Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dobór elementu w dwójniku

24 Sty 2007 16:16 741 5
  • Poziom 17  
    jak to właściwie jest mam szeregowe połączeniie cewki i jakiegoś drugiego elementu o charakterze pojemnościowym. Napięcie na cewce przed dołączeniem tego czegoś jest równe 200 V a cewka ma impedancję 100 Ω. Chcę zmienszyć na cewce napięcie do 100 V. Mam ustalić jaka jest impedancja tego drugiego elementu.

Gdy teoretycznie dam impedancję -300 Ω to dwójnik będzie miał charakter pojemnościowy bo większę napięcie będzie się odkładać na kondensatrze. A całkowita impedancja dwójnika to - 200 Ω. Na C odłoży się 3/4 napięcia tzn 200 V a na L tylko 1/4 z tych 200 V.

Czy np jeśli wziąłbym elemnt o impedancji -100 Ω to czy to napięcie w obwodzie znika?? Bo wg Wikipedii ten dwójnik nie posiada już napięcia ani prądu... Co wydawałoby się najprostsze że napięcie odłożyłoby się po połowie na C i L ale tak chyba nie jest...

Jaką impedancję ma mieć ten element i jak to wytłumaczyć???
  • Poziom 13  
    ja osobiście obliczył bym to z trójkąta napięć. :D

dobór elementu w dwójniku

jeśli się rypłem proszę pisać , mogłem żle opis zrozumieć.
  • Poziom 17  
    wektorowo by się to zgadzało.Obliczeniowo też.

W tym przypadku jest tak że impedancja cewki i kondensatora jest równa a więc wystąpi rezonans napięć czy w takim razie to napięcie ma prawo wystąpić??? Bo idąc wg metody topograficznej i zasady CIULa to tak jest.. ale czy faktycznie będzie tam napięcie na tym dwójniku???
  • Poziom 13  
    rezonansu nie będzie;p

Warunek rezonansu szeregowego to nie równa impredancja tylko reaktancja XL=Xc .

napięcie będzie.

spójrz jeszcze raz na wyniki ;)

Pozdrawiam bakss
  • Poziom 17  
    wielkie dzięki to tak faktycznie sierota ze mnie ://
    wrr
  • Poziom 13  
    niema za co ;)

Pozdrawiam bakss