Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy może się "wylać" kondensator? we wzmaku

El_liero 24 Sty 2007 19:28 5126 21
  • #1 24 Sty 2007 19:28
    El_liero
    Poziom 24  

Sprzęt:
    Amplituner Grundig R2000-2 ( lata 80 )

Usterka ( a w zasadzie coś co mnie niepokoi ):

Jeden z dwóch kondensatorów filtrujących jakby się wylał
    taka fontanna powstała i jakas żółta ( już zachnięta ) maź spłyneła po nim.

Dodam że one wygladają inaczej niż te dzisiejsze... na górze jest taki jakby dziubek a w srodku mała ( 1 mm ) dziurka i wyglada to tak jakby z niej "wytrysło"

Z drugiej strony nad nimi jest kratka w obudowie to wentylacji... moze coś się rozlało na wzmacniacz?

Druga sprawa:
    Jak będzie trzeba to wymienię te kondensatory
    I teraz potrzebuję jak najlepszej jakości jakie znacie kondensator filtrujący ( z tego co wiem to każdy ma 15000uF /35V )
    pisze na nich:
    750-PE-642 DCP
    CODE MFD W.V.
    1-BLU 15000 35
    5-PLAIN NEG
    8105

0 21
  • #2 24 Sty 2007 19:42
    243580
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 24 Sty 2007 20:39
    El_liero
    Poziom 24  

Druga sprawa:
    Jak będzie trzeba to wymienię te kondensatory
    I teraz potrzebuję jak najlepszej jakości jakie znacie kondensatory filtrujące

podajcie liki do sklepów

albo marke i symbol

( z tego co wiem to każdy ma 15000uF /35V )

0
  • #4 24 Sty 2007 22:27
    irek2
    Poziom 40  

A po co Ci do tego starocia najlepsze kondensatory? Chcesz zeby to dzialalo kolejne 25lat? :)
    Wysokiej klasy kondensatory do celow audio kosztuja wiecej niz ten Twoj wzmacniacz jest warty.
    Proponuje kupic jakiekolwiek kondensatory o tej pojemnosci a najlepiej jakies firmowe czyli np Samwha (byly samsung), Jamicon odradzam ESE i Kendeil.

0
  • #5 24 Sty 2007 22:46
    El_liero
    Poziom 24  

ja ci dam staroć... piękny klasyk i do tego HiFi ... najlepsza seria Grundiga

nie znasz się!

:P

swoją drogą... dawaj marke albo link do sklepu gdzie są te wysokiej klasy kondensatory do celów audio ;)

EDIT:

nie mogę znaleść dobrej jakości kondensatora 15000uF/35V

macie może jakieś linki do e-sklepów elektronicznych z takim kondem ?

druga sprawa: Czy mogę zamontować konda zamiast 35V to na np: 50V ?

0
  • Pomocny post
    #6 25 Sty 2007 13:58
    ropi
    Poziom 20  

[quote="El_liero"]Czy mogę zamontować konda zamiast 35V to na np: 50V ?[/quote]
    Oczywiście - jak się zmieści.

0
  • #7 25 Sty 2007 14:14
    WujekWszystkoZlo
    Poziom 13  

Ten grundig to co najwyżej dolna półka hi-fi, ładowanie w niego kondesatorów za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych to już nie przesada tylko głupota. Idź do sklepu, kup zwykłe kondy, najlepiej 105C i tyle. Możesz kupić kondy na 50V zamiast 35V, w niczym to nie przeszkadza, a zamieści się na pewno bo współczesne kondensatory są 2-3x mniejsze od tych co były wsadzone do tego grundiga.

0
  • #8 25 Sty 2007 14:33
    El_liero
    Poziom 24  

WujekWszystkoZlo napisał:
    Ten grundig to co najwyżej dolna półka hi-fi, ładowanie w niego kondesatorów za kilkadziesiąt lub kilkaset złotych to już nie przesada tylko głupota.

no bezprzesady

mówiąc "dobre" kondensatory miałem na mysli coś za 50zł jeden na 35V
    przy 50V to tak do 70zł

jakie marki polecacie kondensatorów ? ( tylko nie marki co sprzedawają kondy po 500zł jeden :) )

Edir:

irek2 mi te doradził:

irek2 napisał:
    najlepiej jakies firmowe czyli np Samwha (byly samsung), Jamicon odradzam ESE i Kendeil.

a wy co polecacie?

0
  • #10 25 Sty 2007 15:31
    El_liero
    Poziom 24  

Atreyu napisał:
    Jak chcesz dobre kondy to tylko markowe

http://www.partsconnexion.com/catalog/CapacitorsElectrolytic.html

Na dole strony masz zakładki z producentami

sam ostatnio u nich kupiłem kilka blackgate'ów do Aleph 4 Nelson Pass robionego pod zamówienie...

świetna stronka

dzieki "pomógł"

o to jakie marki będą mnie interesować od dziś:
    Elna
    Jensen
    Jamicom
    Paccom
    Cornell
    Samwha
    BLKGATE
    dzięki wszystkim

a takie jeszcze 2 pytania na uboczu:
    1. Jak będę łączył 2 kondensatory to szeregowo je? czyli "-" jednego do "+" drugiego konda?
    2. Jest sobie jakiś mały wzmacniacz 30W zasilany aku. żelowym... czy jak Zwiększe w nim kondensatory filtrujące to zwiększy się też pobór prądu ?

Edit:
    przeszperałem połowe google i prawie zadnego sklepu co by miał kondensatory z tych marek... macie jakies linki ?
    tylko to znalazłem :( = http://allegro.pl/item157781498_nichicon_fine_gold_10000_35.html

0
  • #11 25 Sty 2007 16:22
    ropi
    Poziom 20  

[quote="El_liero"]
    1. Jak będę łączył 2 kondensatory to szeregowo je? czyli "-" jednego do "+" drugiego konda?[/quote]
    A co chcesz osiągnąć?

0
  • #12 25 Sty 2007 16:44
    El_liero
    Poziom 24  

jak się ma do dyspozycji kondy 10000uF a chce sie osiągnąc 30000uF to tak trzeba zrobic?

0
  • #13 25 Sty 2007 20:33
    irek2
    Poziom 40  

Przy twojej wiedzy to nie odroznisz w zaden sposob najlepszego kondensatora swiata od najgorszego! Wiec nie wiem czym tak sie przejmujesz. To tak jakbys szukal fajnych alufelg do syrenki :)

Pojemnosc 15000uF jest dosc malo popularna w zasadzie najwiecej jest kondow do 10000uF czasem jeszcze mozna kupic 22000uF.
    Napiecie kondensatora moze byc wyzsze bo to jest jego maksymalne napiecie pracy. Zawsze kondensator z wyzszym napieciem ma neico lepsze parametry od swojego odpowiednika pojemnosciowego na nizsze napiecie.
    Ja bym sie jednak wogule nie przejmowal bo przy tym napieciu to wzmacniacz nie ma nawet 50W/8. Kondensatory to sa wazne jak robisz 2x500W gdzie plyna duze prady.

0
  • Pomocny post
    #15 26 Sty 2007 12:05
    Atreyu
    Poziom 22  

Najbardziej dotkliwa różnica w jakości kondów jest taka:

TEAPO 4700µF/25V/105st - po pięciu latach kondensator lekko wylewa, podżerając otaczające elementy, po wymontowaniu z układu okazało się ze na mierniku pokazuje 230µF :]. Obudowa aluminiowa bez śladów przebarwień i zmatowień, lekko napuchnięta z wierzchu.

ELNA FOR AUDIO 2200µF/16V/85st - z ciekawości wylutowałem ostatnio taki z zabytkowego, 24 letniego odtwarzacza SONY CDP-101 w celu wykonania pomiaru. Pojemność zmierzona tego elementu wyniosła 2070µF. Aluminiowa obudowa w miejscach nieosłoniętych folią nieco zmatowiała, brak śladów wycieku.

Znalezione przez Ciebie kondy z pewnością będą ci długo służyły o ile nie są to chińskie podróby, a to niestety też się zdarza. Co najgorsze - podróby od oryginałów coraz trudniej odróżnić...

10000µF powinno starczyć do tego wzmacniacza, choć zależy to od mocy końcówek.

Pozdrawiam. . .

0
  • #16 26 Sty 2007 14:49
    El_liero
    Poziom 24  

Atreyu napisał:
    Najbardziej dotkliwa różnica w jakości kondów jest taka:

TEAPO 4700µF/25V/105st - po pięciu latach kondensator lekko wylewa, podżerając otaczające elementy, po wymontowaniu z układu okazało się ze na mierniku pokazuje 230µF :]. Obudowa aluminiowa bez śladów przebarwień i zmatowień, lekko napuchnięta z wierzchu.

ELNA FOR AUDIO 2200µF/16V/85st - z ciekawości wylutowałem ostatnio taki z zabytkowego, 24 letniego odtwarzacza SONY CDP-101 w celu wykonania pomiaru. Pojemność zmierzona tego elementu wyniosła 2070µF. Aluminiowa obudowa w miejscach nieosłoniętych folią nieco zmatowiała, brak śladów wycieku.

Znalezione przez Ciebie kondy z pewnością będą ci długo służyły o ile nie są to chińskie podróby, a to niestety też się zdarza. Co najgorsze - podróby od oryginałów coraz trudniej odróżnić...

10000µF powinno starczyć do tego wzmacniacza, choć zależy to od mocy końcówek.

Pozdrawiam. . .

bardzo pomogłeś...
    jeszcze bardziej mnie przekonałeś żeby kupic coś lepszego

swoja drogą... nie znasz jakiegoś sklepu w internecie co ma dobre kondy ?

0
  • Pomocny post
    #17 26 Sty 2007 23:16
    Atreyu
    Poziom 22  

Na początek Allegro. Z dobrych i w miarę tanich można polecić z pewnością kondensatory Panasonic seria FC które często się na Allegro trafiają.
    Niestety w większości krajowych sklepów elektronicznych kondensatory elektrolityczne są traktowane po macoszemu i oprócz pojemności i napięcia rzadko znajdziesz jakiś dokładniejszy opis elementu czy choćby nazwę producenta. Z zagranicznych to tak jak wcześniej pisałem - http://www.partsconnexion.com/ lub nieco bliżej kraju http://www.elfa.se/ - elfa jest nawet po polsku...

Pozdrawiam. . .

0
  • Pomocny post
    #18 01 Lut 2007 20:32
    adi2712
    Poziom 10  

Ja tylko dodam by dokładnie pousuwać pozostałości elektroitu w szczególności jeśli dostały się pod elementy i na ścieżki.Upływający czas spowoduje bezlitosną korozję a nawet całkowite wytrawienie ścieżek i połaczeń elementów.Nie należy tego lekceważyć i dokładnie pozbyć się tej mazi.

0
  • #19 02 Lut 2007 17:30
    El_liero
    Poziom 24  

dobrze wiedzieć

dzieki

0
  • #20 07 Mar 2007 19:22
    belfer251
    Poziom 13  

Pytanie do kolegi Irek2:

Jaką metoda mierzyles pojemnosci tych kondensatorow?

I wg mnie to do filtrowania nie potrzebne sa drogie kondki. Wystarczy byle jaki o zblizonej pojemnosci i napieciu nie nizszym niz te poprzednie. Chodzi przeciez o odfiltrowanie tetnien i to wszystko. Co innego jakby to padly kondki w przedwzmacniaczu lub gdzies kolo koncowek. Wtedy byle czego nie wsadzi.

0
  • #21 08 Mar 2007 00:01
    irek2
    Poziom 40  

A to chyba nie mnie powinienes spytac bo to nie moj wzmacniacz i ja zadnych kondow w nim nie mierzylem.

0
  • #22 05 Sie 2008 23:37
    zakladrtvwroclaw
    Poziom 11  

http://www.dartelektronik.com.pl

To jeden z nielicznych sklepów który podaje pełne informacje o posiadanych kondensatorach:

- jest producent:- najczęściej same markowe
    - nazwa serii producenta
    - wymiary i opis, czy 105stopni, snap, low esr itp.

Tego typu informacje są podawane przez wszystkie sklepy, które liczą się z klientem (np. TME)
    Nie bardzo wiem czy te informacje mogą jeszcze kogokolwiek zainteresować, biorąc pod uwagę datę ostatniego postu...
    Regulamin p.13
    (dj-MatyAS)

0