Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop Philips PM3200

20Hz 22 Sty 2007 22:54 1045 0
  • #1 22 Sty 2007 22:54
    20Hz
    Poziom 11  

Witam.

Niedawno nabyłem oscyloskop jak w temacie. Urządzenie było sprawne w 100% procentach.
    Ostatnio podczas pracy na nim kontrast ekranu zaczął bardzo przysiadać. Nie wiedziałem co się dzieje wiec go zwiększyłem. Zamiast lini podstawy czasu ujrzałem przerywany wykres jakiejś "fali", zdjęcia poniżej. Podstawa czasu działa normalnie przebiegi można rozciągać w osi X. Przy podstawie czasu 0,1us na ekranie linia już zanika, mozna obserwować tylko kropkę. Oscyloskop poza tym działa normalnie - przebiegi wejściowe są kreślone na ekranie. Tylko, że wyglądają one jak np. przy pracy siekanej z bardzo mała f przełączania oscyloskopu 2 kanałowego. Wewnątrz oscyloskopu nie widać żadnych oznak fizycznego uszkodzenia elementów. Podobny przebieg i zachowanie się kontrastu można było czasami obserwować podczas włączania oscyloskopu i nagrzewania się go. Ale zawsze zamieniał się on w ciągłą linie.

Podejrzewam, że padło coś związanego z podstawą czasu lub wyzwalaniem plamki (stąd osłabienie kontrastu?). Niestety w naprawie oscyloskopów mam nikłe doświadczenie dlatego proszę o pomoc.
    Niżej zdjęcia tego przebiegu przy podstawie czasu 10ms i 5ms (nie są to fragmenty prostej!).
    Tutaj można pobrać instrukcję obsługi i schematy tego oscyloskopu:
    http://www.solcon.nl/mapals/Manual_PM3200_Scope.zip

Proszę o pomoc w naprawie.

0 0