Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

prostownik do spawarki czy może lepiej jonizator?

operatorrr 16 Sty 2007 22:27 4262 5
  • #1 16 Sty 2007 22:27
    operatorrr
    Poziom 10  

Witam.Czy ktos może słyszał coś o jonizatorze do spawarki, czy warto sobie tym zawracać głowe? Znalazłem informacje o czyms takim http://design77.republika.pl/jonizator.htm Piszą ,że poprawia stabilność łuku przy prądzie przemiennym.Cenowo chyba wychodzi taniej niż robienie prostownika do spawarki (licze 4diody po ok.100zł szt a tu podają 100zł +koszty transformatorów).Zastanawiam się czy to jest rzeczywiście takie cudo? Rozbierałem moja spawarke i tam poza transformatorem chyba nic nie ma (3fazowa spawarka...choć czytałem,że jak nie ma prostownika to tylko dwufazowa więc już nie wiem) a jak czytam o prostownikach i innych udoskonaleniach to sam mam ochote coś w niej poprawić. Próbowałem kiedys spawać różowymi elektrodami, że niby najmocniejsze (sprzęt na siłownie więc chciałem zrobić to solidnie)ale to był koszmar bo sie ciągle kleiły. Teraz wyczytałem,że różowymi to spawa sie prądem stałym a moja spawarka bez prostowników to raczej prąd zmienny...teraz znowu cos na siłownie chciałbym pospawać solidnie (znowu różowymi?) tylko,że to ich klejenie........spawałem żółtymi i nimi to nawet miło sie spawało.....tylko czy one nadaja się do tego. Te kolory mają w ogóle znaczenie? A może zastosować jakis prostownik,albo ten jonizator i spawać różowymi? Nie jetem z wykształcenia spawaczem i tak troche kombinuje jak tu sobie poprawić (nie chciałbym mieć zejscia po tych moich przeróbkach, prostownik to chyba bardziej sprawdzone rozwiązanie).Pozdrawiam

0 5
  • #3 18 Sty 2007 15:22
    Pawel1812
    Poziom 26  

A ja polecam prostownik, tylko przed tą decyzją zmierz napięcie w stanie jałowym - ale przy spawarce na 400V nie powinn być problemu. Powinno być tak ok 55V, zresztą jak zmierzysz, to napisz. Diod poszukaj na allegro - w sklepie są za drogie. A drugi problem to dławik - bez niego prostownik niewiele da, bo prąd będzie przechodził przez zero.

0
  • #4 03 Lut 2007 22:43
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

Czy za pomocą jonizatora można stabilizować łuk w metodzie MMA?To moim zdaniem temat na osobne miejsce,gdzie specjaliści mogliby się wypowiedzieć.Sam nie próbowałem tego jeszcze robić,więc nie mam doświadczenia.A z tego co wiem jonizator wykorzystuje się jedynie w metodzie TIG,tam gdzie argon,bądź hel służą jako gazy ochronne.I połączenie tych elementów daje to ,że przestrzeń między elektrodą a spawanym materiałem zastaje silnie jonizowana przy pomocy iskry wysokiego napięcia.W powietrzu,czyli przy MMA sama iskra nie spowoduje silnej jonizacji i nie da możliwości spawania bez wcześniejszego zbliżenia elektrody do materiału.W przypadku MMA silna jonizacja następuje po nagrzaniu spawanego metalu.Wpływ na to ma także skład elektrody,rodzaj prądu i parametry jakie zostały ustawione na spawarce.Tłumaczy to,to dlaczego elektroda kleiła sie do metalu Neo_dc-nowi.Dodanie prostownika i dławika na pewno polepszy komfort spawania.Na pewno należy zastanowić sie nad możliwością regulacji prądu spawania.I dzięki temu można by zastosować gorące zajarzenie.Czyli pożyteczny trik z zwiększeniem prądu spawania na samym początku,aby wystarczająco nagrzać a tym samym zjonizować spawany metal ,po czym zmniejszyć prąd do odpowiednich parametrów. Przy spawaniu prądem stałym temperatura łuku na anodzie wynosi ok. 2600°C,a katodzie 2100°C.Warto o tym pamiętać podłączając uchwyt i "masę"spawarki.To też,wiele może ułatwić.Warto mieć rozeznanie jaki materiał chcemy spawać.Są stale o różnej zawartości węgla i innych składników stopowych.Jedne ułatwiają spawanie inne wręcz powodują,że staje się ono niemożliwe w obranej uprzednio metodzie.A najważniejsza to wprawna ręka i dobre oko.

Dodano po 3 [minuty]:

Przepraszam neo_dc za pomyłkę ,Myślałem o pytającym.

0
  • #5 05 Lut 2007 22:32
    endriu624
    Poziom 10  

Kolego skąd wyczasnołeś te teperatury . Wg.poradnika spawacza są o wiele wyższe propan butan w tlenie ma tyle

0
  • #6 06 Lut 2007 01:18
    Robert Kaminski
    Poziom 25  

"Spawanie elektryczne"Stanisław Jarmoczuk,Związek Zakładów doskonalenia Zawodowego,Warszawa 1988,strona 99. Przepisałem,bo wierze słowu pisanemu,a recenzentem i korektorem nie jestem.Jeśli nie wierzysz to możesz sprawdzić

0