Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przejściówka z 0-12v na -5v5, 0, +5v5?

molot 23 Sty 2007 23:08 1227 7
 • #1 23 Sty 2007 23:08
  molot
  Poziom 9  

  Poszukiwania nie przyniosły rezultatu. Jeśli jestem ślepy to proszę, nie bijcie tylko pokażcie palcem.

  Sprawa jest taka: Mam dostępne zasilanie 0 ~ +12V (może dać się wyższe), o stabilizacji, której nie ufam. Potrzebuję z tego zasilić układzik wymagający 0 ~ 5v5 dla zasilenia elektroniki cyfrowej oraz -5v5, 0, +5v5 dla wzmacniacza. Całość musi mieć tętnienia itp bardzo wytłumione, gdyż docelowo chcę wzmacniać (a wzmocnione digitalizować) oscylacje rzędu 2mV.

  Puki wierzyłem, że da się to zrealizować układem ze wzmacniaczem nieodwracającym, planowałem użyć:
  http://www.edw.com.pl/ea/crozukl002.html#ukl3
  po uprzednim obniżeniu napięcia. Niestety te -5V5 dla wzmacniacza położyło koncepcję.

  Ktoś wie jak to zrealizować?...

  PS: Zera nie muszą być wspólne! Znaczy jeżeli 0 przed będzie odpowiadało -5v5 po to dla mnie bomba. W zasadzie to potrzebuję bardzo stabilnego dzielnika napięcia z niewielką jego stratą (i tak potrzebną na stabilizację).

  0 7
 • #2 24 Sty 2007 06:38
  hefid
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Post był raportowany.
  Przeniosłem z: Zasilanie układów elektronicznych

  0
 • #3 24 Sty 2007 09:39
  Macieks14
  Poziom 17  

  Witam

  Podam ci wzór na obliczenie tętnień prądu stałego i jaki kondensator dobrać.

  Ut=1,7(I*C)

  Ut-wartość tętnień zasilacza w "V"
  I-Natężenie (jaki prąd będzie pobierany z twojego zasilacza) Ale zostaje on podany w "mA"
  C-to jest wartość kondensatora podawana w "uF"

  Oczywiście ten wzór można dowolnie przekształcać w zasadzie trójkąta.

  Do uzyskania napięcia o jakim mowa(+5V i -5V) wykorzystaj układy scalone: ST-7805 dla +5V i ST-7905 dla -5V a schematy podeśle jak sam je znajdę :)

  0
 • #4 24 Sty 2007 10:12
  molot
  Poziom 9  

  Dzięki :) Ale o ile się nie mylę, to są to stabilizatorki trójnóżkowe... To oznacza, że jeśli wstępnie rozdzielę napięcie oporowym dzielnikiem, to większy pobór z jednego kanału (co jest całkiem realne, jeśli cyfrówkę puszczę na 0 +5v5, a wzmacniacz na wszystkich trzech), to dzielnik oporowy rozjedzie się lepiej niż kolejka na niesprawnej zwrotnicy ;) a stabilizator trójnożny nic nie zrobi, jak dostanie za mało.

  Kolega podesłał mi schemacik dla 9V (w załączniku), ale jestem fizykiem, nie elektronikiem :( i pojęcia nie mam jak to przystosować... i czy w ogóle jest coś warte.

  (co do schematu, nie wiem kto miał oryginalne prawa autorskie, wiem za to że jest w kilku miejscach na sieci dostępny publicznie. Zakładam więc, że krąży legalnie, a jeśli ktoś wie że się mylę, proszę o kontakt)

  0
 • #5 24 Sty 2007 10:25
  Jerzy Węglorz
  Poziom 38  

  Schemat, który widzisz powyżej jest układem dzielnika napiecia zasilania na 2 połówki, o dokładnosci podziału równej dokładnosci oporników 100k na wejsciu wzmacniacza operacyjnego.
  Stabilizatory 3-nózkowe maja całkiem przyzwoite własności, zresztą możesz stabilizację +5V zrobic osobno dla części cyfrowej, a osobno dla części analogowej. Przetwarzanie napiecia +12V na -5V robi układ MAX 634, MAX635, lub MAX638, natomiast jest też możliwość zamiany +5V na -5V przy pomocy układu MAX660 (układ sam dba o symetrię!).
  Jest sporo układów o podobnej funkcji, zobacz np. tu:
  http://www.national.com/pf/LM/LM2675.html#Application%20Notes

  0
 • #6 24 Sty 2007 10:40
  molot
  Poziom 9  

  Jerzy Węglorz napisał:
  Schemat, który widzisz powyżej jest układem dzielnika napiecia zasilania na 2 połówki, o dokładnosci podziału równej dokładnosci oporników 100k na wejsciu wzmacniacza operacyjnego.
  Czyli dla 12v podzieliłby je na dwie ładne 6'ki? Jeśli tak, bez zmiany innych parametrów, to tylko chciałbym wiedzieć jakie tranzystorki się nadają :) Jak pisałem, (prawdopodobnie) nie muszę mieć wspólnego zera z tym, co dostaję, czyli de facto 0, 5v5, 11 mi starczy :) a mając 0, 6, 12 już to sobie jestem w stanie zrobić.

  Jerzy Węglorz napisał:
  Stabilizatory 3-nózkowe maja całkiem przyzwoite własności,
  Wiem, wiem, to akurat jedna z niewielu rzeczy które wiem ;) Chodziło mi o to, że jeśli jeden pociągnąłby z dzielnika oporowego za dużo, to łączny opór tej części by spadł, w konsekwencji napięcie na niej.. a żaden trójnóżkowiec nie naprawi sytuacji, gdy dostaje napięcie poniżej swojego nominału. Przepraszam za niedokładność sformułowania w poprzednim poście.

  Jerzy Węglorz napisał:
  zresztą możesz stabilizację +5V zrobic osobno dla części cyfrowej, a osobno dla części analogowej.
  To rodzi problemy - jeśli wzmacniacz poda na wyjście większe napięcie, niż zasilanie układu przetwarzającego to na sygnał cyfrowy, to mi się układ cyfrowy przypali, a to nie byłoby miłe. Najprościej zasilać oba z jednej linii, wtedy jest to niemożliwe. Moja wiedza o elektronice wyklucza na razie projektowanie zabezpieczeń przed taką sytuacją ;) bo pewnie "lekarstwo byłoby gorsze od choroby".

  Jerzy Węglorz napisał:
  Przetwarzanie napiecia +12V na -5V robi układ MAX 634, MAX635, lub MAX638, natomiast jest też możliwość zamiany +5V na -5V przy pomocy układu MAX660 (układ sam dba o symetrię!).
  Jest sporo układów o podobnej funkcji, zobacz np. tu:
  http://www.national.com/pf/LM/LM2675.html#Application%20Notes
  Jeśli okaże się, że muszę mieć wspólne zero z resztą systemu, to te informacje okażą się bezcenne. Na razie mam nadzieję, że dzielnik wystarczy :)
  Wielkie dzięki za wszystko.

  0
 • #7 24 Sty 2007 10:50
  ov_Darkness
  Poziom 10  

  1. schemat pochodzi z tej stronki AFAIR:
  http://tangentsoft.net/audio/
  2. już Ci mówiłem- baterie ziąąą 8)
  Kwestia taka, czy z bateryjek to pociągniesz.
  Jak nie z 9V, to zawsze można pospawać pakiety z Li-ion 18650 (3.7V 2200mAh- ogniwa laptopowe), potem jakiś banalny regulator napięcia i jechane.
  Taka jest moja koncepcja- bez włażenia w jakieś superzaawansowane stabilizatory.

  0
 • #8 25 Sty 2007 06:58
  molot
  Poziom 9  

  Moja koncepcja jest taka, że zasilacza z gniazdka sieciowego i tak wyjdzie mi to po prostu taniej ;) Co gorsza, istnieje spore ryzyko, że ten sprzęt będzie musiał zostać w laboratorium, a tam mnie zastrzelą za konieczność ładowania co parę chwil :] Nie mówiąc już o konieczności robienia detekcji niskiego poziomu baterii, bo jak mój kolega niechcący udowodnił, za słabe zasilanie może roz... zepsuć pamięci w mikrokontrolerze...

  Wzmacniacz na tym schemacie (o ile dobrze czytam instrukcję) spokojnie można zasilać +-15V, czyli o wiele więcej niż potrzebuję... Zostaje tylko pytanie o tranzystorki, i czy ewentualnie dzielnik napięcia nie wartoby na większych oporach, ewentualnie sparowanych kondensatorami zrobić? Opory po to, by całość żarła mniej prądu ;) kondensatory by szpilkowe zwiększenia poboru nie rozregulowywały całości...

  0