Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka Oki 3321 zacina papier.

18 Sty 2007 11:21 5424 18
  • Moderator na urlopie...
    Drukarka Oki 3321 zacina papier po wydrukowaniu 4-3 stron papier się zwija za wałkiem. Wałek dociskowy obraca się normalnie nie widać uszkodzeń kół.
    Macie może pomysł co to może być? Drukarka ma 2 lata drukuje pod dosem.

Jeśli było to przepraszam - nie mogłem znaleźć
    Pozdrawiam dziękuję za zainteresowanie.
    Jarek
  • Poziom 16  
    Założenia: Papier z dziurkami, idący z traktora, nie a4 z podajnika.
    Początek przechodzi pod dużym czarnym wałkiem i wychodzi prawidłowo do góry, ale papier zaczyna się marszczyć między traktorem a czarnym wałkiem. Wygląda na to, że czarny wałek jest śliski i nie potrafi podciągnąć papieru w górę, przez co "w tyle" robi się "korek" :D

Zgadłem?

Jeżeli tak to trzeba wymontować i wymyć wałek, przeczyścić cały przebieg papieru i powinno śmigać.

Pozdrawiam,

n-d-render
    Dokładnie tak. Maly problem, czyściłem już wałek i nic.
  • Poziom 16  
    rozebrałeś drukarkę czy tylko kręciłeś wałkiem, czyszcząc go? nie pamiętam, ale tam mogą być jeszcze inne rolki i plastiki, do których papier się klei. trzeba rozbebeszyć drukarkę, ja natarłbym jeszcze ten wałek Novogumem :)

pozdrawiam
    n-d-render
    Wyjąłem wałek i co mogłem to czyściłem, jutro spróbuję ponownie. Tak domowym sposobem czym to najlepiej wyczyścić?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    1. Wychochluj wałek np. płynem do mycia szyb (mr. Muscle dobrze odtłuszcza powierzchnie) albo izopropanolem.
    2. Pod wałkiem znajduje się plastikowa tacka, zdejmij ją i wyjmij trzymacze rolek dociskowych.
    3. Wyczyść metalowy pręt z czterema chyba gumowymi rolkami.
    4. Trzymacze rolek dociskowych osadzone są na sprężynkach, wyjmij je i lekko rozciągnij.
    5. Poskładaj dobrze tackę i uważaj na czujnik papieru (mały czarny sztinks).
    6. Załóż gumowy wałek.
    7. Podłącz drukarkę, wystaw fakturę za naprawę i zadzwoń do klienta :D
    Dziękuję, jutro spróbuję. A z siódmym punktem może być problem ;) Klientem jestem ja sam. :D
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Jasiek690 napisał:
    Drukarka Oki 3321 zacina papier po wydrukowaniu 4-3 stron papier się zwija za wałkiem.
    Jarek

Tak dla ścisłości, co to znaczy "za wałkiem"?. Papier pod nim przechodzi, czy nie? Sprawdź odległość głowicy od wałka. Jeśli jest za mała (wtedy tasiemka zostawia delikatne smugi na wydruku), to kilku stronach wydruku może zwalniać przesuw papieru. Traktor nadal go pcha i ten zaczyna się zwijać przed wałkiem (czyli zanim pod nim przejdzie). Czy drukarka ma na wałku założony pullup? To ten plastikowy dwuczęściowy element, który ma za zadanie prowadzić papier po wyjściu z wałka. Czasami jest uszkodzony i znów zwalnia papier, tak że ten zwija się przed wałkiem, czyli zanim papier przejdzie pod nim. Sprawdź, czy traktory równo biorą. Na skutek wyciągnięcia gumki jednego z nich papier idzie nierówno i przy kolejnej kopii zaczyna się zwijać. Traktory muszą być kompletne. Każdy składa się z dwóch skrzydełek-odchylanego i stałego. To stałe bywa urywane i powoduje, że papier po kilku kopiach przesuwa się i spada. W traktorze jest też skrzydełko z boku, które go unieruchamia. Jeśłi go nie ma albo nie dociska, zmienia się odległość miedzy traktorami i papier marszczy się. Poza tym zrób to, co zalecił kolega Prezes. A tak BTW, to na przyszłość precyzyjniej opisuj problem. Określenie "za wałkiem" może być różnie interpretowane (zależy od której strony się patrzy). Ważne jest też jak papier się marszczy-równo na całej szerokości, czy zaczyna z lewej, czy z prawej strony. Jak widzisz przyczyn może być wiele i dokładny opis eliminuje niepotzrebne wodolejstwo.
    Ok zacznę od początku. Drukarka ma 2 lata, nie widać na niej żadnych uszkodzeń. Według mojej oceny traktor działa prawidłowo nie widać żadnych różnic w prędkości gąsienic. Papier przechodzi przez traktor, przechodzi przez czarny wałek i zwija się za głowicą a przed takim wałeczkiem dociskowym jest on napędzany od koła z lewej strony. Wałek się obraca razem z wałkiem drukarki. Papier zwija się jednakowo z obu stron. Po zdjęciu tego wałeczka i odbieraniu papieru ręcznie wydaje się że wszystko jest ok. Nie zauważyłem żadnych uszkodzeń. Acha mam jeszcze jedną drukarkę na części i jedną nową z którą po porównaniu nie widać żadnej różnicy.
  • Poziom 19  
    Puść drukowanie i w momencie kiedy zacznie się marszczyć wyciągnij wtyczkę od zasilania i po kolei rozbieraj urządzenie, aż dojdziesz do tego który element zwalnia bądź zacina papier.
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    Jasiek690 napisał:
    Papier przechodzi przez traktor, przechodzi przez czarny wałek i zwija się za głowicą a przed takim wałeczkiem dociskowym jest on napędzany od koła z lewej strony. Wałek się obraca razem z wałkiem drukarki. Papier zwija się jednakowo z obu stron.

Przyznam, że to trochę inaczej niż myślałem i niż mi przedtem potwierdziłeś :D

Stawiam jednak nadal na zabrudzenie przebiegu papieru, zwłaszcza na czarny wałek. Ale niezbędne jest wyczyszczenie tych rolek, które ciągną papier jako ostatnie.
    I jeśli możesz, przełóż niektóre elementy -plastiki- z innej drukarki.
    Dzięki, dziś posiedzę. poinformuje o efektach.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A jak nie założysz do wydruku elementu który na tym rysunku jest oznaczony 30 to też marszczy? (oczywiście testuj bez pokryw)

• Poziom 18  
    Sprawdź element oznaczony numerem 7, czy ma wszystkie zaczepy całe.
    Jeżeli któryś połamany , to do wymiany.

Miałem taki przypadek.
    Panowie dzięki wielkie, drukareczka chodzi.
    Nie wiem czy mieliście takie przypadek, szczerze wątpię. Drukarka stoi u pracownika, nigdy nie byłem przy tym jak się zacięła zawsze widziałem już po zacięciu. Co było? Pani unowocześniła podajnik mianowicie wkładała 30 cm linijkę między plastykową osłonkę a ten wałek z rolkami co jest nad tym głównym wałkiem i opierała ją o ścianę. :lol: Na moją prośbę jak się zacinała drukarka pani ją wyłączała i wołała mnie - oczywiście linijki już nie było :)
    Pozdrawiam i dziękuję.

P.S. Duży jest problem żeby wymienić głowice w drukarce Oki 321 ?
  • Poziom 19  
    Wymiana głowicy trwa 30 sekund ale nowa głowica jest bardzo kosztowna.
    Mam 2 Oki 321 jedna nie ma polskich znaków, druga ma padnięntą głowicę dlatego chcę wymienić.
  • Pomocny post
    Poziom 19  

Odchyl klamrę (43) do góry i wyciągnij głowicę w górę która jest osadzona w gnieździe (45)
    Dzięki głowica wymieniona. Drukarka żyje.
    Temat zamykam