No napewno masz racje ale ja chcialbym zlozyc cos z tego co mam, a nawet nie mam IRF840 i mysle ze cokolwiem bedzie dzialac na Buuuuuu208A...
moze dzisiaj plytke zrobie i jutro zaczne experymenty...
pozdrawiam
a myślał ktoś moze nad wsadzeniem pomiędzy żarówkę, a transformator jakiegoś trafopowielacza?.... przy wyższym napieciu i długość iskry i efekty bedą chyba lepsze- ni? kazdy z Nas ma tam jakiś rozbebeszony telewizor (ze sprawnym trafopowielaczem?). Przekopałem strych i znalazłem jakiś powielacz- chiba z Polskeigo "pudła" (mam nadzieje że dobry) o symbolu TVK 196-27,
Simensa. Może ktoś poradzić jak takie cos podłączyć, bo akurat w tym temacie to jestem zimny
Heyo
wlasnie nniedawno zakonczylem experymenty: 555+BU208A+cewka od samochodu...
iskra do 2 cm, zarowka sie syepala bo iskra poszla po szkle i sie wtopila i jeblo. Niedawno mi sie cewka zjarala...
probowalem tez z jakimis innymi tranzystorkami z TV i dzialalo nawet lepiej... tle ze teraz czekam az mi qmpel nowa cewke dostarczy to sie jeszcze pobawie. A jak sie tego dotknie to ladnie kopie a jak sie dluzej palec trzyma to sie robi czana kropka i troche boli. jazeniowka 4 albo 8W swieci ladnie.
pozdrawiam
nie bylo ofiar w ludziach a cala zecz sie dziala na zawalonym biurku
BTW to mi sie zdaje ze temat odzyl nagle, bo odpowiedzi przychodza co kilka minut Fajnie
Ja stosowałem IRFPE50 (bo miałem akurat) i IRFZ44.
Ten pierwszy ok 7A 600V , a drugi coś ok 30A 60V - w sam raz na niskie napięcie zasilające cewkę.
Miotła z iskier miała coś ok 60mm przy częstotliwości 51,8kHz
Niestety oba grzeją się.
Próbuje obecnie zrobic sterowanie na SG3525 I stabilizowac prad tranzystorów.
Osobiscie bardziej interesuje mnie Trafo TESLI, ale szkoda mi kasy na transformator do neonów (220V/5kV). Dlatego chcę wykombinować siakiś SSTC.
też o tym mysłałem- wspulnie z kilkoma osobami z forum...
ale to trzeba troszke kasy w to włożyć. osobiście to chciałbym zrobić cos ok 2kW... ale należało by nabrać doswiadczenia z jakaś małą cewą. Tak czy inaczej mam juz ogromne trafo z spawary samoróby i trafo z rubina. Co do tego pierwszego tarfa to ma "regulowany" rdzeń- to chyba fajnie, bo będzie można regulować moc?. trafo z rubina bedzie przeypane rozebrać, wiec "umieściłęm" je z powrotem na strychu
na razie buduje "generator VAN DER GRAFFA" (chyba tak to sie pisało) i w zasadzie brakuje mi silnika do poruszania "pasa". - silnik z wycieraczek od kanta ma troszkę za małe obr., ale moc w sam raz.
mam wielka prosbe do kazdego kto czyta tego posta... wlasnie pisze prace dyplomowa... o ukladzie zasilajacym lampe plazmowa i korzystam z ukladu z EP z 6/2000 i jedynym mankamentem jest ten tranzystor IRF840... ciagle sie pali...
czytalem Wasze wczesniejsze informacje na ten temat ale bylo tyle sugestii tych tranzystorow ze zglupialem...
czy ma ktos z Was sprawdzony uklad ktory chodzi dluzej niz 1 min..?? )) oraz bylbym takze wdzieczny za jakiekolwiek info na temat calego ukladu (zasade dzialania, opis...cos na teorie do pracy... ))
Z gory dziekuje za kazda informacje
[email]igor.ja@poczta.fm[/email]
no u mnie BU208A dziala bardzo ladnie, moze dzialac kilka(nascie?) minut z nieduzym radiatorkiem z jakiegos TV i nie jest bardzo nagrzany, przy 24V lub cos kolo tego, z cewka BE200B, jeszcze mi sie go nie udalo spalic...
tylko ze ten BU208A to jest bipolarny. Nie trzeba bedzie grzebac w elementach calego ukladu??? ja uzywam trafa WN z telewizorka.. czy Ty uzywasz ukladu z EP ???
też kiedyś się w to bawiłem i po spaleniu kilku tranzystorów zacząłem myśleć czemu tak się dzieje. Poszukałem wzoru na zależność prądu w cewce od napięcia, indukcyjności i czasu i... okazało się że :
wystarczy podnieść napięcie zasilające klucz, zwiększyć liczbę zwojów uzw.pierwotnego i zmniejszyć przekładnię aby zmniejszyć prąd tranzystora i dobijającą go gromadzącą się energią w transformatorze... zobaczcie na oscyloskopie jak się zmienia prąd drenu... tylko raz rośnie od zera, osiąga jakąśtam wartość, tranzystor przestaje przewodzić i częśc energii z trafa rozładowuje się w iskrowniku, a to co w zostanie w trafie powoduje że gdy tranzystor znowu zaczyna przewodzić to prąd już ma kilka amperów.. bo właśnie ta energia jest zgromadzona w trafie!
można zrobić tak:
podnieść napięcie zasilające trafo z 12 do 24V (oczywiście również zmienić tranzystor na wyższe napięcie a niższy prąd)
teraz trzeba zwiększyć liczbę zwoi w uzwojeniu pierwotnym- (jeśli 2 razy, to indukcyjność pierwotna wzroście czterokrotnie, prąd spadnie też 4krotnie, a energia pozostająca w transformatorze będzie 4 razy mniejsza co spowoduje 4krotnie mniejszy prąd początkowy podczas włączania tranzystora.... oczywiście uzwojenie wtórne trzeba zmniejszyć też 2 razy aby zachować nie zmienione napięcie na iskrowniku)
Czy w takim wypadku nie wystarczy zmienic częstotliwości? Bo przewinięcie uzwojenia pierwotnego (trafoWN-TV) jest normalką przy próbach , ale nie wyobrażam sobie modyfikacji uzwojenia WN.
Poza tym trafo w TV pracuje na częstotliwosci ok 19kHz (jak się mylę to proszę o wyrozumiałość). Ja najlepsze efekty osiągnąłęm przy częstotliwosci 51,8kHz - pewnie dlatego że miałem dzielone uzwojenie pierwotne (o nieznanej indukcyjności) sterowane na przemian 2 tranzystorami.
Problem polega na tym, że najczęściej korzysta się z traf WN nieznanego pochodzenia z demobilu bez oznaczeń. Dodatkowo nikt nie mierzy parametrów takiego trafa - jest ono po prostu podłączane do układu i sprawdzane metodą prób i błędów. Sam nigdy nie zastanawiałem się nad pomiarem indukcyjności. Zawsze działało tzn. był "piorun".
Moze wystarczy zastosować siakieś dodatkowe uzwojenie "pomiarowe" obok pierwotnego i zastosować sprzężenie zwrotne. Wspomniany w poprzednim moim poscie SG3525 ma siakis tam pomiar napiecia (komparator).
jo, pewnie że niema sensu przewijać trafa z tv, ale gdy się znajdzie rozpiskę napięć to warto się podpiąć pod odczep dla wyższego napięcia. Zauważ że przetwornice (chociaż amatorskie) bardziej się grzeją przy niskich napięciach niż przy wysokich... przykładem może być zasilacz z PC.. oddaje conajmniej 100W a ...
właśnie, zmiana tematu taki właśnie zasilacz można przerobić.. wszystko jest już gotowe; wystarczy rozkleić trafo i zmienić uzwojenie wtórne (wszystkie powywalać). Tam jest mniejwięcej 20-40zwojów po stronie pierwornej czyli 0.133 - 0.266 zwoja na wolt! A żeby uzyskać np. 2kV to wystarczy 266 lub 533 zwoi po stronie pierwotnej (zależnie od wykonania trafa)
Wzorcowy transformaator Tesli (z książki 'Nowoczesne zabawki') zasilany jest napięciem 700V co sprzyja bardzo niskiemu przełożeniu trafa, a to że pracuje przy 500kHz sprzyja bardzo niskiej ilości zwojów po stronie pierwotnej (chyba było 20zwoi - 0.0285zw/V -na każdy zwój przypada 35V pep). Chciałem to robić, ale w Gliwicach - pomimo że jest fabryka drutu - nie dostałem nigdzie zwykłego drutu emaliowanego, a co dopiero porząnego drutu w podwójnej izolacji jedwabnej (co obniża pojemność uzwojeń bo zwiększa odstępy międzyzwojowe).
A może ktoś się bawił tranzystorkiem 2SC2078? ja miałem zapas do napraw CB-radyjek, raz zrobiłem taki oscylator:
opornik emiterowy rzędu 1Ohm, w bazie C ok. 22-220pF, R: 1k-22k, trafo około 5zw na 5cm a uzwojenie wtórne to pół zwoja z regulowanym odczepem (żeby nie spalić bazy w tranzystorze). Podłączyłem to do napięcia, a telewizor stojący pół metra od tego zaczął wariować, obraz mu się wykrzywiał i w ogóle dostawał świra. Przylutowałem cewkę do żaróweczki 24V 5W (też 5zw/5cm) zbliżyłem do trafa i zaczęła normalnie świecić.
Hehe potem ukryłem to pod blatem stolika i jak ktoś przychodził to pokazywałem czary z samoświecącą żarówką LOL.
chociaż 2CS2070 może oddać max. 40W (moc strat 10W @ 25 stopni C) to można go wykożystać to właśnie takiej przetwornicy - tylko dodać jeszcze jedno uzwojenie, napięcie zasilania podnieść do max. 40V, dobrze dobrac RC w bazie i odczep sprzężenia zwrotnego i można odpalać papierosa od łuku
ja proponuje zamiast BU... sprubowac wsadzic 2N3055 na radiatorze
zrobilem cos podobnego i udalo sie z cewki z poloneza a do tego jeszcze powielacz z jakiekos niemieckiego telewizora tylko mialem problem z izolacja bo wszystkie kable z wys.nap,swiecily na niebiesko(tzn.izolacja) pozdro
Ja nie męcząc się zrobiłem na gotowym module zapłonowym od poloneza(nowy typ-wejście z Halla),cewka zapłonowa,555 i iskra pare centymetrów.Na szrocie znajdziecie jakiś moduł
Zrobilem taka lampe trafa ze starego tel. czarno-bialego, Ne555, IRF chyba 730 (juz nie pamiętam bo jest zakryty) ze starego monitora na który założyłem radioator od kompa z wentylatorem. Po kilku minutach jest gorący ale chodzi oprócz transformatora ktory jest chyba troche przeciazony.
Pozdrawiam
ja mam BU208A i niewiele zmienialem (miedzy baza a wyjsciem 555 jest rezystor chyba 82R), dziala ladnie i jeszcze sie nie zepsul wiec chyba jest naprawde dobrze (pare razy cos mu tam od kolektora do jakiegos zacisku cewki szly iskry jak byl za blisko), niewiem czy KD502 przezyje takie napiecia (szpilki), chyba warto sprobowac
Czy ktoś prubował dać tranzystor z telewizora od trafa identycznie jak w telewizorze ? Kolega po shemacie robił coś takiego i żarówka mało nie wybuchła od iskier nawet bym sie bał dotknońć.
Ja tam zrobiłem zwykłą dla brata do szkoły i jskra nawet z żarówki nie wychodzi
.
ja zrobilem uklad 555 + IRF840 + cewka i na wstepie irf sie tak rozgrzewal ze sie sam odlutowal (podejrzwam ze juz jest spalony), wiec wymienilem go na irf620 (znaleziony w jakims monitorze). teraz uklad mogl pracowac kilka(nascie) sekund lecz napiecie bylo tak male ze w zarowce sie nic nie dzialo, a isry do uzioma byly naprawde minimalne.
juz lepszy efekt byl jak podlaczylem bezposrednio cewke do trafa dajacego 24V (uziemilem co trzeba). na oko uklad dawal 1-2kV i w momencie wlaczania/wylaczania byl impuls rzedu 3-5kV.
i teraz zdradzcie mi te tajemnice jak wy wyciaganie takie osiagi na cewkach 8O
ja napewno ponad 1cm, czasami sie udaje "rozciagnac" do np 3, moze jak mi sie bedzie nudzic zrobie filmik
a steruje tym BU208A lub cos podobnego (w t4ej chwili niewiem co tam jest), wytrzymalo zasilanie z ponad 60V, ale sie mocno grzalo, przy 24 chodzi normalnie
ostatnio zrobilem tez tan uklad co jest na www.myzlab.prv.pl w generatorach WN jako pierwszy, i podlaczylem go do cewki. dalem na niego 24V i po kilku sekundach marnej pracy doslownie sie stopil kondesator 100nF ktory jest rownolegle wpiety z cewka (tak wogole to jak na moj gust on tam nie jest potrzebny). tranzystor byl lekko cieply
chyba skombinuje jednak jakies normalne trafo WN.....
Panowie, troche przesadzacie.... Juz Wam nie pasuja IRFy, ktore maja po kilkanascie amper i kilkaset volt... lepiej pomyslcie, CZEMU one wam sie pala. Bo raczej nie ze wzgledu na moce w ukladzie. Wy pracujecie na ulamku ich mocy, tylko ZLE je sterujecie.
MOSFET nie jest sterowany pradem, tylko napieciem, konkretnie - polem elektrycznym na bramce. Stad wynika, ze pomiedzy bramka a podlozem jest izolator, a to tworzy wam kondesator. Jesli chcecie SZYBKO przelaczac mosfeta, musicie go ROZLADOWAC.
Moje rady - sprawdzone na tak "slabym" (jak patrze po waszych ocenach) tranzystorze jak IRF 740:
1. wykorzystajcie zalaczony do postu schemat:
- sterowanie komplementarne
- transil i warystor na wyjsciu
- zenera i dioda na bramce
- kondensator w zasilaczu min 5 tys uF, a docelowo 10 tys (zobaczycie, jak wiele on daje) - dlaczego - to praca domowa - jak najkrotsze polaczenia w ukladzie.
Natomiast wy dajecie coraz to mocniejsze tranzystory, a i tak je w koncu spalicie przebiciem UDS i wolnym sterowaniem (np. przez tranzystor posredni - paskudne rozwiazanie ) (ladujecie bramke, ale jej nie rozladowujecie potem)
Jesli wam sie uda, gratuluje. Jesli nie - szukajcie Pozdrowienia i ... milej zabawy z wysokimi napieciami
Dobra panowie, poniewaz pytacie mnie w mailach, jak to zastosowac do reszty - prezentuje jedno z urzadzen, jakie kiedys (pol roku temu) zbudowalem - generator WN do zasilania generatora Marxa. Schemat jest tradycyjny, na ukladzie 555, tylko sterowanie troche bardziej rozwiniete
Urzadzenie na tyle proste, ze mozecie je wykorzystac jako generator do lampy plazmowej, tylko wtedy zamiencie tranzystor na mniejszy, niz gigant IRFP, jesli nie chcecie wydac 15 zl. Choc z drugiej strony, lepiej zaplacic pare zloty wiecej i miec pewny uklad....
Uwagi do ukladu:
- zasilanie min 12 V min 5A wydajnosci. Inaczej szkoda takiego tranzystora i transila, a mniejszego transila (na mniejsza moc) trudno dostac. Nie bawcie sie w 2 amperowe zasilacze, strata czasu. Napiecie moze byc wyzsze, najlepiej kolo 30-50 V, bo mniej sie bedzie grzal IRFP. Niestety, mozna to przyplacic utrata flybacka (trafopowielacza), wiec przewincie wtedy uzwojenie pierwotne do np. 40 zwojow...
- koncowka mocy - tranzystory drivera komplementarnego latwo dostepne na rynku i tanie - moze po zlotowce z groszami w porywach... NIE bawcie sie w BO 107 / 108. Prad kolektora musi byc rzedu 1A !
IRFP to gigant wsrod mosfetow (rozmiarami takze), 15 zlotych mnie kosztowal. Ale sluzy mi juz pol roku i uklad na nim chodzil mi po calej dobie. Radiator kupilem w sklepie, taki duzy, od ukladow zaplonowych. Koszt radiatora kolo 17 zl.
UWAGA: Inne tranzystory do wlozenia w miejsce IRFP:
Irf 450 12A 500V
740 10A 400V
840 8A 500V
Irfp 350 16A 400V
450 14A 500V
420 20A 500V
Irfpc 60 16A 600V
UWAGA !!!! ja celowo wybieram tranzystory na tak wysokie napiecia. Dlaczego ? Szpilki napiecia indukowanego na uzwojeniu pierwotnym przy jego odcinaniu moga miec b. wysokie napiecia. No dobra, powiecie, mozna tam wlozyc warystor i transil, ale wtedy ograniczymy efekty ukladu... Te szpilki mozna wykorzystac, bo one fajnie rozmagnosowuja rdzen. Zatem potrzebny jest kompromis. Napiecie nie moze byc za wysokie, bo inaczej nie kupicie takiego tranzystora. I nie moze byc za niskie, bo ograniczycie wydajnosc generatora. Najlepiej miec tam gora 400 V. Popatrzcie na schemat i wartosci transila i warystora. Ukladaja sie one tak:
Tranzystor 500 V
Warystor 400V
Transil 300V
Pytanie - po co I warystor ? na wypadek, jakby szlag trafil jedno z nich. warystor kosztuje moze 1.5 zl, wiec nie oszczedzajcie na nim i wsadzcie go tam, chociaz moze wydawac sie zbedny. To sa DUZE moce i transil moze szlag trafic w koncu.
Dodatkowo zastosowalem opornik z dioda wys. nap. na uzwojeniu pierwotnym. Uklad ten "zbije" wiekoszc ujemnych szpilek. NIE MUSICIE GO STOSOWAC ! Dioda UF jest droga . Transil i warystor wystarcza. Ja jednak ten generator bardzo "zyluje" i dioda oraz opornik robily sie cieple, co oznacza, ze BYLY potrzebne.
- oporniki w szereg z potencjometrami - po co, chyba kazdy sie domysla. Zeby nie zewrzec Vcc z masa w skajnym polozeniu potencjometru.
- Zenerka 15V na bramce nie jest koniecznie potrzebna, ale ja bym jej uzyl, bo przy zle zrobionym montazu moga sie indukowac napiecia na tyle wysokie, ze usmaza bramke. Dioda ma miec moc 1 W
- Zakres czestotliwosci pasuje do wiekszosci starych flybackow, np. TVL 44
- pamietajcie o POTEZNYM kondensatorze filtrujacym w zasilaczu, albo BEDZIECIE PALIC TRANZYSTOR KLUCZUJACY ! Pojemnosc ROZSADNA to 10 tysiecy uF. JA NIE ZARTUJE Z TYM KONDENSATOREM !
Zamienniki elementow:
1n4148 - BAVP 20
tranzystory - dowolne przelaczajace malej mocy, prad kolektora kolo 0.5 A lub wiecej. One nie beda sie az tak grzaly, bo pracuja impulsowo. Jak sie beda za bardzo grzaly, mozecie zwiekszyc opornik na bramce. Ale powinno byc OK, biorac pod uwage fakt, ze przez ten tranzystor nie plynie caly czas prad w obwodzie bramki, tylko gdy laduje sie "zrobiony" z niej kondensator o pojemnsci pikofaradow. Dlatego prad moze i POWINIEN byc duzy, ale energia ladowania / rozladowana tego C bedzie malutka ! (dE = Pdt, co z tego, ze P=UI jest duze, skoro dt -> niemal do 0) a zatem i energia wydzielana na tranzystorkach (cieplo) bedzie mala.
dioda UF 4008 jest trudno dostepna, ale w sklepach zwykle maja katalogi zamiennikow. Koszt ok 20 zl.
---------------------------------------------------
Co do diody prostujacej napiecie na wyjsciu - ja wole lampy telewizyjne niz didy krzemowe WN. Diody WN (tzw. kenotron) to zwykle "kawalki metalu" w szklanej bance prozniowej - trudniej je zniszyczyc przy udarach niz krzem. Dlatego taka lampa lepiej pracuje (np. u mnie) przy zasialniu generatorow impulsowych, np. Marxa. Ale jesli chcecie miec ten uklad tylko do lapy plazmowej, to to co jest po stronie wtornej was juz nie interesuje - po prostu wywalcie wszystko.
Mam nadzieje, ze moje rady wam sie przydadza, bo widze, ze juz przerobiliscie pol katalogu tranzystorow......
Powodzenia
-------------------------------------------------------------------
Prosze pamietac o dobrym chlodzeniu IRFP, duzym kondesatorze w zasilaczu, krotkich polaczeniach - a przy trafie - grubym kablem, warystorze, transilu i opornikach w szeregu z potencjometrami.