Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hasło w biosie płyty ECS, jak usunąć?

PRIMK 01 Aug 2002 13:31 8078 23
  • #1
    PRIMK
    Level 14  
    Mam płytę główną ECS SOCKET 7 DO 233 MMX
    W Biosie zostało założone hasło - ale bateria jest zalana
    plastikiem w drugiej kości biosu
    po starcie nie uruchamia się z FDD - od razu po ramkach systemowych prosi o hasło
    co z tym zrobić? jak usunąć hasło?
  • #2
    Anonymous
    Anonymous  
  • #3
    scss
    Level 17  
    Hej !

    Mam gdzies programik, który ustawia biosa na default, a tym samym rsetuje hasło.Tylko musze go odnaleźć, a to trochę potrwa, niestety :cry:
    Jak coś znajdę odezwe się.
    Pozdrawiam.
  • #5
    deliberabundus
    Level 23  
    Po pierwsze znajdź na płycie zworkę Clear CMOS.

    Jeżeli nie można wyjąć baterii to wyjmij kość BIOS-u :D . To powinno wystarczyć.

    Możesz też "klepać" hasła serwisowe. :?
  • #6
    Jaca
    Level 31  
    PRIMK wrote:
    MAM PŁYTĘ GŁÓWNĄ ECS SOCKET 7 DO 233 MMX
    W BIOSIE ZOSTAŁO ZAŁOŻONE HASŁO - ALE BATERIA JEST ZALANA
    PLASTIKIEM W DRUGIEJ KOŚCI BIOSU
    PO STARCIE NIE URUCHAMIA SIĘ Z FDD - OD RAZU PO RAMKACH SYSTEMOWYCH PROSI O HASŁO
    CO Z TYM ZROBIĆ? JAK USUNĄĆ HASŁO?

    Jeśli to Dallas, to niektóre modele tego układu nie były zalewane a jedynie zaślepiane obudową plastikową by ukryć baterię, Sprawdz dokładnie, jaki układ posiadasz...
  • #7
    kodd
    Level 32  
    wit!
    są dwie możliwości

    - potrzebny jest program killCMOS - jest w necie musisz go wgrać na twardy dysk i odpalić

    - wyjmij BIOS włóż jakiś inny z dowwolnej płyty odpal płytę , wyłącz płyte i przełóż stary BIOS to powinno wystarczyć!!1

    3maj się
  • #8
    Jaca
    Level 31  
    kodd wrote:
    wit!
    są dwie możliwości

    - potrzebny jest program killCMOS - jest w necie musisz go wgrać na twardy dysk i odpalić

    - wyjmij BIOS włóż jakiś inny z dowwolnej płyty odpal płytę , wyłącz płyte i przełóż stary BIOS to powinno wystarczyć!!1

    3maj się

    Programu nie odpali bo nie ma dostępu do systemu operacyjnego (hasło po ramce z konfiguracją) a parametry BIOS-Setup są umieszczone w pamięci CMOS (NVRAM) i zamiana BIOSu nic nie da.
  • #9
    Jaca
    Level 31  
    Hi !
    Podaj dokładne oznaczenie tego Dallasa. Można skasować zawartość pamięci NVRAM przy pomocy programatora.
  • #10
    kodd
    Level 32  
    -przełożenie kości Bios-u daje 100% rozwiązanie i jest najłatwiejsze - robię to od 5 lat (problemy są jedyie z płytami firmowymi np.,Intel,Dell i.t.p.;
    -w wielu przypadkach skuteczna okazuje się szczoteczka metalowa:
    -dobre efekty daje też położenie płyty na metalowej powierzchni;
    -można też zresetować zegar czasu rzeczywistego np.,DS1243 RST pin 1,
    DS 1287/112887 lub kompatybilny MC146818B RST pin 18.Są też układy VIA aplikacje znajdują się w internecie
  • #11
    Jaca
    Level 31  
    kodd wrote:
    -przełożenie kości Bios-u daje 100% rozwiązanie i jest najłatwiejsze - robię to od 5 lat (problemy są jedyie z płytami firmowymi np.,Intel,Dell i.t.p.;
    -w wielu przypadkach skuteczna okazuje się szczoteczka metalowa:
    -dobre efekty daje też położenie płyty na metalowej powierzchni;
    -można też zresetować zegar czasu rzeczywistego np.,DS1243 RST pin 1,
    DS 1287/112887 lub kompatybilny MC146818B RST pin 18.Są też układy VIA aplikacje znajdują się w internecie

    Hi !
    Niestety, w układach Dallas DS12887 wyprowadzenie RESET (aktywne w stanie niskim) nie kasuje zawartości RTC i RAM a jedynie blokuje układ podczas włączania zasilania do momentu ustabilizowania się napięcia ! Zwieranie połączeń metalowymi przedmiotami też nic nie da, ponieważ w Dallasach piny baterii są zaginane ku górze i nie są wyprowadzone na zewnątrz.
  • #12
    kodd
    Level 32  
    wszystkie informacje w moich odpowiedziach są aktualne,aby zamknąć temat podaję najłatwiejsze rozwiązanie obejścia haseł w układach DS1287A,DS12887A,VT82885,VT82877 iMC146818B lecz wymagające wymontowania płyty głównej z kompa bez jej podłączania do zasilania :
    -proszę zewrzeć PIN 21 w/w układu do masy na płycie

    i to by było na tyle[/b]
  • #13
    DariuszM
    Level 15  
    Hmm...Czegoś tu nie rozumiem:
    PRIMK pisze: " ... - ALE BATERIA JEST ZALANA PLASTIKIEM W DRUGIEJ KOŚCI"
    Tego raczej chyba się domyśla, no bo czy może zajrzeć do tej "zalanej" kości? Nie podaje on oznaczenia tej kości - a zatem skąd wszyscy wiedzą, że jest to Dallas i w dodatku nie wymieniona jest jedna konkretnie kość lecz kilka typów kości RTC Dallas albo też kości kompatybilnych typu MC146818B - a zatem jest tam taka kość czy są to tylko domysły - co na to PRIMK? Nie wiemy też z jakim Bios-em mamy do czynienia.

    Jeśli - cytuję: "...przełożenie kości Bios-u daje 100% rozwiązanie i jest najłatwiejsze", to po co w takim razie kasować jeszcze zegar czasu rzeczywistego? Czy wiemy gdzie zapisane jest hasło? W Bios-ie, czy w RTC (Real Time Clock) czy może w obydwu układach?
    Jeśli w RTC tylko to wymiana Bios-u mija się z celem. A skąd wiadomo, że BIOS jest w podstawce i jest wyjmowalny? Jeśli jest wlutowany to chyba nie jest to już najłatwiejsze rozwiązanie (jeśli w ogóle praktycznie rozsądne przy dużej gęstości upakowania wyprowadzeń pamięci np. typu FLASH i montażu powierzchniowego/dwustronnego, wielowarstwowego itd.) Dalej czytając: "...problemy są jedynie z płytami firmowymi np. Intel, Dell itp." - a czy ECS nie należy do takiej właśnie grupy płyt - nawet nie wiemy czy jest tam chipset Intel'a, VIA itd.
    O ile wcześniejsze posty dają pewne cenne wskazówki jak zabrać się do procesu usuwania hasła w Bios-ie to na tym się kończy, tzn. pozostaje w martwym punkcie jeśli te podpowiedzi nie sprawdzą się (lub nie mają zastosowania) w tym konkretnym przypadku (przepraszam, nie zamierzałem krytykować lecz ustosunkować się krytycznie do braku informacji na temat systematycznego podejścia do problemu kasowania haseł w Bios-ie a bez tego wiadomo - to tylko loteria!). RTC może występować nie tylko w układach Dallas a np. w tzw. układach Super I/O (typowe dla Intel'a, Dell'a). Brak baterii na płycie nie musi oznaczać jej obecności w jakiejś "zalanej" kości typu Dallas - wystarczy kondensator 0.1F powierzchniowo montowany - dla nowoczesnych układów z serii Super I/O wystarczy na 2 miesiące podtrzymania zawartości pamięci RAM w RTC, choć przeważnie jest i kondensator i bateria. W świetle moich obserwacji, tematu nie da się zamknąć bez jego dogłębnej znajomości i kompletności wszystkich niezbędnych informacji i stwierdzeń. Empiryczne próby są cenne ale mają ograniczony obszar zastosowań i czasem mogą spowodować więcej szkody niż pożytku, np. kompletnie zablokowany system napędu dysków i niemożność załadowania systemu operacyjnego a wtedy metody programowe (typu killcmoss itd.) mają prawie zerowe szanse zastosowania.
    I ostatnia uwaga: wykasowanie pamięci CMOS RAM w RTC nie ZAWSZE jest jednoznaczne z usunięciem hasła w BIOS-ie - skutek może być taki jak opisałem powyżej! Zresztą zapytajmy kol. PRIMK jak doszło do tego, że nie może uruchomić systemu z FDD? - bo chyba nie dlatego, że ktoś wcześniej wyłączył napęd FDD oraz HDD a potem dla żartu założył hasło w BIOS-ie. Przypuszczam, że płyta przeszła przez ręce kilku takich co uznają TYLKO metody empiryczne bez rozumienia tego co one powodują - jak w wojsku: najpierw wykonaj, potem zastanawiaj się nad konsekwencjami swoich poczynań.

    Serdecznie pozdrawiam i mile widziałbym wszelkie KONSTRUKTYWNE uwagi na TEMAT. Jeszcze raz przepraszam, jeśli mój post może być odbierany raczej jako krytykanctwo niż próbę pozyskania wyczerpujących odpowiedzi na interesujący bądż co bądż temat. 8)
  • #14
    Jaca
    Level 31  
    Cze !
    Widzę, że kolega DariuszM nie orientuje się temacie płyt głównych (i nie tylko). Kość FLASH a RTC to dwie odrębne sprawy. FLASH zawiera oprogramowanie systemowe, procedury obsługi urządzeń itp a RTC zawiera zegar czasu rzeczywistego i pamięć typu NVRAM do pamiętania ustawień BIOS-Setup w tym i hasła. Całość RTC jest podtrzymywana baterią typu CR2032 lub mniejszą jeżeli jest to bateria zalana razem z układem. Nigdy jeszcze nie widziałem układu RTC podrzymywanego elektrolitem a sporo płyt przeszło przez moje ręce.
    Co do wykasowania zawartości CMOS to po takiej czynności przy pierwszym starcie zostaną załadowane wartości domyślne (hasło zostanie usunięte) i komputer normalnie wystartuje.
    Po założeniu hasła na SYSTEM (nie na SETUP) nie ma możliwości użycia FDD ponieważ BIOS po inicjalizacji urządzeń prosi o hasło dostępu. Jeśli nie znamy hasła to BIOS nie odda kontroli systemowi operacyjnemu i do odczytania dyskietki nie dojdzie.
    Zgadzam się z kolegą kodd co do kasowania kości Dallas z oznaczeniem zakończonym na literę "A". W tych układach PIN21 łączymy z masą na chwilę i pamięć ulega skasowaniu. W innych (kompatybilnych) kościach (bez literki "A") nic się nie stanie ponieważ PIN21 jest nie podłączony (NC).
  • #15
    DariuszM
    Level 15  
    Witam!
    Dziękuję kol. Jaca za sprostowanie informacji odnośnie hasła na system i setup. Zauważyłem to dopiero po wysłaniu post-u a wkrótce póżniej straciłem dostęp do bazy danych elektrody (ostatnio często się to zdarza - "phpDB error, can not connect to Database" lub "this site is locked") i nie mogłem już sprostować. Zgadzam się z tym, że jeśli założy się w BIOS-ie tylko hasło dla UŻYTKOWNIKA (SYSTEM? - chyba raczej USER? - czytaj dalej), to wtedy nie można załadować OS z dyskietki lub HDD bez podania hasła (nie dochodzi do momentu czytania z dysków). Tutaj mała dygresja: BIOS nie oddaje kontroli systemowi operacyjnemu po podaniu hasła tylko SAM obsługuje stację dysków (poprzez INT13H mówiąc w skrócie) aby dopiero umożliwić załadowanie OS z dysku, po czym następuje (ewentualne) przejęcie kontroli przez OS. Piszę 'ewentualnie', gdyż najczęściej OS wspólpracuje z BIOS-em a nie przejmuje całkowicie kontroli nad BIOS-em - ale to zupełnie nowy temat. Piszę o tym dlatego, że gdyby OS był już załadowany (przez BIOS) w dostatecznie uformowanym kształcie to byłoby możliwe programowe podłączenie się do BIOS-u poprzez np. łacze szeregowe COM lub port drukarki i można by manipulować BIOS-em (oraz RTC) od strony programowej (software) a nie kombinować przez zwieranie wszystkiego co się tylko da zewrzeć. Natomiast jeśli założy się hasło SYSTEMOWE czyli SETUP PASSWORD (albo ADMINISTRATOR, też w BIOS-ie) to bez podania hasła nie można TYLKO zmienić ustawień w BIOS-ie ale proces ładowania OS przebiega bez konieczności podawania hasła.. I jeszcze może być opcja POWER ON PASSWORD, która pozwala startować komputer albo normalnie albo będzie żądać hasła przy starcie lub może startować bez hasła albo bez hasła ale z blokadą klawiatury (systemy bez interwencji użytkownika). Hasło użytkownika może wymagać aby ustawione było hasło SETUP (ADMINISTRATOR) itd. Nazewnictwo i rodzaj zabezpieczeń hasłowych jest różny dla różnych producentów - nie ma tu zdecydowanej reguły jak zachowa się system. Może mieć np. opcję, gdzie ustawia się ilość prób odgadnięcia hasła albo może domyślnie ustawić te opcję na 3 próby tylko po czym blokuje cały system.
    KONDENSATOR - mowa jest o zwykłym kondensatorze (0.1F montaż powierzchniowy) a nie elektrolitycznym! Elektrolit straciłby swoją pojemność w przeciągu minut, co najwyżej godzin! (elektronika!). Odsyłam do odpowiedniej literatury na stronach Intel'a, SMC czy National Semiconductors albo bardziej praktycznie do płyt np. z chipset'em z serii 440 Intel'a. Stąd się biorą te wszystkie "zalecenia" ze szczoteczkami metalowymi, kładzeniem płyty na metalowej płycie, wyłączaniem komputera na kilka godzin, dni a nawet tygodni!. Wystarczy zlokalizować ten kondensator - jeśli jest w danej wersji płyty - nie wszystkie płyty to mają - pisałem wyraźnie o płytach z układami Super I/O Intel'a (i innych) stosowanych przez szereg szanujących się renomowanych producentów komputerów i zewrzeć go na 2-3 sekundy (oczywiście po uprzednim odłączeniu baterii litowej!). Dla porządku podaję tylko, że takie układy mają przykładowo wyprowadzenie VBAT (np. układy z rodziny SMC FDC37C93x lub National Semiconductors PC87307/97307), do którego jest podłączony taki kondensator (przez diodę równlegle do baterii litowej typu CR2032) a stan tego wyprowadzenia zapisywany jest w rejestrze kontrolnym RTC. Na podstawie tej i kilku innych wartości układ decyduje przy startowaniu czy zawartość pamięci RAM (RTC) jest ważna czy też należy uznać, że są w niej przekłamania i należy ją zastąpić wartościami domyślnymi (default settings). Wpisanie nowych wartości do pamięci RAM NIE GWARANTUJE, że CAŁA zawartość pamięci zostanie wykasowana, łącznie z HASŁEM a tylko przywrócone zostaną podstawowe (domyślne) ustawienia w BIOS-ie. Problemu nie byłoby gdyby nie fakt, że niektórzy producenci stosują wyrafinowane metody zabezpieczeń BIOS-u przed złamaniem hasła i np. po usunięciu baterii wyłączony zostaje napęd FDD i HDD ale HASŁO NIE! (przed czym jeszcze raz ostrzegam, choć nie znam się na płytach tak jak kol. Jaca).
    Jeśli chodzi o układy pamięci typu FLASH to wyraźnie napisałem, że nie rozumiem (w dalszym ciągu) dlaczego zajmujemy się (dodatkowo, tak "na wszelki wypadek"?) kasowaniem zawartości pamięci typu CMOS w układach RTC jeśli wymiana BIOS-u (z wykasowanym RAM-em i w związku z tym bez hasła?) załatwia sprawę (100%). Bo właśnie nowe typy BIOS-u są zapisywane w pamięciach typu FLASH (programowalne systemowo bez konieczności używania dedykowanych programatorów) i zaznaczyłem FIZYCZNE rozróżnienie tych dwóch (inna kość dla BIOS-u inna dla Dallas itd). Wcale nie wrzuciłem ich do jednego worka a wręcz przeciwnie - to jest sedno problemu - albo jeden (FLASH=BIOS) albo drugi (Dallas=RTC) zawiera hasło (w obszarze RAM-u). Cytuję moją wypowiedź: "...Jeśli (hasło jest) w RTC tylko, to wymiana Bios-u mija się z celem". A to dlatego mija się z celem, że RTC to fizycznie inna kość niż kość BIOS-u, no więc po co jeszcze "ruszać" kość RTC jeśli wymiana już jednej kości BIOS-u rozwiązuje problem?. Chyba, że jednak nie rozwiązuje (nie wiem bo nie wymieniałem). Zarówno jeden jak i drugi typ zawiera programowalny obszar RAM, który może przetrzymywać hasło (albo raczej sumę kontrolną zbudowaną w oparciu o hasło a nie samo hasło). No więc który i jak to ustalić?. A może obydwa? Zaczyna się zgadywanka a tego właśnie chcemy uniknąć!
    Kości Dallas - pin 21 (wyprowadzenie symbolicznie oznaczone RCL - Ram Clear) nie jest podłączone ponieważ DS1287A w przeciwieństwie do DS1287 (i pochodnych) ma w pełni programowalny port 70 (read/write) a port 70 w DS1287 i MC146818 może pracować tylko w jedną stronę (write-only) stąd też brak połączenia tej nóżki jest usprawiedliwiony (przynajmniej z punktu widzenia producenta). W takim wypadku układ taki należy zastąpić układem z literką 'A' (dodatkowa różnica to dwukrotnie większa pojemność obszaru RAM).
    W dalszym ciągu nie wiem skąd te informacje, że to Dallas - chyba, że zakładamy, iż jest tak "domyślnie" - tak jak przy wykasowaniu CMOS RAM w RTC. Ale wtedy to znowu loteria (no bo co jak nie jest?) i tak w kółko. Jak widać w moim "poście" jest chyba więcej znaków zapytania niż kropek, dlatego cenię sobie każdą konstruktywną odpowiedź typu "dlaczego" a nie tylko "jak" - chyba, że to istotnie rozwiązuje wszystkie problemy WSZYSTKICH haseł w BIOS-ie (na 100% jak twierdzi kol. Jaca). Jeśli tak to czekam na informacje od kol. PRIMK i innych, którzy do tej pory zwarli już wszystko co się dało na płycie, "wklepali" 5 milionów haseł, wymienili kilka razy BIOS. Jeśli coś się dzieje to nie bez przyczyny - wychowany jestem na prostej regule: ANALIZA->SYNTEZA. A to znaczy trochę głębsza wiedza i dużo nieraz wysiłku aby do niej dojść. Wszelkie skróty w tym kierunku mile widziane, obraźliwe uwagi, że ktoś się nie zna itp. NIE. Szukam na tym forum faktów a nie fikcji i zasłyszanych obiegowych "legend" o universalnym panaceum "dobrym na wszystko". Zaznaczam, cenię wiedzę empiryczną tak samo wysoko a czasem bardziej niż tylko wyuczoną teorię. Dlatego z pełnym szacunkiem Panowie (i Panie?) wysłucham wszystkich, którzy krytycznie, rzetelnie i rzeczowo dołożą coś do tego tematu tak aby hasło "hasło w BIOS-ie" nie napawało nikogo niepokojem i odrazą. Jeśli ktoś "siedzi" w temacie na tyle, że zna pewne ("nieodkryte" jeszcze) tajniki albo ma dane techniczne na ten temat to bardzo zachęcam do dyskusji. Zaznaczam, że brak odpowiedzi na pytanie "dlaczego" a tylko sugestie typu "jak" nie dyskwalifikuje w moich oczach takiego rozwiązania ale uzyskanie pewności i przyzwoitej gwarancji na pełen sukces wiąże się zazwyczaj z uzyskaniem takiej odpowiedzi.
    Jeszcze raz pozdrawiam. :)
  • #16
    Jaca
    Level 31  
    Witam !
    Przy każdym starcie systemu BIOS oblicza sumę kontrolną dla komórek CMOS-RAM z zakresu od 10h do 4Dh. Suma ta jest wynikiem dodawania wartości z komórek z podanego wyżej zakresu adresów i zapisywana w bajtach 4Eh i 4Fh pamięci CMOS-RAM. Jakakolwiek różnica w sumie kontrolnej obliczonej podczas startu przez BIOS z sumą kontrolną zapisanej w CMOS-RAM powoduje ustawienie wartości domyślnych (usunięcie hasła) i obliczenie sumy na nowo oraz zapisanie jej w ww komórki.
    Co do portu komunikacji z CMOS-RAM to port 70h jest rejestrem adresowym pamięci a port 71h to dwukierunkowy rejestr danych bez względu na literkę z końca oznaczenia układu RTC !
  • #17
    DariuszM
    Level 15  
    Dziękuję za podpowiedź.
    Niestety noty aplikacyjne firmy Dallas nie podają ani sposobu implementacji ani mechanizmu działania funkcji kasowania swoich układów RTC. To co wiadomo to, że wyprowadzenie RCLR (RAM Clear) na nóżce 21 służy do ustawienia w stan logiczny '1' (wykasowania) 114 bajtów pamięci ogólnej RAM w obszarze 0Eh-7Fh przy czym 14 bajtów zegara oraz rejestrów A-D zostają nienaruszone (obszar adresowy 00h-0Dh).

    Natomiast nota aplikacyjna National Semiconductors: NSC05749 - PC87307/PC97307 Plug and Play Compatible and PC97 Compliant SuperI/O (Preliminary 1998) stwierdza:

    "RTC software is compatible with the DS1287 and MC146818 clock chips. (The only difference is that Port 70 is read/write in this module, and is write-only in the DS1287 and MC146818.)"

    Wnioskuję stąd, że ta różnica może mieć (lub ma) bezpośredni wpływ na sposób implementacji funkcji RCLR poprzez dodatkowe wyprowadzenie sygnału ustawiania rejestrów danych na nóżkę 21. Sposób dostępu do obszarów adresowych (port 70h odczyt/zapis v. zapis tylko) z pewnością może mieć wpływ na taką właśnie implementację. Na tym poziomie elektronika (rejestry, proste komórki pamięci, multipleksery, przerzutniki, liczniki binarne itd.) jest bardzo blisko powiązana ze stroną programową (software) tych prostych z natury bloków elektronicznych. Nie widzę zasadniczo problemu z taką (RCLR) implementacją na tym poziomie.

    Sumy kontrolne (bardzo ogólnie):
    Bajty z obszaru adresowego 2Eh-2Fh (MSB + LSB) zawierają sumę bajtów z obszaru 10h-2Dh. Przechowywanych może być więcej niż jedna tylko suma kontrolna. Mogą być one zlokalizowane w kilku miejscach (jako zabezpieczenie przed przypadkowym wykasowaniem CMOS RAM albo też zabezpieczenie przed trywialnym łamaniem haseł BIOS-u). I tu jest problem, gdyż ich adres przeważnie nie jest ustalony i nie jest taki sam dla wszystkich BIOS-ów a poszczególni producenci płyt / BIOS-u dodatkowo niekiedy jeszcze to komplikują. Czy chociażby dlatego, iż wskutek szybkiej ewolucji komputerów nie istnieje jednolity standard w tym względzie (minęło już trochę lat od czasu pierwszego IBM/AT PC). Nie można w 100% polegać na publikowanych informacjach, gdyż jak wyżej nadmieniłem rozwój komputeryzacji i większy stopień skomplikowania dyktuje w praktyce posunięcia, które często znacznie odbiegają od (dawniej) przyjętych standartów. Dlatego wszelkie empiryczne posunięcia (w ramach rozsądku) dają niekiedy pozytywne rezultaty nieosiągalne w żaden inny sposób. Nadmiar wiedzy nie może tu zaszkodzić, jej brak natomiast tak.
    Pozdrawiam.
  • #18
    tedd
    Level 25  
    gdyby nie KODD to pare starszych płytek nadal leżło by w piwnicy.Są potrzebne na serwery (internet). Może DARIUSZM i JACA zaproponują coś praktycznego.I jeszcze jedno,trafiłem na płytę pod pentium z przylutowanym i zalanym układem ,obok układu znajdują się dwa piny zabezpieczone koszulką plasikową ,jeden podłączony do masy,drugi właśnie do nogi 21.Zakładałem hasła zwierałem i za każdym razem ustawiało się wszysko DOMYŚLNIE O TO WŁAŚNIE CHODZI
  • #19
    DariuszM
    Level 15  
    Witam
    Problem pin 21 został już chyba dostatecznie omówiony, więc nie widzę potrzeby aby się nad nim dalej "pastwić". Czasem oprócz tego, że coś działa dobrze jest wiedzieć również dlaczego - taki jest sens tych (moich przynajmniej) 'postów'. Tylko rzeczowa wiedza jest motorem prawdziwego postępu. A co zrobiłbyś gdyby nie działało - NA RAZIE DZIAŁA to dla mnie za mało. Bo właśnie o to chodzi, że nie działa komuś PC na płycie Intela z BIOS-em typu FLASH, Super I/O SMC i Chipsetem Intel'a. Zwrócił się do mnie o pomoc ale nie może mi przesłać płyty bo dzieli nas pewna odległość - więc radzę mu jak mogę na odległość. Tylko nadmienię, że komputer (Fujitsu) działał do momentu kiedy ktoś WSPANIAŁOMYŚLNIE poradził mu aby usunął baterię - bo to miało rzekomo usunąć hasło w BIOS-ie! Efekt jest taki, że hasło nadal jest jak było natomiast został zablokowany napęd dysków FDD i HDD, w związku z czym teraz komputer nie startuje ani z twardego dysku ani z flopki. A ten ktoś to podobno przerzucił już "tonę" płyt z hasłami. Od tego czasu komputer był w rękach co najmniej tuzina tzw. "speców" od łamania haseł w BIOS-ie i nie wiadomo czy kiedykolwiek już ta płyta ruszy znowu!
    Taka jest ta polska rodzima praktyka! Niedouczeni ludzie siedzą w branży, której polizali i żerują na niewiedzy innych. Ci co wiedzą "nie powiedzą". Wcale nie kwestionuję przydatności starszego sprzętu. Ale problem jest z nowszym i dlatego strzępię pióro (klawiaturę w tym przypadku) aby te stosunkowo niedawno nowe jeszcze (Pentium 166/200) komputery nie dostały się do tej właśnie piwnicy, o której piszesz. Bez dostatecznej wiedzy na ten temat ten los je właśnie czeka.
    Pozdrawiam 8)
  • #20
    Jaca
    Level 31  
    Prawdę mówiąc, spodziewałem się dłuższego postu kolegi DariuszM wieńczącego ten temat ! Co do zablokowanego HDD i FDD to już materiał na inny temat forum. Liczę na kolegę DariuszM, że dogłębnie wytłumaczy wszystkim jak odblokować HDD i FDD.
  • #21
    kodd
    Level 32  
    witam
    podziwiam wiedzę kolegów,ale wydaje mi się,że debata na temat rozkodowywania płyt czytaj kompów firmowych wykroczy poza regulanin "elektrody" One z wiadomych przyczyn muszą być odpowiednio chronione.
    Kolego DARIUSZM wiedza w naszym kraju to bezrobocie przykłady w urzędach pracy.
    Sprzęt FUJITSU o ile pamiętam był wysyłany do Warszawy ale z potwierdzeniem legalności posiadania ,minęło już ponad 2 lata
  • #22
    DariuszM
    Level 15  
    Szanuję wszelkie prawa producentów ale nie spotkałem się nigdzie z klauzulą zabraniającą dostępu do własnego komputera poprzez odblokowanie napędu FDD i HDD!
    To jak ktoś kupił na giełdzie to co, już nielegalnie? W Niemczech i w innych krajach zachodnich takie komputery (z hasłem) idą na śmietnik a potem trafiają na polski rynek. No właśnie, bezrobocie - nawet jeśli masz świstek, że jesteś "szczęśliwym" posiadaczem takiego Fujitsu to stać Cię na to aby wysłać do firmowego serwisu ? Chyba nie zrobią Ci tego za friko? A jak ktoś będzie zgadywał hasło na "chybił trafił" i w końcu mu się uda, to co, też kryminał? Jeśli temat nie na forum to gdzie?
    Nie robimy "reverse engineering" tylko zgłębiamy noty aplikacyjne i inne informacje od PRODUCENTÓW dla konstruktorów i użytkowników takich systemów. Do tej pory nie rzuciłem hasła "proszę o kod firmowy BIOS-u firmy XXX, gdyż chciałbym skopiować pewną jego część do własnych celów". A to chyba wolno? Jeśli nie, to wszyscy użytkownicy Internetu to kryminaliści według takich kryteriów oceny!

    Zauważam niestety, że temat "Dallas" wraz z "pin 21" (i chyba żaden inny oprócz tego, stwierdzam z przykrością) jest jedynym tematem, wokół którego większość "łamaczy" haseł BIOS-u najchętniej się porusza (i to nie wiem czy do końca świadomie) albo jego wariant programowy, czyli "bomardowawnie na oślep" zawartości komórek CMOS RAM, dlatego widzę bezcelowość (z mojego punktu widzenia) kontynuowania tej nitki tematu. Oczekiwałbym większego odzewu na oryginalny problem ODBLOKOWYWANIA BIOS-u, w tym stacji FDD i HDD ale teraz jest jasne, że to JA mam tego dokonać jedną rączką i podać wszystkim (bojaźliwym) na srebrnej paterze! Chyba czas powiedzieć Goodbye temu tematowi na tym forum. Stało się jakoś tak drażliwie, czy co? Chyba, że jeszcze ktoś będzie miał ochotę coś dodać od strony TECHNICZNEJ a nie czczej dyskusji dla samej dyskusji. Nie ja rozpocząłem temat i nie do mnie należy jego zamykanie - ja mogę się tylko dyskretnie usunąć.
    Od czasu kiedy IBM udostępnił dokumentację swoich Portable Computers (PC) powstały miliony sklonowanych PC (wymóg był aby były "tylko" w 97.7% kompatybilne a nie 100%) a pan Gates stał się dzięki temu najbogatszym człowiekiem świata. Może to jest właśnie odpowiedź na polskie bezrobocie? Prawdziwa wiedza Panowie, nikomu jeszcze nie przewróciła w głowie - pieniądze same w sobie, niejednemu.

    Kończę serdecznymi pozdrowieniami i podziękowaniem dla tych co są w temacie jak i dla tych co znaleźli się tu przypadkowo lub z czystej ciekawości.

    Dariusz :lol:
  • #23
    MlodyBog
    Level 12  
    Mam płytę z RTC na OEC12C887A (ODIN)- zdaje się, że jest to bezpośredni odpowiednik DS12C887 DALLAS'a. Bateria jest już słabiutka i przy odpalaniu kompa ustawienia biosu zerują się.
    Niestety bateria jest zalana ("zdarłem" obudowę żeby się o tym przekonać). Ciekawy jestem czy ktoś z kolegów już próbował się "przedrzeć" przez żywicę żeby dotrzeć do wyprowadzeń baterii i zapakować zewnętrzne źródło? Jeśli tak (i z powodzeniem) to jestem zainteresowany wszelkimi wskazówkami i uwagami praktycznymi. W tym przypadku wymiana RTC mija się z celem bo kosztuje on kilkanaście dolarów (no i demontaż będzie bardzo kłopotliwy), a płyta jest na tyle stara, że za ok.50zł można pewnie dostać używaną ale sprawną.
    Z pozdrowieniami
    Krzysiek
  • #24
    _Harry_
    Level 14  
    Witam

    Quote:
    ...(..)Ciekawy jestem czy ktoś z kolegów już próbował się "przedrzeć" przez żywicę żeby dotrzeć do wyprowadzeń baterii i zapakować zewnętrzne źródło? Jeśli tak (i z powodzeniem) to jestem zainteresowany wszelkimi wskazówkami i uwagami praktycznymi. W tym przypadku wymiana RTC mija się z celem bo kosztuje on kilkanaście dolarów (no i demontaż będzie bardzo kłopotliwy), a płyta jest na tyle stara, że za ok.50zł można pewnie dostać używaną ale sprawną...(...)



    No tak , a ja to zrobiłem...

    Zmuszony koniecznością wymiany starego układu DS1287 na już
    stareńkiej płycie 386 , ale bardzo mi potrzebnej...

    Orginalnego DS1287 nie udało mi się zdobyć więc wymieniłem go na
    nowszy DS12887 , montując przy okazji podstawkę na płcie głównej.

    Wszystko działa jak należy , i jak być powinno...

    Co do baterii to nie wiem jak to jest w innych układach - może tak samo (?) ale wiem napewno jak jest zamontowana bateria w DS1287
    i w jak sposób i z czym jest połączona...

    Wszystko - zdjęcia z demontażu/rozbiórki układu i opisy- jest w załączniku...

    Może komuś się to przyda (?)...
    Hasło w biosie płyty ECS, jak usunąć?
    Attachments: