Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wszystko o wzmacniaczach. Przedwzmacniacz, schemat blokowy.

23 Sty 2007 08:43 2739 4
 • Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  1. Zwronice głośnikowe umieszcza się za wzmacniaczem ( jest to element składowy kolumny ).
  2. Wzmacniacz klasy A można jak najbardziej zbudować na tranzystorach. Przy tym należy pamiętać, że im "wyższa" klasa A ( większy prąd spoczynkowy ), tym większe straty mocy. Konsekwencją tego jest konieczność stosowania bardzo sprawnych układów odprowadzania ciepła, może się okazać, że same radiatory nawet bardzo duże nie wystarczą ( oczywiście zależy to od mocy wyjściowej jaką chcesz uzyskać ).
  3. Moc głośników musi być większa, niż moc wzmacniacza. W przciwnym wypadku będą ulegały uszkodzeniu.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Admin grupy audio
  Witam

  Oczywiście zwrotnica jest filtrem, zwrotnice mogą być:
  - Aktywne (umieszczone przed końcówką mocy - z reguły filtry RC)
  - Pasywne (umieszczone w kolumnie - filtry LC)

  Lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie zwrotnicy przed wzmacniaczem jednak ze względu na koszty całości takie rozwiązanie wykorzystywane jest praktycznie tylko w subwooferach. Można zrobić klasyczny wzmacniacz w ten sposób, jednak wiąże się to ze zbudowaniem oddzielnych końcówek mocy dla każdego pasma (niskie, średnie, wysokie) co znacznie podnosi koszty całego urządzenia.

  Głośniki oczywiście powinny wytrzymywać większą moc niż wzmacniacz jest w stanie dostarczyć (chodzi o moc znamionową, a nie wyssane z palca moce rzędu tysięcy watów).

  Schemat blokowy wzmacniacza lampowego praktycznie nie różni się od schematu blokowego wzmacniacza tranzystorowego.

  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Poziom 15  
  Oddzielnych zwrotnic przed w typowych wzmacniaczach ( nie biorąc pod uwagę subwooferów ) nie wykorzystuje się z powodów nie tylko finansowych.
  Wzmacniacze mają ograniczone pasmo przenoszenia zależne od m.in. parametrów zastosowanych elementów, sposobu kompensacji etc.
  Na wejściu typowego wzmacniacza znajduje się filtr ( zazwyczaj dolnoprzepustowy ), który wpływa również na zmniejszenie zniekształceń TIM ( we wzmacniaczach tranzystorowych ).
  Układ zwrotnicy spowoduje wprowadzenie dodatkowych zniekształceń, które należy wyeliminować.
  Załóżmy, jednak, że zastosujemy filtry. Staniemy wtedy przed problemem, jakie powinno być ich pasmo przenoszenia i charakterystyka. Nie mogą przecież nadmiernie wpływać na kształt przenoszonego sygnału.

  Jeśli chodzi o schemat blokowy wzmacniacza lampowego, to podzielam zdanie przedstawione przez "Artur k." praktycznie się nie ma różnicy.
  Jeżeli chodzi natomiast o budowę, to najważniejsza różnica pomiędzy nimi, to głębokość sprzężenia zwrotnego dużo większa we wzmacniaczach tranzystorowych.