Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power do wzmacniacza na mikroprzycisku

22 Sty 2007 21:56 5751 30
  • Poziom 13  
    Witam, szukam i szukam i nic nie znalazłem. Chodzi mi o to, że potrzebuje do swojego wzmacniacza włacznik. Niechce dawac na przedni panel przycisku jak z listwy do kompa.... znalazłem idealny mikroprzycisk który by estetycznie pasował do reszty. I moje pytanie i proźba brzmi tak Czy ktos wie jak to zrobic ?? musi to zasilac trafo 600VA oczywiscie wyłacznik po stronie pierwotnej. Moze ktos ma taki schemat ? Bardzo prosze o pomoc, napewno to pomoze wielu konstruktorom wzmacniaczy :D :D z góry dziękuje i przepraszam za pisownie :D

Aha i prosze o nie usuwanie tego tematu poniewaz wydaje mi sie ze tylko tu mi ktos pomoze....

Pozdrawiam Tomek :)
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Moim zdaniem Przekaźnik załatwia sprawę
  • Poziom 13  
    moim zdaniem to jedyne rozwiazanie ;] Ale prosił bym o jakis schemacik !!

Dodano po 3 [sekundy]:

moim zdaniem to jedyne rozwiazanie ;] Ale prosił bym o jakis schemacik !!
  • Pomocny post
    Jeżeli ten wyłącznik jest załącz/wyłącz to nic prostszego. Jeżeli chcesz np. żeby podawał chwilowy sygnał, a przekaźnik go podtrzymywał o trzeba jeszcze jeden przełącznik ze stykiem rozwieranym (normalnie zamkniętym).

Napisz jak to dokładnie ma działać.

Zdjęcia umieszczamy za pomocą "Dodaj obrazek".andre1979
  • Poziom 13  
    ma to działać tak że: mam mikroprzycisk na przednim panelu, po nacisnieciu załacza on zasilanie na TRAFO a po kolejnym nacisnieciu ma je odłączać.
    Najlepiej zeby była jeszcze jakas dioda sygnalizujaca stany pracy (włączony/wyłaczony) moze dioda dwukolorowa ? ta dioda to oczywiscie nic potrzebenego taki bajer jak by sie dało ;]

Pozdrawiam Tomek
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam.
    Układ CD 4013 (podwójny przerzutnik powinien załatwić postawione warunki- on, off, dioda led). Oczywiście przekażnik na wyjściu przerzutnika.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 13  
    Jankos a mugł bys mi to przedstawic na schemacie ? wiem ze to banalnie proste ale mi to ułatwisz :] i wartosci elementów.... prosze :D

Pozdrawiam ;]
  • Pomocny post
    Na moim schemacie narysowałem przekaźnik ze stykiem przełączanym. Można wykorzystać pozycje NZ (normalnie zamkniętą) aby dioda sygnalizowała czuwanie wzmacniacza, a drugi kolor diody sygnalizujący pracę wzmacniacza, podłączyć równolegle z transformatorem. Tylko trzeba wziąć pod uwagą że zero na diodzie musi być podłączone z przed przekaźnika, aby było niezależnie od położenia przekaźnika.
    Oczywiście można to zrobić na układzie CD 4013, ale ja osobiście nie widzę takiej potrzeby, ponieważ wszystkie potrzebne sygnały już mamy, a do tego układy i tak trzeba przekaźnik.

Pozdrawiam

Przełącznik P podaje sygnał na przekaźnik ze stykiem przełączanym P, styki przekaźnika załączają napięcie na TRAFO transformator wzmacniacza, jednocześnie lampka sygnalizacyjna pracę D2 zapala się. Po rozłączeniu styków przełącznika P przekaźnik powraca do normalnego stanu, wyłącza transformator i lampkę D2, zapala się lampka sygnalizująca czuwanie D1

Lampki można zastąpić diodą, trzeba jednak wziąć pod uwagę, że zasilanie jest 230V.

• Pomocny post
    Poziom 18  
    Witam.
    Ja także dorzucę schemat układu- zastrzegam - kiedyś go znalazłem na necie i nie mam do niego żadnych praw. Ale wydaje mi się że jest to układ ciekawy, a autor postu sam sobie wybierze... Jeden z przrzutników w cd4013 można opuścić- bedzie prostszy.
    Pozdrawiam.

• Relpol przekaźniki
  • Poziom 13  
    Tata kuby mogł bys mi wytłumaczyc co mam podłączyc do przekaznika (a i b ? ) i jaki dac ? i czy jest ktos kto by mi pcb do tego narysował ? aha no i na jakie napiecie ?
  • Poziom 14  
    Ja polecam taki schemat:
    Pozdrawiam!
  • Poziom 19  

Dołącz do punktu " a " to, co na obrazku.

L - cewka przekaźnika
    Ucc - 12V
    Dioda - dowolna, krzemowa

Przekaźnik z cewką na 12V DC o odpowiedniej obciążalności styków, np. RM82.

Ps. Punkty "a" i "b", to wyjścia przerzutnika ( ukł. scalony ), a nie przekaźnika.
  • Poziom 13  
    tatakuby czyli po nacisnieciu mikroprzycisku CD4013 załaczy przekaznik wpiety w linie 230V zasilajaca trafoka o mocy 600VA i nie bedzie zadnych komplikacji ? i po ponownym przycisnieciu mikroprzełacznika zostanie odłaczony przekaznik ?
  • Poziom 19  
    Jeśli poprawnie zmontujesz układ, to tak właśnie będzie działał.
    Próbę warto przeprowadzić bez podłączania 230V.
  • Poziom 13  
    ok jeszcze tylko pytanie w czym najepiej rysowac pcb ?? jak narysuje i wszystko poskładam to dam znac czy działa...
  • Poziom 20  
    Czyli mojego układu nie budujesz którego wysłałem Ci na meila na CD4013
  • Poziom 13  
    własnie nie dostałem tego meila, gdybys mugł go wysłac jeszcze rz to był bym wdzieczny tomek020789(malpa)o2.pl :D
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 13  
    Witam ponownie. Odświeżam temat ponieważ mam ten sam problem tylko potrzebuję zrobić taki wyłącznik z tym mikroprzełącznikiem:

http://www.tme.eu/mikroprzelacznik-monostokragly-metalizdruk-ledczziel/arts/pl/a25/pb61302al-1-101.html

I problem jest taki, że chcę wykorzystać jego podswietlenie dwukolorowe które się zmienia po zmianie polaryzacji. Czy ktos ma jakiś pomysł ??
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Witam.

Który konkretnie zamierzasz zastosować mikroprzełącznik.
    W tej ofercie masz do dyspozycji mikroprzełączniki monostabilne i bistabilne. Stosując te drugie możesz nie stosować już przerzutnika elektronicznego o jakich była mowa wcześniej (w zeszłym roku :D ). Wystarczy tylko bezpośrednio podłączyć przekaźnik elektromagnetyczny do tego mikroprzełącznika, (tylko o znamionowym napięciu i prądzie cewki dostosowanym do napięcia i prądu znamionowego tego mikroprzełącznika). No i oczywiście potrzebny jeszcze będzie taki odpowiedni zasilacz.
    A z podłączeniem diod LED to już nie będzie wielki problem.
  • Poziom 13  
    no ok ale jak to zrobic z ta dioda wbudowana w twn wyłącznik ?? mozesz mi to zobrazować ;] ?
  • Poziom 15  
    Możesz pomyśleć o soft-starcie bo to juz spore trafo.
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Jeżeli miał by to być ten mikroprzełącznik bistabilny to mogło by to być tak.

Tak jak wcześniej wspomniałem parametry cewki przekaźnika muszą być w zgodzie z parametrami mikroprzełącznika i zasilacza.

Z opisu mikroprzełącznika wynika:
    Cytat:
    Mikroprzełączniki z oznaczeniem ...-13 posiadają podświetlenie dwubarwne - wybór barwy następuje przez zmianę polaryzacji diody LED

To też na schemacie narysowałem to zgodnie z tym opisem.
  • Poziom 13  
    O super że poświęciłeś mi troche czasu na namalowanie tego ;] tak zrobie tylko jaki przekaźnik i trafo zastosować ?

Dodano po 5 [minuty]:

A soft start dałem ale itak nie wybijało bezpieczników bez niego
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    Cytat:
    przekaźnik i trafo zastosować ?

Ponieważ zaproponowany mikroprzełącznik ma podane parametry 0,1A / 30VDC, to trzeba do tego dostosować resztę.
    Czyli cewka przekaźnika musi mieć napięcie i prąd znamionowe nie większe niż 30V i 0.1A (typowe napięcia cewek to 12V ew. 24V).
    Przekaźnik nie może być zbyt duży bo wówczas będzie zbyt duży prąd cewki ale i ni za mały bo styki jego mają załączać znaczny prąd (600W).
    No i trzeba tu coś sobie wybrać w.g. tych kryteriów.
    Podam jako przykłady kilka z katakogu TME
    http://www.tme.eu/pl/katalog/index.phtml#id_category%3D100051%26cleanParameters%3D1
    LY2-12DC,
    R15-2P24DC,
    RM83-Z-12V,
    RM83-Z-24V.
    etc.
    Trzeba tu jeszcze uwzględnić rozwiązania konstrukcyjne jego, (czy ma być do druku itp). Czy ma być jedna para styków czy dwie, (dla obydwóch biegunów zasilania transformatora).
    Zastosowanie soft-startu będzie tu jak najbardziej wskazane aby zwiększyć wytrzymałość styków przekaźnika.

Jeżeli już będzie wiadomo jaki będzie przekaźnik (jakie napięcie i prąd cewki) należy do niego dobrać zasilacz. Przykładowo albo 12V albo 24V DC. Moc dla przykładowo podanych przekaźników wystarczy 4W.
    Wiedząc czy będzie 12V cz 24V należy jeszcze dobrać rezystor dla LED.
  • Poziom 13  
    Bardzo Ci dziekuje. Pozdrawiam Tomek ;]
  • Poziom 35  
    Jeżeli ma to być wyłącznik sieciowy z wykorzystaniem mikroprzycisku, to tylko takie rozwiązanie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic179573-120.html
    Jest bardzo proste, (wykorzystuje się tylko dwa przekażniki), jest zachowana "przerwa powietrzna", jest możliwość zdalnego sterowania, bardzo duża pewność działania.
    Gdy zastosuje się przekażniki na 230V (AC), nie jest potrzebny zasilacz stb., można włączać urządzenie bezpośrednio do sieci energetycznej.
  • Poziom 35  
    Marian B napisał:
    Jeżeli ma to być wyłącznik sieciowy z wykorzystaniem mikroprzycisku, to tylko takie rozwiązanie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic179573-120.html
    Jest bardzo proste, (wykorzystuje się tylko dwa przekażniki), jest zachowana "przerwa powietrzna", jest możliwość zdalnego sterowania, bardzo duża pewność działania.
    Gdy zastosuje się przekażniki na 230V (AC), nie jest potrzebny zasilacz stb., można włączać urządzenie bezpośrednio do sieci energetycznej.

Marian B, ale Ty chyba nie zauważyłeś jaki mikroprzełącznik zamierza użyć autor tematu.
    Twoja idea owszem dobra ale nie dla tego mikroprzełącznika. I jeszcze to dwukolorowe podświetlenie.
  • Poziom 35  
    Zrozumiałem to w ten sposób, że jedno naciśnięcie przycisku włącza urządzenie, a następne przyciśnięcie, wyłącza. Do tego celu niema lepszego układu. Sam układ załączający można zrealizować na bardzo małych przekażniczkach (dwóch), sterowanych dowolnym, nawet bardzo delikatnym przyciskiem. Ten układ załączający może włączać dowolny przekażnik wykonawczy, a nawet stycznik.