Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka Zimnych Katod - Problem z zasilaniem

18 Sty 2007 17:25 1154 5
  • Poziom 11  
    Witam. Mam maly (a moze duzy) problem. Historia jest dluga ale postaram sie najwazniejsze szczegoly tutaj umiescic. Jakis czas temu zakupilem zimna katode (niebieska:)) firmy AKASA. Podlaczylem, zadnych problemow... swieci super i jestem zadowolony. Ale naszla mnie ochota, zeby w kompie byl tez inny kolorek. Jakis czas pozniej dostalem zimna katode (zielona:)) firmy REVOLTEC (niestety ta katoda byla prezentem wiec ja jej nie kupowalem). Podlaczylem... no i dwa kolorki swieca w komputerze i mam radoche.... z tym, ze malo estetyczne wydalo mi sie to, ze dla dwoch katod mam dwa rozne wlaczniki... a co gorsza... AKASA jest na przedniej zaslepce kieszeni 5,25 natomiast REVOLTEC jest na tylnej zaslepce do kart rozszerzen... pomyslalem, ze zamowie wlacznik AKASA taki sam jak ten od niebieskiej katody. No i udalo sie. Taki wlacznik otrzymalem, wiec szybciutko wyprofilowalem otwor na ten wlacznik w zaslepce i go zamontowalem. Podlaczylem pod wlacznik katode.... i dziala.... a wlasciwie po krotkim czasie okolo 2 godzin wylaczylem katody. Wszystko bylo ok. Kiedy znowu wlaczylem katody nagle po okolo 30 minutach pracy komputera przy wlaczonych katodach komputer sie wylaczyl... sam z siebie... wlaczylem go ponownie a wlaczniki katod zostaly na pozycji wlaczonej... komputer sie uruchomil... pochodzil chwile i znowu sie wylaczyl... po wylaczeniu REVOLTECA komputer chodzi bez zarzutow (tylko z wlaczona AKASA). W czym tkwi wiec problem? PROSZE O POMOC bo w planach mam zakup jeszcze jednej czerwonej katody AKASA i jesli sie okaze ze ten problem wiaze sie z roznymi typami katod to bede tez musial kupic nowa zielona AKASA... a jesli problem tkwi gdzie indziej to prosze o porady. Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    pomyśl o zewnętrznym zasilaniu albo kup większy zasilacz. Na twoim miejscu wybrałbym to pierwsze. [bo taniej :)]. I może zamiast wstawiać włączniki zlutuj sobie układzik na tranzystorach npn podpinany pod lpt na elce jest mnóstwo tego typu układów. Piszesz prosty programik uruchamiany w tray'u i masz dodatkowy bajer. {właśnie sam coś takiego robię jak skończę to jak ładnie poprosisz to ci prześlę}
  • Poziom 19  
    A co tu prosić, wystarczy kupić jakiś tranzystor darlingtona w sklepie elektronicznym, bazę podpiąć pod byle jaki pin we wtyczce lpt i sciągnąć program, na elektrodzie jest tego pełno. Jak chcesz to ci mogę zrobić układ na mikroprocesorze, to dopiero bedzie miało możliwości
  • Poziom 11  
    Witam. Dzieki wielkie za odpowiedzi. To co napisaliscie brzmi bardzo interesujaco i nie ukrywam ze chetnie bym sie pobawil. Jest tylko maly problem. Nie jestem elektronikiem i moje pojecie o tym jest bardzo male:/. Jesli moge Was prosic to chcialbym abyscie wytlumaczyli mi takie zwroty jak "tranzystor npn", "lpt (to wiem) na elce (o co chodzi z ta elka)", " tranzystor darlingtona w sklepie elektronicznym, bazę podpiąć pod byle jaki pin we wtyczce lpt i sciągnąć program, na elektrodzie jest tego pełno. Jak chcesz to ci mogę zrobić układ na mikroprocesorze" - i tutaj czarna magia. Wiem ze tranzystor ma baze kolektor i emiter. Baze podlaczam do lpt...tylko jak:)?.Do czego podlaczam kolektor i emiter... o ile w ogole podlaczam:). I kolejne pytanie... ile bys chcial za zrobienie tego ukladu na mikroprocesorze:)?Pozdrawiam i czekam na odpowiedz.
  • Poziom 10  
    mcoola napisał:
    A co tu prosić, wystarczy kupić jakiś tranzystor darlingtona w sklepie elektronicznym, bazę podpiąć pod byle jaki pin we wtyczce lpt i sciągnąć program, na elektrodzie jest tego pełno. Jak chcesz to ci mogę zrobić układ na mikroprocesorze, to dopiero bedzie miało możliwości

Ja nie jestem elektronikiem tylko informatykiem mogę zrobić, w miarę ładny programik odpalany w tray'u Ja pod LPT podpiąłem już dwa wiatraki i cztery nóżki z czerwonych diodek (nie miałem pod ręką żadnego opakowania a jakoś trzeba było odizolować układ od obudowy pc-ka)