Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

rozbudowa tyłu - sub + wzmacniacz porady?

duiware 16 Jan 2007 22:59 2394 18
    duiware
    Level 11  
    Witam wszystkich Użytkowników powyższego forum. To mój pierwszy i nie ostatni post więc proszę o wyrozumiałość i cierpliwość. Zaczynam moją własną zabawę z car-audio, skompletowałem już troszkę sprzętu i przyszła kolej na kolejny krok - mianowicie to już posiadam :
    system przedni: jbl c508 gti 13cm(komplet oczywiści z tweeterkiem i zwrotką), jednostka sterująca Pioneer deh 9400mp, na tylnej półce mam osadzone bardzo wysoki model elips Pioneera , które mi zostały z poprzedniego samochodu, samochód to audi c4 sedan , minus ze mam dużą butlę gazową z tyłu ale sub się zmieści na 100% bo bagażnik nie należy do najmniejszych. Od razu dodam na swoje usprawiedliwienie że wiem iż nie montuje się nic na tylna półkę :-).
    Wracając do tematu, słucham różnej muzyki począwszy od genesisu, pink floyd, ale głównie wszelki trance i muzyka elektroniczna.
    Co oczekuje od systemu tylnego? Szybkości suba, dynamiki, jakości dzwięku. Budżet na suba i wzmak około 1500zł , w grę wchodzą używki jak najbardziej. Przednie drzwi nie wytłumione z braku czasu,ale bedą dynamaty chyba. Ewentualnie warto bulić tyle sarki na nie, czy kupić coś innego?
    Tak na marginesie dodam że posiadam na chwilę obecną 2 wzmacniacze : Pioneer GM-X904 który napędza "jajka" i Infinity RA 7502 który leży na półce.. Jeden z powyższych pójdzie do zasilenia przodu (tak myślę) , proszę o rade czy wymienić te wzmacniacze i kupić całkiem dwa inne np. 4 kanałowy do zasilenia przednich drzwi i elips z tyłu a osobno monoblocka do suba? czekam na interesujące rady . Z góry dziękuje i pozdrawiam wszystkich zainteresowanych pomocą "nowemu".
    Namieszałem zdrowo tym postem, ogólnie chodzi mi o to by wszystko to miało ręce i nogi.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    toomson
    Level 12  
    Witaj.
    Ja rozwiazalbym to tak:
    Zamontowalbym te odseparowane glosniczki na przod i podpiol do nich 1 wzmacniacz. Kupilbym np JL 12W1 i do tego skrzynke porzadnie zrobiona i zasilil 2 wzmacniaczem zmostkowanym. Elipsy z tylu sprzedal.
    Pozdro
  • Helpful post
    crazy_88
    Level 42  
    poszukaj czegos z oferty focala maja bardzo dobre suby do takiego rodzaju muzyki ktory wlasnie sluchasz
  • Helpful post
    DrumAnDBass
    Level 20  
    Moze pomysl o 16 na przod... Infinity powinien sobie dac rade z napedzeniem przodu wrazie czego mozesz go pozniej zmienic jak sie nie bedzie podobal. Jednak co duzo wazniejsze zajmij sie wytlumieniem drzwi i stabilnym montazem glosnikow. Pierscienie mdf bardzo wskazane!
    Jako suba proponuje peerless resolution 15 (w 55litrow zamknieta skrzynie) i poszukac stega 220.2 uzywanego. Jakbys sie uparl i sprzedal tego pioneera i te "jajka" (co moim zdaniem byloby bardziej niz wskazane) to starczylo by na ten zestaw nowy.
    duiware
    Level 11  
    Dzięki za zainteresowanie.
    Co do jednostki sterującej to jestem bardzo zadowolony, słyszałem różne opinie o pionkach (widziałem również test tego radia w audio hi fi, radyjko zebrało bdb opinie) , nie mogę złego zdania powiedzieć o tym modelu, czytałem również posty na temat + i - Dsp, ale jak dla mnie procesor w tym klocku sprawdza się w codzienny słuchaniu na 100%.
    16 cm z przodu odpada bo kupiłem okazyjnie te jbl 13cm z serii gti i myślę ze jak na początek zabawy car-audio to będę z nich zadowolony (porównanie ze standardowym nagłośnieniem) maty już zamówiłem, pierścienie już mam wiec przód zostaje oparty na systemie 13cm.
    Napiszcie mi czy lepiej zasilić przód tym infinity 2 kanały , czy pionkiem 4kanały??
    Może jakiś typ focala bo całkiem nie mam pojęcia o ich subach? czy może jednak peerlees resolutioin 15? Skrzynia oczywiście zamknięta. Akurat co do su
    ba to nie mam zielonego pojęcia co wybrać. Focal, infinity, jl, rainbow,peerles czy coś innego ? tu potrzebuje naprawdę dobrej rady, wolałbym kupić gotowy sub niż kompletować skrzynie i głośnik osobno :-).
    Przekonuje mnie ten focal.
    Nie zależy mi by grało to niesamowicie głośno, ważniejsze by dzwięk był dynamiczny i sprawiał dużo radości.
    Pozdrawiam
    duiware
    Level 11  
    czy może się ktoś wypowiedzieć na temat
    Audison LRx 2.250?? :

Specificaties

* Vermogen: 2x 120W rms (4 Ohm)
    * Vermogen: 2x 210W rms (2 Ohm)
    * Vermogen: 1x420W rms (gebrugd op 4 Ohm)
    * x-over: 40-5000Hz (12 dB/Oct)
    * THD: 0,009
    * S/N: 105
    * Dempingsfactor: 240
    * Afmetingen: 176x56x300

bo mogę nową kupić za 300euro.Czy warto?
    DrumAnDBass
    Level 20  
    300 euro to dobra cena tym bardziej za nowke. Moim zdaniem bierz bo to fajny wzmak jednak spotkalem sie z opiniami ludzi ktorym sie nie za bardzo podobal... Ale jak na poczatek zabawy w CA mysle ze bedzie bardzo dobry.
    Mysle ze mimo ze bede "tylko" 13stki z przodu zakladajac odpowedni montaz (ktory mysle bedzie mial miejsce) bedzie to milo gralo mimo tego tracisz troche potencjalu ktory niesie ze soba instalacja 16tek.
    masz dosc zamkniety bagaznik wiec z bassem bedzie troche trudno. Dlatego polecilem ci 15 jako sub bo zagra glosniej. Jest on szybszy od niejednej 12ki potrafi niezle kopnac zachowujac przy tym swoj ladny dzwiekowy charakter (wsumie jak wszystkie suby Peerless).
    Jak myslisz to zasilic? Infinity przod i ewentualnie LRX sub? Tak byloby chyba najrozsadniej...
    duiware
    Level 11  
    tak właśnie sobie kombinuje z zasilaniem - przód infinity tył chyba ten audison. Możesz mi podać namiary gdzie mogę dostać ten sub Peerless? ewentualnie model godny zakupu?
  • Helpful post
    DrumAnDBass
    Level 20  
    Masz PW ;)
    duiware
    Level 11  
    Już prawie miał być Peerless ale za dużo jednak zachodu by go kupić. Mogłby mi ktoś pomóc wybrać coś z tych komponentów:
    Focal Polyglass 33V1
    Jl Audio 12 W3 V2 D2
    Focal Polyglass 27 V2
    Focal Polyglass 33 v2
    Phase Linear Aliante 10" Si
    Magnat Agressor 5000 Death Match

Przypominam, samochód sedan , muzyka trance , elektroniczna. Pozdrawiam
    crazy_88
    Level 42  
    polecam focala polyglass bedzie doskonalym wyborem:)
    duiware
    Level 11  
    Właśnie wróciłem z zakupów.Odsłuchałem dwa focale, infinity i kilka jl. Najbardziej przypadł mi do gustu jl 12w3v2-d2 i go kupiłem. W dokumentacji mam napisane ze skrzynia powinna być :
    SEALED ENCLOSURE:
    1.25 ft, 35.4 litres wymiary 584mmx356mmx254mm
    Fc:48.1Hz F3:40.2Hz Qtc:0.89

lub

PORTED ENCLOSURE:
    1.75 ft 49.6 litres 737mmx356mmx311mm
    Slot Port Int Dimension: 35mmx318mmx546mm
    Recomended Port Tuning 30.8 Hz

Który typ obudowy bedzie dla mnie bardziej trafny, czy moze ma ktoś doświadczenie i podpowie mi jaka skrzynia będzie odpowiednia do tego głośniczka.

Dodano po 40 [minuty]:

no i teraz sie zastanawiam czy ten audison lrx 2.250 posiadający 2x210 watt przy 2 ohm bedzie wystarczający ?? czy może lepiej zainwestować w jakiegoś monoblocka? na wzmak mogę przeznaczyć +-1200zł.Jakie propozycje?
    obserwuje :

Nie wiem co sadzić o monoblokach, duża moc kusi, ale 4 kanałowy wzmacniacz = łatwiejsza rozbudowa w przyszłości. proszę o radę i temat można uznać za zamknięty.
    crazy_88
    Level 42  
    skrzynia zamknieta nadaje sie do szybszego bitu a bass reflex do wolnego:)
    władca rusi
    Level 16  
    wzmak 4 kanałowy= łatwiejsza rozbudowa? niestety nie. 4 kanały mają pewne ograniczenia mocowe w mostku jak i stabilność w tym mostku, monoblok to najlepsza propozycja do suba, moc stabilność a co za tym idzie możliwość podłączenia drugiego suba, odcięcie dolnych częstotliwośći których głośnik i tak nie przetrawi

z przodu 2 kanałówka dobrej jakości na system przedni a jak masz ochote to dual mono:D, i zamiast wymieniać wzmacniacze skoncentrujesz sie na przetwornikach

a jak chcesz koniecznie jeden wzmak to rozglądnij sie za DLS A5 3 kanały 2x50 + 300 RMS około 1500 uzywka ebay
    duiware
    Level 11  
    czyli wszystko jasne już dla mnie. Więc potrzebuje kupić dobrego monoblocka do 1000zł. co polecacie? jakiej klasy ab czy d ? pozdrawiam
  • Helpful post
    władca rusi
    Level 16  
    poszukaj na allegro, w tej cenie nowego dobrego mono ciężko będzie znaleźć

tutaj masz 3 kanałowca o którym mówiłem, z ceną koleś pewnie zejdzie mocy na suba starczy a te głośniki co masz wyrwie z drzwi i poczeka na jakiś dobry system (allegro DLS A5)
    tylko jak to jest wzmak z pierwszych lat produkcji, będziesz musiał sie udać do specjalisty na wymiane części w nim żeby uzyskać pełnie jego możliwości
    jeśli chcesz taniej poszukaj na ebay

jedna z tańszych nowych propozycji to carpower wanted coś koło 1200-1300 mocy i stabilności nie brakuje,
    ja bym poszukał lepszej używki

Dodano po 13 [minuty]:

przeczytałem Twojego wcześniejszego posta, odnośnie przodu i 13-tek, ratuj sytuacje puki sie da, sprzedaj je na alle puki sa coś warte i dołóż do systemu przedniego 16,5, wsadzanie 13 mija sie z celem, wsadzisz wygłuszysz pocieszysz sie kilka dni i będziesz chciał je wymienić, a to przerabianie mocowań i inne koszta więc puki jest szansa wymoień je z mniejsza stratą na 16-tki, z 13 zwyczajnie basu nie wydusisz

jeśli chcesz więcej stracić kasy zostaw te 13-tki a kiedyś przejdziesz na 16-tki
    duiware
    Level 11  
    wiem ze 13cm nie zagra tak jak 16cm, ale myślę że 125rms i 500 max dla 13cm to dobry rezultat i ponoć jbl seria Gti jest klasykiem sama w sobie. Nie chciało mi się przerabiać na 16 bo za dużo zachodu.Mieszkam po za Polską i w najbliższym car audio krzykneli mi za takie panele 400euro z montażem. Więc w sobotę wygłuszanie matami ,instalacja 13 na pierścieniach mdf + podpięcie pod infinity 7540. No i poszukiwanie tego DLSa A5 lub carpower wanted. Dzięki za wszelką pomoc.

Dodano po 3 [minuty]:

dziś zrobiłem skrzynie z mdf 34litry dla mojego Jl w3v2d2 i podpiąłem na razie do starego wzmaka pionka (bodajze 120 w na mostku) :-) grzeje mi sie ten wzmak niemiłosiernie ale miło jestem zaskoczony dzwiękiem z tych Jl. Powiem również że od razu zauważyłem że bagażnik musi być również wygłuszony bo wszystko lata tam i mało nie wyskoczy hehe .
    władca rusi
    Level 16  
    to ja nie widze problemu, masz dostęp do ebay, poszukaj używek DLS, JL audio, xeteca, stega

a jak masz możliwość nie kupuj wszystkiego na raz jak Ci sie nie spieszy, kup dobry jakościowo wzmak na przód typu DLS A3, a na tył jakiegoś mono wątpie żeby kiedyś przyszła ochota na zmiane takiego sprzętu

uważaj na ten obecny wzmacniacz żebyś głośnika nie zniszczył
    qstosz
    VIP Meritorious for electroda.pl
    rozejrzyj się za wzmakiem audisona VR-rem.