Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Impulsowy wykrywacz metali schemat.

lukasb9 27 Sty 2007 10:18 67619 59
  • PCBway
    kosmi
    Poziom 16  
    Schemacik takiego wykrywacza znalazłem bez problemu na forum elektrody:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...z+metalu&sid=a3e906ea28b51c78467321369aa32557

ale z tego co czytałem, to jest trochę przestarzały...

mam jeszcze taki detektor z archiwum Praktycznego Elektronika 8/2000, ale coś chyba schrzaniony schemat

Impulsowy wykrywacz metali schemat.

chodzi mi głównie o układ opóźniający na bramkach A i B US2, który to ma generować dodatni impuls 50µs, pod wpływem opadającego zbocza na wejściu (tj kolektor T2).
    Muszę przyznać że bardzo zaciekawiła mnie ta tematyka i szukam dobrego schematu, najlepiej zasilanego z napięcia 2,4V. Oczywiście potrzebna będzie przetwornica, ale oprócz tego może podpowiecie jakie zmiany można tu jeszcze wprowadzić...
    kosmi
    Poziom 16  
    tylko do jego uruchomiania potrzebny jest sprzęt w postaci oscyloskopu do którego nie mam dostępu.
    Pozatym to będzie mój pierwszy wykrywacz (chyba że licząc prymitywne BFO które kiedyś zrobiłem), więc nie chcę od razu z motyką się porywać.

Apropo kosztów, taki Jabel kosztuje ok 90zł z płytką do montażu, chociaż zawera mikroprocesor. Czy koszt naprawdę jest taki duży? Ze schematu powyżej nie wygląda to na kosztowne urządzenie.
    _Carl_
    Poziom 12  
    Staranne wykonanie . Moja ocena 6/6 Oby tak dalej.
    Pozdrawiam
    telemah
    Poziom 27  
    lisos napisał:
    jeśli ktoś chce zbudować naprawdę dobry wykrywacz to powinien poczytać o wykrywaczu All tam jest opisane wszystko w szczegółach
    http://www.exploracja.cyberdusk.pl/phpbb2/index.php

Popieram !! Sam go zbudowałem (właściwie 3 szt.) jest spoko, nie jest to może jakaś nowość ale zasięgi ma super.To czym wymachuje kolega wyżej to nic innego niż rutus first plus.Detektor dobry choć trochę przereklamowany, zasięgi w miarę, plusem jest jego przyjazność dla użytkownika, choć z tą pełną cewką jest dość czuły na wzbudzenia, nowsza wresja cewki (ażurowa) jest pozbawiona wszelkich wad.Jednak jeśli porównać go do All1 , to rutus first plus (i zwykły first) zostaje w tyle a All1 wpiernicza go razem z kopytami.Dopiero Rutus Ultra2 (oraz wyzszy model Solaris) są w stanie dorównać wykrywaczowi All-1, Solaris nawet go przerasta , przede wszystkim większą liczbą opcji i lepszą ergonomią.Jednak Rutus to jeden z (niestety niewielu) producentów polskich produkujących naprawdę dobre detektory warte swojej cenie. Jednak jeśli chodzi o porównywanie dostępnych schematów (zarówno VLF jak i innych systemów) All1 jest najlepszym wyborem.Nie ma jak na razie lepszej udostępnionej dokumentacji pozwalającej amatorowi wykonać porządny detektor.

Ps. Na militarkę polecam statyka np nieśniertelny Fisher555 czy też jego nowszą wersję tzw salamandrę.

Szukam właśnie jakichś ciekawych schemaciorów jak tylko znajdę to zamieszczę.Postaram się jak najszybciej .....choć może to potrwać parę dni...ostatnio cierpię na brak czasu.... goni mnie zlecenie :cry:

Pozdrawiam
  • PCBway
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    lukasb9
    Poziom 28  
    Witam widze dyskusja na temat wykrywaczy trwa co mnie cieszy :), schamt zamieszcze jak tylko troche mi sie sesja wyklaruje, tak to jest człowiek sie uczy i uczy a oni go nie doceniaja :) dzis kolejny egzamin... napędy elektryczne pozdrawiam - przepraszam za nieobecnosc :) obiecuje poprawe :)
    mechanik-ok
    Poziom 1  
    Super wykrywacz Moze wzucisz schemat?
    pawel4090
    Poziom 13  
    Witam, bardzo ładnie wykonany, fotki również bardzo pomocne przy budowie, tym bardziej ,że z dostępnych elementów, chętnie bym go zbudował, pozdrawiam Paweł
    gnom6
    Poziom 13  
    Tez bym cos takiego zbudowal ale brak schematu
    lukasb9
    Poziom 28  
    Witam długo musieliście czekać ale schemat sie wreszcie pojawił - świeta miałem troche czasu, rysunek płytki pojawi sie w środe jak tylko bede miał dostęp do skanera bo niemam w wersji elektronicznej pod eagle-a
    schemat dostepny na www.lucaslab.grandhost.pl
    bambus1121
    Poziom 14  
    A tak apropos tego pierwszego zdiecia dam ci rade niebierz sie za zabawe tym jajkiem z prawej tez takie widziałem i okazało sie potem ze to niewypał
    lukasb9
    Poziom 28  
    bambus1121 - masz rację jest to chyba pocisk przeciwlotniczy, niektóre ze znalezionych miały wyraźny pierścionek (mosiężny?) prowadzący.
    hawker1
    Poziom 11  
    lukasb9 opisz go dokładniej jestem bardzo zainteresowany. Ile Cie kosztowala sama elektronika? jak zrobiles obudowe sondy? czy elementy są na tyle dostępne ze dostane je w mtypowym miejskim sklepie elektronicznym? (monitor)
    pozdrawiam:)

Poprawiłem
    /Faces/
    tatar.tatar
    Poziom 2  
    Witam,

ja również prosiłbym o wiecej szczegółów. Czy jest gdzieś spis elementów niezbędnych do wykonania projektu ?

Pozdrawiam
    piątyelement
    Poziom 1  
    rafi.w, proszę o adres mailowy do tego pana lub jakieś bliższe informacje.
    pablo666007
    Poziom 9  
    Witam wykrywacz fachowo zrobiony :) Sam kilka dni temu złożyłem takie cudo, działa całkiem ładnie ale zaciekawiła mnie wymiana układu LF357 na uA502 tylko że jak wpisuje w google uA502 to nic nie znajduje :/ Jak dokładnie nazywa się ten układ??

Pozdrawiam i dzięki
    adamp9
    Poziom 16  
    pablo666007 napisał:
    Witam wykrywacz fachowo zrobiony :) Sam kilka dni temu złożyłem takie cudo, działa całkiem ładnie ale zaciekawiła mnie wymiana układu LF357 na uA502 tylko że jak wpisuje w google uA502 to nic nie znajduje :/ Jak dokładnie nazywa się ten układ??

Pozdrawiam i dzięki

Chyba ci chodziło o MAA502 w metalowej obudowie.
    Sqerty
    Poziom 18  
    Witam.
    Jestem w trakcie budowy wykrywacza i zastanawiam się które elementy powinny a które nie powinny być z metalu :?: Głownie chodzi mi o rękojeść i rdzeń cewki.
    Z góry dzięki za odpowiedź :D
    Sqerty
    Poziom 18  
    aha czyli obszar od cewki jest ważny :)

Jeszcze kilka pytań.
    1.Czy ma znaczenie grubość drutu z którego nawiniemy cewkę??
    2.Im większa średnica tym lepsze parametry?Czy może przy większej średnicy wykrywacz reaguje lepiej na większe przedmioty, a przy mniejszej średnicy lepiej reaguje na mniejsze?
    3.Ilość uzwojeń jest uzależniona od średnicy?
    Chcę zrobić wykrywacz dla swoich potrzeb dlatego te pytania.Z góry dzięki za odpowiedzi
    :D
    kosmula
    Poziom 1  
    Witam. Czy kabel uzyty do połączenia cewki z wykrywaczem musi być ekranowany ?
    Piotr59mb
    Poziom 19  
    Witam.
    Chciałbym się dowiedzieć, czy da się jakoś podłączyć wskaźnik wysterowania do/zamiast głośnika? Chodzi o to, że gdy wykrywacz znajdzie jakiś metal, zapali się kilka diod... No w sumie każdy wie o co chodzi. :wink:
    w_mirek
    Poziom 17  
    Chciałem szybko zbudować (zgubione w trawie okulary) w miarę prosty wykrywacz i natknąłem się na opisany i tu przywołany kolegi LUCASLAB. Pierwszy schemat tego urządzenia pochodzi chyba z wczesnych lat siedemdziesiątych ub. wieku. Po wykonaniu i poprawkach działa zaskakująco dobrze, lepiej niż budowany przeze mnie dawno temu z generatorami zdudniającymi się gdzie było powielenie częstotliwości x10 a którego się pozbyłem dawno temu oddając koledze.
    Co do zmian które wprowadziłem: IC1, IC3 zamiast historycznych dałem OP07 - takie miałem pod ręką i oczywiście bez kompensacji - C7 i C8. Równie dobrze pracują TLC271 ale nóżkę 8 (bias) zewrzeć z nóżką 4.
    Rezystor R16 zmiana na 2M2 i dodatkowo rezystor 1kΩ z nóżki 2 IC1 do +12V.
    Rezystor tłumiący R8 zastosowałem 2k2 a tranzystor T1 STP6NK60Z. D1 - zamiast DZ 3,3V przeciwsobnie 2szt 1N4148.
    Pozdrowienia
    sidkoz
    Poziom 10  
    Witam czy ktoś wie czy wskaźnik w wykrywaczu cyklop to woltomierz niestety mój się uszkodził i chcę czymś niego zastąpić. czy ktoś ma już w tym jakieś doświadczenie?