Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rachmistrz i Subiekt Zmiana wind 98 na XP

Radek102 19 Sty 2007 11:28 3425 10
  • #1 19 Sty 2007 11:28
    Radek102
    Poziom 20  

Witam tak jak w temacie chce zmienić system na XP
    98 mam na dysku C:
    Rachmistrza i subiekta na D:
    Czy po wgraniu XP na dysk C: będą działały W/W programy? Czy musze coś zrobić oprócz archiwizacji danych?

0 10
  • #2 19 Sty 2007 12:15
    mbo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Będą działały - trzeba tylko ustawić zmienne w plikach autoexec.nt i config.nt.

0
  • #3 19 Sty 2007 12:20
    Radek102
    Poziom 20  

A gdzie znajde te pliki?

0
  • Pomocny post
    #4 19 Sty 2007 12:26
    Mariopi
    Poziom 34  

Witam,
    programy Subiekt i Rachmistrz są programami działającymi w oknie DOS MS Windows i są kompatybilne z Win2000 czy XP.
    Problem przed którym Sz. Kolega stanie i decyzję jaką bedziesz musiał podjąć to ewentualne powiekszenie obszaru partycji C (WinXP potrzebuje wraz z aktualizacjiami o wiele wiecej wolnego obszaru na C niż Win98) oraz wyborem systemu zapisu plików na HDD tzn. czy FAT32 czy NTFS. Moim zdaniem instalacja WinXP na FAT32 jest pozbawiona sensu. Radziłbym wyeksportować dane z Subiekta i Rachmistrza na nośnik zewnętrzny oraz przegrać foldery tych programów wraz z zawartością z partycji D na płytkę CD. Potem utworzyć nowe partycje C i D na HDD w systemie NTFS zainstalować nowy system wraz z poprawkami i przegrać programy z powrotem na partycję D z płytki CD.
    Ideałem byłaby ponowna instalacja ww. programów w nowym środowisku i zaimportowanie danych z nośnika zewnętrznego.
    Tak czy siak zawsze zalecane jest zrobienie kopii zapasowej programów i wykonanie eksportu danych przed operacją wymiany systemu na inny. Zawsze jak coś pójdzie nie tak może Kolega odtworzyć swoje programy i dane w nich zawarte.
    Ciekawe sprawa bo WinXP nie korzysta i nie posiada plików wsadowych z rozszerzeniem *.nt. Takie pliki znajdowały się w systemie WinNT4.
    Pzdr-Mariusz.

0
  • #5 19 Sty 2007 12:33
    Radek102
    Poziom 20  

Problemu z dyskiem nie będzie są to 2 kompy po 200GB i mają podzielone dyski na 2 równe części. A jak bym zainstalował system na NTFS DYSK C: I zostawił D: tak jak jest FAT32 ? Gryzło by sie?

0
  • #6 19 Sty 2007 12:39
    Mariopi
    Poziom 34  

Na początek to najbezpieczniej i najlepiej nawet należy tak zrobić! Tak teoretycznie i praktycznie WinXP współpracuje z FAT32 - jednak z mojego doświadczenia i kolegów mogę powiedzieć że mieliśmy parę przypadków podmazywania zawartości FATa32 na drugiej partycji (blokowały się niektóre foldery lub ich zawartość zmieniała się w "krzaczki". Generalnie problem ustąpił jak 2 partycja również została sformatowana na NTFS (Oczywiście nie było to spowodowane "niechcianym" oprogramowaniem).

Edit:
    Da się radę uruchomić :) Może ten expert to "expert"?

0
  • #7 19 Sty 2007 12:46
    Radek102
    Poziom 20  

Ok popołudniu jadę do firmy zarchiwizuje i zgram cały folder w/w programów i zobaczymy
    Dzwoniłem do insertu i mówił jakiś expert że nie da rady tego uruchomić. Trzeba zainstalowac wszystko od nowa.(ale coś mi sie wydaje że ten ""EXPERT"" nie miał zbytniego doświadczenia).

0
  • #8 19 Sty 2007 12:53
    Mariopi
    Poziom 34  

Ale tak a propos niech Kolega przejrzy na partycji C zawartość plików autoexec.bat i config.sys (lub też je najlepiej zarchiwizuje) pod kątem wpisów zmiennych środowiskowych dla ww. programów.

0
  • #9 19 Sty 2007 14:04
    Radek102
    Poziom 20  

a gdzie ich szukać (tych plików)

Dodano po 18 [minuty]:

znalazłem te pliki ale tam co mam pozmieniać? A jak skopiuje te z 98 zadziałają pod XP?

0
  • Pomocny post
    #10 19 Sty 2007 17:59
    danielplus
    Poziom 11  

Podaj może jeszcze jakie to sa wersje Subiekta i Rachmistrza, jeżeli wersje DOS'owe to nie ma z nimi żadnego problemu. Kopiujesz całe katalogi na płytke lub inny dysk, stawiasz sobie XP'eka jak i gdzie chcesz wrzucasz spowrotem programy i odpalasz jak poprzednio. Jedyne co musisz dodatkowo zrobić to zmienić parametr files w pliku config.nt (c:\windows\system32\) na 255. Wtedy musi trybić. Problemy jeszcze możesz mieć przy konfiguracji drukarek, ale to zależy jakie masz.

0
  • #11 19 Sty 2007 20:35
    Radek102
    Poziom 20  

Poszło jak najbardziej ok musiałem zmienić tylko 40na255 tak jak Kolega wyżej pisał. Z drukarką nie było problemy (optimus 2000).Nie wiem jeszcze jak z drukarka fiskalną. Jutro sprawdze.

0
  Szukaj w 5mln produktów