Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prosba do serwisujących sprzęt audio DK-Digital -

nikifor123 01 Lip 2007 21:11 172013 332
    pawol
    Poziom 22  
    Na czym polega teraz usterka po wgraniu wiwy? Zrob dumpa Save PM - patrz posty w naszym watku. Porownamy wtedy zrzut z plikiem .cab i moze wywnioskujemy jak odwracac proces tj z dumpa zrobic .cab
  • PCBway
    bc108
    Poziom 17  
    Jest juz nowy soft do grundigow z serii Mp700 .Postaram sie go umiescic
    Pozdrawiam
    tort
    Poziom 12  
    Mam schemat jakiegoś odtwarzacza na ALi M5661x, opisane wszystkie piny, może komuś się przyda. Oczywiście w innych odtwarzaczach przeznaczenie portów może być inne.
  • PCBway
    pawol
    Poziom 22  
    Tutaj cytuje opis czym się różnia poszczególne m5661x

"First. Introduction of Ali M5661/5667 series products
    Ali M5661/5667 series products are HS USB2.0 Flashdisk Audio Controllers provided by Ali Corporation. According to performance and function, Ali M5661/5667 series products can be ranked as follows: M5661, M5661R, M5661C, M5661P, and M5667.
    These series products have an integrated USB2.0 controller, and the programs inside them can be upgraded through USB interface. These series products have integrated 24-bit 80MHz Audio DSP, support DRM, Nand Flash, and SM/SD/MMC. These series products also have integrated 8-bit 120MHz MCU compliant 51 series monolithic processors.

Second. Characteristics of Ali M5661/5667 series products

M5667 is one simplified version product of M5661x series products, which is LQFP-64 encapsulated.

Third. Application of Ali M5661/5667 series products
    Ali M5661/5667 series products provide complete MP3 player solutions.
    According to Ali products’ functionalities, these products can be ranked as the following: the M5667 which supports high-speed U-DISK function and also supports MP3 playing functions, the M5661P which supports a single-color screen and FM radio, the M5661C which supports a full-color screen and FM radio, the M5661R which supports a single-color screen, full-color screen, FM radio, and DRM functions, and the M5661 which provides USB HOST function based on the M5661R."
    pawol
    Poziom 22  
    Do jaro_lipolan!

To co dales to nie jest zrzut !!!!

uzyj programu narzędziowego i opcji Save PM. Powstanie plik .bin. Opisy wczesniej! Uzyj programy M5661ISP_0.79.00.exe z paczki softów dla Grundiga 700.

Usuń twoj plik bo ktos uwali playera jeszcze. Zapewne kopiowales plik z temp. To nie jest zrzut!

Przy okazji niezidentyfikowane firmware dla ali. Po uruchomieniu tych execów widac jak rozpakowuje sie tymczsowo plik .cab. Ten pluczek MS5538 to bodajze player MSI. Luknijcie do srodka. jest tam jakis boot loader 61BOOT.BIN oraz ciekawy batch makebin.bat który robi plik FWISP.exe. najciekawsze ze robi go na podstawie pliku firmware.bin (jeden plika nie .cab)
    pawol
    Poziom 22  
    W paczce do Grundiga 700 jest najnowsza wersja narzędzi. Jest jakis edytor ikon!

Na marginesie . Po analizach wychodzi ze gdy dumpujemy obszar Private to musimy zadeklarowac dlugość (Lenght) 3072 a gdy obszar config to 512. LBA pozostawiamy na 0.
    jaro_lipolan
    Poziom 10  
    Oto plik dumpa z mojego odtwarzacza TEAC MP-222 (zaznaczam dalej, że wgrany jest soft z Bellwooda 151).

Jedynym minusem jest to, że na wyświetlaczu dane są wyświetlane w sposób nieprawidłowy. Nie widać czasu utworu, tytułu, jakby wyświetlacz był za mały.
    Załączniki:
    tort
    Poziom 12  
    Programik mojego autorstwa do wyciągania poszczególnych plików z PM.bin
    Jak sądzę MPTOOL identyfikuje pliki po 3 pierwszych cyfrach reszta może być bylejaka, jeśli się mylę proszę mnie poprawić.
    jaro_lipolan
    Poziom 10  
    nom działa.. na pewno się do czegoś programik przyda

Hmm.. przydał się przydał :) Kolejny użytkownik zadowolony :)
    pawol
    Poziom 22  
    Jak to do czegoś!

Pozwoli dumpowac playera. Najpierw PM, potem pmex a potem kompresja do cab (cabarc.exe z pakietu narzędzi). voila!

DO TORT : napisz na jakiej zasadzie rozdzielasz pliki.

Zauważyłem ze da sie tez zapisywac PM tym narzędziem co sie robi dump.
    Odpalcie go, dajcie auto ID a potem OK. Narzędzie zrobi jakis backup dump (nie wiem jeszcze gdzie) a potem zapyta o plik PM do otwarcia. Po wskazaniu zacznie flashowac.

Z kimunikatow wynika ze skrot PM to PROGRAM MODULE
    pawol
    Poziom 22  
    Uwaga, Uwaga!!!

Soft TORTa do rozkaładania pm.bin na pliki działa!

Jedyny feler to to ze kazdy z plików ma na koncu jakies dopelnienie wartosciami 00. Zeby banglalo trzeba je recznie usunąc a to troche roboty. Wlasnie zdumpowalemswojego Teaca MP-222, ubilem go i podnioslem!!!

Firmware MP-222 wkrotce.

DO TORTa. Mozesz jakosc poprawic ten feler z zerami dopelniajacymi pliki

W sumie to tez zmienilem nazwy plików na pelne. Takze jedno z dwóch zagadnien utrudnia sprawę

***************************************************8
    Teraz to kurde glupi jestem! Bez poprawiania nazw i usuwania zer dziala. Jak soft nie widzi playera to trzeba go wlozyc z wcisnietym V+. JakoS przedtem zwieszal mi sie na logo startowym

Przesyłam paczkę softu dla MP-222 v2.03

Jest tam folderek PM extract do ekstrakcji plików z PM i spakowania do .cab.

W miedzy czasie uzyłem softu od BMP151 v2.05 i podmienilem boot loader z v1.0 na v1.02

Potwierdzam tez teorie o "krzakach" na ekranie gdy padaja bloki we flashu. Po wyzerowaniu totalnym mojego playera bad blocków bylo 0 (wczesniej 11), chodzil jakis czas i nagle jebudu i krzaki. Przeflashowalem ponownie a w informacji o bad blockach pojawilo sie jak poprzedno liczba 11. Oczywiscie bad bloki sa zamapowane i nieuzywane w tej chwili
    Załączniki:
    230776
    Poziom 1  
    Please Help me.
    I dont speak polish.
    I need firmware for Teac MP-222.
    Please send mi for e-mail valera(malpa)oldi.uz
    Big Thanks.
    platinefloor
    Poziom 11  
    jaro_lipolan napisał:
    Ja wgrałem soft z bellwooda bmp 151 do odtwarzacza TEAC MP-222 2GB i działa tylko że nieporawnie pokazuje na wyświetlaczu dane. Niech ktoś zarzuci soft o TEAC MP-222 to będę wdzięczny. Pzdr

I have downloaded PM.bin and some ?redu?.bin files from my Teac MP-222 1gb +FM.
    And this letter from TEAC:
    Dear Customer,
    For the MP-222 is no firmware available. IF you have any problems with your mp3 player, please contact your trader.
    Best regards / Mit freundlichen Gr??en
    Martin Rinck
    TEAC Europe GmbH
    DSPD Service
    Bahnstr. 12
    65205 Wiesbaden
    Germany
    Tel. +49 (0)1805 55 83 79
    Fax +49 (0)611 7158 666
    e-Mail: support(malpa)teac.de
    www.teac.de
    Sitz der Gesellschaft: Wiesbaden
    Eingetragen beim Amtsgericht Wiesbaden, Reg.-Nr. HRB 3450
    Gesch?ftsf?hrer/Director: Haruo Onda, Yoshihide Nomura, Testui Oikawa, Yuji Hanabusa, Hiroshi Tokushige
    --------------------------------------------------------------------------------
    Von: CGI-Mailer [mailto:cgi-mailer@kundenserver.de]
    Gesendet: Dienstag, 19. Juni 2007 15:34
    An: support(malpa)teac.de
    Betreff: TEAC Kontaktformular
    ANREDE
    Herr
    NAME
    Yulian
    VORNAME
    Parashkevov
    EMAIL
    platinefloor(malpa)abv.bg
    NACHRICHT_AN_TEAC
    Hello,
    I need firmware for MP-222 +FM 1GB
    Thank You in advance!
    Y.Parashkevov
    pawol
    Poziom 22  
    Hi Platinefloor,
    Have you any PM file coming from MP-222 FM?
    We know there is no official firmware update. One you can find here is just the dump of MP-222 (without FM). Because there is lack of pieces of information regarding M5661 solution we collect every available firmware and tool. Like you see, we can dump firmware into pm file, extract it and build correct .cab file.

Send your pm file here, please. We shall extract and build proper .cab file

Regards
    Pawol
    pawol
    Poziom 22  
    Dla zagubionych tutaj jest niezbędnik do zdumpowania firmware. Najpierw
    uruchomic M5661ISP_0.79.00.exe i dać Save PM, zamknąć go i uruchomić make cab.bat.

W efekcie otrzymamy plik fw.cab który jest gotowy do flashowania MPtool'em.
    jaro_lipolan
    Poziom 10  
    Działa!! Soft do TEAC MP-222 jest OK. Wielkie dzięki.
    pawol
    Poziom 22  
    Poland rules!
    Nikt tego przed nami nie zrobil.

Podziekowania dla TORTa.
    PMEX.exe to element ktorego nam brakowalo.

Teraz panowie dumpujcie playerki i dawajcie na forum . Stworzym baze softu dla M5661

TORT: Objasnij na jakiej zasadzie rozpoznajesz plik

Trzeba jeszcze rozgryźć ten edytor ikon
    jaro_lipolan
    Poziom 10  
    Popieram. Najważniejsza rzecz jest czyli soft. Teraz coś na dokładkę: edycja softu, co się tylko da zrobić.
    bc108
    Poziom 17  
    A trzeba przyznac ze softy padaja jak muchy .......dzis np mialem okolo 30 sztuk Grundigow z serii 700 (od braku komunikacji do niemoznosci uruchomienia )wiec jak widac bardzo zawodne ustrojstwo : )
    pozdrawiam
    pawol
    Poziom 22  
    Nie tyle softy co flashe padają. Reflashowanie zalatwia sprawe.

Wiec tak... wszelka grafika i teksty sa przechowywane w formie mapy bitowej w pliku 107. Tyle na razie. Grafike ładnie tam widać.
    Z tego co widze to grafika jest robiona w taki sposób ze kazda kombinacja na ekranie to osobna bitmapa. Podczas nawigacji po menu podmieniane są całe ekrany. Np. w MP-222 polskie ekrany zaczynają się około adresu $63000 w pliku 107

Czy ktos wie jaka jest rozdzielczosc OLEDa w MP-222?
    tort
    Poziom 12  
    Widzę że program przydatny jednak (a tak przy okazji mało mam punktów :)).

Co do formatu PM.bin to wygląda on tak:
    (nie mam go na tym komputerze więc piszę z pamięci)
    4 pierwsze bajty to sygnatura 5661 i 55aa albo coś takiego,
    następnie dla plików 000...126 są adres i rozmiar ale w 512 bajtowych sektorach z tąd pliki po wyciągnięciu mają zaokrąglony rozmiar do 512 bajtów (nie ma to znaczenia i tak znowu będą zapisane do PM.bin w ten sposób). Jak jakiś rozmiar wynosi 0 to poprostu pliku nie ma.

Zawsze jest dodatkowy plik 126 z zapisanymi numerami seryjnymi, etykietami i tym wszystkim z konfiguracji MPTOOL więc można go skonfigurować tak jak było to zrobione fabrycznie (ale jeszcze nie wiem jak).

Mam też program zamieniający grafikę 107 na BMP (jest tam niemałe zamieszanie z kolejnością pixeli ale udało mi się dojść co do czego) jak doprowadzę go do używalności dla zwykłego użytkownika :) to dam, potem napiszę jeszcze w drugą stronę.

Napiszcie czy przerobić pmex na pełne nazwy czy wystarczą te 3 cyfry i .bin?

PS 1: Jak jakieś znalezione błędy albo co ulepszyć w pmex piszcie.
    PS 2: Dla trybu bootloadera u mnie np. wcisnąć trzeba przy podłączaniu Rec/Vol albo Power/Play/Pause (nie musi być baterii).
    pawol
    Poziom 22  
    No panowie, zrzutka po 10 punktow dla TORTa. Ja juz dalem. Ciekawe czy za uratowane w przyszlosci playery sie odwdzieczycie.

No to czekamy na edytor grafiki
    tort
    Poziom 12  
    Piszę programiki od początku bo w starym kodzie źródłowym już się pogubiłem więc trzeba trochę poczekać. A co powiecie na edytor czcionek, podobny format jak 107 ale jednak trochę inny to się chyba też da zrobić?
    Rozdzielczości obrazów w 107 na razie znane mi to: 128 x 32 i 128 x 64 (w zależności od typu wyświetlacza).

Dodano po 45 [minuty]:

Jeszcze taka mała uwaga:
    Jeśli macie możliwość zajrzeć do środka podawajcie modele płytek bo zauważyłem że różne playery (zwłaszcza chińskie) mają w środku tą samą płytkę, różnią się przede wszystkim kolorem obudowy i oczywiście producentem (też właściwie obudowy :)). Będzie wtedy lepiej wiadomo FW od czego pasuje do czego.

Ja mam CANYON MP4AF z płytką MD131iFD i takim symbolem posługuje się EGOMAN w nazwie odtwarzacza i jeszcze jakiś chińczyk, nie pamiętam.
    pawol
    Poziom 22  
    Do TORTa: w pmex widze ze na koniec extrakcji pojawia sie komunikat nieoczekiwany koniec pliku.

Edytor czcionek! czemu nie . U mnie w MP-222 skiepscili pare polskich komunikatów to bym poprawił

Platinefloor: Your pm file is broken. Message "Wrong signature" appears whilst extracting. Try to save PM again and resend one here.
    platinefloor
    Poziom 11  
    PM.bin is replaced. Aded fw.cab
    Pawol: Try now.
    pawol
    Poziom 22  
    Platinefloor: much bettler :)

Tutaj macie komplecik do odpalenia dla MP-222 FM. Przetestujcie

I zrzutka punktów dla TORTa! Nie mowcie ze do brania tylko chetni są.

Grafika w MP-222:
    Logo startowe (96x32), ekran Locked (96x32) i wygaszacz ekrany w MP-222 jest w pliku 099.bin. Ekrany menu (96x32) są w 107.bin. Pozostałe ikonki (glośniczki i podobne duperelki) sa w 099.bin. Obrazy zapisane sa 1 bitowo z tym ze malowane sa w pionie (od góry do dołu 8 bitów a potem następna pionowa linia i tak dalej)

Schemat powstawani obrazu:

1 1 1 1 1 1 1 1 bit1
    2 2 2 2 2 2 2 2 bit2
    3 3 3 3 3 3 3 3 bit3
    4 4 4 4 4 4 4 4 bit4
    5 5 5 5 5 5 5 5 bit5
    6 6 6 6 6 6 6 6 bit6
    7 7 7 7 7 7 7 7 bit7
    8 8 8 8 8 8 8 8 bit8

b b b b b b b b
    a a a a a a a a
    j j j j j j j j j j j
    t t t t t t t t t t t
    1 2 3 4 5 6 7 8

jesli w powyszczym przykładzie wstawimy
    ff ff ff ff ff ff ff ff to zamalujemy pionowymi kreskami (góra w dół, od lewej do prawej) ciemny kwadrat 8x8 pixela

Szerokość ekranu w MP-222 jest 96x32 pixela + na górnej pomarańczowej ramce 96x8 pixela. Napisy z tej pomarańczowej lini są w 099.bin.

Takze nie jest dziwne ze sie rozjechalo MP-222 na sofcie od BMP151 bo inna rozdzielczość

Czcionki są chyba wszędzie 16x8 pixela. W pliku 107.bin jest takze kilka ekranów w innej rozdzielczości tj 65x16 pixela. Sa to ekrany pojawiające sie podczas kasowania plików (play,delete,yes,no). Z powodu innej rozdzielczości niz reszta są rozjechane w załączonym pliku

Załączam próbkę ikon z pliku 107.bin z MP-107. Widać wszystko pieknie
    tort
    Poziom 12  
    Co do 'nieoczekiwany koniec pliku' to plik 126 ma zapisany rozmiar przekraczający plik PM.bin (niewiedzieć czemu) i to dlatego tak się dzieje.

Dodano po 44 [sekundy]:

o już 5. strona