Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasady projektowania instalacji elektrycznej

finiszer 17 Jan 2007 18:50 18509 14
Computer Controls
    finiszer
    Level 10  
    CHciałbym sie dowiedzieć jakie są zasady projektowania instalacji elektrychnej w budynkach i ogólnie. Jak powinny byc dobierane przewoy itd. Z góry dziękuje.
  • Computer Controls
    wiewiórka
    Level 15  
    Do projektowania instalacji elektrycznych uprawnione są osoby z uprawnieniami budowlanymi. Projektant opiera się na normie PN-IEC 60364 i pokrewnych.
    adamjur1
    Level 41  
    Oj to chcesz się dowiedzieć na forum tego czego trzeba się uczyć ok 10 lat ! i jeszcze kilka n auzyskanie uprawnień projektowych.
    Mogę Ci polecic kilka pozycji z literatury - nieśmiertelny podręcznik Instalacje Elektryczne Henryka Markiewicza, Poradniki Elektroenergetyka, elektrotechnika, katalogi producentów, ich poradniki i kopendia wiedzy, i forum ISE.PL.
    Nie wiem jakie masz wykształcenie, ale do projektowania instalacji elektrycznych trzeba mieć poza SEP -em jeszcze uprawnienia projektowe, ich uzyskanie jest daleko trudniejsze niż tych pierwszych.......
    Pozdr.J.
    finiszer
    Level 10  
    Jestem uczniem w technikum elektrycznym i właśnie projektowanie mnie interesuje.
  • Computer Controls
    wiewiórka
    Level 15  
    Jak napisałem wcześniej do projektowania instalacji wymagane są uprawnienia budowlane, a żeby je uzyskać musisz najpierw zdobyć wyższe wykształcenie a następnie odbyć praktykę i zdać egzamin. Tak więc długa droga przed Tobą, życzę więc sukcesów.
    Vegeta_1906
    Level 12  
    gdzie mozna znaleźć tabele z doborem przekroju drutu do prądu jai ma płynąc?
    Również mam zrobic projekt instalacji w mieszkaniu..
    przykład: mam odbiornik o mocy 500W U=230V
    zatem I=P/U I=2,17A ... zatem jak mam dobrac do tego przekrój przewodu? gdzie tego szukać? całej tabeli? proszę o pomoc.
    Vegeta_1906
    Level 12  
    no tak, patrze po tym forum ise i nie widzę tam żadnych tabel :( co do instalacji to ma to być instalacja wtynkowa, drut miedziany...
    ekaand
    Level 22  
    Nie wzorowałbym się na tej tabeli lechm56.Powtarzam ,wszystkie są w PN-IEC 60364-5-523
    Vegeta_1906
    Level 12  
    porównam sobie wszystki tabeele jakie znajdę...
    dziękuję za pomoc

POZDRAWIAM
    Vegeta

Dodano po 26 [minuty]:

hmm... widzę że za to bym mógł skorzystać z tabel podanych przez Ciebie "ekaand" muszę zakupić do tego prawa... niestety, nie jestem w stanie wydać na to 90pln, gdyż to ma byc tylko projekt, na ocenę - pewnego rodzaju referat... rozumiesz mnie... ;(
    ekaand
    Level 22  
    Mógłbyś też pójść do czytelni lub biblioteki i zapytać o książkę "Instalacje elektryczne " Henryka Markiewicza.Tam znajdziesz na pewno wszystko to co Cię interesuje.