Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - Dodawanie "selektywne" Problem z dodawanie

viperPL 21 Sty 2007 18:57 4857 3
  • Poziom 16  
    Po przestudiowaniu helpa, oraz ksiazeczki heliona (sic!) no i google dalej
    nie daję rady .. problem następujący:

2 komóreczki:

a1 i a2.

w a1 zawarta formula: =SUMA(D3:D31)*30-a2
    w a2 wpisuje pewna wartość o która ma zostać pomniejszona liczba z a1

Chodzi mi o to aby po wyzerowaniu zawartości komórki a2, liczba w komórce a1
    nie powiększyła się, zaś po zwiększeniu wartości liczbowej w zakresie D3:D31 wartość w a1 powiększyła się

czyli:
    - w a1 mam 200
    - w a2 wpisuje 100
    - w a1 pokazuje 100
    - w a2 daje 0
    - w a1 musi pozostać 100

Z góry wielkie dzięki za pomoc, mecze się i mecze i nic :)
    Pozdrawiam.
  • Spec od komputerów
    Może napisz najpierw co chcesz osiągnąć, będzie łatwiej nam Tobie pomóc.

Analizując Twój "wywód" można napisać tylko, że Excel zawsze przelicza komórki na bieżąco (można wyłączyć przeliczanie automatycne i ustawić ręczne ale niewiele to tutaj pomoże) i każda zmiana wartości w komórce będącej częścią formuły spowoduje zmianę wyniku formuły.

Można zastosować formułę umożliwiającą podawanie wyniku w komórkach a1, b1, c1 itd. w zależności od wartości wpisywanych w a2, b2, c2 itd. (przy stałych warościach w zakresie d3:d31).
    W a1 wpisujemy formułę =SUMA($D3:$D31)*30-A$2 i "przeciągamy" ją w prawo.
    Wpisując w komórki a2, b2, c2 itd. różne wartości otrzymujemy rózne wyniki w komórkach a1, b1, c1 itd.
  • Poziom 16  
    A więc chodzi o to:

Prosty arkusz excela na potrzeby magazynu oraz rozliczeń finansowych pomiędzy 2 osobami.

http://www.smsnet.pl/~viperpl/towar.xls

Osoba Łukasz za każdy sprzedany przedmiot płaci Darkowi:)
    w Kolumnie Łukasz - sprzedał wpisywana będzie ilość sprzedanych sztuk przez Łukasza. Ilość sprzedanych sztuk musi zostać pomnożona przez cenę jednostkową (30zł), a wynik tego działania powinien być wyświetlony w komórce "Łukasz - winny". Łukasz (czyli ja :) ) będzie oddawał Darkowi kasę za sprzedany towar.

Problem polega na tym iż zawsze podczas oddawania kasy muszę sumować oddaną np. dzisiaj kasę ze sprzedaży z kasą która widnieje w komórce Łukasz - oddał.

Wygodniej by było wywalić wpis w komórce Łukasz - oddał i wpisać ile oddałem np dzisiaj ... aczkolwiek jeśli wywalę wartość z tej komórki to wszystko wali się na łeb na szyję i wychodzą dziwne sumy do oddania .... :)

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Spec od komputerów
    Może prościej zrobić to co proponowałem poprzednio czyli zwiększyć ilość komórek "winny zapłacił" (w dół) a arkusz będzie dalej przeliczał ile jeszcze trzeba oddać.
    Możliwości stworzenia formuł jest kilka, najprostsza w załączniku. W kolumnie zapłacił dodajesz kolejne wpisy a w kolumnie winny pozostaje aktualna kwota do oddania.