Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Badanie pasma przenoszenia wtórnika emiterowego ...

horacyleo 23 Jan 2007 01:14 4273 4
    horacyleo
    Level 12  
    Witam

Po zbudowaniu wtórnika emiterowego mam do sprawdzenia pasmo przenoszenia i wskazać elementy które mają na to wpływ, charakterystyka częstotliwościowa 3dB w paśmie f=20 Hz do 20 kHz.

Niestety nie mogę nic znaleźć jak "rozumieć" pasmo przenoszenia a tym bardziej jak je rozumieć ...

Z góry dzięki za pomoc
    pozdrawiam
    Łukasz
  • Helpful post
    adampyndzel
    Level 16  
    Pasmo przenoszenia jest to czestotliwość graniczna jaką może przenieść układ. Dokladnie chodzi o czest. dolną (fd) i czest. górną (fg), przy czym czestotliwosci graniczne są to te, dla których wystepuje zmniejszenie wzmocnienia o 3dB w stosunku do wzmocnienia środka pasma. Jezeli chcesz obliczyc pasmo przenoszenia tego ukladu, musisz wyznaczyc charakterystyke Ku=f(f), przy czym Ku=Uo/Ui, Ui=const. Maksymalna wartosc Ku mnorzysz razy 0.707, wynik ten wyznaczasz na charakterystyce, prowadzisz pionową linie od tego punktu do osi "f" i odczytujesz fd.

PS: Przepraszam za jakosc foty, ale to byla zrobiona tak na szybciocha :)

Badanie pasma przenoszenia wtórnika emiterowego ...

Pozdrawiam.
    horacyleo
    Level 12  
    Dzięki za odpowiedź.

Czyli jak dobrze rozumiem by zbadać w tym przypadku pasmo przenoszenia musze wykonać ileś badań dla zadanego przedziału, wiadomo im więcej tym będzie dokładniej, potem obliczyć dla każdego badania współczynnik Ku i sprawdzić czy nie zmienia się o więcej niż 3dB według tego co podałeś??

Dobrze rozumuje??

Chyba tamto było źle
    Dla zadanego przedziału wyznaczam współczynnik Ku i przedział którym mieści się w 3dB jest pasmem przenoszenia czyli określa doną i górną częstotliwość. Teraz chyba oki??

pozdrawiam
    Łukasz
  • Helpful post
    rafish
    Level 13  
    wystarczy ze zrobisz troche wiecej pomiarow na zboczach, wsrodku charakterystyki wystarczy kilka i te -3dB liczysz w zasadzie tylko dla tych pomiarow "ze zboczy", w srodku i tak w zasadzie sie nic nie zmienia wiec po co sobie dodawac roboty, a wystarczy ze policzysz sobie -3dB od tych pomiarow srodkowych i znajdziesz potem pomiar "ze zbocza" ktory ma taka sama wartosc i juz masz czestotliwosc graniczna

pozdr
    horacyleo
    Level 12  
    Dzięki za pomoc mam nadzieje że dobrze zrozumiałem
    pozdrawiam