Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prawo a słuchanie muzyki w bloku poza godzinami ciszy nocnej

pawulonn 17 Jan 2007 11:48 9329 14
Optex
    pawulonn
    Level 11  
    Witam,
    Mam problem, poniewaz jestem poczatkujacy didzejem ,staram sie uczyc grac, robie to jakies 3-4 godziny tygodniowo - praca nie pozwala mi na wiecej zostaja likendy. Oczywiscie gram w dzien, maksymalnie do 21, czesto w okolicach 15-17. Mam 100 watowe glosniki, nie rozkrecam na maksa, aczkolwiek gram techno wiec basik nawet jak nie jest glosno roznosi sie po bloku.
    Nikt nie narzeka oprocz kostuchy z gory. Czasem zdaze zmienic 3 plyty i juz wali w drzwi. Wczesniej staralem sie byc grzeczny i tlumaczylem ze wcale glosno i czesto nie gram, wiec niech sie przejdzie na spacer, wroci i bedzie cicho - to odpowiada ze nie bede jej mowil kiedy ma wychodzic.
    Po pewnym czasie zaczela byc upierdliwa i natychmiast jak zaczalem grac walila w drzwi jakby chciala je wywalic. Wczoraj popielniczke mi na wycieraczke wysypala.
    Dzis mialem wizyte dzielnicowego z babą z administracji - porozmawialem, wytlumaczylem wszystko jak tutaj Wam, lecz od poczatku do konca trzymali jej strone i zagrozili ze jak beda sie skargi powtarzaly, sprawa pojdzie do sadu grodzkiego i zostane ukarany czy tego chce czy nie.
    Dzielnicowy prywatnie powiedzial ze sie na mnie uwezmie jak nie poslucham sie i bedzie mnie nekal na kazdym kroku

Co robic?
  • Optex
    adamjur1
    Level 41  
    Sąd Grodzki nie jest wcale taki chętny do karania - to nie kolegium ( chociaż pełni jego rolę).Masz tam prawo sie bronić.
    1. Czy dzielnicowy przedstawił Ci jakiś paragraf który naruszasz?
    2. Czy pani z adm przedstawiła normy które ew. przekaczasz ( ciekawe czy zna takie , które dotyczą hałasowania w dzień :D.
    Ostatnio dyskutowane są normy izolacyjności akustycznej budynków wielorodzinnych, sprzęt mocno przerósł wyobrażenia architektów.
    Sam do niedawna mieszkałem w bloku trochę mnie wkurzał sub u sąsiada dwa piętra nizej.
    a może spróbowałbyś dogadać się z babajagą- niech ona zaproponuje terminy kiedy idzie np do kościoła.
    Nie chcę ci doradzać przeszlifowania sąsiadki - celowo zostawiać płytę n aodtwarzaniu w kółko jwdnego utworu jak wychodzisz z domu- na pewno później doceni że grasz tylko czasami...
    Inaczej pozostają tylko słuchawki.
    Jest jakieś rozporządzenie ( nie wiem czy wszędzie czy np w Kaliszu gdzie o tym słayszałem), że za zakłócanie ciszy nocnej głośną muzyką można winowajcę ukarać grzywną do 12000 zł i konfiskatą sprzętu.
    Dlatego u kolegi jak instalowaliśmy nagłośnienie Bose w jego altance na tarasie budynku w centrum miasta głośniki przykręciliśmy solidnie do konstrukcji, śruby zaszlifowane ( żeby nie ukradli). I wykonaliśmy testowy odsłuch wokoło posesji, nigdzie na szczęście nie było słychać bardziej noż radio w stojącej obok takskówce. Co prawda działka ma kilka tysięcy m2......
    Pozdr.J.
  • Optex
    pawulonn
    Level 11  
    dzielnicowy powiedzial ze to jest zaklocanie porzadku dziennego i grozi karą, jak bede nieposluszny jego woli to bedzie mnie nękał na kazdym kroku
    paker_bor
    Level 22  
    hmmm skad ja to znam :D:D poweim Ci tak sam mam sprawe o zakłucanie spokoju dzinnego :D i całe te sprawy sa mocno naciagane taka jest prawda. zazwyczaj podciagają to pod Art.51 bodajrze, w każym razie chodzi o nagłąsnianie publiczne. jak Ci zrobią sprawe to zalezy wszystko od tego czy ta babjaga zezna ze przeszkadzało jej to w mieszkaniu czy np. na klatce.

A różni sie to tym że mieszkanie NIE jest miejscem publicznym a klatka już tak a art. 51 mówi o odtwarzaniu głośno muzyki w miejscu publicznym.

Pozdrawiam :)
    pawulonn
    Level 11  
    dzieki

tam chlopaki strasza zaiksem, tu akurat problemu nie widze - gram z winyli za ktore normalnie place, a tego raczej sie nie podrabia.
    W szkolach powinni uczyc tych artykulow, czlowiek by wiedzial na czym stoi

zreszta psy maja wlasnie takie metody - na nieznajomsc paragrafow
    adamjur1
    Level 41  
    Z tym ZAIKSEM i kilkoma innymi konkurencyjnymi organizacjami to jest trochę inaczej niż myślisz. Płyty które legalnie kupiłeś możesz odtwarzać w domu ew. u cioci na imieninach. Użycie ich n aimprezie masowej lub w innym celu komercyjnym jest już wykroczeniem. Na płycie jest napisane:
    Wszelkie prawa zastrzezone,kopiowanie,odtwarzanie publiczne , w tym w RTV bez zezwolenia wzbronione.
    Gdzieś doszukano się przepisu że wolno Ci skopiować płytę w celu zachowania tzw. kopii bezpieczeństwa na wypadek zniszczenia oryginału, ale wtedy musisz mieć dowoód zakupu, opakowanie oryginału itp.
    A jeszcze z tym dzielnicowym
    Quote:
    jak bede nieposluszny jego woli to bedzie mnie nękał na kazdym kroku
    to podlga pod kilka paragrafów - groźba, groźba karalna, nękanie ( nomen omen) prześladowanie itp. Dzielnicowego do sądu !
    Nie wolno mu nic takiego powiedzieć, jest urzędnikiem państwowym na służbie !
    Pozdr.J.
    ps dawniej organizowałem imprezy masowe, koncerty chałtury i studniówki- trochę sporów z ZAIKS-em stoczyłem. Dzisiaj nawet zakłady usługowe w których klientom w poczekalni puszcza sie radio czy muzę z CD muszą płacić haracz...
    pawulonn
    Level 11  
    to w takim razie klub musi dogadywac sie z zaiksem zapraszajac dji?

wracajac do dzielnicowego...
    musze wreszcie kupic sobie dyktafon i miec pod reka
    pawulonn
    Level 11  
    Myslicie zeby napisac podanie do dyrektora administracji i komendanta i opisac to dokladnie jaka byla rozmowa i jak jest? Czy jak napisze o zastraszani mnie przez dzielnicowego pogorszy tylko sprawe?
    robokop
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Z kodeksu wykroczeń:
    Art. 51. § 1.Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym,
    podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
    § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu,
    § 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne.
    Górna wysokość grzywny - 5 tys. zł, aresztu - 30dni.Uporczywe zakłócanie spokoju sąsiadom cały czas podlega pod ten przepis, niezależnie od tego czy ma miejsce w nocy, czy w dzień. Dodatkowo jeszcze na drodze administracyjnej można zostać wyeksmitowanym z mieszkania, w przypadku mieszkań wynajmowanych, bądź spółdzielczych - spółdzielnia rozwiąże umowę. Nie jest prawdą że cisza nocna obowiązuje tylko w Polsce, proponuję zapoznać się z prawem unijnym i katalogiem kar za wykroczenia np. w Niemczech. Przed sądem grodzkim nie jest wymagana żadna ekspertyza głośności, wystarczą zeznania innych lokatorów, a jeśli będą jeszcze poparte zeznaniami interweniujących policjantów to życzę powodzenia. Nie skutkują żadne tłumaczenia "że ja nie wiedziałem, czy nie czytałem regulaminu spółdzielni", podstawowe zasady polskiego prawa, wywodzące się z prawa rzymskiego: "Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania", "Nieznajomość prawa szkodzi".Odnośnie zastraszania przez dzielnicowego: proponuję koledze Pawulonn dorosnąć i spojrzeć realnie na świat, dzielnicowy nie zastraszał, tylko roztaczał perspektywy możliwego rozwoju sytuacji, Policjant w przypadku ujawnienia wykroczenia może sprawcę pouczyć, ale nie musi, nie ma żadnego przepisu który go do pouczania obliguje, i może się okazać że kolega będzie zbierał mandaty przy każdym wyjściu z domu za błahe wykroczenia, za które w innych okolicznościach mógłby zostać pouczony, działanie całkowicie zgodne z obowiązującym prawem. Tak należy rozumieć słowa pana dzielnicowego. A ponadto życzę koledze, kiedy już będzie dorosły , miał swoją rodzinę i małe dzieci, żeby mu się sprowadził do bloku "dżidżej" i robił koncerty.
    ps. Do barthezz: bardzo jestem ciekaw ile jest w tym co piszesz realnej prawdy, opowiadasz niestworzone historie mało trzymające się przysłowiowej kupy, może trochę faktów byś podał ze swoich utarczek z policją i sądami ?
    paker_bor
    Level 22  
    robokop wrote:
    Z kodeksu wykroczeń:
    Art. 51. § 1.Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w :!: miejscu publicznym :!:,

W miejscu publicznym czy np. jesli sasiadom muzyka by przeszkadzała na klatce czy np. siedzac na ławce przed blokiem. A w tym artykule nie am nic o spokoju w mieszkaniu a pamietajmy ze mieszkanie NIE JEST MIEJSCEM PUBLICZNYM. Kazda sprawa z tego artykułu jest dośc sporo naciagana. Prawda jest taka ze nigdzie w polskim prawie nie ma określonych standardów co do ilości dB w mieszkaniu... co lepsze dowiedzialem sie że gdyby sasiadowi przeszkadzał mój odkurzacz (a mam taki stary do samochodu co wyje jak oszalały) tez moge byc posadzony z tego artykułu...

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    robokop
    Kolego paker_bor, przepisy czytamy ze zrozumieniem, i zabieramy głos w sprawach na których się znamy. Zakłócanie spoczynku nocnego i spokoju nie jest określone co do miejsca w którym ma się odbywać, wystarczy że komuś (sąsiadowi) to przeszkadza, zostaje naruszone jego prawo do spokoju, gwarantowane konstytucją i kodeksem cywilnym. A normy hałasu ? Oczywiście że są określone, np.tutaj http://www.psu-pl.org/azymut.php?a=article&id=art_e365763308a415db730ae93fadcc5034
    trzeba tylko chcieć poszukać.
    Kolego Barthezz, twierdzisz że twój sąsiad jest chory psychicznie i ma na to papiery?.Ponadto jeszcze broń ????. Nie wiem , może nie mieszkasz w Polsce, bo tutaj obowiązuje "Ustawa o broni i amunicji", z której bezpośrednio wynika że aby mieć broń (palną, lub inną wymienioną w ustawie), należy mieć zezwolenie, a te nie są wydawane osobom chorym psychicznie, karanym, uzależnionym od alkoholu. Co więcej, aby zezwolenie na broń otrzymać należy przejść min. badania psychologiczne. Tak że znowu dziwne rzeczy opowiadasz. :)
    User removed account
    User removed account  
    Kwaczor

Temat zamykam, bo zaczyna się jałowa dyskusja. Kolega Barthezz dostaje ostrzeżenie za notoryczne pisanie nie na temat.