Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomiar rezystancji metoda posrednia

pandaci 22 Jan 2007 17:00 8886 9
e-mierniki
    pandaci
    Level 14  
    Witam

Zrobiłem pomiar rezystancji metodą pośrednią.
    Oto wyniki:

a) U=6V f=50Hz
    Wartość
    1 10 100 1000 10k 100k
    Wartość
    pośrednia
    0,72 9,83 54,76 838,18 7,59k 66,44k
    Błąd pomiarowy
    0,28 0,17 45,24 161,82 2,41k 33,56

b) U=6V f=50kHz

Wartość
    1 10 100 1000 10k 100k
    Wartość
    pośrednia
    0,68 11,20 104,10 1700 587 k -------
    Błąd pomiarowy
    0,32 -1,2 -4,1 -700?? -577k?? -------

Moje pytanie. Dlaczego jest aż taka duża rozbieżność między rezystancjami przy częstotliwości 50kHz ??
  • e-mierniki
    PiotrM
    Level 22  
    Jakimi przyrządami to mierzyłeś?
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Najprawdopodobniej, Twój miernik nie mierzy poprawnie przy częstotliwości 50kHz.

Zupełnie nie wiem po co robiłeś pomiar rezystancji przy napięciu zmiennym, prościej i dokładniej jest przy napięciu stałym.
    Napięcia zmiennego używa się tylko do pomiaru pojemności oraz indukcyjności.

Pozdrawiam
  • e-mierniki
    Onufry
    Level 14  
    Dla mnie ten pomiar był bez sensu. Rezystancję mierzy się przy prądzie stałym stosując metode poprawnie mierzonego prądu lub poprawnie mierzonego napięcia.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Onufry wrote:
    Dla mnie ten pomiar był bez sensu. Rezystancję mierzy się przy prądzie stałym stosując metode poprawnie mierzonego prądu lub poprawnie mierzonego napięcia.

Cóż to takiego jest metoda "poprawnie mierzonego napięcia" ??

Żeby zmierzyć rezystancję metodą pośrednią, trzeba zmierzyć prąd i napięcie - nie można tylko jednego z tych dwóch.

Pomiar przy napięciu i prądzie zmiennym faktycznie jest bez sensu, co zresztą napisałem już wcześniej.

Pozdrawiam
    djtronic
    Level 20  
    Artur k. wrote:
    Onufry wrote:

Cóż to takiego jest metoda "poprawnie mierzonego napięcia" ??

Żeby zmierzyć rezystancję metodą pośrednią, trzeba zmierzyć prąd i napięcie - nie można tylko jednego z tych dwóch.

Pomiar przy napięciu i prądzie zmiennym faktycznie jest bez sensu, co zresztą napisałem już wcześniej.

Pozdrawiam

Kolego Artur.K dokonując pomiarow rezystancji metoda posrednia mozemy a nawet jest wskazane zeby to zrobic wlasnie w układzie poprawnei mierzonego pradu (stosowany do pomiaru duzych rezystancji) lub poprawnie mierzonego napiecia (dla malych rezystancji) I oczywiscie mierzymy dwie wielkosci.. Tylko ma tutaj znaczenie gdzie wstawimy voltomierz i amperomierz. ...
    W ukladzie PMN rezystancja jest za amperomierzem a przed woltomierzem.... A w ukladzie PMP rezystancja jest wstawiona w szereg z amperomierzem a woltomierz jest wstawiony rownolegle do amperomierza i rezystora... pozdrawiam
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Już wiem o co chodzi z poprawnym mierzeniem :)

Nie przypominam sobie ze szkoły tych terminów.

Ja bym to zrobił inaczej:
    Najpierw podłączył bym jeden z przyrządów i zapisał wynik pomiaru, a potem drugi i potem wyliczył bym rezystancje :).

Pozdrawiam
    jiwaniuk
    Level 31  
    Widzę, że kolega Artur k. odkrył nową metodę pomiaru rezystancji. I jaka ta metoda jest nowatorska?
    A tak na poważnie, to czy ty wiesz co piszesz? Czy jestes elektrykiem czy tylko myslisz że jesteś (bo gdybyś był to nie pisałbyś tego co napisałeś i nie wprowadzał autora w błąd)?
    Nie mozna wykonywać pomiarów dwóch wielkości elektrycznych (w tym przypadku U oraz I) z których wylicza się wartość trzecią (tutaj rezystancja), bo nie ma pewności, że oba pomiary będą wykonane w dokładnie tych samych warunkach (chociażby stałość napięcia zasilającego). Natomiast dokonując pomiaru obydwóch parametrów jednocześnie (dwoma miernikami) takie warunki zapewniamy i tylko od użycia odpowiedniej metody (PMP lub PMN) zależy dokładność pomiaru.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Witam

Wiem co pisze, dlatego dałem na końcu uśmieszek ale nieważne.

Kiedyś w szkole na laborkach porównywaliśmy z ciekawości jaka będzie różnica i wyniki były praktycznie takie same. Może to był przypadek, jak pożyczę od kogoś drugi miernik, to w domu zmierzę i przedstawię wyniki jako ciekawostkę.

Większa różnica była jeśli się w innej kolejności podłączyło V i A (metody PMP, PMN).

Pozdrawiam
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    jak widzę, dyskusja zbacza w kierunku udowadniania sobie "wyższości Świąt Bożego Narodzenia na Świątami Wielkiej Nocy" ... :D
    Jakoś nikt z dotychczasowych tu dyskutujących nie zapytał autora tematu jaka jest wartość graniczna Rg rezystancji dla zastosowanego do pomiaru amperomierza i woltomierza, gdzie:
    Rg = √(Ra•Rv), a;
    Ra - rezystancja wewnętrzna amperomierza na użytym zakresie pomiarowym,
    Rv - rezystancja wewnętrzna woltomierza na użytym zakresie pomiarowym.
    Z teorii pomiarów elektrycznych wynika, iż w zależności od wartości mierzonej rezystancji Rx w odniesieniu do Rg wynika wartość błędu jaki jest czyniony, kiedy za wynik pomiaru brany jest iloraz;
    Rx = Uv/Ia, gdzie;
    Uv - wskazanie woltomierza,
    Ia - wskazanie amperomierza, czyli nie uwzględnia się poprawek na rezystancje mierników.
    W przypadku uwzględnienia w/w poprawek, zastosowanie jednego czy drugiego układu pomiarowego (z dokładnie mierzonym prądem, czy dokładnie mierzonym napięciem), do pośredniego wyznaczania rezystancji, czyli metodą techniczną, powinno dać wyniki równe co do wartości w granicach błędu instrumentalnego, czyli błędu wynikającego z niedokładności wskazań samych mierników.
    Oczywiście, oba pomiary należy wykonać jednocześnie w tym sensie, iż przy odczycie wartości z jednego miernika nie zmieniła się wartość wskazywana przez drugi i na odwrót.
    Innymi słowy; nie zostały zmienione warunki pomiaru.
    Niezmienność mierzonej tu rezystancji Rx w trakcie jej pomiaru jest tu zakładana a priori i nie podlega dyskusji, ponieważ w przypadku przeciwnym, to możemy tylko sobie gdybać, kiedy była jaka jej (rezystancji Rx) wartość.

Fakt pomiarów rezystancji przy wymuszeniu sinusoidalnym, oraz przy tak dwóch różnych częstotliwościach napięcia wymuszającego należy uznać za grube nieporozumienie.
    Uzasadnie powyższego stwierdzenia jest tak oczywiste, iż nie wymaga uzasadnienia... :D

Pozdrawiam