadziłem w ciągu 8 miesięcy ten model Tek wydaje się najkorzystniejszy możliwości/cena (chociaż wydawanie 10k boli). Ze względu jednak na specyfikę swoich pomiarów potrzebowałbym wiedzieć, czy ten model jest też uniwersalny pod względem sygnałów wolnozmiennych tzn. czy da się nim zarejestrować pomiar o np. zerowej lub 0,5hz częstotliwości?
    Na uczelni do takich pomiarów używamy kart przetworników ADC z National Instrument (też i ze względu na ich rozdzielczość - 12 lub 14bit) ale z uwagi na ich cenę zastanawiam się, czy kupno oscyloskop nie załatwiłoby mi też i sprawy tego typu pomiarów.

• Deimic One - Szkolenia
  • #184 18 Lip 2011 08:21
    5451
    Użytkownik usunął konto  
  • #185 28 Lip 2011 22:17
    graffii
    Poziom 10  

Przepraszam ze w tym dziale - ale jeśli wystawię na aukcje to i tak nikt nie bedzie wiedział co sprzedaję.

Mam do sprzedania sondę Tektronix 500MHz, P6139A, nowa nieużywana - oryginalnie zapakowana ze wszystkimi dodatkami. leży u mnie w szafce już rok nieużywana. Oscyloskop mam za słaby do niej.

chcę za nią uzyskać połowę ceny rynkowej czyli 150 PLN .

• #186 06 Sie 2011 13:54
    INTOUCH
    Poziom 30  

Czy brak wejścia EXT Trig dla oscyloskopu to duża wada?
    Oscyloskop 4 kanały 500 MHZ

• #187 10 Sie 2011 21:35
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

Chyba dość poważna, ja często tego używam. Podejrzewam jednak, że przy tej ilości kanałów będziesz mógł poświęcić jeden na wejście wyzwalania.

• #188 05 Wrz 2011 11:39
    psiata
    Użytkownik obserwowany

Żeby nie zakładać nowego tematu to i ja przyłącze sie do tematu. Mam zamiar kupić taki sobie oto oscyloskop: http://allegro.pl/oscyloskop-nieuzywany-i1791798104.html . I teraz moje pytanie jest takie: Czy warto za takie pieniądze kupić takiego analoga, czy jednak warto odłożyć więcej kasy i kupić jakiś cyfrowo - analogowy. Głównie taki oscyloskop będzie potrzebny do pomiarów układów impulsowych oraz układów audio, oraz do ewentualnego przestrajania odbiorników radiowych ze starego pasma UKF (OIRT) na nowe pasmo (CCIR). Do wydania mam max. 200zł. Na co ewentualnie zwracać uwagę przy zakupie takiego urządzenia i co powinien mieć taki podstawowy oscyloskop dla poczatkujących?

• #189 05 Wrz 2011 13:26
    5451
    Użytkownik usunął konto  
  • #190 18 Paź 2011 13:59
    djanek
    Poziom 12  

Witam, właśnie stałem się posiadaczem oscyloskopu OWON SDS6062, piersze wrażenie zajefajne. Jak trochę pobawię się nim to napiszę jakie wrażenia z praktycznego funkcjonowania.

• #191 20 Paź 2011 16:11
    psiata
    Użytkownik obserwowany

ja tez już mam od jakiegos czasu oscyloskop analogowy 2x25MHz Phlips PM-3212 lecz nie mam do niego na razie sond. Wie ktoś ile mogą kosztować w przybliżeniu takie nawet najtańsze sondy z przełączanym podziałem x1/x10? Też chętnie bym się pobawił nim i pomierzył wreszcie swoja nowo zbudowaną przetwornice do CAR-AUDIO lecz właśnie brak mi odpowiednich sond... .

• #192 03 Gru 2011 00:50
    Mac3k
    Poziom 20  

Mam pytanie , mili państwo, czy ktoś z was ma doświadczenia z tym http://programatory.com.pl/sklep/index.php?p545,oscyloskop-cyfrowy-ads1022cl-produkcji-atten oscyloskopem? Zainteresował mnie z uwagi na większy ekran. Warte jest to tych 200-300 zł między podstawowym Attenem? I pytanko, czy 25MHz będzie dość do audio, strojenia generatorów, przyszłościowo myśląc pracy z uC, napraw kontrolerów? Opłacało by się sprowadzić z Chin rigola 50MHz albo z USA?

• #193 04 Gru 2011 11:23
    psiata
    Użytkownik obserwowany

Mac3k napisał:
    I pytanko, czy 25MHz będzie dość do audio, strojenia generatorów, przyszłościowo myśląc pracy z uC, napraw kontrolerów? Opłacało by się sprowadzić z Chin rigola 50MHz albo z USA?

Do audio jak najbardziej powinno wystarczyć gdyż podstawowe pasmo akustyczne mieści się w przedziale 20Hz - 20kHz więc do tego celu jak najbardziej Jeśli chodzi o generatory to dobrze by było gdyby kolega określił dokładniej jakie ma kolega na myśli. Jeśli chodzi o generatory funkcji stosowane w serwisie urządzeń elektronicznych to też by się nadawał dla takiego celu gdyż raczej górna częstotliwość pracy takich generatorów nie przekracza zwykle 10 MHz. Natomiast jeśli chodzi o generatory stosowane w radioodbiornikach (heterodyny) to już nie bardzo (chyba że do odbiorników AM) dlatego że tam częstotliwość jest wyższa niż 25MHz. Jeśli chodzi o odbiorniki FM to możesz jedynie bawić się tym oscyloskopem w blokach p.cz. i m.cz. a nie w heterodynach i w ogóle głowicach UKF i układach wejściowych antenowych takich odbiorników. Jeśli mają wchodzić w grę także odbiorniki UKF FM to lepiej zainwestować w coś znacznie lepszego i dokładniejszego (tak do 120 lub 150 MHz) tylko że wtedy to już nie będą koszty rzędu przytoczonych przez kolegę 200 czy 300 zł tylko znacznie wyższe nie mniej jednak jeśli kolega chce zajmować się tylko i wyłącznie techniką audio to taki za 200-300 zł powinien wystarczyć na początek w zupełności. Kwestia tylko dokładności i zastosowanych sond. Im wyższa jest częstotliwość i napięcie próbkowania i im lepszej jakości zastosujemy sondy pomiarowe tym oscyloskop i wykonywane nim pomiary będą dokładniejsze i bardziej wiarygodne oraz miarodajne.

• #194 04 Gru 2011 21:52
    Klima
    Poziom 30  

Mac3k napisał:
    Mam pytanie , mili państwo, czy ktoś z was ma doświadczenia z tym http://programatory.com.pl/sklep/index.php?p545,oscyloskop-cyfrowy-ads1022cl-produkcji-atten oscyloskopem? Zainteresował mnie z uwagi na większy ekran. Warte jest to tych 200-300 zł między podstawowym Attenem? I pytanko, czy 25MHz będzie dość do audio, strojenia generatorów, przyszłościowo myśląc pracy z uC, napraw kontrolerów? Opłacało by się sprowadzić z Chin rigola 50MHz albo z USA?

Dawniej ludzie na oscyloskopach 20 MHz pracowali i nie narzekali. Więc do audio wystarczy, do jakichś podstawowych projektów mikroprocesorowych - też. Do zaawansowanych to już niestety nie. Naprawa kontrolerów - nie wiem, co masz na myśli, ale obawiałbym się, że może nie wystarczyć.

• #195 05 Gru 2011 19:12
    Mac3k
    Poziom 20  

A takie z portalu aukcyjnego jak HP 54600B 100MHz , używane. W jakim stopniu łatwo o uszkodzenie oscyloskopu?

Ewentualnie 2246 firmy TEKTRONIX, mimo wszystko jednak więcej amatorsko robię w analogu niż w cyfrówce a przepaść cenowa chciał nie chciał jest...

• #196 05 Gru 2011 23:28
    Klima
    Poziom 30  

Mac3k napisał:
    A takie z portalu aukcyjnego jak HP 54600B 100MHz , używane. W jakim stopniu łatwo o uszkodzenie oscyloskopu?

Czy łatwo uszkodzić oscyloskop? Nie. Ale zwróć też uwagę że to jest kawał grzmota.
    A cena - 1300 zł szału nie robi - to jednak jest dość duża kwota. Nie jestem pewien, czy bym się na niego połasił. Z jakichś powodów go sprzedają. Za niewiele (niewiele = +-3dB) więcej w Chinach można kupić nówkę o podobnych parametrach (biorąc pod uwagę wiek sprzętu), a mniejszą.

Mac3k napisał:
    Ewentualnie 2246 firmy TEKTRONIX, mimo wszystko jednak więcej amatorsko robię w analogu niż w cyfrówce a przepaść cenowa chciał nie chciał jest...

No jedno jest oczywiste - bez oscyloskopu jak bez ręki. Więc bierz to, na co cię stać i na co nie będziesz musiał sprzedać nerki.

• #197 05 Gru 2011 23:35
    psiata
    Użytkownik obserwowany

Mac3k napisał:

No jedno jest oczywiste - bez oscyloskopu jak bez ręki. Więc bierz to, na co cię stać i na co nie będziesz musiał sprzedać nerki.[/quote]

Zgadza się. Elektronik bez oscyloskopu jest jak żolnierz bez karabinu.
    Czy łatwo uszkodzić oscyloskop? Raczej nie dlatego że jak każdy przyrząd pomiarowy także i oscyloskop posiada pewne zabezpieczenia, niemniej jednak nie należy z pewnymi rzeczami przesadzać i nie podawać mu więcej na wejście anizeli jest on to w stanie wytrzymać.

• #198 06 Gru 2011 17:58
    Mac3k
    Poziom 20  

Czyli mogę się połasić na tego tektronixa?
    4 kanały plus sondy i do tego 100MHz wydaje mi się sensowną ofertą. Jestem hobbystą, zacząłem w tym roku liceum i z elektroniką wiążę przyszłość ale też nie lubię wyrzucać pieniędzy bo wiadomo nie zarabiam więc ciężko uskładać taką kasę.

• #201 06 Gru 2011 18:34
    Klima
    Poziom 30  

800 zł? Nie jest to jakaś astronomiczna cena jak za taki sprzęt. Ale ma wady.
    Po pierwsze to to jest duży mebel, po drugie - nie jest cyfrowy (wiem, niektórzy uważają, że to zaleta), po trzecie - dziwnym trafem tu:
    http://www.eevblog.com/forum/index.php?topic=1519.0
    użyte jest to samo zdjęcie. Podejrzane - lepiej upewnić się u sprzedawcy o co chodzi, bo może się okazać, że wciska kit.

• #202 06 Gru 2011 18:40
    Mac3k
    Poziom 20  

Wielkość mebla mi nie przeszkadza. To że nie jest cyfrowy może mi trochę psuć humor jeśli bym zabierał się do układów logicznych ale w gruncie rzeczy wolał bym analoga, nie mniej jednak miło by było mieć wyliczone parametry takie jak częstotliwość przebiegu czy napięcie.

Nie wiem co o tym myśleć. Pasuje już coś postawić na półce bo czasem aż mam ochotę pojechać do znajomego z jakimś sprzętem...

Znalazłem (tak wiem , nie lubicie Tu aukcji ale :
    takie dwa sprzęty
    http://allegro.pl/sencore-sc301-2-kanaly-150mhz-i1970299645.html
    http://allegro.pl/oscyloskop-lcd-sinometer-yb-54060-i1970299661.html

Niestety brak im sond... Chciałem raczej się zamknąć w 900 zł już nawet z analogowym...

• #203 06 Gru 2011 20:07
    psiata
    Użytkownik obserwowany

Lepiej jest zainwestować w naprawdę dobry sprzęt i nie bawić się w niepotrzebne rzeczy. Ja też kupiłem przez wszystkim znany portal oscyloskop Philipsa za ktory dałem 200zl i także nie posiadam do niego sond pomiarowych. Koszt najtańszych sond waha się między 30 - 60zl co stanowi ok 25% wartosci samego oscyloskopu i też będę musial sobie kupić takie sondy. W dodatku okazało się, że brak jest też 8 gałek na potencjometrach na oś 4mm a to jest dodatkowy koszt około 90zl najmniej. Oscyloskop jest oczywiście analogowy i ma dwa kanaly po 25MHz każdy i dziala calkiem ok. Jak widać na moim przykładzie nie warto inwestować w tak tanie oscyloskopy tylko kupić coś porzadniejszego. Za 800-900zl można kupić już cos naprawdę porządnego i to z sondami wiec warto poszukać. Wiem że jakiś czas temu AVT miało w swojej ofercie przenośne oscyloskopy na wyświetlaczach LCD za zdaje się 700zl więc może warto by było odwiedzić ich stronę i zorientować się czy nadal są te oscyloskopy w sprzedaży i czy za tę samą cenę. Na wspomnianym wyżej portalu aukcyjnym jeśli już chodzi o oscyloskopy analogowe można też kupić takie perełki jak radzieckie oscyloskopy serii C. Są one już dość stare ale są naprawdę niezawodne i przez bardzo wielu użytkowników tego forum bardzo chwalone. Co do oscyloskopów cyfrowych to ich koszt napewno znacznie przekracza 1000zł. Są dostępne tez za ok 50zł oscyloskopy podłączane do komputera PC i ktorych pasmo pokrywa w pełni pasmo akustyczne (20Hz - 20kHz). Tak więc wybór jest dość szeroki i dość duży jesli chodzi o oferty. wszystko zatem zalezy od indywidualnych potrzeb każdego elektronika. Jak do analogowej elektroniki i do techniki audio to wystarczy taki zwykly oscyloskop podpinany pod komputer lub też zwykły oscyloskop analogowy na pasmo 25MHz. Do cyfrówki lepiej jest kupić coś porządnego i solidnego ale jak mówiłem wcześniej będzie się to już wiązało z większymi kosztami.

• #205 07 Gru 2011 18:35
    5451
    Użytkownik usunął konto  
  • #206 10 Gru 2011 20:06
    psiata
    Użytkownik obserwowany

Wg mnie ruskie oscyloskopy są "nie do zdarcia" Przetrwały już tyle lat i nadal się cieszą nie słabnącą sławą. Fakt że rozmiary lampy i grubość śladu na lampie no i sama waga takiego oscyloskopu mogą robić ogromne wrażenie na niektórych ale mimo tego wszystkiego oscyloskopy te nadal służą ludziom znającym się na elektronice i są naprawdę godne polecenia oraz uwagi. Cena takiego oscyloskopu jest rzeczywiście dość zachęcająca bo za te kilkaset złotych można juz mieć dość solidny oscyloskop. Faktem jest tez to że oscyloskopy te są montowane modułowo więc zawsze w razie czego można próbować naprawiać poszczególne moduły zamiast szukać usterki po omacku i w ciemno po całej płycie głównej oscyloskopu. Ogólnie rzecz biorąc serie radzieckich oscyloskopów C1 -xxx i C1-xxx są jednymi z lepszych i jednymi z najbardziej udanych rosyjskich wyrobów także gorąco polecam te oscyloskopy.

• #207 03 Sty 2012 20:12
    Ficu
    Poziom 31  

Witam,
    chciałem kupić sobie jakiś niedrogi oscyloskop żeby zacząć uczyć się jego obsługi i wykonywać pierwsze pomiary. Na allegro pojawił się Hung Chang 5506 60MHz w cenie 250zł. Już kilka osób to kupiło więc może się opłaca? http://allegro.pl/oscyloskop-i2020907852.html

Pozdrawiam

• #208 04 Sty 2012 09:08
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Z tego co pamiętam to czasem kratka przed wyświetlaczem potrafiła się przekrzywić w nich.
    A do jakiej kwoty chcesz kupić?

• #209 04 Sty 2012 21:05
    psiata
    Użytkownik obserwowany

Sądząc po nazwie tego oscyloskopu to jest to prawdpodobnie jakiś Chińczyk, więc ja osobiscie bym go nie kupował, nawet jeśli już wcześniej kupił go ktoś inny i nawet wtedy, gdyby on kosztował strasznie smieszne pieniądze, dlatego że takie oscyloskopy to są zwykle jednorazowe przyrządy i w razie awarii ciężko do nich dostać niektóre podzespoły np. niektóre tranzystory. Jeśli miałbym coś polecać to albo starego już ale wciąż potrafiącego wiernie nadal służyć rosjanina np. C1-102 który to służy wielu od lat 70-tych ubiegłego stulecia no i ma imponujacą wagę i mnostwo zalet o których chyba nie trzeba tutaj pisać lub poprostu wolałbm zainwestować w coś naprawdę porządnego np. jakiegoś Tektronixa.

• #210 26 Sty 2012 11:49
    Lunde
    Poziom 10  

Interesuje mnie kwestia rozdzielczości pionowej w cyfrowych osc. W tanich modelach (w tych droższych również się zdarza) producenci podają rozdzielczość 8 bitów czyli daje to w pionie 256 wartości. Przykładowy oscyloskop ma np. 1000 mega sampli = 1000MHz daje to próbkowanie co 1ns jeśli podać mu sinusa 1MHz ( 1us ) to na jeden okres przypada 1us/1ns=1000 punktów. Czyli dla połówki górnej i dolnej zostaje po 500 punktów ale ponieważ przetwornik "rozdzielczości" widzi tylko 128(górna połówka)+128(dolna połówka)=256 to obcina resztę czyli 500-128=372 dla całego okresu będzie to 1000-256=744(?) Z tego wychodzi że na nic się zda wysokie próbkowanie jeśli rozdzielczość jest mała. Przetwornik "wejściowy" może więcej (pasmo wynosi np.50MHz) ale inny przetwornik go ogranicza? Dlatego mam pytanie jak ma się próbkowanie do tej rozdzielczości pionowej i czy powyższe rozumowanie jest prawidłowe?