Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Regulator LUMEL RE3] Zmiana napięcia zasilania

Trabi 18 Sty 2007 18:32 4206 6
  • #1 18 Sty 2007 18:32
    Trabi
    Poziom 36  

Witam.

Wpadł mi w ręce regulatorek Lumel typ RE-3.

Instrukcję zdobyłem i okazało się, że jego nap. zasilania to zakres od 90V do 264V. Wymontowałem go z obudowy i siedzi tam mała przetworniczka (fotki). Mnie zależało by, żeby urządzonko działało poprawnie już przy zasilaniu napięciem stałym 12V (wykorzystanie w samochodzie do regulacji temp. wyłączania automatycznego ssania + b.dokładny termometr + alarm zagrzania płynu).

[Regulator LUMEL RE3] Zmiana napięcia zasilania [Regulator LUMEL RE3] Zmiana napięcia zasilania [Regulator LUMEL RE3] Zmiana napięcia zasilania [Regulator LUMEL RE3] Zmiana napięcia zasilania

Czy ktoś posiada schemat tego regulatora lub wie, jak się za to zabrać żeby szło na 12V? Czy konieczne będzie nawijanie od nowa transformatorka w przetwornicy?

0 6
  • Sklep HeluKabel
  • #2 18 Sty 2007 19:01
    any56
    Poziom 39  

Wg moich spostrzeżeń zasilacz (przetwornica) wytwarza dwa napięcia, więc powinieneś dokonać ich pomiaru przy zasilaniu z sieci 230V.
    Pasek łączący z sąsiednią płytką to pasek 6-cio przewodowy. 3 żyły - wyjście 1, dwa napięcia + przewód masy.
    Przyporządkowanie musisz ustalić organoleptycznie...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 19 Sty 2007 15:01
    Trabi
    Poziom 36  

Pomierzyłem napięcia i okazało się że wytwarzane sa trzy rodzaje napięć: +5V, +7,3V i jedno ujemne -8V. Mam to rozrysowane. przekaźnik wykonawczy niestety był spalony i go wymontowałem. Wygląda na to, że starczą małe stabilizatorki i na 12V w samochodzie pójdzie :-)

PS: Do czego może być to napięcie -8V?

[Regulator LUMEL RE3] Zmiana napięcia zasilania [Regulator LUMEL RE3] Zmiana napięcia zasilania

0
  • #4 19 Sty 2007 17:58
    Andmit
    Poziom 16  

A skąd -8v ?? . Myślę ,że rozsądnie będzie zadzwonic do serwisu LUMELA i porosić o pomoc . Z tego co wiem , zasilanie 12 V nie jest opcją standartową regulatora ,ale wykonywaną na zamówienie.

0
  • #5 19 Sty 2007 19:03
    Trabi
    Poziom 36  

Skąd -8V? Z tej własnie przetwornicy. Na schemacie też widać że jest w niej wytwarzane [D79, C81]; pewnie jest potrzebne do czegoś w części procesorowej. Napięcia sprawdzałem po odłączeniu taśmy ze złącza CN71 od reszty regulatora - w takiej postaci jak to widać wyżej na fotce.
    Lumel.... hmm... Raczej wątpię, żeby dali gotowy przepis (?) na zasilanie tego regulatora innym napięciem; w końcu z tego "żyją". Napiszę do nich, ale spodziewam się odpowiedzi w rodzaju "Na zamówienie wykonamy dla Pana takie zasilanie za kwotę ......zł". Dowiedziałem się, ze są dwie wersje zasilania tego typu regulatorów: 90...264VAC i 20...34VAC/DC. Spróbuję podłączyć z zasilaczy te napięcia 5V i 7,3V - zobaczymy jaki będzie efekt :|

-- EDIT --
    Zasilanie +5V na 3-cim pinie złacza uruchamia wyświetlacze i procesor. Podąłczenie +7,3V nie daje nic zauważalnego poza poborem kilku mA. Analiza rysunku PCB nic nie daje - jest cztero-warstwowa :( . Co dalej? Pokombinujemy :) . W każdym razie dzięki za pomoc.

0
  • #6 22 Sty 2007 19:38
    Trabi
    Poziom 36  

Nie mam za dużo czasu, ale...
    +5V to do zasilania części procesora. Wyświetlacze też świecą, ale słabiuuuutko. Dołożenie tego +7,3V zapala wyświetlacze tak jak powinno być. W sumie podanie tylko samego +5V na oba piny uruchamia i proca i wyświetlacze. Nie wiem do czego jeszcze to -8V (?).
    Rozrysowałem część pierwotną przetwornicy. Jest tam "coś" - TOP222Y ( PDF ). I tu jest kropka :( Da się czymś toto zastapić żeby ruszało przy niższym napięciu?

0
  • #7 23 Sty 2007 11:22
    Andmit
    Poziom 16  

TOP 222Y to scalona przetwornica DC/DC z regulacją PWM, z kluczem przełączajacym

0