Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ElwronSklep Elwron
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

bezpeczniki przed licznikiem Jak to jest

19 Sty 2007 16:08 27936 19
  • Poziom 17  
    Witam
    A mianowicie rano stwierdziłem iż mam uszkodzenie przed licznikiem więc zadzwoniłem do zakładu energetycznego i opisałem objawy że u sąsiada jest prąd z tego samego słupa u mnie niema .Pani stwierdziła że mam uszkodzony bezpiecznik przed licznikiem i że mogą do mnie przyjechać pojutrze bo mają dużo awari ale jak się okaże że to faktycznie bezpiecznik zakład obciąży mnie za nieuzasadnione wezwanie więc pytam kobitę a czy ja mogę sobie sam usunąć tą usterkę "Tak tylko muszę zgłosić że zrywam plombę i ktoś podjedzie i mi to zaplombuje za 29 ZŁ" więc drążąc dalej temat pytam jak ja mam tę usterkę usunąć żeby nie zrywać plomby i nie wzywać elektryków. Pani nie potrafiła mi na to pytanie odpowiedzieć .
    Więc pytanie jak to właściwie jest że mam bezpieczniki które są moje ale żeby je wymienić muszę zakładowi zapłacić 29 zł ?

Dodam jeszcze że po zerwaniu plomby okazało się że bezpieczniki są dobre a jest upalony przewód od słupa .
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 28  
    Jeśli upalony przewód od słupa to nic nie powinieneś zapłacić.
  • Poziom 12  
    Z energrtyka jeszcze nikt nie wygrał chyba że ma własne zasilanie, ja ze swojej strony moge wysunąć stwierdzenie że te bezpieczniki pionowe faktycznie są blombowane a przyjazd montera jest płatny (U mnie 25,40). Jak zerwiesz blombe a potem zacisniesz kombinerkami to przy nastepnej kontroli możesz zapłacić jakieś 150 zł, z drugiej strony na tych bezpiecznikach jest zawarta moc dostarczana do odbiorcy i nikt sam nie może sobie zmienić tych bezpieczników czy ich przewatować bo im wiekszy bezpiecznik tym większa moc a co za tym idzie to większa cena energii. Zawsze najlepiej wezwać energetyków a za przyczynę braku prądu podać stwierdzenie: "Proszę Pani nie ma u mnie prądu" i koniec muszą przyjechać ....
  • Poziom 26  
    Nie polecam nikomu plomb zaciskać kombinerkami - to widać. Poza tym plomb aluminiowych nie da się rozgiąć. Są inne metody - trzeba pomyśleć - nie napisze, bo post pójdzie do kosza a ja dostanę ostrzeżenie. Zerwij plomby przecinając drucik, i sobie pokombinuj.
    Przed zerwaniem plomb obejrzyj dokładnie kable i sprawdź kontrolką, czy w zerze jest faza, jeśli tak, to na pewno zerwany przewód zerowy. Jak masz odpowiednio wysoką drabinę, to sprawdź, czy w przewodzie ze słupa jest napięcie.
    Do Twoich obowiązków należy utrzymanie przewodów od złącza kablowego, lub przy linii napowietrznej od złącza do budynku. Żadnej innej usterki energetyka gratis nie usunie. Ale jeśli usterka była po wiatrach i w instalacji nic nie wygląda na zwarcie, to może to być uszkodzone złącze przy budynku w przypadku linii napowietrznej.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    Jak masz odpowiednio wysoką drabinę, to sprawdź, czy w przewodzie ze słupa jest napięcie.

Pawel1812,zastanawiasz się co piszesz?Może jeszcze ma ręką złapać za przewód?
    Co do tego, do kogo należy utrzymanie przyłącza, to już zależy jak w umowie jest określona granica stron.Najlepszym rozwiązaniem jest tu wezwanie energetyków.Jeśli masz upalony przewód na słupie to pewnie zapłacisz tylko za założenie zerwanej przez ciebie plomby.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
  • Poziom 35  
    Bezpiecznik przedlicznikowy przepalić się może WYŁĄCZNIE z winy odbiorcy. Zatem koszty jego wymiany i ponownego oplombowania ponosić powinien odbiorca. Jeżeli wymienisz go sobie sam to ponosisz koszt ponownego oplombowania. Innej drogi nie ma. Nie rozumiem twojej irytacji. Przepaliłeś sobie bezpiecznik i dostawca ma być dobrym samarytaninem i za darmo przyjeżdżać do ciebie i plombować. A może Ty chciałbyś za darmo jeździć po ludziach i im naprawiać.
  • Poziom 26  
    stomat napisał:
    Bezpiecznik przedlicznikowy przepalić się może WYŁĄCZNIE z winy odbiorcy. .

niekoniecznie, u mnie upalało sie z winy niedokręcenia zacisku na bezpieczniku, a to już była wina fachowca z rejonu,
  • Poziom 35  
    Przewody, podstawa bezpiecznika razem z zaciskami stanowią twoją własność i dokręcał je wynajęty przez ciebie elektryk. Możliwe, że był on jednocześnie pracownikiem dostawcy energii. Jednak instalację wykonywał na własny rachunek.
  • Poziom 26  
    stomat napisał:
    Możliwe, że był on jednocześnie pracownikiem dostawcy energii. Jednak instalację wykonywał na własny rachunek.

był to pracownik pogotowia energetycznego, które przyjechało na moje wezwanie z powodu dużego spadku napięcia , a gdyby nie plomby to wymiane nadmiarówki przedlicznikowej i zarobienie przewodu sam bym wykonał i ich nie trudził :D
  • Poziom 35  
    Pomyliłeś skutek z przyczyną. Przyczyną dużego spadku napięcia było niedokręcenie zacisku przez elektryka wykonującego dla ciebie instalację. TWOJEGO zacisku. Czyli ogólnie z powodu uszkodzenia TWOJEJ instalacji dostawca energii musiał wysłać do ciebie montera, ponieść koszty dojazdu i plomby. I za to kasuje ryczałtowo ok.30 PLN. Nie widzę tu nic dziwnego.
    Gdyby nie plomba to kazdy by sobie sam zrobił wymianę nadmiarówki przedlicznikowej. Na większą !
  • Poziom 19  
    O co wy się spieracie?
    Proste jak sto metrów drutu w kieszeni.
    Do licznika a więc łącznie z zabezpieczeniem przed licznikowym należy do zakładu energetycznego. Nawet gdy instalację wykonał elektryk zatrudniony przez odbiorcę to za prawidłowe wykonanie odpowiada specjalista z energetyki który przyszedł założyć plombę bo ma obowiązek sprawdzić czy wszystko jest zrobione prawidłowo.
  • Poziom 16  
    Ja was jakoś nie kumam.. :) Instalacje wykonywane są w spsób nastepujacy zabezpieczenie przedlicznikowe licznik a za nim cała reszta. I do zabezpieczenia przedlicznikowego w skrzynkach nie stosuje się zadnych plomb :) A na liniach napowietrznych jezeli jest taka sytuacja to wymiana nalezy do urzytkownika i nie powinno byc tam plomb bo zabezpieczenie przedlicznikowe jest tez gł wyącznikiem prądu i musi być mozliwosc jego odlaczania np przy pracach konserwacyjnuch zwiazanych z instalacją. A inaczej mówiac to trudnie się w tym fachu i bezpieczniki takie wymieniam sam i nikt mi się nie skarzył zeby dostał kare od energi :) A i dodam to co powiedział kolega DO LICZNIKA WSZYSTKO NALEZY DO ZAKŁADU I TO ICH BROCHA BY WSZYSTKO BYŁO JAK NALEZY :) Jezeli w domu masz bezpieczniki s25 na wejsciu to mozes się wyprzeć i nic im niezapłacic :) Bo przeciez s by zadzialał a nie bezpiecznik przedlicznikowy. Do lini domowych najczesciej stosuje się 25A :)
  • Poziom 19  
    Zabezpieczenie przedlicznikowe zależne jest między innymi od mocy na jaką masz umowę z zakładem energetycznym ja mam np. 50A. Zostało tak z czasów gdy miałem swoją firmę teraz się przydaje bo mam duży pobór prądu.

domelfm masz rację najczęściej stosuje się 25A ale jest ono plombowane razem z licznikiem aby nie było kradzierzy jako wylącznik główny masz zabezpieczenia za licznikiem
  • Poziom 26  
    w kwestii wyjaśnienia , mieszkam w nowym bloku, C20przed licznikiem i licznik montowali pracownicy z RE, zaplombowali oni nie skrzynke na piętrze ale dostęp do zacisków nadmiarówki i licznika w celu jak napisał kolega macha
    macha napisał:
    ......aby nie było kradzierzy jako wylącznik główny masz zabezpieczenia za licznikiem

i jako że to ich własnośc usuneli awarie za darmoche
  • Poziom 22  
    Zadna instalacja wewnątrz budynku nie należy do ZE i nik nie robi tego ,naprawy wewnątrz budynku należą do administratora budynku i on jest od naprawy a ZE blombuje i obciąza administratora obiektu.
  • Poziom 19  
    Obecnie liczniki i zabezpieczenia przed licznikowe są montowane w skrzynkach tzw. zetkach na granicy działki prywatnej lub w bloku wewnątrz. Kiedyś wszystkie były montowane wewnątrz i dlatego zakład energetyczny naprawia nawet wewnątrz czyli do licznika włącznie bo to jest ich własność i biorą za to nie małe pieniądze tak to ma każdy odbiorca zagwarantowane w umowie. Tylko jak ci nawali to musisz na nich czekać bo akurat mają inną poważną awarię i wszyscy monterzy są na tej awarii więc ty bierzesz elektryka i mu płacisz a oni tylko przyjdą sprawdzą i założą plombę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 38  
    Widziałem zaplombowane tzw esy Jak taki wyzuci masz możliwość ponownego załączenia bez wzywania fachowca z zakładu energetycznego Może zamontuj przy okazji takiego i więcej nie będziesz musiał ich wzywać
    Poz
  • Poziom 19  
    Na moim terenie też kiedyś takie montowano i później gdy ja chciałem je mieć powiedzieli ze nie mogą mi zamontować bo się zmieniły przepisy. Więc zanim zamontujesz się dowiedz bo poniesiesz niepotrzebne koszta.