Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TestoTesto
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Multimetr cyfrowy - czy to normalne?

17 Sty 2007 09:30 1668 4
 • Poziom 17  
  Kupiłem cyfrowy multimetr (tani, azjatycki) ale w związku z tym że jest to mój pierwszy przyrząd pomiarowy tego typu chciałbym się dowiedzieć czy to normalne że:

  * po włączeniu ("ON") multimetru na wyświetlaczu nie ukazują się odrazu trzy zera, tylko przez parę sekund ostatnia cyfra zmienia się pomiędzy 0 a 1 by w końcu wszystko się uspokoiło i na trwałe pojawiło "000"?
  * podczas pomiaru napięcia w gniazdku na ścianie odczyt nie był jednoznaczny ale wskazywał naprzemian 234 i 235 V?
  * brzęczyk przy sprawdzaniu ciągłości obwodu nie daje od momentu zwarcia czystego, ciągłego tonu tylko na samym początku trochę potrzeszczy a dopiero później brzmi normalnie?
 • TestoTesto
 • Poziom 13  
  jaka cena taki pomiar.
  Ale tak poważnie, napięcie w sieci się waha, stan 000 zależy od przewodów najczęściej. co do brzęczyka to nie wiem może to coś z samym brzęczykiem lub przewodami.
 • TestoTesto
 • Poziom 17  
  maciejwawa napisał:
  stan 000 zależy od przewodów najczęściej

  A od jakich przewodów? Pomiarowych? W tym momencie (pierwszy podpunkt!) żaden pomiar nie jest dokonywany, przewody mogą być odłączone. Może to jest tak, że po każdym włączeniu układ pomiarowy musi się jakoś ustabilizować i dlatego ostatnia cyfra przez parę sekund się zmienia z 0 na 1?
 • Poziom 36  
  1. Parę sekund to trochę długo, powinno to trwać najwyżej 1,5 sekundy, tutaj zwaliłbym winę na cenę przyrządu ale nie przejmuj się tym, pomyśl jak długo kiedyś trzeba było czekać aż się lampowy telewizor rozgrzeje, albo lampowy oscyloskop ustabilizuje parametry :).
  2. Tu się zgadzam z przedmówcą, napięcie w sieci się waha i taki efekt będzie nawet na drogich miernikach.
  3. Jeżeli zdecydowanie i szybko mocno zewrzesz końcówki pomiarowe, nie powinno być trzeszczenia, ale jeśli stykasz delikatnie to niepewność styku powoduje trzeszczenie.
  Na zakresach 200mV i 2000mV albo podobnych miernik może coś pokazywać mimo tego, że żadne napięcie nie jest przyłożone do przewodów pomiarowych. To też normalne i spowodowane zakłóceniami lub niedoskonałością obwodów wejściowych, i również w niczym nie przeszkadza - nie fałszuje pomiaru. Po zwarciu przewodów pomiarowych "liczydło powinno wskazywać zero" :).
 • Poziom 13  
  tak przez chwilę układ może się stabilizować

  Dodano po 5 [minuty]:

  tak przez chwilę układ może się stabilizować