Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt 6P14P PP - gdzie odczep ultralinear ?

22 Sty 2007 11:13 5762 14
 • Poziom 10  
  Witam serdecznie i bardzo proszę o pomoc. Jestem tuż przed nawijaniem traf do przeciwsobnego układu z lampami 6P14P i oto powstał wielki dylemat. Zawsze byłem przekonany , że odczep UL należy wyprowadzić na 20% od strony Ua , jak np w tym projekcie : http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/wzmacniacze/wzm24/wzm2.htm
  czy innych.
  A teraz proszę zerknąć na ten rysuneczek 5 trafa z projektu :
  http://www.fonar.com.pl/audio/projekty/wzmacniacze/wzm30/wzm.htm
  Rys. 5 i opis pod nim zakłada wykonanie odczepu cyt. "po nawinięciu 650 zwojów, licząc od punktu zasilania"
  Przecież 20% z połowy uzwojenia pierw daje 20% x 1500 zw = 300 zwojów !
  Czy 6P14P ma jakieś inne wymagania co do odczepu i obciążenia niż EL84 ?
  Zawsze byłem przekonany , że są to w zasadzie zamienne lampy. Chyba ,że ja tu czegoś nie rozumiem.
  No i ten drut na pierwotnym - 0,1 ... nie za cienki aby ?
  Kształtki do nawijania mam EI-84/ET/0,28mm , karkasy 28x42 mm , powinien się zmieścić grubszy drut. ( myślę o 0,2 na pierwotne ) ?
  Bardzo proszę doświadczonych w temacie szanownych kolegów o radę i z góry dziękuję.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 17  
  witam
  musisz jeszcze trochę poczytać literaturę, istnieje jeszcze odczep UL na 43% i to jest właśnie to , bo 650 zw. z 1500zw. to jest owe 43%-sprawdż
  Andrzej
 • Poziom 10  
  >Andrzej
  Dzięki za odpowiedź. Właśnie po przestudiowaniu tego i owego , oraz kilku konsultacjach zdecydowałem się na odczep UL na 43 % połowy uzw. pierwotnego. Okazuje się to dawać znacząco mniejsze zniekształcenia przy minimalnie mniejszej mocy.
  Nie wiem , czy w tym układzie jest sens robić przełączniki trybu pentoda/trioda , no chyba że w celach eksperymentalnych ?
  Pozdrawiam
  P4
 • Poziom 17  
  witam
  w tym układzie raczej nie. po to jest UL lub tzw USZ aby zapewnić małe zniekształcenia w stosunku do układu klasycznego PP.
  jeżeli byś posiadał trafo wyjściowe do PP bez UL możesz zrobić przełącznik trioda/pentoda co w tym układzie zapewni mniejsze zniekształcenia ale !!
  też wiele mniejszą sprawność
  Andrzej
 • Poziom 10  
  Będzie trzeba zaeksperymentować. Ukladu UL ani na 20 , ani na 43 % nigdy nie słyszałem . Słucham teraz sporo układu SE na 6P14P i w tym przypadku różnica przy przełączenie z pentody w triodę jest kolosalna. Co do samego brzmienia to nie wiem czy to tylko moje odczucia , ale :
  - pentoda - daje efekciarską przestrzeń , więcej sopranów , dzwięk daleko za kolumnami , krystalicznie czysty , ale stosunkowo zimny.
  - troda - dzwięk nie za , a przed kolumnami , wręcz w pokoju. Jak raz Cohen zaśpiewał tuż obok mnie , to zadrżałem z wrażenia ;) , dzwięk nieco bardziej "rozmyty" , ale w pozytywnym znaczeniu i słodko ciepły.
  Co dziwne mimo tego rozmycia i słodyczy można spokojnie słuchać zarówno klasyki , czy spokojnej elektroniki Vangelisa , jak i ostrych pociągnięć Saxon :)
  Ciekawe jak się ma Ultralinear brzmieniem do samej triody ?
  Myślę , że chociaż na jakiś czas przerzucę siatki 2 do anod , tylko nie wiem - przez opór sto-coś tam omów , tak jak w moich SE , czy bezpośrednio ?
  Pozdrawiam
  P4

  Dodano po 13 [minuty]:

  Wogóle to ma być układ jak w załączniku ( może oprócz zasilacza i ECC83 zamiast 6N )
  Poproszę może o sugestie co można by zmienić , czy ulepszyć.
  Klasa AB
  Trafo o przekładni 31 , pierwotne 3000 zw.( lub więcej jeśli się zmieści ) w 6 sekcjach, wtórne 100 zw. ( lub>) w 4 sekcjach, głośnik 8 omów.
  Rdzeń EI-84ET/0,29 ( świeżo wyżarzony właśnie odebrałem z naszej Huty :)
  Pierwotne DNE 0,18
  Wtórne DNE 0,7x2 ( równolegle )
  Pozdrawiam i z góry dziękuję.
  Piotr
 • Poziom 17  
  witam
  całość brzmienia niestety.... zależy od trafo wyjściowego, niwiem jak byś do-
  pieścił wzmacniacz to bez dobrego trafo nici ?!
  podsyłam do przeanalizowania schemat jaki potrzebujesz:
  pozdrawiam
  Andrzej
 • Poziom 34  
  Myslę, że potrzeby eksperymentowania nie ma potrzeby. Nieszczeście polega na tym, że do charakterystyk orygin. ros. dołączany jest wykres
  minimum zniekształcen w kilku funkcjach. Jest to ustalone i pomierzone raz na zawsze dla danego typu lampy. Ten brak kompletu danych powoduje takie stresy. Nie ma chętnych aby to omówić z oryginału ros.
 • Poziom 17  
  witam KaW
  ale chyba nie czytałeś dokładnie wcześniejszego postu autora cytuję:
  - pentoda - daje efekciarską przestrzeń , więcej sopranów , dzwięk daleko za kolumnami , krystalicznie czysty , ale stosunkowo zimny.
  - troda - dzwięk nie za , a przed kolumnami , wręcz w pokoju
  tu nie chodzi o parametry lamp, trafo tylko o sugestię odczucia
  byc może (!?) zbudowania wzmacniacza podług swojego brzmienia
  chyba to nie jest "ałdiofilism" :)))))
  może autor postu się wypowie jako najbardziej zainteresowany ?!
  pozdrawiam
  Andrzej
 • Poziom 10  
  Witam
  Andrzeju dzięki za schemat ! Fajny pomysł - przełączanie P/UL/T . Można się bawić do woli i porównywać brzmienia , mierzyć parametry ...
  Pytasz , czy to nie "ałdiofilism" ? Hehehe . Ja tylko uwielbiam muzykę , w szczególności rajcuje mnie barwa , a oprócz tego eksperymenty z lutownicą w łapie. Mój Boże , przecież ja za lampy zabrałem się w zasadzie jakieś pół roku temu. Nie zapomnę tej nocy przy stoliku kiedy na chassis radia Atut 2 dokładałem drugi tor na ECL82 . Ileż tam moich poparzonych paluchów , ile razy dostałem U.anodowym po łapach bo ze zmęczenia już się nie kontroluje człowiek i jaka radocha kiedy wszystko wreszcie zagrało , przydzwięki opanowano itp. WOW :D
  Audiofilizm to mi się nieprzyjemnie kojarzy z jakimś bezsensownym voodoo audio , z podstawkami pod kable głośnikowe , złotymi bezpiecznikami , srebrną instalacją elektryczną do ZK włącznie ;) "grającymi" interkonektami , brzmieniem głośników uzależnionym od mocy żarówki w przedpokoju itp ... :D
  Pozdrawiam
  Piotr
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Po przeanalizowaniu schematu z załącznika mam kilka pytań :

  1) czy 39 omów w siatkach 2 lamp 6P14P to nie za mało dla trybu triody ?
  2) czy ten pot. R11 (do symetryzacji , jak sądzę) jest konieczny , czy lepiej może dobrać super rezystancję R10 , R12 i wpiąć je do masy , a potencjometr wywalić ?
  3) Nie bardzo rozumiem jaką rolę pełnią oporniki R13/R14
  4) Czy zagra to dobrze w trybie pentody bez Sprż. zwr. z wyjścia ?
  5) Nie mam 6N23P , ale mam ECC83 , 82 , 81 , 6SN7 , które byłyby najodpowiedniejsze ( oczywiście z uwzględnieniem zmiany punktu pracy )
  Mam jeszcze 2 szt. E88CC , ale te są w zasadzie przeznaczone do stopnia RIAA z pasywną korektą :)

  Dodano po 16 [minuty]:

  > kolego Mirosławie ... dosłownie , racja , może się trochę rozpędziłem z niektórymi opisami swoich ( subiektywnych zresztą ) wrażeń słuchowych. Zresztą o jakich tam wrażeniach można pisać mając zaprzeżone do pracy na wyjściu TG2,5 .
  Z drugiej strony nawet na takim "sprzęcie" róznice te tak właśnie odczułem i jak powinienem ją opisać , bardziej technicznie ? :

  pentoda - poszerzona baza stereo , wrażenie ostrzejszego dzwięku (słyszalna zwiekszona zawartość nieparzystych harmonicznych ? )

  trioda - baza stereo jakby lekko zawężona , wrażenie dzwięku cieplejszego i milszego w odbiorze ( słynne parzyste harmoniczne ? )
  :)
  ?
  Pozdrawiam
 • Poziom 34  
  NIE JESTEM AUDIOFILEM i takie odczucia jakie wyżej są opisywane uważam tylko za formę przejawiania życia osobnika. Każdy ma prawo odczuwac co chce i głosić co chce, ja na szczęście słyszę co innego
  i zgadzam się z tym co mówi teoria /potwierdzone praktyką /.

  Jestem przeciwnikiem tych cudownych treli za kolumnami itp. opisów przyrody...
 • Poziom 10  
  >KaW
  No to całe szczęście;) Ja też nie jestem audiofilem. Jak słusznie zresztą Mirosław wcześniej napisał , zostają audiofilami raczej ludzie mający małe , lub brak pojęcia o elektronice , akustyce itp...
  Skoro więc doszliśmy do niejakiego konsensusu proponuję podyskutować o zamieszczonym wyżej schemacie. Pytania , które mi się nasunęły nadal aktualne i będę wdzięczny za wszelkie sugestie i opinie , gdyż traktuję to jako nieustanną naukę.
  Pozdrawiam
  P4
 • Poziom 17  
  witam
  moje sugestie na Twoje pytania:
  1) powinno dać radę
  2) ustaw symetryzację na potencjometrze a po wygrzaniu lamp zastąp dokładnymi rezystorami 1% ten potencjometr
  3) ja na razie też nie :))))
  4) spróbuj i opisz :))
  5) 2 sztuki E88CC to odpowiednio~ 6N23P-EW, Twoje 6N23P to~ECC88
  pozdrawiam
  Andrzej
 • Poziom 10  
  Serdeczne dzięki za pomoc i dobre słowo !!! :)
  Pomysł zaczyna się finalizować.
  Właśnie dotarły druty DNE 0,18 i DNE 0,7 , więc wyciągam z szafy karkasy i kształtki i zaczynam zabierać się do długiego i dokładnego nawijania.
  Postaram się opisać swoje przygody i doświadczenia przy budowie :)
  Pozdrawiam
  Piotr