Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

COMPAQ Armada 1700 - bios niemiecki

18 Sty 2007 12:14 1564 8
  • Poziom 23  
    witam!
    dane:
    Pentium Pro(r)
    32MB RAM
    dysk 4Gb
    nie mam do$wiadczenia w sprawach komp i dlatego zwracam sie z pytaniem czy jest mozliwa( i ile bedzie kosztować i czy sam mogę to wykonać))zmiana systemu i zainstalowanie w tym modelu polskiego win98 ???
    Proszę o precyzyjne odpowiedzi,bo jak wspomniałem jestem raczej tylko zwykłym uzytkownikiem komputera,który pomaga mi w pracy:)
    dziękuję
    darek-stereoo
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    nie mam stacji dyskietek jest tylko CD i nie wiem jak wogóle sie do tego zabrać.
    Podejrzewam,ze najpierw nalezy sformatować dysk czyli oczyscic go całkiem i wyrzucic wszystko.
    I co dalej?
    skąd wziać win98?
    a moze lepiej powiedzcie mi do kogo się z tym laptopem udac i czy zrobi mi to w krótkim czasie?
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    To trzeba zabootować z płyty cd... chyba najlepiej jest nagrać kompilację W'98 z emulacją dyskietki 1,44, wtedy zabootujesz a cd, stworzysz/sformatujesz partycje a następnie zainstalujesz system...
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    stereoo napisał:

skąd wziać win98?
    a moze lepiej powiedzcie mi do kogo się z tym laptopem udac i czy zrobi mi to w krótkim czasie?

1. Należy zaopatrzyć się w oryginalną płytkę instalacyjną systemu MS Win98. Najlepiej jak byłaby w wersji Win98SE (Second Edition = wydanie drugie). Ponieważ posiadam taki oryginalny zestaw Microsoftu mogę powiedzieć, że płytka CD niestety nie bootuje się z napędu CD (Microsoft dołączał w zestawie instalacyjnym firmową dyskietkę startową, ale taką dyskietkę można w każdej chwili wykonać samemu). W Twojej sytuacji należy wykonać (jak radzi Kolega wyżej) kompilacji oryginalnej płytki CD instalatora i dyskietki startowej na bootowalny CD na innym komputerze wyposażonym w nagrywarkę CD.

2. Ku przestrodze i uwadze: Przed skasowaniem partycji/formatowaniem dysku HDD należy sprawdzić czy skompilowany CD rzeczywiście się bootuje i czy mamy dostęp do plików instalatora (najlepiej spróbować przegrać całą zawartość folderu Win98 na HDD) by potem nie mieć niemiłych niespodzianek, gdy napęd CD "zatnie się" na jakimś pliku. Oczywiście w przypadku urządzeń tego typu należy zorientować się, czy posiadamy wszystkie sterowniki urządzeń pod Win98 (może się później okazać, że po instalacji nie będzie nam chciał chodzić ekran w optymalnym trybie, karta dźwiękowa czy inne urządzenie wymagające drivera producenta komputera).

3. Usługę instalacji systemu operacyjnego i ew. wgrania driverów wykona każdy serwis komputerowy za szacunkową cenę 80-100 zł.

Edit:
    Nirvanowiec napisał:
    80-100 zl? To chyba ten laptop jest wart idz do kolegi ktory sie na tym zna albo do komisu zrobia to za 20-30

OK Sz. Kolego - w rzeczy samej masz rację i w pełni zgadzam się, że kolega czy inny dobry znajomy zrobi to za "dziękuję" czy przysłowiowego załącznika w postaci "browara" (proces instalacji jednak wymaga jakiś minimalnych nakładów i poświęcenia trochę czasu ... :) ), łącznie z wykonaniem optymalizacji i ew. aktualizacji systemu op. Cennik autoryzowanych usług serwisowych pozostawiam bez komentarza, albo tak: ;)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 23  
    no wlaśnie znajomy poinformował mnie,ze z niemieckim biosem mogą być problemy i win98 moze nie chcieć działać poprawnie,bo wlaśnie sterowniki itd:(
    Radził zainstalować polski Win95.
    Myśle,ze najlepiej bedzie jak skorzystam z pomocy jakiegoś znającego sie na tym znajomego.
    Dziękuję koledzy i na koniec
    Gdzie mogę kupić całą instalacje polski win95?
    moze ktoś z Was podeśle mi i sam popróbuje
  • Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Hehe :) no to znajomy "usztywnia" problem - pewnie z braku "załącznika" ;). Ale tak na poważnie to jak mówi Kolega Nirvanowiec język interfejsu BIOSu nie ma żadnego znaczenia na działanie komputera, a instalacja Win95 to w obecnej chwili chyba jakieś totalne nieporozumienie. Jako anegdotę/ciekawostkę mogę powiedzieć, że kiedyś miałem przypadek klijenta co wybrał przypadkowo czy z ciekawości w BIOS-ie wybor opcji językowej na: Chinese Traditional - było śmiechu co nie miara by wrócić z powrotem do języka angielskiego - oczywiście bez przyspieszonego kursu języka chińskiego bez dialektów :) Tak swoją drogą wsad BIOS-u też można zaktualizować do wersji angielskiej ... ale nie jest to absolutnie konieczne i potrzebne - niemiecki to w końcu też jeden z bardziej komunikatywnych języków europejskich.
    Aha jak już tak dyskutujemy w temacie języków, to po zainstalowaniu systemu Win98PL - jak miałem do czynienia ze sprzętem zza Odry to pewnym problemem może być fizyczna obsługa układu klawiatury niemieckiej (nie jest t. QWERTY) jeżeli oprócz BIOSu taką klawiaturkę ten notebook posiada - należy wybrać odpowiedni sterownik klawiatury podczas instalacji a i tak będą problemy z polskimi "ogonkami" tak jak w systemie polskim z niemieckimi "umlautami". Ponoć można dostać specjalne nalepki na klawisze by nie "pukać" po nich za każdym razem na chybił trafił w celu znalezienia odpowiedniego znaku w tym znaków interpunkcyjnych.