Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka moc dmuchawy / wentylatora nawiewu w fordzie mondeo?

janek_vip 17 Sty 2007 12:17 4437 1
  • #1 17 Sty 2007 12:17
    janek_vip
    Poziom 10  

Witam.
    Mondeo 1994 r. 16 V, MkI.
    Chodzi o znamionową moc dmuchawy
    (źródło: allegro: conml), ponieważ spalił mi się rezystor wentylacji (regulacji)
    Jaka moc dmuchawy / wentylatora nawiewu w fordzie mondeo?Jaka moc dmuchawy / wentylatora nawiewu w fordzie mondeo?
    (źródło: allegro: motoleg). Dmuchawa działa tylko na najwyższym biegu.
    Sprawdziłem kostkę rezystora wentylacji i okazało się, że spalił się bezpiecznik termiczny
    Jaka moc dmuchawy / wentylatora nawiewu w fordzie mondeo?.
    Z uszkodzonego bezpiecznika odczytałem temp. 121 'C i prąd 4 A (ten prąd odczytałem z symbolu i to nie jest pewne -- jednak nie mogę gdzieś go znaleźć, żeby napisać cały symbol :/ ).
    Zamiast bezpiecznika wstawiłem amperomierz i zmierzyłem prąd na I biegu: 4 A, II: 6 A, III: 11 A.
    Pomiar był robiony przy uruchomionym silniku (napięcie wtedy jest trochę większe :) ).
    Dmuchawa nie wydaje jakiś dziwnych odgłosów. Mogę powiedzieć, że na 1, 2 pracuje bardzo cicho. Dopiero na 3 i 4 już wyraźnie ją słychać (bardzo to nie przeszkadza). Smarowałem WD-40 łożyska dmuchawy i bez zmian.
    Kostka rezystora umieszczona jest w specjalnym zagłębieniu, tam też jest dodatkowo chłodzona. Jak wyjąłem ją na zewnątrz, to na 3 biegu rezystor rozgrzała się do czerwoności.

Schemat:

Tutaj jest pokazane gdzie ten rezystor się znajduje

Chciałby zapytać się o kilka rzeczy, może ktoś coś podpowie:
    1) czy jak wstawię bezpiecznik termiczny 10 A, 121 'C będzie ok (na 3 biegu prąd pobierany przez dmuchawę wynosił 11 A). W sprzedaży spotkałem tylko bezpieczniki termiczne 2 A i 10 A,
    2) może odłączyć tylko 3 bieg?
    3) jaka jest znamionowa moc dmuchawy (z pomiaru wychodzi 11 Ax~12 V=132 W???),
    4) może dmuchawa jest do wymiany?

Po prostu nie chcę zrobić pożaru w aucie :)

• #2 19 Sty 2007 23:26
    zdzislaw walotek
    Poziom 12  

Moja rada-podjedż do jakiegoś elektryka samochodowego.Wygląda na uszkodzony silnik.Jeśli tą konserwę da się otworzyć, to wyczyść komutator nitro lub innym.Zobacz czy między lamelkami nie widać zwarć i czy kolor drutu nawojowego się nie zmienił.Sprawdż stan szczotek.nigdy nie smaruj WD, bo to tylko penetruje.Silnik powinien mieć ok.60W.powodzenia

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo