Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielanie przewodu zerowego czy sztuczny uziom

mieszko1978 21 Sty 2007 18:18 12351 18
  • #1 21 Sty 2007 18:18
    mieszko1978
    Poziom 9  

Witam

Temat był już poruszany ALE:

Kupiłem stary dom d r e w n i a n y :cry::|:D, do domu dochodzą ze skrzynki do licznika 3 kable L fazowe i N zero. Część starsza instalacji (2 przewody) zrobiona jest na zasadzie zerowanego bolca część nowsza ma dodatkowo pociągnięty przewód ochronny który aktualnie podpięty jest do zera (czyli zasadniczo nie różni się od starej instalacji :?: ) Ponieważ dom jest drewniany pomyślałem o różnicówkach. Co powinienem zrobić czy rozdzielać przewód zerowy na N i PE i ciągnąć extra przewód lub zmieniać kable na 3 żyłowe czy robić tzw. sztuczny uziom i zmieniać kable na 3 żyłowe Wiadomo że chodzi o zabezpieczenie przeciwporażeniowe ale także o zabezpieczenie przeciw pożarowe.

"Schemat" :D wygląda mniejwięcej tak:

0 18
  • Sklep HeluKabel
  • #2 21 Sty 2007 19:44
    and61
    Poziom 26  

przepisy mówia że punkt rozdzielenia PEN na PE i N należy uziemić

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 21 Sty 2007 19:50
    ekaand
    Poziom 22  

Jak masz możliwość to najlepiej wszędzie zastosować przewody 3-żyłowe.Miejsce rozdziału PEN na PE i N uziemić.Będziesz miał instalację tylko TNS a nie mieszaną.

0
  • #4 21 Sty 2007 19:57
    wiewiórka
    Poziom 15  

and61 napisał:
    Tylko przy tworzeniu sieci TN-S. W układzie TN-C-S nie wymaga się uziemienia pkt rozdziału.

Mieszko! Zamontuj różnicówki i rozprowadź przewody 3 żyłowe (230V) i 5 żyłowe (400V), nawet do wypustów oświetleniowych.
    Do ochrony ppoż wskazane jest zastos. różnicówki 100 mA jako wył. główny.

0
  • #5 21 Sty 2007 20:12
    mieszko1978
    Poziom 9  

wiewiórka napisał:
    Mieszko! Zamontuj różnicówki i rozprowadź przewody 3 żyłowe (230V) i 5 żyłowe (400V), nawet do wypustów oświetleniowych.

Jeszcze raz jak do dziecka mam w sumie 7 bezpieczników. Czy mam zastąpić wszystkie 7 czy tylko pierwsze trzy moje (16A) czy może mam dać jedną główną różnicówke i reszta normalne. Rozumiem że do gniazda mam dać 5 żyłowy przewód 3 fazy, n, pe (po zmianie na różnicowe) I w końcu mam uziemiać czy nie ?? A czy do oświetlenia stosuje sie bezpieczniki różnicowe jak tak to gdzie podpinam 3 kabel PE ?? Skomplikowane to wszystko jak cholera LICZE NA WASZĄ POMOC

0
  • #6 21 Sty 2007 21:21
    wiewiórka
    Poziom 15  

Pytanie zasadnicze chcesz wyremontować instalację czy poprzerabiać istniejącą?

0
  • #7 21 Sty 2007 21:39
    mieszko1978
    Poziom 9  

wiewiórka napisał:

Musze przerobić starą, nowe kable, nowe rozprowadzenie, za licznikiem mam stare wkręcane stopki i musze je zmienić całość spiąć z tą częścią nową z piwnicy (patrz schemat) wszystko musi być z różnicówką.
    Problem polega na tym że o ile bez różnicówki nie mam problemu, o tyle to co wchodzi mi do domu nie jest przystosowane do instalacji różnicowo prądowej a i moja wiedza na temat tego typu instalacji nie jest wielka.

Chętnie wezwę elektryka tyle że dom jest 45 km od Krakowa a okoliczni spece nie robią takich instalacji - nawet gość z ZE podczas przepisywania na mnie licznika nie wyraził specjalnie zainteresowania moimi niepokojami związanymi z istniejącą instalacją. Wezwanie elektryka z krakowa to 100zł :cry: za samo przekroczenie progu domu. Nie wspomne o samej robocie ( a kredyt mnie ściga każdego 5 dnia miesiąca )

Dlatego licze na forum, nie chce mieszanej instalacji chce instalacje bezpieczną dla drewnianego domu

senks

0
  • #8 21 Sty 2007 23:16
    wiewiórka
    Poziom 15  

mieszko1978 napisał:
    okoliczni spece nie robią takich instalacji

A jakie instalacje robią robią okoliczni spece? Zakładają internet, kablówkę, alarmy itp?

Chętnie pomógłbym ci, ale nie będąc elektrykiem nie podołasz. Nietrudno o porażenie lub pożar. Radzę postarać się o dobrego elektryka, bo potrzeba tam trochę umiejętności.

0
  • #9 21 Sty 2007 23:57
    mieszko1978
    Poziom 9  

wiewiórka napisał:
    mieszko1978 napisał:
    okoliczni spece nie robią takich instalacji

A jakie instalacje robią robią okoliczni spece? Zakładają internet, kablówkę, alarmy itp?

Informuje że dla gościa który wstaje rano idzie w pole i wraca wieczorem nie jest najważniejszą sprawą zabezpieczenie różnicowo prądowe. Większość z moich sąsiadów ma instalacje z okresu powstawania ich domów miedz to duże osiągnięcie.
    Dzięki za pomoc o to mi chodziło.

0
  • #10 22 Sty 2007 00:09
    shulc
    Poziom 22  

Cytat:

Musze przerobić starą, nowe kable, nowe rozprowadzenie, za licznikiem mam stare wkręcane stopki i musze je zmienić całość spiąć z tą częścią nową z piwnicy (patrz schemat) wszystko musi być z różnicówką.

punkt podziału instalacji TN-C na TN-S powinien być uziemiony. Przepisy zabraniają budowy nowych instalacji w układzie TN-C

0
  • #11 22 Sty 2007 09:52
    Maly
    Poziom 28  

Jak chcesz jużwywalać stare korki, to i tak musisz pewnie założyć nową rozdzielnicę.
    Przy liczniku robisz jeden punkt rozdziału (tak jak w nowej części) i dalej bezpieczniki.
    Część instalacji (siłowej) jeśli jest w dobrym stanie możesz zostawić i wykorzystać, reszta kabli (podwójne) wymienić na potrójne, chyba że są to żyły miedziane w dobrym stanie o odpowiednim przekroju (zaleca się na gniazda 2,5mm^2 a na oświetlenie 1,5mm^2) to tylko dorzucasz trzeci przewód PE.
    Punkt rozdziału powinno się uziemić - przy przeróbce instalacji nie jest to konieczność a tylko zalecenie. Ja osobiście też zalecam, nie jest to duży kłopot, a zawsze człowiek jest bezpieczniejszy.
    Masz dwie drogi do wyboru:
    1. Można teraz dać jedną główną różnicówkę na cały dom (zalety - koszty oraz jak prąd cię popieści w piwnicy i różnicówka wywali, to rodzina w domu się zorientuje że coś się dzieje i może przyjdzie sprawdzić co się z Tobą dzieje; wady - przy uszkodzeniu jednego elementu np pralki, siada prąd w całym domu)
    2. Dać jeden główny bezpiecznik (eska 16A) i dalej róznicówki na każdy obwód (gniazdka i oświetlenie i siła), (zalety - przy awari pralki prąd siada tylko w części gniazdek; wady - duże koszty, kilka różnicówek oraz jak prąd cię popieści w piwnicy to mimo, że różnicówka wywali to ty w strachu się przewrócisz i potłuczesz, a pies z kulsawą nogą się nie zainteresuje, bo nikt się nie zorientuje że wywaliła jakaś różnicówka, reszta będzie działać i żona spokojnie będzie oglądać np "M jak miłość").
    Ja osobiście wybrałem sobie wariant pierwszy :)
    Na początek proponuję jeden główny różnicowy. Tylko nie 100, a 30mA, w końcu to jest dom, i na prąd 25A.
    Dalej na siłę 3x16A(C).
    Na gniazdka 16A(B) - można rozdzielić dom np na dwie połowy, i dać osobny bezpiecznik na każdą połowę, oraz każdą połowę zasilić inną fazą z różnicówki, będzie bardziej niezawodne (w przypadku gdy padnie jedna faza w rozdzielni na wiosce)
    Na oświetlenie 10A(B), też można rozdzielić na kilka części i zasilać z innych faz. Stosowanie przewodu ochronnego w oświetleniu ma sens w przypadku np metalowych opraw, ochronny podłączasz do obudowy, zawsze bezpieczniej.
    Oczywiście jak przerabiasz rozdzielnię, to musisz zerwać plombę na liczniku, zgłoś to wcześniej, choćby do gościa który zbiera opłatę za prąd, za parę zł on Ci zaplombuje po przeróbce.
    Trochę walki jest, ale warto, o wypadek nietrudno. W takim przypadku nie ma co się oglądać na sąsiadów, że "oni mają tak od lat i jest dobrze". To w końcu chodzi o życie w przypadku awarii.
    Oczywiście jeśli nie masz dostatecznej wprawy i wiedzy, to też uważam, że nie powinieneś tego robić osobiście, tylko kogoś ściągnąć.
    Pozdrawiam

0
  • #12 22 Sty 2007 21:20
    mieszko1978
    Poziom 9  

Maly napisał:

Punkt rozdziału powinno się uziemić - przy przeróbce instalacji nie jest to konieczność a tylko zalecenie. Ja osobiście też zalecam, nie jest to duży kłopot, a zawsze człowiek jest bezpieczniejszy.

1. Można teraz dać jedną główną różnicówkę na cały dom (zalety - koszty oraz jak prąd cię popieści w piwnicy i różnicówka wywali, to rodzina w domu się zorientuje że coś się dzieje i może przyjdzie sprawdzić co się z Tobą dzieje; wady - przy uszkodzeniu jednego elementu np pralki, siada prąd w całym domu)

"Reszta będzie działać i żona spokojnie będzie oglądać np "M jak miłość"

Na początek proponuję jeden główny różnicowy. Tylko nie 100, a 30mA, w końcu to jest dom, i na prąd 25A.
    Dalej na siłę 3x16A(C).

Dzięki

**Zacznijmy od sprwawy najważniejszej - skąd wiesz że moja żona
    ogląda M jak Miłość - może ja nie wiem wszystkiego :|

**Oczywiście zamierzam uziemić punkt rozdziału - czy wykonanie tego
    uziemienia moge zarządać od ZE :?:.
    Teraz mam gniazdka zerowane na bolcach - rozumiem że przed
    wykonaniem uziemienia musze mieć gotową na to instalacje :?: Czyli
    bolec podpięty do trzeciego przewodu (ochronnego)

**Na początek proponujesz główny różnicowy 0,03A, Przez różnicówke
    przechodzi faza i rozdzielone wcześniej zero. A może lepiej będzie dać
    3 różnicówki wartości 16A i z zabezpieczeniem 0,03A (mam
    zabezpieczenie przed licznikowe 20A) i już potem bez 16A(C)
    Oczywiście przed zmianą trzeba wcześniej przerobić gniazda. Czyli
    dołożyć 3 kabel i zlikwidować zerowanie na bolcu ??

**Jeżeli moja koncepcja z 3 różnicowkami jest ok to jaki typ różnicówek
    kupić P312?? W domu mam boiler, pompe 3 fazową, komp zmyware,
    piekarnik elek, itp.sprzęt agd i rtv. Do gniazda 3 fazowego czasem
    podpinana jest betoniarka i piła tarczowa czy P312 będzie ok??

0
  • #13 22 Sty 2007 22:20
    wola
    Poziom 26  

wiewiórka napisał:
    and61 napisał:
    Tylko przy tworzeniu sieci TN-S. W układzie TN-C-S nie wymaga się uziemienia pkt rozdziału.

Właśnie w układzie TN-C-S należy uziemic rozdział PEN na N iPE ,jako że TN-S nie ma przewodu PEN

0
  • #14 23 Sty 2007 07:40
    irekub
    Poziom 12  

No to ja mieszkam ok.50 km od Krakowa w stronę bielska.:D

0
  • Pomocny post
    #15 23 Sty 2007 13:28
    Maly
    Poziom 28  

Cytat:

**Zacznijmy od sprwawy najważniejszej - skąd wiesz że moja żona
    ogląda M jak Miłość - może ja nie wiem wszystkiego

Wygląda na to, że wszystkie kobiety oglądają, nawet jak się do tego nie przyznają :)

Cytat:

**Oczywiście zamierzam uziemić punkt rozdziału - czy wykonanie tego
    uziemienia moge zarządać od ZE .

Zarządać możesz, ale na żądanie tego nie zrobią, trzeba za to zapłacić, a na pewno zrobią to drożej, niż elektryk uzgodniony prywatnie. Dla ZE możesz sobie poźniej zlecić pomiary uziemienia. Sprzęt do tego jest drogi i nie każdy go posiada.

Cytat:

Teraz mam gniazdka zerowane na bolcach - rozumiem że przed
    wykonaniem uziemienia musze mieć gotową na to instalacje Czyli
    bolec podpięty do trzeciego przewodu (ochronnego)

Dokładnie tak.

Cytat:

**Na początek proponujesz główny różnicowy 0,03A, Przez różnicówke
    przechodzi faza i rozdzielone wcześniej zero. A może lepiej będzie dać
    3 różnicówki wartości 16A i z zabezpieczeniem 0,03A (mam
    zabezpieczenie przed licznikowe 20A) i już potem bez 16A(C)

Są wady i zalety o których pisałem wcześniej, głównie koszty, kupujesz kilka różnicówek (w tym i tak jedną trójfazową na siłę) a nie jedną potrójną.
    A co jak uszkodzona pralka wyrzuci jedną z różnicówek? Wtedy na pompę będą tylko dwie fazy, przy odrobinie pecha spalisz silnik pompy. Musisz obwód siły i tak zasilić niezależną różnicówką potrójną.
    Owszem, są automaty takie, że różnicówka i eska są w jednym, ale to też generuje koszty (są drogie) a jak się uszkodzi tylko "eska" to i tak wymieniasz całość. Te automaty mają sens w przypadku gdy masz mało miejsca w rozdzielnicy.
    A co do prądu 25A dla różnicówki, to jest to prąd który max możesz puścić przez aparat bez uszkodzenia go, nie jest to prąd który spowoduje jego automatyczne wyłaczenie. (tylko w aparatach zdaje się właśnie z literką "P")

Podsumowując:
    Albo jedna różnicówka i eski:

Albo tylko automaty (RDC i Eska w jednym):

0
  • #16 23 Sty 2007 15:31
    mieszko1978
    Poziom 9  

Maly napisał:

Podsumowując:
    Albo jedna różnicówka i eski:

OK przekonałeś mnie do obcji z jedną różnicówką i eskami Dzięki

Jaka ma być ta różnicówka P??? czy wystarczy 16A 0,03A ?? Czy lepiej dać 20A mimo że zabezpieczenie przed licznikowe taż ma 20A ??

Czy podział PEN powinien być wykonany przed licznikiem czy może być za??

Gadałem elektrykiem który wspominał że przy pompie będącej w WODZIE doprowadzam 3 fazy N po różnicówce ale kabel "ochronny" powinien być uziemiony osobno. Wspominał że może sie zdarzyć że przy jakiejś awarii moze sie zdarzyć że prąd idąc przez ten przewód spali go.
    Jeżeli nikt nie wie o co mogło mu chodzić, dowiem sie dokładnie o co mu chodziło i dam znać

dzięki

0
  • #17 24 Sty 2007 08:30
    Maly
    Poziom 28  

Może być P (oznaczenie Legrand). Proponuję co najmniej 20A. Z tym, że z trójfazowych najmniejsze są chyba 25A/30mA. Nie jest to prąd wyłączenia - zwykła różnicówka nie wyłącza nadprądowo - do tego są aparaty nadprądowo-różnicowe (np B25/30mA - gdzie B oznacza charakterystrykę wyłączania). Ty kup zwykłą na 25A, są tańsze. Oznaczenie 25A oznacza max prąd jaki może płynąc przez różnicówkę bez uszkodzenia jej. Jak masz przed licznikiem 20A, to teoretycznie róznicówka 16A będzie miała ciężko w przypadku, gdy na gniazdkach dasz max obciążenie (czajnik elektryczny - 2kW i mikrofala - 1,5kW na jednym obwodzie) i dodatkowy z trójfazówki dasz obciążenie 2kW. Wtedy na fazie płynie ok 30A. Wtedy na fazie masz ok 25A. Wyrzuci główny 20A, ale różnicówka nie będzie się "przemęczać". A jak płynie ok 10A na jednofazowym, i ok 10A na trójfazowym, to teoretycznie wszystko jest ok, ale różnicówka nie da rady. Nie ma co kombinować.
    W sprawie pompy, to chodzi o to, żeby niezależnie od przewodu ochronnego warto dać dodatkowy uziom na samej pompie.

0
  • #18 24 Sty 2007 18:56
    and61
    Poziom 26  

mieszko1978 , jak juz poprawisz tą instalację to popros jakiegos znajomego elektryka posiadającego uprawnienia D+E + pomiary o wykonanie pomiarów i wystawienia protokołu (protokół muszą podpisać dwie osoby), pomiary powinny obejmowac skuteczności róznicówek , rezystancji izolacji itp. przepisy mówia o obowiązku przeprowadzania takich badań co 5 lat, pisze o tym że własnie koledze spaliły się NOWE budynki gospodarcze z nową instalacją , komisja stwierdziła że powodem była wadliwa elektryka a PZU odmówiło wypłacenia odszkodowania bo nie miał wykonanych badań elektrycznych i oczywiście protokołu

0
  • #19 24 Sty 2007 19:31
    wiewiórka
    Poziom 15  

and61 napisał:
    spaliły się NOWE budynki gospodarcze z nową instalacją , komisja stwierdziła że powodem była wadliwa elektryka a PZU odmówiło wypłacenia odszkodowania bo nie miał wykonanych badań elektrycznych i oczywiście protokołu

I to zdanie powinno być przestrogą przed montażem instalacji przez osoby niewykwalifikowane.

0