Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja lasera DVD - po wymianie lasera nie czyta płyt DVD

fotobzyku 18 Jan 2007 10:11 37636 27
Tespol
 • #1
  fotobzyku
  Level 25  
  Witam!!
  Jakiś czas temu trafił do mnie Samsung SV-DVD640 w którym jest uszkodzony laser. Nigdy wcześniej nie wymieniałem lasera w DVD ponieważ koszty były nieopłacalne.
  Tym razem się zdecydowałem. Kupiłem SOH-DSSB w firmie IMPEL (mieli za ok.100zł). Po otrzymaniu przesyłki okazało się że nie czyta płyt DVD tylko same CD. Odesłałem im na reklamację. Dzisiaj dostałem laser z reklamacji. Nie jestem pewien czy to nowy laser czy ten sam.
  Po jego zamontowaniu objaw ten sam nie czyta DVD.

  Chciałe się dowiedzieć czy może ja robię coś nie tak.
  Jakie znaczenie ma regulacja prowadnic lasera, jak ją najlepiej wyregulować? Być może że przy rozkręcaniu lub skręcaniu nieco się przesunęło.
  Bardzo proszę o pomoc!
 • Tespol
 • #2
  Bogdan58
  Level 32  
  Jeżeli działa CD, to oznacza, że wszystko masz dobrze ustawione. Laser masz uszkodzony. Sprawdź jeszcze, czy na pewno usunięte jest zwarcie zabezpieczające. Wiele firm, po reklamacji zwraca ten sam sprzęt. Po takich doświadczeniach ja oznaczam zwracany towar.

  Pozdrowienia.
 • #3
  fotobzyku
  Level 25  
  Odesłali mi ten laser razem z kompletnym mechanizmem i tacą na płyty, ja im odesłałem sam laser. Ciekawe dlaczego? Pewnie się pomylili. Cyna była odessana i widać że koś nawet pmiędzy połączeniami oczyścił styki czymś ostrym pomiędzy lutami. Sam już nie wiem co robić :/ ??
 • Helpful post
  #4
  Bogdan58
  Level 32  
  Odeślij im to wszystko, przedtem zaznacz laser i telefonicznie potwierdź, że posyłasz i chcesz wymiany, na inny, bo masz pewne wątpliwości, co do prawidłowości załatwienia sprawy.

  Pozdrowienia.
 • Tespol
 • #5
  iq84
  Level 13  
  właśnie sprawdź czy zabezpieczenie na płytce czytnika nie jest zwarte jeśli jest to nie zadziała trzeba usunąć cynę i wtedy powinno zadziałać , ja tak zrobiłem przy CD- Audio czytniku laserowym KSS 213B i zadziałał. Jeśli nie możesz znaleść tego punktu to zerknij na orginalną głowice laserową powinieneś widzieć różnice :).
 • #6
  fotobzyku
  Level 25  
  Już pisałem
  Quote:
  Cyna była odessana i widać że koś nawet pmiędzy połączeniami oczyścił styki czymś ostrym pomiędzy lutami
  miałem na myśli właśnie te styki zabezpieczające
 • Helpful post
  #7
  SONIK1
  Level 24  
  Odeślij ponownie reklamuj
 • #8
  zonko
  Level 23  
  Jeśli tej kropki cyny z punktu zabezpieczającego nie zdjąłeś sam (już była zdjęta) - to nie otrzymałeś nowego lasera - reklamuj
 • #9
  SONIK1
  Level 24  
  Sprawdz wysokość talerzyka do silnika powinno być 5,9 milimetra
 • #10
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  SONIK1 wrote:
  Sprawdz wysokość talerzyka do silnika powinno być 5,9 milimetra

  Ciekawa porada, pozostaje tylko pytanie - co to znaczy wysokość talerzyka? Jeżeli ma to być odległość mierzona pomiędzy talerzykiem a silnikiem to kolejne pytanie? Od której krawędzi (płaszczyzny) talerzyka i do której płaszczyzny (elementu) silnika? Czy ta wartość 5,9mm dotyczy tylko tego modelu DVD czy obowiązuje również dla innych modułów DVD?
  Oczywiście, w technice DVD pojawia się taki termin jak "wysokość talerzyka", jednak jest on inaczej zdefiniowany. Pisałem o tym tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3189380#3189380
 • #11
  SONIK1
  Level 24  
  Ten wymiar sprawdzałem w modelach Manta, Elta, Korr. Pomiar przy samej osi silnika.
 • #12
  MORTEM
  DVD technology specialist
  Hmm...... 5,9mm , a może być 5,92mm??
  Sory nabijam się. Nie jest to wskazówka do naprawy. Bez sprawdzonego lasera nie ma co dalej kombinować. W serwis manualu jest dokładna procedura ustawienia tego lasera. Nawet ją gdzieś tu na forum widziałem.
 • #13
  SONIK1
  Level 24  
  Mam pytanie - jeśli wymieniasz silniczek a w zasadzie przychodzą bez talerzyków (z firmy Kazpl) to myślę że trzeba jakoś ustawić.
 • #14
  Zenek
  Level 30  
  Sonik 1 jak najbardziej ma rację, wymieniając silnik na nowy bardzo praktyczne jest znać tą wartość w milimetrach dla uruchomienia sprzętu. Przynajmniej wstępnego. I może się to przydać nie tylko osobom posiadającym manuale i oscyloskopy, lecz głównie wszystkim pozostałym, w sytuacji nieskomplikowanej w końcu wymiany silnika na nowy, zakupiony bez talerzyka.
  I dość łatwo zgadnąć, że chodzi o odległość między najbliższymi siebie fragmentami silnika i talerzyka, pomijając oś silnika, przy osi....

  Bo w końcu przy tej nieszczęsnej osi odbywa się całę zamieszanie z umieszczeniem talerzyka ;)
 • #15
  MORTEM
  DVD technology specialist
  :arrow: Zenek
  W modelu, który jest w temacie nie trzeba zdejmować talerzyka żeby wyjąć silnik. Poza tym weź do ręki silnik obojętnie czy z talerzykiem czy bez, chwyć za ośkę i poruszaj w górę i w dół, i powiedz, w jakim położeniu ma być ten wymiar? Warto spojrzeć w serwisówkę do tego modelu jest wszystko wyjaśnione jak wyregulować ten mechanizm.
 • #16
  Zenek
  Level 30  
  A kto wspominał o zdejmowaniu talerzyka w celu zdjęcia silnika ...
  Druga sprawa- wziąłem silnik, jak chciałeś, i tylko jedno z położeń osi jest stabilne, tak czy nie ?...a po trzecie:
  Quote:
  nabijam się
  złote słowa ;)
 • #17
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  W tym dziale preferowane są porady, które z serwisowego punktu widzenia są zgodne z informacjami zamieszczonymi w materiałach producentów sprzętu oraz z powszechną znajomością techniki DVD.
  Wszelkie metody "chałupnicze" nie mające umocowania w klasycznym serwisie urządzeń proszę zachować na własne potrzeby. Tematy z takimi poradami będą przenoszone do działu "Początkujący Serwisanci" lub w szczególnych przypadkach będą usuwane do "Kosza".
 • #18
  Zenek
  Level 30  
  Bardzo mi przykro, ale pozostanę przy swoim zdaniu, gdyż widzę niezrozumienie tego, co piszę... Zatem z innej strony, w cytowanym topiku https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3189380#3189380
  było zdanie "Najlepiej przed zdjęciem talerzyka zmierzyć tę wysokość ..."
  Zatem dlaczego pomiar tej wielkości, o czym pisze kolega Sonik, przeprowadzony w kilku wymienionych odtwarzaczach i cechujący się w tych akurat urządzeniach dużą powtarzalnością nagle staje się chałupnictwem i jakimś "partaczeniem początkującego "... ;)
  Pozdrawiam.
 • #19
  cyruss
  Level 30  
  Jakiś czas temu, gdy szukałem lasera do DVD Philipsa, natknąłem się na informację, że w pamięci elektroniki napędu zapisywane są dane o prądzie lasera. Jeśli ten prąd przekroczy pewną wartość, odczyt płyt DVD jest blokowany. Ma to na celu zabezpieczenie płyt przed uszkodzeniem zbyt dużą mocą światła w razie jakiejś usterki. Dlatego laser należy wymieniać gdy jeszcze czyta płyty, choć z problemami. Jeśli płyt całkowicie nie czyta, to już za późno na wymianę. Serwisówki z DVD w takich przypadkach zwykle odsyłają do serwisu. W żadnej nie natrafiłem na informację jak skasować ten zapis.
  Informacja ta nie jest przeze mnie sprawdzona - co najwyżej w jednym przypadku. Mianowicie zetknąłem się z laserem pochodzącym z firmy "lewandowscy" która rzetelnie informuje, że sprzedawane u nich lasery nie czytają DVD a tylko CD. Po założeniu do sprawnego DVD okazało się że jednak czyta płyty DVD. Po założeniu do DVD tego samego typu, które jednak płyt już nie czytało - nie widziało włożonej płyty. Po sprawdzeniu okazało się że laser (dioda nadawcza) od DVD nie jest zasilany. Niestety na tym eksperymenty się zakończyły gdyż trop doprowadził do nóżki "pająka" i tam się urwał. Nie natrafiłem na opis co dalej począć - jedynie że usterkę tę może usunąć autoryzowany serwis. Sprawa dotyczyła starego DVD Philips DV612.
 • #20
  MORTEM
  DVD technology specialist
  Również z tym powyższym postem się nie zgadzam. Nigdy nie zdarzyło mi się aby po wymianie modułu lasera, nie czytał płyt dvd. Dotyczy to oczywiście tych, które jak napisał cyruss juz nie czytały płyt. Bardziej podejrzewam pochodzenie części zamiennych oferowanych przez sprzedawcę. Te, które przychodziły z magazynu philipsa, po założeniu hulały jak "ta lala".
 • #21
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  cyruss wrote:
  natknąłem się na informację, że w pamięci elektroniki napędu zapisywane są dane o prądzie lasera.

  W nowszych rozwiązaniach stosowana jest dioda monitorująca zintegrowana z dioda laserową. Jak przebiega regulacja prądu diody laserowej pisałem tutaj:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3208944#3208944
 • #22
  cyruss
  Level 30  
  O tym że regulacja mocy promieniowania lasera następuje w zamkniętej pętli sprzężenia zwrotnego to wie każdy serwisant, może za wyjątkiem tych co zaczynają naprawę od krecenia PR-kiem na pick-upie bo słyszeli że u kolegi pomogło... tylko nie dosłyszeli że na tydzień...

  Cytowaną teorię znalazłem dawno temu w kilku postach na elektrodzie. Wydała mi się naciągana, bo nawet gdyby prąd lasera był monitorowany pod kątem przekroczenia maksymalnej wartości, to jaki sens miałoby wtedy stałe blokowanie jego działania? Mądry program powinien go włączyć gdy przy ponownym włączeniu zasilania okaże się że ma dopuszczalną wartość. Może był to efekt błędu w programie, może uszkodzona kość a nie laser, a może ktoś sobie to wymyślił... Chyba że chodziło o napędzanie roboty autoryzowanym serwisom? Może przeczyta to ktoś z takiego serwisu i napisze jak jest naprawdę?
  U mnie tylko w jednym jedynym przypadku na ileśtam wystąpił taki efekt. Inne DVD, obojętnie czy to Philips czy tani chińczyk - ożywały po wymianie.
  Pick-up przynajmniej w tym przypadku niczym (może poza innymi cyferkami na naklejce) nie różnił się od starego - to tak a'propos części z firmowych magazynów. Nie ma idealnych podróbek...
 • #23
  MORTEM
  DVD technology specialist
  W tych mechanizmach występują dwie zworki na laserku. Dużo klientów zdejmowało tylko jedną i to nagminnie. Może z tąd ten problem. Były także przypadki przeprogramowania pamięci i wtedy trzeba było ją zaprogramować ponownie ale i usterki były także inne. Swojego czasu Cybor-tech przy sprzedaży laserów wymyślał dziwne historie na spsoby kiedy ich lasery nie chciały działać. Bardziej było to związane z jakością sprzedawanych przez nich cześci niż procedurami i sposobami wyssanymi z palca. Stanowczo jestem za oryginalnymi częściami. Mniej jest potem reklamacji.
 • #24
  fotobzyku
  Level 25  
  Widzę że rozmowa się rozkręciła ;)
  Odessane były wszystkie 4 styki.
  Laser zamówiłem w firmie Impel bo było 50zł taniej niż w cybor-techu (na którym jeszcze nię poważnie nie zawiodłem).
  Laser zwróciłem. Uzgodniłem z firmą Impel zwrot gotówki.
 • #25
  cyruss
  Level 30  
  I nie tylko cybor-tech, spotkałem co najmniej jeszcze dwie firmy które też usiłowały dorabiać teorię do chińskiej tandety.
  Jakość laserów dramatycznie spadła od kiedy sa produkowane w Chinach. Stare CD z lat 80-tych często chodzą do dziś.
  A i z firmowymi częściami jest różnie. Do mojej własnej miniwieży kupiłem firmowy pick-up w firmowym serwisie, za ponad stówę - pochodził pół roku.
 • #26
  fotobzyku
  Level 25  
  Niestety. W Hinach produkują tanio, ale nie koniecznie dobrze.
  Ceny laserów CD spadły makabrycznie. Pamiętam że za laser do JVC jakieś 3 lata temu płaciłem ok200zł a w tej chwili do takiej samej wieży dostałem za ok 50zł. Ciekawe który dłużej pociągnie ;)
 • Helpful post
  #27
  HARBAŚ
  Level 13  
  Szanowni panowie!
  Wasza wiedza (przynajmniej większości bo ktoś coś już czytał - czytać więcej a potem pisać) na temat laserów DVD jest =0
  Do jasnej c.... dlaczego nikt z porządnego serwisu i o fachowej wiedzy nie poda wam tych informacji na łamach tego forum ale tylko jakieś bzdury o chińskiej jakości ?

  Procesory DVD mają określoną pojemność pamięci wewnętrznej, tzw. bufor pamięci. Każde uruchomienie płyty DVD i błędne jej odczytywanie jest zapisywane do tego bufora jako error (dla odczytu w serwis mode). Ograniczona pojemność powoduje zablokowanie bufora po wielokrotnym uruchamianiu DVD.
  Po wymianie na nowy laser i oczywiście usunięciu zwory lub zworek laser czyta CD ale nie DVD no i prawidłowo. Laser DVD nie ma zasilania - blokuje go procesor, pamięta o uszkodzeniu lasera DVD.
  Aby to rozwiązać należy zresetować bufor pamięci - wykasować zapisy.

  Metod i sposobów jest wiele:
  1. Na płycie głównej - mini switch z opisem RESET
  2. Płyta serwisowa a nawet płyty (w przypadku laserów SONY KHM)
  Po uruchomieniu DVD odczytuje zawartość płyty jako CD - program
  resetujący procesor. DVD uruchamia się ponownie i już czyta DVD.
  3. Kombinacja przycisków na pilocie i na DVD jednocześnie (różne układy
  kombinacji) Najlepiej szukać na rosyjskich forach internetowych, oni
  mają olbrzymią wiedzę i dzielą się nią z innymi.
  4. DVD musi być włączony, ręcznie zębatkami wysunąć maksymalnie
  szufladę płyty. Wyłączyć i ponownie włączyć DVD (często w
  mechaniżmie zamontowany jest "mini reset" ale wysuwanie szuflady
  pilotem lub lokalną klawiaturą go nie uruchomi).

  Tekst wyszczególniony niebieskim kolorem został zaczerpnięty ze strony "cybor-tech". (ob)

  Więcej metod nie jest mi znanych ale metody 1+3+4 stosuję ciągle zależnie od modelu sprzętu i wiele "uszkodzonych" chińskich czy japońskich laserów ożyło.
  Firma IMPEL będąc wyrozumiała dla braku wiedzy wysłała zwrotnie laser z elektroniką, czyli procesorem DVD (zresetowanym) aby klient po zamontowaniu całości uniknął wszelkiej wpadki a on oburzył się na nich bo oni są be o on cacy i mu robią żle
  (Panie Przemku z IMPEL - chwała Panu za wyrozumiałość ale cóż, niewiedza bywa groźna i kosztowna).
 • #28
  fotobzyku
  Level 25  
  Nie podejmowałem się wcześniej wymiany lasera DVD i nie znałem dodatkowych informacji na ten temat.
  Pewnie porady przydadzą się w przyszłości.
  Dzięki za porady :)