Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elemis 5551t, brak składowej stałej

23 Sty 2007 15:06 1574 14
  • Poziom 11  
    Proszę o pomoc , uszkodzenie jak w temacie.
    Gdy telewizor wyświetla dużo bieli na obrazie, kolor czarny jest czarnym, gdy wyświetlany obraz jest ciemny ( np. noc) kolor czarny się rozjaśnia, robi się szary.
    Nie posiadam schematu i nie wiem gdzie szukać usterki.
    OSD skacze.
    Telewizor to Elemis 5551 T.
  • Poziom 28  
    witek_z napisał:
    Proszę o pomoc , uszkodzenie jak w temacie.
    Gdy telewizor wyświetla dużo bieli na obrazie, kolor czarny jest czarnym, gdy wyświetlany obraz jest ciemny ( np. noc) kolor czarny się rozjaśnia, robi się szary.
    Nie posiadam schematu i nie wiem gdzie szukać usterki.
    OSD skacze.
    Telewizor to Elemis 5551 T.

Ależ noc nigdy nie jest czarna, a najlepiej podać odpowiednie sygnały z generatora.
  • Poziom 43  
    witek_z napisał:

OSD skacze.
    .
    Myślę,że w tym wszystkim tylko do OSD można mieć zastrzeżenia . O tym czarnym -czarnym i szarym to może chodzić o balans bieli- statyczny i dynamiczny ale to wygląda na prawidłowe.Nie sprostowałeś jeszcze tego 5551(5511)
  • Poziom 11  
    Sygnał wizyjny jest traktowany jako ciąg impulsowy, na który
    składa się suma elementarnych przebiegów sinusoidalnych o
    różnych amplitudach, częstotliwościach i fazach. Występują w
    nim dwie składowe - składowa stała i składowa zmienna.
    Sygnał wizyjny ma zawsze średnią wartość napięcia stałego,
    uzależnioną od treści obrazu, która nosi nazwę składowej
    stałej. Wartość ta jest duża dla sceny jasnej złożonej ze znacznej
    liczby prawie białych linii, odpowiednio mniejsza dla sceny o
    średniej jaskrawości i minimalna dla sceny ciemnej.
    Składową stałą możemy też zinterpretować jako linię rozdzielającą
    sygnał wizyjny na dwie części o identycznych geometrycznie powierzchniach. Linia ta jest więc osią, wokół której w określonym
    przedziale czasu powstają zmiany napięcia sygnały zwane składową
    zmienną sygnału wizyjnego. można zaobserwować, że sygnał wizyjny
    ma dwa skrajne poziomy - poziom bieli i poziom szczytów impulsów
    synchronizujących. Poziomów tych nie wolno stracić nz żadnym etapie procesu wzmacniania. Bowiem pozbawienie sygnału wizyjnego jego składowej stałej ( np. przez kondensator sprzęgający) doprowadzi do ciągłych zmian poziomu czerni obrazu odtwarzanego przez kineskop, który utrzymuje wówczas zawsze jednakową luminancję, wyznaczoną ustawieniem regulatora jaskrawości. Brak składowej stałej powoduje, oprócz nieprawidłowego odtwarzania luminancji nadawanego obrazu, jednoczesną kompresję skali kontrastów. Jeżeli pokrętło regulacji jaskrawości jest ustawione w położeniu pozwalającym na prawidłowe odtwarzanie bieli, to wówczas sceny czarne będą odtwarzane jako szare. Natomiast przy ustawieniu regulacji jaskrawości na prawidłowe odtwarzanie czerni, linie białe będą odtwarzane jako szare.

Co za "wspaniałomyślny" moderator przeniósł ten temat do innego działu.
    Proszę o przywrócenie tego tematu w miejscu w którym był poprzednio.
    Wątek wcale nie jest błachy, a przesunięcie do "Początkujący Serwisanci"
    świadczy tylko o niskiej wiedzy elektronicznej moderatora.
  • Moderator
    Wywód chyba zbędny, bo to są sprawy wiadome. Niemniej faktem jest, że tzw. utrzymywanie poziomu czerni (bardziej popularne określenie) w TV do 20 cali zawsze pozostawiało dużo do życzenia. Jeżeli uważasz, że w tym egzemplarzu jest ta wada szczególnie widoczna, to szukaj usterki w obwodzie ABL trafo (ogr. I kineskopu) lub przy wzmacniaczu wizji.
  • Poziom 11  
    >Niemniej faktem jest, że tzw. utrzymywanie poziomu czerni (bardziej popularne określenie) w TV do 20 cali zawsze pozostawiało dużo do życzenia.<

Niestety nie mogę się z tym zgodzić, to nie ma najmniejszego znaczenia ile cali ma telewizor.
    Dziękuję bardzo za podpowiedzi.
  • Moderator
    Widać, że z praktyczną znajomością tematu jest słabiutko. Wiele wschodnich wynalazków, również TV montowanych w Polsce (np. Lexus LS5661) ma tą bardzo denerwującą wadę, że obraz mało kontrastowy jest bardzo jasny, a kontrastowe ujęcia - prawie czarno -białe. Efekt szczególnie widoczny przy zwiększeniu poziomu kontrastu przy regulacji. Jest to niedopracowanie układowe niewątpliwie związane z ceną niewielkich telewizorów. Stąd właśnie moja uwaga powyżej. Oczywiście nie pisałem, że składowa stała np. zanika, lecz że jej poziom jest zmienny, zależny od treści obrazu, niestety.
  • Poziom 11  
    No właśnie, to nie zależy od wielkości lampy kineskopowej, ale od żle zaprojektowanego układu.

Hehe, dzięki za "miłe" słowa na początku Pańskiego ostatniego wpisu.
  • Poziom 27  
    Witam.
    Nie jest winą to że tv ma tyle a tyle cali.
    Wydaje mi się że usterki należało by szukać w okolicy transformatora wysokiego napięcia.
    Mam ten sam problem w takim samym elemisie i nie mam czasu do niego usiąść.
    Postanowiłem sobie że po wymianie wszystkich ondensatorów na wysokie napięcie jak nie pójdzie dobrze to podłożę kineskop.
    Pozdrawiam.
    Marcin.
  • Poziom 11  
    marcinelektronik
    A ja myślę że to tylko i wyłącznie tor wizyjny.
    Napisz proszę czy ten tv masz od nowości, a jeżeli tak to czy na początku eksploatacji nie było tego problemu, bo może te typy tak mają i wszystko jest dobrze, a wtedy należałoby poprawić układ. (bez schematu ciężko będzie)
    Pozdrowienia.
  • Moderator
    Oczywiście, że nie zależy od cali tak dosłownie, tylko że producenci (nie wszyscy oczywiście) do tych małych zbytnio się nie przykładają. Usterka z reguły w torze wizyjnym, ale na ewentualny brak ograniczania prądu kineskopu (dość częsty przypadek w Elemisach) świadczyłby efekt zbyt mocnej bieli przy zwiększonym kontraście, związany ze znacznym pogarszaniem się ostrości (focus). Opinia wyrażona we wcześniejszym poście :) oczywiście ma przyczynę w tym, że naprawiając te sprzęty widziałem już wiele takich niedoróbek.
  • Poziom 27  
    Witam.
    Tego elemisa mam od nowości i poza wymianą kondensatorów jakieś 5 lat temu i pośredniej niedawno to nic nie robiłem.
    Grał lepiej niż samsung w drugim pokoju ale ostatnie 2 lata ekran jest jaśniejszy w elemisie.
    Kiedy przyciemnę screnem na trafoku to nic nie pomaga. Ale regulacja działa poprawnie.
    W tym elemisie wymieniłem pośrednią ale nic nie dało.
    Oba tv mają te samej samej wielkości kineskopy.
    Na pewno posiedzę przy nim bo zauważyłem że kontrast kolorów wogóle jest większy niż poziom jasności, widać tylko białe i czarne elementy i kolorowe elementy obrazu. Kiedy zmniejszę kolor to obraz nic się nie polepsza. Kineskop już podstawiałem i odpada.
    Pozdrawiam.
    Marcin.
  • Poziom 43  
    Może wymienić kondek w zasilaniu wzmacniaczy wizji?(w ok.200V)
  • Poziom 19  
    Podobne objawy miałem przy zwiększeniu rezystancji R462 na PK.
    Warto sprawdzić R460 i C427.