Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

tzok 22 Sty 2008 20:51 41583 142
  • #31 22 Sty 2008 20:51
    tzok
    Moderator Samochody

Materiały proszę wklejać w tym temacie, przesyłać mi na PW bądź e-mail.

Przed wysłaniem proszę sprawdzić czy już nie mam danej instrukcji, nawet jeśli jakaś instrukcja jest w poniższym spisie można sprawdzić na stronie http://tzok.elektroda.eu i jeśli posiadana ma lepszą jakość niż na stronie również proszę o jej przesłanie.

Spis posiadanych materiałów (http://tzok.elektroda.eu/list.php):

Cytat:
    Energia

* MUR-2A :
    * MUR-3 :
    * MUR-4 :

Lumel

* LAVO-1 : schemat
    * LAVO-2 : schemat
    * LAVO-21 : schemat instrukcja
    * LAVO-3 : schemat instrukcja
    * LAVO-PT3 :

ERA

* UM-3 :
    * UM-3a : schemat instrukcja
    * UM-3B : schemat
    * UM-4a : schemat
    * UM-4B : schemat instrukcja
    * UM-5a : schemat
    * UM-5B : schemat
    * UM-7T : schemat instrukcja
    * UM-11 : schemat
    * UM-110 : schemat instrukcja
    * UM-111 : schemat instrukcja
    * UM-112 : schemat instrukcja
    * UM-112B : instrukcja
    * GT-2 :
    * MTD-1 :

MERA

* UM-200 : schemat instrukcja
    * UM-202 :
    * UM-206 :
    * UM-207 :
    * UM-208 :
    * UM-221 : schemat instrukcja
    * UM-Z2 : schemat instrukcja
    * UM-Z3 : schemat instrukcja

Meratronik

* U-722A : schemat
    * V533 :
    * V534 :
    * V535 :
    * V541 : instrukcja
    * V543 :
    * V560 : instrukcja
    * V561 : schemat
    * V562 : instrukcja
    * Meratester : schemat instrukcja
    * V640 : schemat instrukcja

Conway

* M-639 :

PolMed

* DM-53 :

Slandi

* MUC-2000 :

UNITRA

* 1321 : schemat
    * 1331 :
    * VC-10T :

• Sklep HeluKabel
  • #32 14 Gru 2008 15:02
    tzok
    Moderator Samochody

Prośba nadal jest aktualna, jeśli ktoś ma instrukcja, DTR lub mierniki produkcji polskiej z okresu PRL i chciałby się przyczynić do rozwoju mojej strony, może skorzystać ze strony UPLOAD aby przesłać skany/zdjęcia. Jeśli osoba chciałaby zostać wymieniona w sekcji podziękowania, proszę o umieszczeniu w archiwum ze skanami/zdjęciami pliku txt z ze swoim nickiem z forum.

Proszę o skany b/w lub w odcieniach szarości w rozdzielczości 300dpi zapisane jako JPG lub PNG, komplet skanów proszę umieścić w archiwum ZIP i przesłać korzystając z w/w strony.

• #33 04 Sty 2009 19:39
    MStaniszczak
    Poziom 11  

A oto mój v640. Są i zdjęcia przy pudełku zapałek i przy "dzisiejszym" mierniku, dla porównania wielkości.

Mam do niego zasilacz, sondę w.cz i prawie mam sondę temp. Szukam jeszcze sondy WN.

• Sklep HeluKabel
  • #34 16 Paź 2009 08:39
    Trabi
    Poziom 36  

A czy ktoś z Was widział stary polski miernik MUR-3 ? Pewnie nie :) . Więc jest to wielkie "bydle" w porównaniu z innymi (UM, LAVO itp) i ma tylko zakresy prądu i napięcia stałego oraz rezystancji. Nie ma zakresów zmiennych. Mam takiego, rocznik 1966. A wygląda to tak:

Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

• #35 22 Paź 2009 18:26
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Hej, dzisiaj dostałem multimetr Unitra 1331, wizualnie w stanie dość dobrym, mam pełną oryginalną dokumentację w tym instrukcję obsługi i schematy z opisem działania. Jeszcze nie wiem, czy mierzy prawidłowo, ale na pewno działa. Jeśli jest tym jakieś zainteresowanie, to proszę o odzew.

• #36 22 Paź 2009 19:29
    tzok
    Moderator Samochody

Zainteresowanie oczywiście jest. Jeśli tylko masz możliwość wykonania dobrej jakości zdjęć miernika z różnych ujęć bądź zeskanowania dokumentacji, będę wdzięczny. Niestety jedyne czym mogę się odwdzięczyć to wpis na stronie w sekcji podziękowania i elektrodowe punkty.

• #37 24 Paź 2009 14:40
    MAJSTER XXL
    Poziom 29  

Wrzucam zeskanowaną i obrobioną jako tako instrukcję techniczną multimetru Unitra 1331 i kilka zdjęć. Schematy wkrótce.
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

Układ wejściowy i przetwornik AC/DC miernika:

Zasilacz:
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

Przetwornik A/C:
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

PCB:
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

Załączniki:
  • #38 08 Gru 2009 15:07
    majbis
    Poziom 9  

Ja również chciałbym dorzucić kilka kamyków do tego ogródka.
    Kiedyś dawno temu, fabryki miały zamiast nazw numery. Więc proszę nie mieć za złe jeśli popełniłem nietakt umieszczając zdjęcia z kolekcji moich mierników, których naprawdę używałem łącznie z MUR-em z 1957 roku.
    Jeżeli ktoś ma do nich instrukcję/schemat to chętnie je obejrzę.
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

• #39 16 Sty 2010 13:49
    jslodki
    Poziom 10  

Witam,
    czy ktoś może posiada schemat do DM 53? Posiadam takowy ale ma ścieżki popalone, a chciałbym go reaktywować:)

@c4r0: mógłbyś proszę zrobić zdjęcia płytek tego miernika? Byłyby mi bardzo pomocne.

Pozdrawiam.

• #40 19 Lut 2010 17:34
    stasiów
    Poziom 10  

Witam
    Nie mogę zdobyć schematu do miernika GT 2.

• #41 22 Sty 2012 14:17
    qqrydza25
    Poziom 1  

Witam.
    Przepraszam za post w starym temacie ale mam tę samą usterkę co na 2 ostatnich zdjęciach multimetru 1331 tzn. wyświetla przekroczenie zakresu (!) oraz znaczek (-) a na lampach 3000 i przecinek w zależności od wybranego zakresu ,3000 3,000 30,00 300,0 Po wybraniu którejkolwiek funkcji (nawet CAL) na wyświetlaczu nic się nie zmienia. Po zwarciu wejścia N i W również nic. Z tym że mój multimetr to VC-10T /3 ale to prawie ten sam sprzęt co 1331. Jeśli mógł by mnie ktoś naprowadzić co to może być to byłbym wdzięczny.

• #42 23 Lut 2012 20:58
    Krzysztof2051
    Poziom 2  

Przygotowuję opisy do małego muzeum techniki. mam megomierz PU 311 i żadnej instrukcji. Chciałbym się dowiedzieć przynajmniej kto w kraju to produkował i w jakich latach. Z wyglądu sądzę że w latach 80-tych XX wieku... Jeżeli ktoś może udzielić pomocy (wszelkie dane ) to z góry bardzo dziękuję.

krzysztof

• #43 23 Lut 2012 21:22
    tzok
    Moderator Samochody

To czechosłowacki miernik produkowany od drugiej połowy lat '60 ubiegłego wieku przez zakłady Metra-Blansko.

• #44 24 Lut 2012 22:43
    Krzysztof2051
    Poziom 2  

Bardzo dziękuję. O ile ktoś dysponuje instrukcją do PU 311 to będę czekał, a za te informacje jeszcze raz dziękuję.
    Krzysztof

• #45 03 Kwi 2012 14:08
    Zygmunt_mt
    Poziom 22  

Mam książeczkę Zenona Łopuskiego "Mierniki uniwersalne", wyd.1970 r.Jak kogoś coś z niej interesuje, to zeskanuję.Cała ma ok.110 stron.

• #46 09 Kwi 2012 20:07
    Menuet
    Poziom 16  

Witam,
    Zapewne nie ten temat, ale nie znalazłem żadnego innego dobrze pasującego do mojego pytania, w razie czego proszę o przeniesienie.

Mam takie pytanie na temat mierników analogowych, dokładnie w trzech modelach zauważyłem ten sam problem LAVO-3, UM-112 i V640. Problem polega na problemie ustawiania się wskazówki na "0" gdy szybka miernika jest (moim zdaniem) na elektryzowana, na przykład po przejechaniu kilka razy ręką po szybce wskazówka potrafi się odchylić w znacznym stopniu od "0" i znacznie to utrudnia pomiary i jest czasami dokuczliwe zwłaszcza w V640.

Macie też podobne problemy? Może jest na to jakiś sposób?

Pozdrawiam, Menuet

• #47 11 Lip 2012 19:21
    PAWELA E.P.S.K.
    Poziom 13  

Jest taki model V563 Meratronik ale informacji o nim niewiele w sieci . Ma na "pokładzie" dwa procesory Z80.

• #48 11 Lip 2012 20:39
    Quarz
    Poziom 43  

PAWELA E.P.S.K. napisał:
    Jest taki model V563 Meratronik ale informacji o nim niewiele w sieci . Ma na "pokładzie" dwa procesory Z80.
    I trudno dziwić, że nie ma o nim wiele informacji, skoro wyprodukowano ich niewiele egzemplarzy, a dlaczego to wszystko wyjaśnia wypowiedź Dyrektora Generalnego Firmy Meratronik SA.
    Jak pamiętam, to swego czasu - jak dotarła do mnie informacja (na MTP w Poznaniu) o produkcji tego multimetru - to złożyłem z mojej Firmy, gdzie pracowałem, zamówienie na zakup tego modelu multimetru, ale realizacji zamówienia nie już doczekaliśmy się.
    W zamian otrzymaliśmy informację, że produkcja tego modelu - jak i wielu wcześniejszych - zostawała wstrzymana.
    Pamiętam, że zatelefonowałem wtedy do znajomego mi tam pracownika by 'zasięgnąć języka', w odpowiedzi dowiedziałem się, iż 'skośnocy' nas "zatopią".
    Chcesz mieć części zamienne to przyjeżdżaj z 'żywą gotówką' lub potwierdzonym czekiem bankowym, ponieważ wyprzedajemy podzespoły do produkcji, a której już nie będzie, do prawie wszystkich naszych wyrobów.
    Pojechałem wtedy do Meratronika na Białobrzeską z czekiem in blanko - ale z określeniem maksymalnej kwoty, ją mój szef mógł na to przeznaczyć, oraz zamówieniem pro forma.
    Wydałem wtedy maksymalną kwotę - jaką mogłem wydać - na podzespoły najbardziej uszkadzające się i opłaciło się, ponieważ multimetry z serii V540, oraz V640, choć wielokrotnie naprawiane przeze mnie, pracują do dnia dzisiejszego.

• #49 12 Lip 2012 16:12
    piotrekn95
    Poziom 24  

Ma ktoś dokumentację do miernika tranzystorów LAVO PT3 ?

Posiadam go w kartonie orginalnym z zestawem przyrządów, lecz instrukcji brak. Wygląda jak lavo 3 tylko ma inne zakresy i podstawkę pomiarową do tranzystorów.

• #53 10 Gru 2014 23:19
    tzok
    Moderator Samochody

Mam taką małą prośbę do osób posiadających miernik serii UM-Zx i... kompas. Mam 7 sztuk (w bardzo różnym stanie) mierników UM-Z2 i -Z3 oraz jeden UM-200. We wszystkich UM-Z3 magnes w ustroju jest zorientowany tak, że linia Pn-Pd przebiega prawie dokładnie w osi miernika, w UM-Z2 wskazówka Pn wskazuje na 3/4 skali, natomiast w UM-200 wskazuje prawie na max. skali. Niestety nie mam pewności czy i które z tych mierników miały rozbierany i składany ustrój. Czy ktoś mógłby to dla mnie sprawdzić? Wystarczy położyć kompas, tak żeby igła na której jest zawieszona wskazówka kompasu znalazła się nad osią wskazówki miernika.

Moja skromna kolekcja (niepełna, bo brakuje LAVO-1 i kilku sztuk UM-Z2/3 w różnych obudowach):
    Od góry:
    UM-4, UM-110, UM-112B
    UM-200, UM-Z2, UM-Z3

Tu już w komplecie:

...i taka mała ciekawostka:

Link

• #54 17 Paź 2015 13:59
    freebsd
    Poziom 34  

@tzok Dlaczego sprzedałeś UM-Z2 ? :-D

Dodano po 1 [godziny] 7 [minuty]:

Muszę zamieścić sprostowanie po konsultacji z @tzok. Otrzymałem miernik UM-Z2 o numerze seryjnym 13378, a na zdjęciu z tego wątku:
    https://obrazki.elektroda.pl/3792558700_1419251167.jpg
    źle odczytałem numer miernika kolegi. Zamiast zero zobaczyłem na zdjęciu osiem. Mamy mierniki różniące się o numerem seryjnym o osiem i... o cały rok. Tak się ucieszyłem, że może trafił do mnie miernik twórcy strony o polskich miernikach, że trafiła mnie pomroczność jasna...

• #55 17 Paź 2015 16:21
    tzok
    Moderator Samochody

Moja kolekcja nie jest na sprzedaż ;) ostatnio wzbogaciła się o UM-4B (niestety w dość słabym stanie) i OMV.
    OMV i wcześniejsze OM-4 oraz OM-3 są chyba przodkami serii UM-2xx. To były szkolne omomierze i wolto-omomierze. Sądząc po oznaczeniach mój egzemplarz OMV pochodzi z roku 1977, gdzie mój UM-200 pochodzi z roku 1981 (jeszcze z szerokim pokrętłem zerowania omomierza). Najstarszy UM-Z2 jaki widziadłem to rocznik 1985. Ich historia kończy się w roku 1991. Z tego roku mam UM-207 oraz UM-Z2 (już jako BAMET, z matową obudową i gumowymi nóżkami).

Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

Ciekawostka z OM-V: pojemnik na baterię - miernik był zasilany baterią 6F22 (9V), mierniki UM-2xx były zasilane 2 bateriami R6 (1,5V), do baterii 9V powrócono w serii UM-Zx ale tam bateria była przypinana do płytki ze stykami identycznymi z tymi w baterii (pierwotnie były nie osłonięte z tyłu i rzeczywiście pochodziły z baterii), a nie jak w OM-V.
    Z kolei ciekawostką w modelach UM-206 i UM-207 (ani UM-200 ani UM-Z2 nie posiadały tego udogodnienia) był bezpiecznik dostępny z komory baterii bez konieczności zdejmowania tylnej części obudowy.

Mój kolejny nabytek - ERA UM-3 z 1966r.:
    Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

Licytowałem jeszcze UM-3 z 1965r. (już nowa obudowa ale jeszcze stare logo producenta pod skalą) i UM-Z2 z 1985r. (początek produkcji, oryginalny zestaw z innymi niż później dodawane przewodami pomiarowymi, instrukcją z kolorową grafiką na stronie tytułowej, a nawet z oryginalnym rachunkiem)... niestety nie udało mi się ich kupić. Mam nadzieję, że poszły w dobre ręce bo to na prawdę były unikaty.

• #56 02 Lis 2015 16:32
    Sewa2007
    Poziom 13  

Witam,

Na chwilę obecną posiadam w swojej kolekcji 7szt. multimetru UM-Z2 oraz 2szt. UM-Z3 firmy ZEM MERA. W załącznikach zamieszczam ich zdjęcia.
    W najbliższym czasie postaram się zamieścić zdjęcia mojego ostatniego nabytku, czyli UM-Z2 z innym rodzajem diod LED (małe w metalowej podstawie).

Niestety nie wszystkie z nich są sprawne i powolutku będę je reanimował.
    O to numery seryjne dla modelu UM-Z2:
    1. 6120/85
    2. 14136/85
    3. 16956/85
    4. 9656/86
    5. 7867/87
    6. 13371/87
    7. 15312/87

O to numery seryjne dla modelu UM-Z3:
    1. 12607/88
    2. 86/89

Moje spostrzeżenia co do posiadanych przeze mnie modeli UM-Z2:
    - czarna oraz granatowa obudowa.
    - biała kartka z opisem MULTIMETR UM-Z2 na ustroju pomiarowym:
    prosta lub pochylona.
    - jeden egzemplarz UM-Z2 bez opisu.
    - dwie wersje tabliczki z parametrami na spodzie multimetru.
    - dwa rodzaje diod LED stosowanych w mierniku.

Moje spostrzeżenia co do posiadanych przeze mnie modeli UM-Z3:
    - biała kartka z opisem MULTIMETR UM-Z3 na ustroju pomiarowym:
    prosta lub pochylona.

Pozdrawiam
    Sewa2007

• #57 02 Lis 2015 18:35
    tzok
    Moderator Samochody

Sewa2007 napisał:
    biała kartka z opisem MULTIMETR UM-Z2 na ustroju pomiarowym
    Ta "kartka" jest metalowa ;)

Kolekcja spora, już chyba wiem kto mi zawsze "podkupuje" upatrzone egzemplarze na Allegro ;)

Masz może oryginalną, kolorową, instrukcję od UM-Z2 z 1985 roku (później okładka była czarno-biała)?

UM-Z3 były też w szarej obudowie. Jedną z dodatkowych różnic była tabliczka znamionowa, niektóre miały czarną plastikową, inne srebrną metalową (ale nie wiem jak to się ma do okresu produkcji). Diod "szklanych" w UM-Z2 nigdy nie widziałem, to mogła być przeróbka/naprawa. Były natomiast plastikowe Φ5mm z soczewka matową lub przezroczystą (jasne).

• #58 03 Lis 2015 09:40
    Sewa2007
    Poziom 13  

tzok napisał:

Cytat:
    Masz może oryginalną, kolorową, instrukcję od UM-Z2 z 1985 roku (później okładka była czarno-biała)?

Tak posiadam orginalny egzemplarz instrukcji w wersji kolorowej do UM-Z2.

Cytat:
    Diod "szklanych" w UM-Z2 nigdy nie widziałem, to mogła być przeróbka/naprawa. Były natomiast plastikowe Φ5mm z soczewka matową lub przezroczystą (jasne).

Wersji ze szklanymi diodami też nigdy nie widziałem, aż do zeszłej środy kiedy to otworzyłem paczkę. Możliwe, że faktycznie ten model był przerabiany/naprawiany. Sprzedający zapewniał, że pomiędzy 1990-2015 miernik nie był naprawiany i przeleżał w szafie, ale co się działo pomiędzy 1985 a 1990 myślę że wiedział tylko jego dziadek.
    Faktem jest, że orginalnej plomby już nie było, bezpiecznik 1A zamiast 0,5A oraz zmienione kable do baterii. Pocieszającym jest to, że płytka PCB od multimetru nie posiada widocznych śladów naprawiania, (miernik sprawny) oraz była orginalna instrukcja wraz z gwarancją, co się niestety obecnie bardzo rzadko zdarza.

Niestety wszystkie kupione przeze mnie na allegro modele nie posiadały orginalnej plomby. Raz nawet trafił mi się egzemplarz z plombą, która jak się później okazało została spreparowana.
    Po otworzeniu niesprawnego multimetru okazało się, że nie ma bezpiecznika oraz brak przewodów od płytki do ustroju pomiarowego.

Tak więc jedynym w pełni sprawnym i nie naprawianym egzemplarzem jest model, który zakupił jeszcze mój tata (niestety w styropianowym pudełku, które w połowie lat 90-tych udało się zamienić na skórzane etui).

W załączniku zamieszczam zdjęcia kolejnej wersji UM-Z2.

Cały czas się zastanawiam, czy była wersja UM-Z1.

Pozdrawiam

• #59 03 Lis 2015 21:21
    tzok
    Moderator Samochody

Sewa2007 napisał:
    Tak posiadam orginalny egzemplarz instrukcji w wersji kolorowej do UM-Z2.
    Mógłbyś mi zeskanować tą instrukcję? W zasadzie tylko okładka jest kolorowa, ale w trakcie produkcji były drobne zmiany w instrukcji (i w schemacie!).

Sewa2007 napisał:
    Cały czas się zastanawiam, czy była wersja UM-Z1.
    Z drugiej strony UM-1 ani UM-2 też nie było... oryginalna seria zaczynała się od UM-3, a kończyła na UM-7T, ale UM-6 też chyba nie było.

Największym problemem w małych UM'ach jest ustrój pomiarowy, nawet jeśli jest sprawny to często traci czułość lub liniowość. Wygląda tak, jakby magnes stały tracił swoje właściwości. Elektronika zawsze jest do naprawy/odbudowy. Sama płytka nawet nie jest najgorsza, ścieżki w miarę się trzymają (ruskie "sprzęty" z lat '90 miały o wiele gorsze PCB).

• #60 04 Lis 2015 03:46
    HD-VIDEO
    Poziom 38  

UM202, z innym tyłem; do galerii

Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]

tzok napisał:
    Najstarszy UM-Z2 jaki widziadłem to rocznik 1985

UM-Z2 1988

Mierniki oprócz opakowania styropianowego/skórzanego/plastikowego sztywnego (DM53) były pakowane w coś takiego; jak widać samo zaczęło się już utylizować; miernik UM-Z3 jest z 1990r.

Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA] Mierniki uniwerasalne prod. ERA/MERA/LUMEL [GALERIA]