Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik obcowzbudny prądu stałego zadanie

22 Sty 2007 20:13 5664 6
  • Poziom 11  
    Bieg jałowy oznacza, że silnik nie jest obciążony żadnym momentem obciążenia ale jak wyliczyć obroty biegu jałowego?
    Równanie napięciowe silnika obcowzbudnego to:
    U - Ra*Ia = E
    gdzie znamionowa SEM:
    En = Yn * Wn
    Yn-strumień znamionowy
    Wn - prędkość mechaniczna znamionowa
    Obliczam strumień znamionowy:
    Yn = (Un - Ra*Ian)/Wn
    W zadaniu było podane że silnik jest zasilany napięciem U:
    bieg jałowy oznacza Ex=U ??????? tak czy źle zrobiłem?
    Ex=Yn*Wx => Wx=Ex/Yn=U/Yn
    Tak się może liczy obroty biegu jałowego?
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Witam,
    ander20 napisał:
    Bieg jałowy oznacza, że silnik nie jest obciążony żadnym momentem obciążenia ale jak wyliczyć obroty biegu jałowego?
    U - Ra*Ia = E

zgoda, to jest równanie silnika komutatorowego prądu stałego (również z komutatorem elektronicznym i z odwróconymi rolami stojana i rototora).
    Tylko, że na biegu jałowym też płynie pewna wartość prądu twornika Ia0, a o czym chyba w dalszych swych obliczeniach zapomniałeś.

ander20 napisał:
    gdzie znamionowa SEM:
    En = Yn * Wn
    Yn-strumień znamionowy

I tu jest "jajo", ponieważ niby poprawnie, ale nie zgadzają się jednostki, ponieważ jednostką strumienia magnetycznego (Yn) w obowiązującym układze jednostek SI jest weber [Wb], inaczej voltosekunda, [Vs].
    Natomiast jednostką prędkości obrotowej (Wn) jest obrót (o kąt pełny) na sekundę [1/s].
    Teraz jesli napisałeś: Yn•Wn to wychodzi w rachunku jednostek;
    Vs•(1/s) = V/(s²) i jak widzisz ni jak ma to się do lewej strony Twojej równości gdzie jednostką jest wolt, [V]
    Należy wprowadzić współczynnik C zwany stałą silnika i wzór ma wyglądać tak:
    En = C•Yn•Wn .

ander20 napisał:
    Obliczam strumień znamionowy:
    Yn = (Un - Ra*Ian)/Wn [popraw]
    W zadaniu było podane że silnik jest zasilany napięciem U:
    bieg jałowy oznacza Ex=U ??????? tak czy źle zrobiłem?
    Ex=Yn*Wx => Wx=Ex/Yn=U/Yn
    Tak się może liczy obroty biegu jałowego?

Patrz moje uwagi wyżej.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Rozumiem, tylko że w zbiorze zadań, zeszycie, książce mam, że:
    E=c*Q*w = k*If*w = Y*w
    gdzie c-stała maszyny
    Q-strumień skojarzony
    w-prędkość mechaniczna (=Pi*n/30)
    k-indukcyjność
    If-prąd wzbudzenia
    Y-to w takim razie skoro to nie strumień to nie wiem co,zapomniałem co jest iloczynem indukcyjności i prądu.

A czy dobrze zrobiłem, że przyjąłem że Ex=U? Bo jak tak to mi profesor uzna zadanie bo Ra=0,15 oma a In=14 A. Więc w stosunku do U=200 V to przeszło by. Tylko że właśnie nie wiem czy to dobrze że Ex przyjąłem jako U.
    A czy pan orientuje się z doświadczeń jaka powinna wyjść prędkość obrotowa w stanie jałowym w stosunku do znamionowej (dużo większa od niej czy dużo mniejsza czy podobna)?
  • Poziom 2  
    Witam.
    Uwaga @Qartz:
    nie jestem mocny z maszyn, ale jednostki umiem wyprowadzać i widzę u Ciebie błąd - skoro Weber to [V*s], a prędkość kątowa to [1/s] (a w istocie tak jest), to ich iloczyn za cholerę nie da jednostki [V/s²]. dla mnie mnożenie przez [1/s] to to samo co dzielenie przez [s], a więc mamy E=[Vs/s] co daje E=[V] i nie chce wyjść inaczej. Dawało by to konkluzję że stała silnika c jest bezwymiarowa.
    Niby się czepiam, ale z tej poprawki wynika, że @Ander20 dobrze wykombinował, że SEM to iloczyn strumienia i prędkości kątowej.
    Rozgryzam właśnie zadanie z napędów i też ten wzór stosuję.
  • Poziom 43  
    Witam,
    Neojawor napisał:
    Witam.
    Uwaga @Qartz:
    nie jestem mocny z maszyn, ale jednostki umiem wyprowadzać i widzę u Ciebie błąd - skoro Weber to [V*s], a prędkość kątowa to [1/s] (a w istocie tak jest), to ich iloczyn za cholerę nie da jednostki [V/s²]. dla mnie mnożenie przez [1/s] to to samo co dzielenie przez [s], a więc mamy E=[Vs/s] co daje E=[V] i nie chce wyjść inaczej. Dawało by to konkluzję że stała silnika c jest bezwymiarowa.
    ależ oczywiście masz rację, lecz owa stała konstrukcyjna c nie jest równa jeden, a czego chciał autor tego tematu, który napisał w tytułowym poście:

ander20 napisał:
    [ ... ]
    U - Ra*Ia = E
    gdzie znamionowa SEM:
    En = Yn * Wn
    Yn-strumień znamionowy
    [ ... ]

Zobacz, np. TAM na stronie 7 i 8.

Neojawor napisał:
    Niby się czepiam, ale z tej poprawki wynika, że @Ander20 dobrze wykombinował, że SEM to iloczyn strumienia i prędkości kątowej.
    Rozgryzam właśnie zadanie z napędów i też ten wzór stosuję.
    Patrz wyżej, oraz nie zapomnij, iż stałej elektrycznej CE pominąć (przyjąć liczbowo równą jeden) nie wolno...
    I na to chciałem zwrócić uwagę autorowi tego tematu.
    Błąd, który słusznie kwestionujesz (być może był przeze mnie zamierzony, albo i nie... już tego teraz nie pamiętam) miał zwrócić Koledze ander20 uwagę, ale jak widać nie zauważył tego, że tej stałej CE (o nieznanej wartości) pominąć nie można.
    Zechciej też zauważyć, iż ja Jego ostatniego (jak dotąd) postu już nie skomentowałem :D

Pozdrawiam
  • Poziom 43  
    LiutenetMaria napisał:
    E=cω;
    c - stała konstrukcyjna [Vs]
    c=kφ; φ->strumień;

ω0=Un/c -> prędkość biegu jałowego;
    I tak też można, choć jest to uproszczenie zagadnienia i słuszne dla maszyn (silnków lub prądnic) obcowzbudnych z magnesem stałym - o nieregulowanym strumieniu wzbudzenia.