Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany 5V-24V 1A - w jaki sposób wykonać?

man8dm 23 Sty 2007 19:28 3311 5
  • #1 23 Sty 2007 19:28
    man8dm
    Poziom 9  

Witam.
    Jestem, jakby to powiedzieć, elektronikiem amatorem. Uczę się w technikum i otrzymaliśmy zadanie. Będziemy wykonywać zasilacz laboratoryjny ze szczególną uwagą na dokumentację. Potrzebuję dyskretnego schematu zasilacza z regulacją napięcia o parametrach: 5V-24V, około 1A. Muszę wszystko umieścić na jednej płytce, łącznie z trafo. Mam praktycznie nieograniczoną ilość miejsca na płytce, gdyż mogę to zrobić w wymiarach 100x200.
    Nie mam zielonego pojęcia o filtrach, w ogóle o stabilizacji. Praktycznie nie wiem nic o tranzystorach (najwyżej PNP, NPN i to, że mają bazę, kolektor i emitet, ale też nie wszystkie). Taka szkoła niestety. Nie mogę zastosować żadnych układów scalonych. Polecono mi przewertowanie starych czasopism, ale nic nie mogłem znaleźć.
    Jeżeli ktoś ma schemat takiego zasilacza lub wie gdzie go szukać, proszę o pomoc. Byłbym bardzo wdzięczny.
    Może czegoś w opisie nie ująłem. Ewentualne braki będę uzupełniać.

0 5
  • Pomocny post
    #2 23 Sty 2007 19:37
    comer3
    Poziom 27  

Przeglądnij schematy zawarte na tej stronie - http://www.zasilacze-elektronika.forweb.pl - znaleźć tam można schematy zasilaczy przede wszystkim na tranzystorach i układach serii LM.... Fajnie zrobione schematy elektroniczne ułatwią budowę takiego urządzenia nawet pocżatkującym elektronikom..:)

Jeśli tram nic nie znajdziesz - poszukaj jeszcze tutaj - http://www.nikomp.com.pl/zestawy.htm może schemat jakiegoś kitu będzie dobrą bazą do dalszej obróbki..:)

0
  • #4 23 Sty 2007 19:46
    wspol_nik
    Poziom 25  

Witam.
    Proponuję wejść na str. główną Elektrody i w temacie /warsztat/ pod poz. 17 znajdziesz to czego szukasz.Prąd wyjściowy zależy jednak od mocy transformatora i tranzystora końcowego.
    Powodzenia,Pozdr, wsp

0
  • #5 23 Sty 2007 22:27
    man8dm
    Poziom 9  

Dzięki Comer, na tej pierwszej stronie, którą podałeś znalazłem to, czego potrzebowałem.

Qbuś - jakbyś chciał wiedzieć, to czytałem ten temat i KORZYSTAŁEM z opcji szukaj. Dzięki za pomoc...

Pozdrawiam i zamykam temat

0
  • #6 24 Sty 2007 06:40
    hefid
    VIP Zasłużony dla elektroda

Post był raportowany.
    Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych

0