Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zagadnienie mówiącego woltomierza

_MaY_ 20 Sty 2007 23:21 1197 5
 • #1 20 Sty 2007 23:21
  _MaY_
  Poziom 16  

  Witam
  Jeszcze pare chwil i będę musiał w końcu wybrać temat pracy dyplomowej i tak sie akuart złożyło że zainteresował mnie temat różnego typu mierników ale zamiast wyświetlającyhc wartość mierzoną to mówiących ją, chcę zastosować kostkę ISD + procesor PIC (będzie to woltomierz cyfrowy). Powiedzcie mi gdzie moge znaleźć jakieś obszerniejsze wiadomości na temat własnie "wypowiadania komuniaktów", jakie są wogóle typy sterowania takim czymś, jak sie powinno odzczytywać itp. Ogólnie potrzebuje jak najwięcej teorii.
  Dzieki wielkie za podpowiedzi ;)

  0 5
 • Megger
 • #2 20 Sty 2007 23:28
  adamjur1
  Poziom 39  

  A jak widzisz praktyczne działanie takiego wynalazku- z jaką czestotliwościa to ma gadać, co z szybkimi zmianami napięcia ?
  Nie bardzo widzę zastosowanie czegoś takiego np w serwisie RTV, komputerowym czy motoryzacyjnym.............
  Pozdr.J.
  ps

  chyba że dla zadanego zakresu napięcia ma mówić
  Jest dobrze, jest dobrze, jest dobrz
  albo
  za nisko, za nisko...........

  0
 • Megger
 • #4 21 Sty 2007 11:46
  _MaY_
  Poziom 16  

  Projekt przedstawiony przez kolege oj akurat już mam ;) miernik ten miałby być na napięcia stałe, bo chyba jednak dla zmiennych to by człowiek obsługujący to ustrojstwo wykorkował :), mówienie wartości mogło by się odbywać tylko przy jej zmanie tzn. jeśli była odczytana dana wartość to dopuki nie ulegnie ona zmianie nie zostanie odczytana ponownie lub ewentualnie jeśli byłyby częste zmiany to odczyt np. co 2-3 sekundy, co myślićie nad takim sposobem????? A czy jest wogóle jakaś literatura anglojęzyczna tyczaca się takich tematów????

  0
 • #5 21 Sty 2007 13:03
  ktrot
  Poziom 19  

  Cytat:
  A jak widzisz praktyczne działanie takiego wynalazku- z jaką czestotliwościa to ma gadać, co z szybkimi zmianami napięcia ?
  Nie bardzo widzę zastosowanie czegoś takiego np w serwisie RTV, komputerowym czy motoryzacyjnym

  Nie zdarzyła ci się nigdy taka sytuacja: płytka PCB umieszczona pionowo, mierzysz napięcie na 2 nózkach układu, dotykasz ostrożnie nóżek i teraz trzeba spojrzeć na miernik, jest niedaleko - spoglądasz w dół na miernik, ręka się posliznęła, układ do wymiany, albo dwa...Druga sytuacja: naprawiamy pralkę, tym razem, ze względu na poważniejsze konsekwencje zwarcia nie tego co potrzeba nie odwracamy głowy - krzyczymy: - Halinka!!! Zobacz, jakie cyferki są na tym czarnym pudełeczku...

  Co do częstotliwości odczytów głosowych napięcia wyobrażam sobie tak: niech miernik powie raz a wyraźnie. Czyli rozpoznajemy stan wysokiej impedancji (końcówki pomiarowe w powietrzu), mierzymy napięcie - miernik ogłasza wynik i milczy, jezeli chcemy jeszcze raz usłyszeć pomiar to odrywamy na moment końcówkę i przykładamy jeszcze raz lub wykonujemy następny pomiar. Dla mówiącego amperomierza widzę mniejsze zastosowanie ale oczywiście też jest możliwe. Co do wartości zmiennych to mozna sobie darować ich foniczne odczytywanie, chyba, ze jakiś ciągły sygnał dla orientacji co do zmian...

  Co do realizacji układowej darowałbym sobie kości ISD, najważniejszą rzeczą i tak będzie inteligentny software czyli dobrze zaprogramowany uC, wbudowany ADC do pomiaru juz mamy, jezeli 10bitów nie wystarczy to mozna dosyć łatwo podnieść rozdzielczość do 14-16 bitów (bez zewnętrznego ADC), Fonię mozna zrealizowac na prostym drabinkowym DAC + zewnętrzny eeprom (lub karta SD - wtedy komunikat mógłby brzmieć: czzternaście wolt przecinek dwadzieścia cztery setne)

  0
 • #6 21 Sty 2007 14:53
  _MaY_
  Poziom 16  

  kolego ktrot, z tego co sie orientuje to mozna i użyć nawet przetwornika AC 8bitowego ale z zastosowaniem zmniejaących się napięc referencyjnych, można w ten sposób odpowiednio zawężać zakres mierzony co zaowocuje podzileniem go przez liczbe bitów a ogólnie da to bardzo precyzyjny pomiar wartosći. Głowne zagadnienie tyczy sie wlasnie sposobu wysylania komuniaktów w świat. Noto już mam trzy opcje: kostka ISD, EEPROM i karta SD (albo MMC). Ale chyba z tych opcji to ISD byłoby najłatwiejsze do zaapikowania ( od strpony programowej)?

  0