Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty schemat załączenia...

Konrad1701 17 Sty 2007 22:27 2754 5
  • #1 17 Sty 2007 22:27
    Konrad1701
    Poziom 11  

Witam szanownych kolegów!

Problem jest trywialny jednak nie potrafię go rozgryźć. Potrzebuję schematu układu który by pośredniczył w zasilaniu pendriva tzn był wpięty pomiędzy przecięte na druku ścieżki zasilające.
    Schemat zadziałania:

1. Włączam układ i wpinam pendriva do włączonego komputera, pendrive nie ma zasilania przez co nie jest wykrywany przez komputer.

2. Po ponownym włączeniu komputera (po przerwie w dopływie 5 V) układ "puszcza" i pendrive jest bezproblemowo już za każdym razem wykrywany przez komputer (pozostając cały czas w gnieździe, niezależnie od włączania czy wyłączania jednostki).

Czyli układ ma opóźniać zadziałanie pendriva do następnego uruchomienia komputera. Układ może przewidywać bateryjkę "zegarkową" 3 V.

Pozdrawiam

Wszystkie rzeczowe posty nagradzam POMÓGŁ!

0 5
  • Pomocny post
    #2 18 Sty 2007 00:20
    any56
    Poziom 39  

Układ rzeczywiście nie jest skomplikowany...
    Przedstawiony schemat obejmuje tylko przewody zasilania.
    Schemat:
    Prosty schemat załączenia...
    Potrzebne podzespoły:
    1. Mikroprzełącznik (zwierny)
    2. Mikroprzekaźnik PM-DIL5/1P (patrz tutaj: http://www.cyfronika.com.pl/p_miniatura.htm
    Opis działania:
    Układ powinien być zamontowany na kablu (przedłużaczu USB) do którego podłączany będzie pendrive.
    Przyciśnięcie mikroprzełącznika P spowoduje podanie napięcia +5V na cewkę przekaźnika, jego zadziałanie i podanie tegoż napięcia na cewkę (samopodtrzymanie). Jednocześnie zostaje rozłączony obwód zasilania pendriva.
    Do momentu zaniku napięcia +5V (od strony komputera) układ nie wróci do pozycji wyjściowej.
    I o to chodziło!

0
  • #3 18 Sty 2007 08:50
    Konrad1701
    Poziom 11  

Teraz widze że tego nie zaznaczyłem - chodziło mi o rozwiązanie na "krzemie" a nie na przekaźniku:)

0
  • #4 18 Sty 2007 09:12
    tatanka
    Poziom 20  

po 1
    na przekazniku nie ma spadku napiecia
    po 2
    nie wiadomo jak sie uklad zachowa jak do pena nie bedzie podlaczone napiecie ( obciazenie linii USB )

0
  • #5 18 Sty 2007 16:25
    Konrad1701
    Poziom 11  

Cytat:
    po 2
    nie wiadomo jak sie uklad zachowa jak do pena nie bedzie podlaczone napiecie ( obciazenie linii USB )

Linia USB ma obciążalność rzeczywistą min 90 mA w najtańszych nawet płytach głównych i miniaturowy przekaźniczek nie zaszkodzi:) Wiem z doświadczenia.

Dalej czekam na wersję czysto elektroniczną;)

Pozdrawiam

0
  • #6 19 Sty 2007 10:33
    tatanka
    Poziom 20  

mi nie chodzi o obciazenie ale o spadek napiecia :!:
    nie podlaczone zasilanie do USB moze obciazac liniie transmisji danych

zwykly tranzystor czy tyrystor da spadek ok 0,7V
    czyli nie bedziesz miec 5V ale 4,3V

0